İmam ezanı erken okuyunca cemaat soluğu müftülükte aldı

Sakarya'nın Akyazı İlçesi Baraka Cami'nde cemaat, akşam ezanının 15 dakika erken okunduğu iddiasıyla camii imamını müftülüğe şikayet etti

İmam ezanı erken okuyunca cemaat soluğu müftülükte aldı

Sakarya'nın Akyazı İlçesi Baraka Cami'nde cemaat, akşam ezanının 15 dakika erken okunduğu iddiasıyla camii imamını müftülüğe şikayet etti

26 Mayıs 2016 Perşembe 18:00
İmam ezanı erken okuyunca cemaat soluğu müftülükte aldı
Sakarya'nın Akyazı İlçesi Baraka Cami'nde cemaat, akşam ezanının 15 dakika erken okunduğu iddiasıyla camii imamını müftülüğe şikayet etti.  

Basında zikredilen haberlere göre cemaati aydınlatması gerekip bazı rivayetlerde "güneşin batmasının akşam namazını kılmak ve iftar yapmak için yeterli olacağına" dair Allah Resulü'nün uygulamaları olduğunu anlatmaktan imtina eden Akyazı Müftülüğü imam hakkında soruşturma başlatmayı tercih etti. . 

Verdiği fetva ile de nafile oruç tutanların oruçlarını tekrar iade etmeleri gerektiğini belirtti.

Oysa bu konuda mezheplerimizin mevcut hadislere göre farklı ictihatları bulunmakta.

Bazı mezhepler Peygamber (as)'ın bir sahabeye namaz vakitleriyle ilgili olarak yaptığı tarifte "sabah namazı için tan yerinin ağarması; öğle namazı için güneşin zevalden batıya kaymasını; ikindi namazı için gölgenin misli kadar; akşam için güneşin batmasını; yatsı namazı için ise kızıllığın kaybolmasını" namazın giriş vakti olarak esas alırken;

Bazı mezhepler ise, "sabahı ortalık ağarınca, öğleyi gölge misli olunca, ikindiyi gölge iki misli olunca, akşamı güneşin batımının parlaklığı gidince, yatsıyı gecenin ücte biri geçince" namaz vaktinin girdiği şeklinde namaz vakitlerini belirledikleri görülür.  

İmam ve müezzin de bir insandır.

İnsan nisyan ile malüldür.


Akyazı'da olduğu gibi din görevlisinin 5-10-15-20 dakika kadar ezanı geç ya da erken okuması mümkün olabilmektedir.

Nihayetinde Allah Resulü'nün yaşadığı dönemde saat denen bir nesne bulunmadığı, havanın bulutlu olduğu anlar da göz önüne alındığında namaz vakitleri için sahabenin günümüz insanının yaptığı gibi kıyameti koparmadığı; namaz vakitleri için en ufak bir tartışmada bulunmayıp vakitlerde esnek davrandıkları görülecektir. 

Hem ezan okumak sünnettir. Ezan erken okunmuşsa beklenip namaz vaktinde de kılınabilir.

Olayı büyütmek yerine ikinci bir ezan daha okunabilir. Namaz kılınmışsa ikinci kez bir namaz daha kılınabilir. Nihayetinde ibadetin tekrarı günah değil sevaptır.

Zaten Allah Resulü'nün belirttiği namaz vakitleri arasında güneşin doğması ile batması müstesna olmak üzere tarif ettiği namaz vaktinin girdiğini belirttiği zaman aralığında en az 20-30 dakikalık bir esneklik bulunmaktadır.

Önümüzdeki ayın Ramazan olduğu da göz önüne alarak din görevlilerinin bu tür bir hata yapma ihtimallerini göz önüne alarak cemaati önceden bilgilendirmeleri kendi faydalarınadır. 

Namaz vakitleriyle ilgili Peygamberimizin uygulaması şu şekildedir:

Bir adam Resulullah (sav)'a namazların vaktinden sormuştu. Ona: "Şu (önümüzdeki) iki günde namazları bizimle kıl!" buyurdu. (O gün) güneş tam tepe noktasından (batıyor) kayınca ezan için Bilal'e emretti. O da öğle ezanını okudu. Sonra öğle için kamet okumasını emretti. Sonra güneş yüksekte, beyaz parlak iken emretti ve ikindi için kamet okudu. Sonra güneş batınca emretti, akşam için kamet okudu. Sonra ufuktaki aydınlık kaybolunca emretti, yatsı için kamet okudu. Sonra şafak sökünce emretti sabah için kamet okudu, ikinci gün olunca, Bilal'e ortalığın serinlemesini beklemeyi emretti. O da öğleyi, ortalık iyice serinleyinceye kadar geciktirdi. İkindiyi, güneş yüksekten, dünkü vakitten biraz sonra kıldı. Akşamı ufuktaki beyazlık kaybolmazdan az önce kıldı. Yatsıyı gecenin üçte biri geçtikten sonra kıldı. Sabahı ortalık iyice ağarınca kıldı. Sonra: "Namaz vakitlerinden soran kimse nerede?" diye sordu. Soru sahibi: "Benim ey Allah'ın Resulü!" dedi. "Namazlarınızın vakti" dedi, "gördüğünüz (iki vakit) arasındadır." (Müslim, Mesacid 176, 177, (613); Tirmizi, Salat 115, (152); Nesai, Mevakit 12, (1, 268) 

