İlahiyat Öğrencilerini "Diyanet'e " teşvik etti!

Diyanet İşleri Başkanlığı Strateji Geliştirme Başkanı Doç. Dr. Mustafa Sarıbıyık, Erciyes Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni ziyaret etti.

İlahiyat Öğrencilerini "Diyanet'e " teşvik etti!

Diyanet İşleri Başkanlığı Strateji Geliştirme Başkanı Doç. Dr. Mustafa Sarıbıyık, Erciyes Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni ziyaret etti.

17 Mart 2017 Cuma 06:43
İlahiyat Öğrencilerini "Diyanet'e " teşvik etti!

“DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞIMIZIN İNSAN KAYNAĞINI İLAHİYAT FAKÜLTELERİMİZ VE İMAM HATİP LİSELERİMİZ OLUŞTURUYOR”

İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Temel Yeşilyurt’u makamında ziyaret eden Sayın Sarıbıyık, fakülte hakkında bilgi aldı ve fakültenin konferans salonunda öğrencilere “Gönüllü Olmak” konulu konferans verdi.

Konferansa Strateji Geliştirme Başkanı Doç. Dr. Mustafa Sarıbıyık, İl Müftümüz Doç. Dr. Şahin Güven, İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Temel Yeşilyurt, İl Müftü Yardımcıları Atıf Akşit, Tandoğan Topçu, Talas İlçe Müftüsü Esat Yapıcı, Öğretim Üyeleri ve öğrenciler katıldı.Konferans, TDV öğrencisi Hüseyin Sankano tarafından okunan Kur’an-ı Kerim Tilaveti ile başladı.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kendisini geliştirmiş insanlara ihtiyacı olduğunu belirten Sarıbıyık, “Diyanet İşleri Başkanlığımızın insan kaynağını İlahiyat Fakültelerimiz ve İmam Hatip Liselerimiz oluşturuyor. Ama ne yazık ki bu noktada belki Diyanet İşleri Başkanlığımızın acı geçmişi sebebiyle çok sayıda İlahiyat Fakültesi öğrencimiz Diyaneti hedeflemiyorlar.

3 Mart 1924 tarihinde kurulmuş olan bu kurum 1930’a geldiğinde 5 bin kadrosu olan bir kurumdu. Tarih içerisinde bazı badirelerden geçti. 1940’lara doğru bu 5 bin kadro tamamen Vakıflar Genel Müdürlüğüne devredilmiş ve 1940’lı yıllarda sadece 8 kişiden ibaret kaldı. Ama daha sonraki dönemlerde özellikle 1950’den başlayarak Diyanet yeniden ayağa kalktı. İnsanlarda kendilerine bu anlamda bir özeleştiri yaptılar. Bir ülkenin manevi, dini hayatı inşa edilmeden maddi hayatının inşa edilemeyeceğinin bir anlamda farkına vardılar. Bugün itibariyle Diyanet İşleri Başkanlığı’nın geldiği noktaya bakacak olursak 126.500 kişilik bir kadrosuyla artık dünya çapında 7 kıtada varolan hizmet götüren bir kuruma dönüştü. Avrupa’dan Pasifik Asya’ya kadar, Rusya Stepleri’nden Çeçenistan’a, Kırım’dan Kazan’a kadar bu bölgelerde artık faaliyet gösteriyor. Afrika’da 40 noktada artık Diyanet İşleri Başkanlığı bir vazife yürütüyor. Diyanet yine bir kurum olarak günümüzde hem İslam’ı bir bütün olarak toplumun bütün kesimlerine ulaştırılması noktasında hem de dinin, manevi hayatın yeniden inşa etmesi noktasında büyük bir çaba sarfediyor. Yine aynı şekilde birlik beraberliğimizin muhafazası konusunda en önemli görevi üslenen kurumlardan bir tanesidir.

Diyanet İşleri Başkanlığı Strateji Geliştirme Başkanı Doç. Dr. Mustafa Sarıbıyık,

2015-2016 yıllarında Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde çok önemli şeyler yaşadık. Çukurlar kazıldı, hendekler kazıldı. Hanelerin harim-i ismetine saldırıldı. Biz bu durumda oradaki insanlarımızı yeniden hayatla buluşturma noktasında, dini manevi hayatı yeniden inşa etme noktasında bu ülkenin birlik beraberliğini muhafaza etme noktasında Diyanet çok önemli bir işlev gördü. Daha çatışmalar yaşanırken Diyanet o bölgede mağdur insanlarımızın yanındaydı. Yine aynı şekilde 15 Temmuz gecesinde Diyanet önemli bir işlev gördü. Bu milletin hukukuna saldırıldığında bir anlamda emperyalist devletlerin piyonu olarak himmet ve hizmet adı altında milletin içine girmiş bir yapı bu millete bir darbe girişiminde bulundu. Bu darbeyi önleyen en önemli kurumlardan bir tanesi Diyanet’tir.

2017-2021 Stratejik Planımıza son derece üst bir hedef belirledik. O hedef, İslam dini ile ilgili bütün alanlarda güvenilen ve evrensel anlamda dünya çapında referans alınan bir kurum olmaktır. Bu hedefi gerçekleştirme noktasında gerçekten çok iyi yetişmiş insan kalitesine ve insan kaynağına ihtiyacımız var. İşte bu insan kaynağı sizlersiniz. Bunun için kafanızdaki, düşüncenizdeki Diyanet algınızı değiştirmenizi istiyoruz. Diyanet’i ne kadar tanıyoruz, Diyanet’te çok güzel bir görev üstlenebileceğiniz Diyanet Uzmanlığı görevi olduğunu biliyor musunuz? Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanlığı olduğunu biliyor musunuz? Dinin manevi hayatın hanımlarla ilgili konularda o alanı inşa etme noktasında 81 vilayette bir bayan müftü yardımcısı olsun istiyoruz. Ama şuan Türkiye’de sadece 11 ilimizde bayan müftü yardımcısı var. Biz mesafeli durduğumuzdan değil, yetişmiş bayan insan gücüne ihtiyacımız var. Yurt dışında çalışacak Müşavirler, Din Ataşeleri, Din Görevlileri, Kur’an Kursu Öğreticileri’ne ihtiyacımız var. İlahiyat Fakültelerimizde, İmam Hatip Liselerimizde kendisini geliştirmiş insanlara ihtiyacımız var. Güzel bir batı dili öğrenen, güzel bir doğu dili bilen yani bir Arapçayı, İngilizceyi iyi öğrenen çok sayıda genç insanımıza ihtiyacımız var. Bizim şuanda yurt dışında 55 müşavirliğimiz, 42 ateşemiz var. Bu ataşelikler, bu müşavirlikler yurtdışındaki dini hayatın koordinatörlükleridirler. Yurtdışında şuan 4.000’e yakın din görevlimiz var.  Afrika’da 40 noktaya artık hizmet götürüyoruz. Bunun için sizlere ihtiyacımız var, burada vazifeler sizleri bekliyor.” dedi.

Kaynak: Dinihaberler.com / Özel Haber

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
abdullah 2017-03-17 10:29:21

diyanet sizi bekliyor diyorsunuzda alım yapmıyorsunuz kardeşim bu kadar eğitim yapmış insanı farklı işlere gidiyorlar.

Avatar
Sevim 2017-03-17 23:49:25

Sallamayın 87 puan aldım iki dönemdir bir alim yapmiyosunuz kko ciddi yazık emegimize