İhsan Şenocak olayı: Aslında ne oldu?

Ayarsız dengesiz bir ülkede yaşamanın en büyük zorluğu meseleler hakkında sükunetle ve hikmetle değerlendirme imkanlarının gittikçe azalıyor oluşudur. Şenocak vakıası da böyle bir durum. Konunun çok boyutu var isterseniz kronolojik olarak okuyalım:

İhsan Şenocak olayı: Aslında ne oldu?

Ayarsız dengesiz bir ülkede yaşamanın en büyük zorluğu meseleler hakkında sükunetle ve hikmetle değerlendirme imkanlarının gittikçe azalıyor oluşudur. Şenocak vakıası da böyle bir durum. Konunun çok boyutu var isterseniz kronolojik olarak okuyalım:

Raşit Tavus
Raşit Tavus
30 Ekim 2017 Pazartesi 11:25
İhsan Şenocak olayı: Aslında ne oldu?
banner221

1- İhsan Şenocak Nakşibendi Tarikatının Çarşamba Kolunun Samsun Halifesi (Temsilcisi)nin oğludur kendisi de ayni tarikata mensup olup vakti zamanında DİB Aşıkkutlu Eğitim Merkezi'nin olduğu araziyi Diyanet'in kullanımına vermiştir. 

2-Arazi üzerinde 2 büyük bina bulunur bunlardan biri DİB İmam Eğitim Merkezi binası diğeri de İFAM adlı başında Şenocak'ın bulunduğu tarikata ait sivil araştırma kurumudur.

3-İhsan Şenocak da burada cemaat faaliyeti yürütüyor tüm Mişkatul Mesabih gibi derslerini ve çalışmalarını burada yapıyor resmî görev olarak da "öğretmen" kadrosunda gözüküyor. 

4-Ülkenin bir çok yerinden içeğitim Kursu için İmam Eğitim Merkezine yatılı gelen imamlara da bu cemaat faaliyetleri kapsamında resmî mesai/ders dışında özel dersler veriliyor 

5-Şenocak sert üslubuyla dikkati çeken gerek Laik Seküler kesime gerekse de İslami kesim içinde sapık olarak gördüğü kesimlere yönelik hedef gösteren itham eden konuşmalarıyla kamuoyu gündemine geldi. 

6-Diyanet içindeki cemaat dengeleri gereği hakkında yapılan şikayetler bekletilirken kendisi bizzat İlahiyat müfredatının değiştirilerek Felsefe ve Kelam'ın azaltılması hadisin yoğunlaştırılması söylemiyle tanınıyor. Yine Şenocak İlahiyat Fakültelerindeki kendince "sapık" olarak hedef gösterdiği Profesörlerin derslerini boykot etme dersleri kilitleme derslerde hocaları konuşturmama en azından hocaları yönetime şikayet ettirme gibi stratejilere de sahip. Şenocak ve öğrencileri Mehmet Görmez'in istifa ettirilmesi üzerine de bu durumu Sevinçle karşılamıştı.

7-Ülkedeki denetimsizlik sebebiyle resmî görevi öğretmenlik olan birinin toplumun farklı kesimlerine yönelik itham dozajının gün geçtikçe artması kadınların üniversite dahil karma okullara gitmesine karşı olması vb görüşleri elbette Laik medyanın da dikkatinden kaçmadı. Pantalon giyen kaşlarını aldıran tüm genç kızları ahlaksızlıkla itham eden bir üslup yanlış anlaşılmaya ve kullanılmaya müsaitti ki öyle de oldu...

Oda tv ve Doğan medya grubu bir muhalefet argümanı olarak kendilerine bol malzeme sağlayan sivri dilli hocayı öne çıkartarak ak partinin ülkeyi ne hale getirdiğimi göstermeye çalışıyordu kendince Eylül 2017'de Şahsen o medya tutumunu da eleştirmiştim.

8-Yeni DİB yönetiminin zaten biriken şikayetler üzerine bir de bu medya baskısı karşısında soruşturma açmak yoluna gitti. 

9-Soruşturma kapsamında Şenocak resmî öğretmenlik görevinde açığa alındı.

