İmam ve müezzine cami ve tuvalet temizletilir mi?

Objektif adlı bir haber sitesi, Kırşehir ilimizde bir caminin hoş olmayan tuvalet görüntüsünü “Kırşehir'de cami tuvaletleri çok pis!” manşetiyle okurlarına servis etti.

İmam ve müezzine cami ve tuvalet temizletilir mi?

Objektif adlı bir haber sitesi, Kırşehir ilimizde bir caminin hoş olmayan tuvalet görüntüsünü “Kırşehir'de cami tuvaletleri çok pis!” manşetiyle okurlarına servis etti.

17 Nisan 2016 Pazar 17:35
İmam ve müezzine cami ve tuvalet temizletilir mi?
DİNİHABERLER.COM / ANALiZ

Haberde Diyanet ve ilgili kurum yöneticileri buraları kontrol etmiyorlar mı? Bu kişilerin görevi sadece maaş almak mı?” şeklinde klasik bir eleştiride yapılarak İmam ve Müezzinlerin aldığı maaş da başlarına kakıldı.

İlgili haber sitesi yaklaşımında haksız ama eleştirisinde haklı!

Gerçekten kirli bir cami ve çevresi biz Müslümanlara yakışmayan bir durum.

Ama bu görüntülerde hayatımızın bir gerçeği.

“Diğer kurumlarda hiçbir amir veya memur bulunduğu kurumun temizliğini yapmakla yükümlü değilken neden ilim sahibi, cemaatin önüne imam olarak duran imam ve müezzinler temizlik yapmakla yükümlü olsun? deyip haklı olarak din görevlileri temizliği savsaklamaktalar.

Din görevlileri bu konuda haklı! Ama ya haklarından habersizler ya da kendilerini savunamıyorlar veya müftüler bir şekilde arkalarında durmadığı için temizlik görevi üzerlerine angarya olarak yapışmış kalmış durumda.


DİN GÖREVLİLERİNİN TEMİZLİK GÖREVİ YOKTUR

“Aslında din  görevlilerinin böyle bir görevi yok! Ama bu görev kimin?” sorusu da ortada sallanıp duruyor.

Genel kanaat; camide tek imam varsa imamın görevi olduğu; müezzin varsa da temizlik işlerinin müezzine ait olduğu şeklinde…

Temizlikten sorumlu olmanın ötesinde temizlik işlerinin bizzat cami görevlilerince yapılması gerektiğine dair cemaat arasında hakim bir görüş var.

Hatta cemaatten gelip imam ve müezzine “neden tuvaletleri temizlemediği ve pis bıraktığına” dair  sataşan, çıkışan, müftülükte soluğu alanlar da az değil.

Cemaati bırakın temizlik işlerinden dolayı aynı camide görev yapan imam ve müezzinlerin kavgasına şahit olmayan yoktur.

Aralarında görev tanımı dışında hiç bir fark olmamasına rağmen gururla salınıp müezzine emir buyuran imamlarda eksik değil.

Evet!

Cami ve ekipmanlarının temizliğinden kim, ne kadar, ne şekilde sorumlu?

İşte Dinihaberler.com olarak tüm yönleriyle bu sorunun cevabını sizin için araştırdık:

17 Haziran 2014 tarih, 29033 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan “Diyanet İşleri Başkanlığı Görev Ve Çalışma Yönetmeliği”nde;

Cami temizliği konusu, İmam-Hatipler’in görevlerini açıklayan madde 40’ın (g) bendi ile Müezzin-Kayyımların görevlerini açıklayan madde 43 (d) bendinde; “Cami ve çevresinin bakım ve temizliğini sağlamak ve bunun için gerekli tedbirleri almak; şadırvan, abdest alma yeri ve tuvalet gibi yerlerin temizliğinin vakıf, dernek, köy tüzel kişiliği, belediye veya ilgililer tarafından yapılmasını sağlamak” şeklinde tanımlar.

CAMİ VE ÇEVRESİNİN TEMİZLİĞİNDEN İMAM VE MÜEZZİN EŞİT OLARAK SORUMLUDUR

Yani cami ve ekipmanlarının temizliğinden hem imam hem de müezzin eşit olarak sorumludurlar. Bu konuda kimsenin kimseye emir buyurma ya da hesap sormak gibi bir ayrıcalığı bulunmuyor.

Bu madde de cami ve çevresinin bakım ve temizliğini “sağlamak” denildiğine göre şöyle bir soru hatıra haklı olarak geliyor, “Bu maddeye göre Caminin temizliğini imam ile müezzin; geri kalan abdest alma yeri, tuvaletler ve şadırvan gibi yerleri duruma göre vakıf, dernek, belediye… gibi kurumlar mı yapmalı?”

Kafa karışıklığına neden olan yer ortaya konulan “(;)noktalı virgül”…

Noktalı virgül(;)’ün dilbilgisinde kullanıldığı birçok yer bulunuyor. Ama bu maddeyi açıklama sadedinde bize lazım olan görev tanımı şu; “Noktalı virgül, içerisinde birden fazla virgül kullanılmış cümlelerde öznenin kendinden hemen sonra gelen öğelere karışmamasını sağlamak için kullanılır.”

