İhsan Şenocak Bakan Kaya'ya cevap verdi ama..!

İhsan Şenocak, Bakan Kaya'ya İslam kisvesinin ardına saklanıp cevap verdi.

İhsan Şenocak Bakan Kaya'ya cevap verdi ama..!

İhsan Şenocak, Bakan Kaya'ya İslam kisvesinin ardına saklanıp cevap verdi.

28 Kasım 2017 Salı 13:26
İhsan Şenocak Bakan Kaya'ya cevap verdi ama..!

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, "25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü"nde "Bir din adamının dini referans göstererek, kadınlar evde otursun, kadınlar şunu giymesin, bunu yapmasın demesi kabul edilemez. O tür hocalara itibar edilmemesi gerektiğini düşünüyorum." ifadelerini kullanmıştı.


Şenocak ise Bakan Kaya'nın basına yansıyan açıklamaları üzerine twitter hesabından şu mesajları paylaştı: "İslam, ezelden ebede kadar İslam’dır. Dün, hakim ideolocyaları ve onların bağlılarının Ümmet’e dayattığı yaşam şekillerini nasıl ‘tarih’ yaptıysa, çağdaş dayatmaları da elbet birgün ‘nostalji’ yapacaktır. İslam, kıyamete kadar İslam olarak kalacaktır."

İLLETİ TESPİT EDEMEYEN iHSAN ŞENOCAK ÇUVALLADI

Lakin unuttuğu bir  şey vardı. İhsan Şenocak'ın tarif ettiği kadınların giyim modeli İslam'ın öngördüğü giyimin ötesinde İsmailağa cemaatinin ortaya koyduğu giyim modeli. Oysa İslam, kadın ve erkeğin giyiminde dikkat edeceği ilkeleri mahrem yerlerinin kapatılması kaydıyla; 

1- Vücut hatlarının belli etmeyecek şekilde bol, 
2- Ten rengini belli etmeyecek şekilde kalın, 
3- Kadın erkeğe, erkek kadına benzemeyecek şekilde kendi cinslerine mahsus giyim tarzları olma, 
4- Gurur ve kibre sevketmeyecek,
5- Üzerinde İslam'ın tasvip etmeyeceği yazı ve şekiller olmamak kaydıyla her tür giyimi caiz görmüştür. Ayet ve hadislere bakıldığında ortaya konulan ilkeler bunlardır. Bu ilkelerin ötesinde İslam, kıyafetin şeklini, rengini, kumaşın cinsini coğrafyaya, iklime, örfe ve adete bırakmıştır.

BİR KADIN PANTALON GİYEBİLİR

Bir kadın yukarıda sayılan ilkelere uygun bir şekilde pantalonun üzerine bol ve kalçalarından aşağı inecek şekilde bol bir giysi giymekle tesettürü yerine getirmiş olur.

İhsan Şenocak çağın şartlarına uymakla Müslüman kadınları suçlamaktadır. Oysa insan toplumsal bir varlıktır ve çağın şartlarına uymak insanın fıtratında vardır. Müslüman, kimliğe zarar vermeksizin ilkelerden ödün vermeyecek şekilde içinde yer aldığı veya etkisi altında olan kültürü taklit edebilir. Peygamberimizin giyimi ile Ebu Cehil'in giyimi arasında aynı kültürün çocukları olmaları yönüyle nasıl fark yoksa Avrupa'da yaşayan bir Müslümanın içinde yaşadığı kültürün giyim tarzını yansıtması da Avrupalı Müslümanı sapıtmış, taklitçi veya Hristiyanlarla Yahudiye benziyor yapmaz.

ŞENOCAK! ÜZERİNDEKİ KIYAFETLER HANGİ ÇAĞIN KIYAFETLERİ?

Kadınları eleştirmeye gelince avazı çıktığı kadar bağıran tarikat mahallesinin softaları sıra kendilerine gelince nedense pek bir sessizler. İslam'ın tüm hükümlerini kadınlara uygularken kendilerine gelince İslam'ın adını ağızlarına bile almak istemiyorlar.

"İhsan Şenocak çağın şartları mı yoksa İslam mı kıyafetimizi belirleyecek?" demektedir.

İhsan Şenocak'a sormak lazım. Üzerindeki ceket, pantalon, gömlek ve başına taktığı takke hangi çağın ve hangi milletin modasıdır? Pantalon İran'da çıkmış Roma'da yaygınlaşmış; gömlek Fransız, ceket ile fes Macar, Takke Yahudilere mahsus hem de dini geleneklerinin bir ürünü olan giyim şeklidir.

Yahudi kepinin altına az ilave yapıp Müslüman takkesi elde ettiğini zanneden İhsan Şenocak ancak kendini kandırır. 

İSMAİLAĞA FIKHI, İSLAM FIKHI DEĞİLDİR

İhsan Şenocak maalesef tarikat ve tasavvufçulardaki mezheplerin engin görüşünü almayıp kendi dünya görüşlerini İslam olarak görme hastalığına yaklanmış olup hiçbir mezhebin görüşüne başvurmadan İsmailağa cemaatinin giyim tasarımını İslam'ın giyim şekli deyip millete yutturmaya çalışmaktadır. İhsan Şenocak'ın tarif ettiği giyim tarzını kutuptaki Eskimolara tatbik etmeye kalksanız adamlar soğuktan donup ölmeleri an meselesi iken ekvatordaki kadınlara uygulamaya kalksanız hararetten kalp krizi geçirip ölmeleri an meselesidir. 

Cemaatler her zaman lokal düşünen asla olaylara evrensel bakamayan yapı ve karakterdedir. İhsan Şenocak'ta bir cemaat mensubu olarak evrensel düşünceden öte IŞİDvari bir şekilde lokal düşünmekte ve bu görüşü de İslam adı altında ufkunun ötesinde tüm insanlığa dayatmaktadır.

Kaynak: Dinihaberler.com / Özel Haber

Son Güncelleme: 28.11.2017 15:19