10-Soruşturma içeriği açıklanmadığı için diğer taraf elindeki en iyi silahı yani sözünü kullanarak sevdiği tabanını harekete geçirdi.

11-Bu noktada henüz tamamlanmamış bir soruşturma sebebiyle Diyanet Hain ilan edilirken sanki Şenocak hoca işten atılmış ve mağdur edilmiş gibi bir kampanya başlatıldı.

12-En çok bağıranın haklı imiş gibi görüldüğü ülke şartlarında sanki İFAM kapatılmış başkanı da hapse atılmış gibi abartılı tepki veren çevrelerin aynı çevrenin sansür yasaklama görevden aldırma susturma kampanyaları düzenlemesine tek bir laf etmemiş olması durumun samimiyetini(!) gösteriyor...

13-İFAM ve şubeleri açık, İhsan hoca da faaliyetlerine devam ediyor sadece yasal statüsü kağıt üzerinde geçici olarak soruşturma bitene kadar yasa gereği açığa alındı.

14-Haklı olduğunu düşünen birinin soruşturma içeriğini kamuoyuna açıklaması ve soruşturma bitene kadar metanetle beklemesi gerekirdi Diyanete Hain demeden dedirtmeden önce...

15-Ancak gerek hoca gerekse de çevresi ve destekçisi lobi kamuoyunu yanıltarak müdürlükten alındığı işten atıldığı büyük bir zulüm yapıldığı bunun Sünni mezhebine karşı yapıldığı gibi ideolojik propagandaya başvurdu.

16-Keşke biraz özeleştiri yapabilseydi de başkalarına yönelik kullandığı işinden etme konferans yaptırmama sansürleme gibi şeylerin kendi başına da gelebileceğini görebilseydi. 

17-Tabi 15 Temmuz'dan önce de sonra da haksızca içeri atılan Müslüman-gayrimüslim kişilerin haklarını savunmayan özellikle yaş kuru demeden hallaç pamuğu gibi işinden edilen, delilsiz biçimde hapse atılan fetö karşıtı insanların da hakkını hukukunu aynı hararet ile savunabilselerdi... o zaman samimi bir dayanışma olarak görebilirdi kamuoyu bu heyecanlı kampanyayı...

18-Bu ülkede herkes sadece kendi hakkını savunuyor kendi sevdiği kişi hakkında sınırsız tevil ve Hüsnü zanna sahipken sevmediği kişi ya da kesime de herşeyi mübah görüyor.

19-Kimsenin şahsına düşman olmamalı kimseninde savunucusu, taraftarı, fanatiği olmamalıyız. 

20-Bu vakada böyle bir şey olmasa da haksız yere kimse işinden edilmesin ne Sünniler ne Şiiler ne Selefiler ne tarikatçılar ne Sadece Kur'an diyenler ne Ne Önce Kur'an diyenler ne solcular ne laikler liyakat sahipleri işlerinden edilmesin konferansları yasaklanmasın susturulmasınlar bunu diyebiliyorsak işte o gün yeni bir başlangıç yapabileceğiz...

Bülent Şahin Erdeğer

Ajanslar

Anahtar Kelimeler:
İhsan Şenocak Olayı
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Bakan 2017-10-30 15:49:30

cami̇ kürsüsünden hamasetle sağa sola bağırmak bu ülkede hiçbir problemi çözmüyor çözmedi de. tesettürsüzlüğü ve iffetsizliği çözmenin en etkili yolunun eğitimden geçtiğini düşünüyorum. acaba ihsan hoca kaç seküler aileye ve onların çocuklarına ulaşmış? son yillarda di̇ni̇ anlamda bi̇rtakim özgürlükler ve i̇slami̇ müesseseleri̇ serbesli̇ği̇ (şenocak hocanin başinda olduğu i̇fam dahi̇l) cami̇ kürsüsünden hamasetle çeki̇len nutuklar neti̇cesi̇nde kazanilmadi. aksine müslümanların sağduyusu, birliği ve beraberliği sayesinde tedricen rabbimizin lütfu olarak kazanıldı. muhatabı kim olursa olsun yapılan bir vaaz olumlu anlamda etkili olamıyorsa aksine itici ve kırıcı oluyorsa demek ki bu nebevi süttetten, hikmetten uzak kalmış hedefine varamamıştır. bu din bir kişinin üzerinde yücelmemiştir. hiç kimse kendisini vazgeçilmez sanmasın. vekil olarak Allah yeter.