Resulullah (sav) buyurdular ki: "Cibril (as) bana, Beytullah'ın yanında, iki kere imamlık yaptı. Bunlardan birincide öğleyi, gölge ayakkabı bağı kadarken kıldı. Sonra, ikindiyi her şey gölgesi kadarken kıldı. Sonra akşamı güneş battığı ve oruçlunun orucunu açtığı zaman kıldı. Sonra yatsıyı, ufuktaki aydınlık (şafak) kaybolunca kıldı. Sonra sabahı şafak sökünce ve oruçluya yemek haram olunca kıldı, ikinci sefer öğleyi, dünkü ikindinin vaktinde herşeyin gölgesi kendisi kadar olunca kıldı. Sonra ikindiyi, herşeyin gölgesi kendisinin iki misli olunca kıldı. Sonra akşamı, önceki vaktinde kıldı. Sonra yatsıyı, gecenin üçte biri gidince kıldı. Sonra sabahı, yeryüzü ağarınca kıldı. Sonra Cibril (as) bana yönelip: "Ey Muhammed! Bunlar senden önceki peygamberlerin (as) vaktidir. Namaz vakti de bu iki vakit arasında kalan zamandır!" dedi." (Tirmizi, Salat 1, (149); Ebu Davud, Salat 2, (393)  Son Güncelleme: 29.05.2016 18:54
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
İmam 2016-05-24 21:00:38

Allah böyle cemaatlerin şerlerinden imamlarımızı korusun inşAllah

Avatar
Nafile 2016-05-24 15:10:27

O CEMAATE İMAM FAZLA ORASINI RAMAZAN DA İMAMSİZ BİRAKİVERİN ANLASINLAR TAKLİTÇİ MÜSLÜMANLAR....

Avatar
camili 2016-05-24 10:59:01

ammada cemaatmiş .ne cemaat be . ya imamda insan beyler..

Avatar
imam 2016-05-24 10:53:54

koşun yetiştirin hemen!.....
başınız göğe ermiştir umarım

Avatar
ibrahim boz 2016-05-24 13:49:49

kalemine sağlık adminim.Allah razı olsun.müftülükler bu tür durumlarda her ne sebepse hep görevli aleyhine olan tarafı tercih ederler.hani bir aralar sık gündem olmuştu.din görevlileri görevlerini ne kadar yapıyorlar.işte asıl meselebu tamda bu. din görevlileri mevzuat uyarınca görevlerini istisnalar hariç tam yapıyorlar.bana kalırsa asıl burda görevini yapmayan müftülüklerdir.

Avatar
İmam 2016-05-24 18:33:05

Dinihaberleri tebrik ediyorum . Makamın değil haklının yanında olduğu için tşk

Avatar
Din gönüllüsü 2016-05-24 09:49:36

İmam oradan ayrılınca yarın erkenden olsa ezan okunmaz yine müftülüğe giderler imam vermiyorsun imam gelmiyor diye .....

Avatar
CEMAAT 2016-05-25 12:07:50

Allahda böyle sorumsuz i̇mamlardan cemaati̇ korusun sorumsuz olduğu ortada i̇mamdedi̇ği̇n aziçik di̇kkat ve di̇si̇pli̇nli̇ olmali cemaatten önce cami̇den cikan cemaatten sonra cami̇ye gelen i̇mamlarda bu memlekete ve mi̇llete fayda gelmez ezani merkezi̇ okunacak öyleleri̇varki̇ i̇mam odasina bi̇le aylarca gi̇rmi̇yenler var duvardaki̇ takvi̇mbi̇r ay geri̇den taki̇p edi̇yor ayin bugün 25 mayisi̇se takvi̇m 25 ni̇sani gösteri̇yor i̇şte i̇mam larimizin nekadar görevleri̇ne sadik olduklari belli̇

Misafir Avatar
imam 2016-05-27 10:00:10 @CEMAAT

zekasız cemaat merkezi ezan yürürlükten kalkalı 3 yıl oluyor sen neden bahsediyorsun

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
imam 2016-05-26 19:42:58 @CEMAAT

sana göre imam robot gibi olmalı değilmi hep senin gözüne bakmalı bir isteğin varmı diye, sahi sen ne işle meşgulsün bizde onu öğrensek ama sen çok doğru dürüstsündür hiç hata yapmazsın rabbi̇m herkesi̇ hayirlilarla görüştürsün .hele cami̇ye namaz kilmaya deği̇lde i̇mam açiği aramaya gelenlerle deği̇l.

Beğenmedim! (1)
Misafir Avatar
imam 2016-05-26 18:36:00 @CEMAAT

biraz fazla atmıssın be maaşAllah

Beğenmedim! (1)
Misafir Avatar
kafkasyalı 2016-05-25 21:03:46 @CEMAAT

kendine cemaat diyen şahsa....akıl sağlığını bir kontrol ettir acilen

Beğenmedim! (2)