Görmez: 'Elimi öpen cennete gider' diyenler IŞİD'den farksız

Eski Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Yörünge isimli dergiye verdiği röportajda, "DEAŞ’ın militanlarına cennet vaat etmesi ne kadar din istismarıysa bir tarikatın kendi müntesiplerine cennet vadetmesi aynı derecede din istismarıdır." dedi.

Görmez: 'Elimi öpen cennete gider' diyenler IŞİD'den farksız

Eski Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Yörünge isimli dergiye verdiği röportajda, "DEAŞ’ın militanlarına cennet vaat etmesi ne kadar din istismarıysa bir tarikatın kendi müntesiplerine cennet vadetmesi aynı derecede din istismarıdır." dedi.

08 Mart 2018 Perşembe 11:01
Görmez: 'Elimi öpen cennete gider' diyenler IŞİD'den farksız
banner283

Mehmet Görmez Yörünge dergisine verdiği röportajda, "Ülkemizin bir din istismarı pazarına dönüşmesine asla izin verilmemelidir. Görevde iken de yüksek sesle ifade ettiğim gibi sahte bal satanlarla ilgilendiğimiz kadar sahte din tüccarları ile ilgilenmiyoruz. Sonra da başımıza büyük musibetler geliyor. Her inanan insanın en masum dini tezahürlerinin suç olarak değerlendirildiği, irtica ile yaftalandığı zamanlarda bunları ayırmak zordu. Ancak bugün kötü ile mücadeleden geri durmak için hiçbir mazeretimiz yoktur. Herkes bilmelidir ki din, taraftar toplama aracı değildir." dedi.

Eski Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in röportajı şu şekilde:

"DEAŞ'ın din istismarıyla tarikatların din istismarı aynı"

"DEAŞ’ın militanlarına cennet vaat etmesi ne kadar din istismarıysa bir tarikatın kendi müntesiplerine cennet vadetmesi aynı derecede din istismarıdır. Benim elimi öperseniz cennete gidersiniz, sizi cehenneme götürürken ben falan tarikatın şu kolundanım derseniz, sizi salıverirler hezeyanlarını dinlemedik mi? Allah ete kemiğe büründü benim şeyhim olarak göründü hezeyanını duymadık mı bu ülkede? Kendilerine manevi güçler atfederek insanları aldatmak din istismarı değil mi? Materyalizmin en büyük silahı olan nudizmi meşrulaştırarak iffetsizliği ve hayasızlığı, mehdiyet altında takdim etmediler mi bu güzel ülkede? Bütün bunlar din istismarı değil de nedir?"

"Diyanet İşleri Zorlanmakta"

"Diyanetin yapacaklarına gelince yaşadığım tecrübelere dayanarak söyleyebilirim ki Diyanet, mevcut statüsü ve müktesebatıyla mevcut dili ve üslubuyla bunların üstesinden gelmekte çok zorlanmaktadır. Her şeyden önce Diyanet’in her açıklaması siyasetin müdahalesi olarak algılanmaktadır. Daha yeni kurulan genişletilmiş istişare heyetinin bu konuları çok daha geniş bir şekilde ele alması zarureti olduğunu ifade etmek isterim."

"Malumatımız arttıkça cehaletimiz artmaya başladı"

"Din tartışmaları hiçbir zaman bu kadar usulden, metodolojiden hatta tartışma adabından, ihtilaf ahlakından kopmamıştır. Usul derken hem dini metinleri anlamak için inşa edilen usul ilimlerini, hem din ile varlık, hayat, kainat arasındaki ilişkileri hem de dil ve üslubu kastediyorum. Dijital iletişim devrimi ile her türlü bilgiye ulaşmak çok kolaylaştı. Ancak doğru bilgi ile yanlış dinihaber.com bilgiyi birbirinden ayıracak kriterler, bilgiyi salih amele dönüştürerek usul yok oldu. Malumatımız arttıkça cehaletimiz artmaya başladı. En kötü mühendislik, cehalet mühendisliğidir. Cehalet mühendisliği bilgi yükleyerek cahil bırakmaktır, enformatik bir cehalettir. Bizim bilgi tasavvurumuzu üç kelime birlikte ifade eder: İlim, hikmet ve marifet. Din doğru bilgiye dayanmak zorundadır. Sahih ilim olmazsa, iman da ibadet de sahih olmaz."

"Dinin anlatım dili hikmet dilidir"

"Allah’ın yoluna hikmetle çağır buyuruluyor. Usulsüz füru bilgisi ne kadar yanlışsa, hikmetsiz hüküm bilgisi de o kadar yanlıştır. Ahkâm kesen fetvalara değil, hikmetli öğütlere ihtiyacımız var. Zira fetva kazai değil, diyanidir. dinihaber.com Akıl ve felsefe olmadan hikmet olmaz. Hikmetsiz konuşanların akıl ve felsefe düşmanlığı bundandır. Gazzali der ki: 'Akıl, Allah’ın nurundan bir parçadır.' Yine der ki 'akıl içten gelen bir vahiy, vahiy dıştan gelen bir akıldır.' Akıl vahiy dengesini kurmak için İslam medeniyeti bir kütüphane dolusu kitabı miras bırakmıştır. Bu mirastan mahrum olanlar 'Aklı kenara koymadan cennet olmaz' dediler. Oysa Kur’an bunun tersini söylüyor. İnsanlar ateşe doğru giderken 'Biz peygamberi dinleseydik ve aklımızı kullansaydık cehennem ehlinden olmazdık' diyeceklerdir."

Son Güncelleme: 09.03.2018 00:39
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Safa 2018-03-08 18:59:07

sevgili hocam. bilinçli aklını kiraya vermeyen kurana veren müslümanlar yetiştiremedikten sonra bu şarlatanlar zemin bulacaklardır. sorun nasıl müslüman olduğumuzda bence. kuransız müslümanlığın sonu böyle olur. peygamberini yanlış anlayanların sonucu da aynıdır.

Avatar
gülay 2018-03-08 20:10:52

şimdi zamanı adalet adalet adalet ....mülakat sınavları aleyhine tek kelimeniz yok ....torpil aleyhine tek projeniz yok

Avatar
pirifani 2018-03-08 20:42:36

karsilastirma dogru olmamis. daes bence emperyalist bir projedir. boyle degilse bile en cok diyecegimiz naslari yanlis yorumladiklari olabilir. neticede haksiz yere onbinlerin hayatinada mal olsa ictihad hatasidir demekten baska birsey diyemeyiz. peki tasavvu ve tarikat seyhleri pirleri daes kadar masum mi? ellerinin opulmesiyle cennetin garantilenecegi vs bilgileri hangi nastan cikariyorlar? anlayacaginiz tarikatlardaki hatalar ictihad ve fetva hatalari degil vahiy diyemiyorlarsada ilham ve kesif diyerek itikatlarini ve dinlerini Allaha tescilletiyorlar. yani tam sahtekarlik. yanlis anlasilmamak icin tekrarliyayim son 15-20 yildir ortaya cikan insan kaciran katliam uygulayan cami bombalayan orgutlerin arkasinda yaninda onunde ve icinde emperyalistler vardir.