Yani burada imam ve müezzinlere ayrı vakıf, dernek, belediyeye ayrı bir görev tanımlaması yapılmıyor.  İmam ile müezzin bir şekilde kafa kafaya verecek şadırvan, abdest alma yeri ve tuvaletler dahil tüm cami ve ekipmanlarının temizliğini vakıf, dernek, köy tüzel kişiliği, belediye veya ilgililer tarafından yapılmasını sağlayacaklar. Kendileri asla ve asla temizlemeyeceklerdir.

“Olur mu, öyle şey?!” diyenler olabilir.

Veya “Caminin temizliğini yapmayıp ilgili dernek, muhtarlık… yapması gerektiği, imam ve müezzinin böyle görevi olmadığını söyleyip temizlik yapmadığım için bu konuda müftüden azar işittim, murakıpça kulağım çekildi veya soruşturma geçirdim” deyip itiraz edenler çıkacaktır.

Madde 40-g/43-d bentlerinde imam ve müezzinlerin temizlikle ilgili görev tanımında kullanılan kelime, “sağlamak” olarak geçmektedir.

DİN GÖREVLİSİ, TEMİZLİĞİN YAPILMASINI TAKİP ETMEKLE MES’UL

“sağlamak” kelimesi Türk Dil Kurumu sözlüğünde, “1- -i Bir işin olması için gerekli durumu, şartları hazırlamak, temin etmek 2- Elde etmek, sahip olmak” anlamında kullanılmaktadır.

İlgili madde de “yapmak” kelimesi geçmiş olsaydı, temizlik işlerinden imam ve müezzinler sorumlu olacaktı ama yönetmeliği hazırlayanlar imam ve müezzinlerin meslek itibarlarını koruma ve taşıdıkları ilmi meziyetlerinden dolayı mesleğin önemiyle bağdaşmayacak böyle bir görevle kendilerini mes’ul tutmamış, temizlik işinin bir şekilde “yaptırılmasını” sağlamak, takip etmekle mes’ul tutmuştur.


http://dinihaberler.com/diyanet-haber/imam-ve-muezzine-cami-ve-tuvalet-temizletilir-mi-h92089.html

Bu arada yönetmelik, İl ve İlçe Müftülerinin görev ve çalışma alanlarını düzenleyen Madde 30’un (ı) bendi ise; “Camilerin temizlik, bakım, onarım, çevre tanzimi ve benzeri iş ve işlemlerini yürütmek” şeklinde yaptığı tanım ile müftüleri, temizlik iş ve işlemlerinin yapılmasını sağlamak-takip etmekle yükümlü tutmuştur.

Bu aşamadan sonra teammülleri, alışkanlıkları, yanlış uygulamaları bir tarafa bırakıp imam ve müezzinlerin el ele vermesi ve bu yanlışa dur demesi gerekiyor.

Duruma göre imam ve müezzinin veya murakıbın veya müftünün devreye girip cami ile ilgisi olan dernek, vakıf, muhtarlık, belediye ile iletişime geçerek,  “Biz bu güne kadar imam ve müzzinlerin temizlik yapmasına sükut ettik. Ama bu uygulama yanlış. İmam ve müezzin gibi cemaatin önüne geçen ilim sahibi birinin temizlik yapması zaten abes. Bundan sonra bu temizlik işinden siz mes’ulsünüz” deyip işi cemaate ve ilgili kurumlara yaptırmak durumundadırlar.

Aslında iş, basit!

Büyütmeye de gerek yok!  

En kötü ihtimalle caminin onarım ve bakımı için toplanan gelirlerden, haftalık camilerin büyüklüğüne göre temizlik için ayrılacak küçük bir meblağ bu sorunu çözülebilir. 

Yeter ki sorun, garez kaynaklı kör döğüşüne dönüşmesin. 

Kaynak: Dinihaberler.com / Özel Haber

Son Güncelleme: 20.04.2016 13:58
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Murakip 2016-04-17 19:27:18

Murakip olarak birde ben. Bu konuda sikayete gelenlere hortumu supurgeyi eline almasini bu gorevin asil cemaate ait oldugunu soyluyor yolluyorum
Bizlerde zamaninda mihrapta gorevliydik. Siz tuvalet memurumusunuz. Yok oyle dava. Herkes haddini bilecek. Gorevini bilecek.

Misafir Avatar
dadas 2016-04-25 14:51:29 @Murakip

muhtar efendı gercek ısmınle yaz..benım bıldıgım 25 yıldır koyune gelmeyenın ısmının murakıp olduğunu bılen muhtar yok..sen nerden bılıyosun murakıbı...gıt wc yı temızlet..25 yıldır poponu o koltuga koymussun devletı yıyıp duruyosun..bız sızıde bılıyoruz..gıt mecranda yorum yap...