Misafir Avatar
akl-ı selim 2017-10-30 22:20:40 @Bakan

ihsan şenocak ne kadar derin bir alimdir bilmem Allah selamet versin ama bu meseleyi kullanıp diyanete saldırmak ve kurumu yıpratmaya çalışıp cemaat bağnazlığı ile beyinsiz kitleler gibi hareket etmek doğru değil. bu ülke fetöden ağır yara aldı, süleymancılar sırada bekliyor ümmet daha kaç cemaat saldırısına maruz kalacak.

Beğenmedim! (1)
Misafir Avatar
doğru söz 2017-10-30 16:35:06 @Bakan

elinize sağlık , umarım cemaat - tarikat taassubu ile hareket edenler en büyük zararı yine ümmete verdiklerini görüp bu işten vazgeçerler.

Beğenmedim! (7)
Avatar
tam isabet 2017-10-30 11:47:26

eyvAllah

Avatar
Müftü 2017-10-30 12:03:27

altına imzamı atıyorum, herkes kendine müslüman, herkes kendine demokrat.

Misafir Avatar
selamlar admin 2017-10-31 09:02:37 @Müftü

admin kardeşim , kullandığın dil biraz daha bu sitenin muhtevasına yakışır olursa daha iyi olur. burada yorum yapan insanların karşıt görüşte olmaları onlaraı salak veya şerefsiz yapmaz. lütfen bu tavsiyeme kulak kabartınız.

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
abdullah 2017-10-31 01:14:50 @Müftü

ne kadar aydınlattın milleti müftü efendi

____ADMİNİN YORUMU___ BRE SALAK YAZAR, MÜFTÜ DEĞİL...

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
abdullah efendi hayrola ! 2017-10-30 13:25:20 @Müftü

abdullah efendi yazık olan ne ? herkes haddini hududunu bilmeli. mihrap minber , kürsü bize emanettir sağa sola laf atma yeri değildir. vazifemiz polemiğe girmek değil toplumu aydınlatmaktır.

Beğenmedim! (5)
Misafir Avatar
abdullah 2017-10-30 12:38:06 @Müftü

yazık çok yazık müftüm.

Beğenmedim! (7)
Avatar
Veli 2017-10-30 14:02:34

fitne zamanı, susan konuşandan hayırlıdır. ehli sunnet olmak bunu gerektirir.

Avatar
İmam 2017-10-30 14:53:28

Siz ayarsız ve dengesiz ülke diye Türkiye'den mi bahsediyorsunuz kendinize gelin ayarsız link yapmayın begenmiyorsaniz defolun

Avatar
ahmet taşçı 2017-10-30 11:45:36

bu şahsın facebook sayfasında yorumlar kısmında bir kişi bu iddiaların mesnedsiz olduğunu açıkca izah etmiş isteyen oraya da baksın.tek taraflı okumadan uzak durmak lazım

Avatar
müdavim 2017-10-31 10:29:44

sayın yazara teşekkür ediyorum.olan bi̇teni̇ çok güzel i̇zah etmi̇şsi̇ni̇z. yaptiğiniz yorumlarada tüm kalbi̇mle katiliyorum. keşke müslümanlar kendi̇leri̇ne gi̇ydi̇ri̇len i̇deoloji̇leri̇n dişina çikip meselelere objekti̇f yaklaşa bi̇lseler.

Avatar
Emrullah 2017-10-31 12:17:43

İftira dolu bir yazi olmuş. Ahiretten korksaydınız keske bunu yazarken. Ihsan hoca ifam da cemaat calismasi yapmıyor gelin ve gorun. İfam yalnizca ilim ogrenmek ve öğretmek icin kurulmuş. Hoca diyanete saldirmaya degil itidalli olmaya cagirdi. Ifitra ve zan ile calistiginiz icin siz bunu idrak edemediniz çünkü hayatiniz zan ve ifitraya alismis

banner274

banner273