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
muhtar 2016-04-18 11:18:49 @Murakip

zaten murakıplar görevlerini hakkıyla yapsallar bu sorunlar hiç bir zaman olmaz bir camide sorun şikayet olacta bey efendiler koltuktan popolarını kaldıracaklar iş düzeltmeye gelecekler sizin kendinize faydanız yok memlekete faydanız olsun şu diyanet görevlilerinde sorunvarsa sizlerin ayıbı dır 25 senedir muhtarım köyümüze birkere murakıpın geldiyini görmedim

Beğenmedim! (15)
Avatar
Murakip 2016-04-17 19:23:11

Degerli arkadaslar goreviniz temizleme degil temizletmektir. Dernek veya yoksa muhtara, cemaate temizlenmesi gereken yeri soyleyeceksiniz. Yapmiyorlar mi ilgili yonetmelik maddesine gore temizligin yapilmasi gerektiginin soylenmesine ragmen yapilmadigini belirten dilekcenizi muftulugunuze teslim edin. Bundan sonra sizi kimse sorumlu tutamaz

Misafir Avatar
murat 2016-04-18 10:40:20 @Murakip

hocam,keşke bütün murakıplar sizin gibi imam hatip kardeşinin hakkını savunsa..ama öceli̇kle ami̇rleri̇mi̇zi̇n bu temi̇zli̇k konusuna açiklik geti̇rmesi̇ gerek.helali̇ hoş olsun ben temi̇zlemeye çalişiyorum.bu bi̇zi̇m görevi̇mi̇z olmasa da temi̇zleri̇m.ama sorun, cemaati̇n temi̇zli̇k görevi̇ni̇n di̇n görevli̇si̇ne ai̇t olduğunu ve i̇mamin cami̇ i̇le i̇lgi̇li̇ bütün vazi̇felerde sorumlu olduklarini düşünmesi̇.maddede köy tüzel ki̇şi̇li̇ği̇ ve beledi̇yeye temi̇zletmekten bahsedi̇yor.köylü ne anlar bu maddeni̇n tanimindan.müftü beyleri̇n sözlü olarak buna açiklik geti̇rmesi̇ gereki̇r.yillik i̇zi̇nlerde ve hatta haftalik i̇zi̇nlerde de sikinti oluyor.ben köyde görev yapiyorum.köylü i̇mamin her an el altinda bulunmasini i̇sti̇yor.peki̇ beni̇m i̇mamlik görevi̇mden başka hi̇ç sorumluluklarim yok mu?beni̇mde anam babam çocuklarim var.beni̇mde sağlik sorunlarim var v.s bu konularda anlayiş bekli̇yoruz.başinizi ağirttim hakkinizi helal edi̇n. hayirli günler.

Beğenmedim! (3)
Avatar
ABDULLAH 2016-04-17 19:00:16

herkesi̇n bo...unu temi̇zle ondan sonra da geç önleri̇ne namaz kildir,di̇n adamina di̇ne veri̇len değer bumu,di̇ğer kurumlarda çalişan memurlar tuvaletmi̇ temi̇zli̇yor,bi̇rde umumun kullandiği bi̇r tuvalet,herkese açik,nelerle karşilaşiliyor bi̇lseni̇z,uygunmudur si̇zce

Avatar
Ahmet 2016-04-17 19:35:32

Kko cok dokunuyorsa gel temizle.
Senin kko talebeler yapiyor senmi yapiyorsun..

Avatar
İmam Adayı 2016-04-17 19:11:43

i̇mam ve müezzin birlikte yapsınlar temizliği biri bir tarafı temizlerken diğeri diğer kısmı temizlesin. benim işim değil diye bir şey yok ki sonuçta Allah'ın mescidi temizleniyor.

Misafir Avatar
MANYAK 2016-04-18 16:27:28 @İmam Adayı

kimse caminin temizliğini sorun etmiyor kardeşiiim sorun tuvaletlerin temizliği.

Beğenmedim! (1)
Avatar
URFALI İMAM 2016-04-17 22:20:30

Bu o kadarda zor degil be arkadaslar bi suriyeli kardesimize ayda 250 tl veriyoruz hergun her yeri piril piril yapiyor ve tuvaletede bakiyor bi kac kurusda ordan kazaniyor tavsiye ederim

Avatar
D .Z 2016-04-17 20:42:30

Yetkililere duyuru Allah Aşkına cami wc leri artık umumi wc oldu dikkate alınması

Avatar
Kko 2016-04-17 18:41:45

Kuran kursu öğreticisi kursun temizlik düzen vs. İşlerinden nasıl mesul ise imam muezzinde mesul...

Misafir Avatar
KKÖ 2016-04-19 20:02:34 @Kko

sanki sen yapıyosun temizliği !..

sizin ne kadar ne yaptığınızı biz iyi biliriz... oğlum sunu getir oğlum bunu götür ...

Beğenmedim! (1)
Misafir Avatar
hafız 2016-04-18 00:51:18 @Kko

öyle mi kkö.sen hafta sonu yatarken imam camidedir.sen 3 saatlik mesaiyle bir şey yaptığını sanarken imam bütün camiden bir yere ayrılamaz.bi de gelmiş imamın sorumluluğunu anlatıyosun.sana ne be.ulan ne çektiysek kendi cenahımızdaki adamdan çektik.kendi kurum personelini savunacağına onu kötülüyorsun.insanın midesini bulandırıyosunuz.

Beğenmedim! (2)