İmam ve Müezzinler sela vermekten üşenmemeli!

Sela konusunda din görevlilerinin ayak sürçmeleri ile ilgili aldığımız şikayetler bu gün yerel bir gazete de gündeme geldi. Biz de bu dosyayı açarak Diyanet yetkililerinin dikkatine sunuyoruz...

İmam ve Müezzinler sela vermekten üşenmemeli!

Sela konusunda din görevlilerinin ayak sürçmeleri ile ilgili aldığımız şikayetler bu gün yerel bir gazete de gündeme geldi. Biz de bu dosyayı açarak Diyanet yetkililerinin dikkatine sunuyoruz...

29 Mayıs 2016 Pazar 13:22
İmam ve Müezzinler sela vermekten üşenmemeli!
banner283
DİNİHABERLER.COM / ANALİZ

Cemaatin sık sık şikayet ettiği "sela ve ezan okuma" konusu Torbalı'nın bir yerel gazetesinde gündeme getirildi.

Haber, özü itibariyle taziye durumlarında yakın köylerdeki din görevlilerinin sela vermekten imtina etmesi ve makamsız bir şekilde ezan okuyan din görevlilerini konu ediniyor.

Dinihaberler.com'a gelen şikayetlerden anlaşıldığı ve çoğu zamanda şahit olduğumuz bu durum cemaatten tepki almakta haklı.


SELA OKUMAKTAN ÇEKİNMEYİN

Din görevlilerinin gelen sela talebi karşısında erindikleri, kılı kırk yardıkları, ayak sürçtüklerine şahit olmayan yoktur. Görevini sevmeyen ve cemaatin gönlünü yapmaktan öte maaş karşılığı görev yapan din görevlisinin tipik tavrıdır bu.

Haftada 1, en fazla gelebilecek 10 vefat sonrası sela talebi karşısında din görevlisi sela okumakla bir şey kaybetmez. Din görevlisi, insanların kaybettiği sevenlerin acısı karşısında bir selaya erinirse gelecek eleştirileri göze almak zorunda kaldığı kadar dine karşı nefret oluşturmanın da vebalini üstlendiğinin farkına varmalıdır. 

Din görevlisi kendi mahalle veya köyünden demeden gelen sela taleplerini (araştırıp/muhtardan teyit aldıktan sonra) yerine getirmelidir. Nihayetinde insanlara ölümü duyurmak en anlamlı nasihatken bir dua olan selanın okuyan kadar dinleyenin de dua etmesine vesile olmak gibi güzel yönleri ve sevabı da hesaba katılmalıdır. 

CEMAATİ UĞRAŞTIRMAYIN

Bir diğer husus ise imam ve müezzin olarak çift görevlisi olan camilerde imam ve müezzinlerin vatandaştan gelen talepleri "Bu gün diğer imam/müezzin görevli, ona söyleyin!" gibi tavırları, edep ve ahlakla bağdaşmaz. 

İmam ve müezzinin öncelikle bu konuda fedakar olup sesi güzel olanın sorumluluk alması, sesinde sıkıntı olanın yerine diğer görevlinin fedakarlık yaparak sela okuması en güzel yoldur.  

Maalesef imam ve müezzinlerin kendi aralarında anlaşmamalarına bağlı olarak cemaati yormaları cemaatin üzerinde olumsuz etki oluşturmakta, aralarında bir sorun olduğu hissi uyandırmakta, bu hisse bağlı olarak yaptıkları görev açısında vaaz ve nasihatleri etkisini yitirmektedir.

İmam ve müezzin birbirine fedakarlık yapmaktan uzak ise cemaatten İslam adına fedakarlık istemeleri ne derece doğru ve yaptıkları fedakarlık talepleri ne derece etkili olabilir ki?

İmam ve müezzin nasıl anlaşacaksa anlaşacak ama bu anlaşmayı cemaate kesinlikle yansıtmayacak. Gelen talepleri "hayy hayy" deyip kabul edecek. Anlaşmalarına bağlı olarak kendi veya diğer görevliye bu talebi ileterek bir şekilde sela okumak durumundadırlar.

İmam ve müezzinin sela okumak için cemaati arada kedinin fare ile oynadığı gibi gel git yaptırırlarsa bu hem kendilerine hem de İslam'a karşı nefreti doğurur.

İmam ve müezzinlerin "beğenmedikleri, bid'at içinde gördükleri ama görevleri olmadığı halde her işe koşturan cemaat mensupları" kadar İslam adına fedakar olmaları gerekir. 


Torbalı'nın bir gazetesinde yer alan o haber:

"Uzun zamandan beridir cami imamları ile ilgili şikâyetler alıyorum. Hele ki dağ Köylerinde görev yapan imamlar için neredeyse iki günde bir şikâyet geliyor. Birbirine yakın olan köylerde akrabalık ilişkileri ise hat safhada. Bir köyde ölüm olduğunda diğer köylünün haberinin olmadığını savunuyorlar çok haklılar. Gerçi günümüzde iletişim kolay, internet var sosyal medya var hepsinden önemlisi cep telefonu var. Ancak cenazenin davetiyesi olmaz, cenazelerde küslük dargınlık olmaz. Haliyle yakını ölen birisi birçok camiden selanın okunmasını ister. Ancak Torbalı dağ köylerinde başka köylünün selasını okumayan, okunmasını uygun görmeyen Cami imamları varmış. Bu konuyu daha önceleri yazdım tekrar yazarak Cami hocasını hedef göstermek bize yakışmaz. Ancak nasıl yazmayacaksın Cami imamı namaz vakti merkezde ikamet eden torununu sevmeye gitmesi olur şey mi?

Ezan okunurken kendinden geçen kişiler var. Ezan okunurken elinde ki işi bırakıp sonuna kadar dinleyen ağzını açıp konuşmayan kişiler var. Beş vakit namaz kılmadığını bildiğim bazı kişiler sorunu bana ilettiler çözüm gelmedi. Yanımda Müftülüğü aradılar ve şöyle dediler. İmam ezan okuyor ama hiçbir makam yok. Gelin bir dinleyin ya da bu imamı bu camiden alın dediler. Telefondaki kişi kadrolu imamın yerini değiştiremeyiz. Sayın müftüm bilginize."

Kaynak: Dinihaberler.com / Özel Haber

Son Güncelleme: 01.06.2016 18:04
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Gariban vatandaş 2016-05-29 14:57:27

ben nevşehir de sıradan bir vatandaşım.yaşadığım yer merkeze bağlı bir köy. ismini vermek istemiyorum olurya imam arkadaş bu siteyi takip ediyor olabilir. yakın bir köyle amcam yaşamaktaydı. vefat etti. köyümüzün imamına vardım ricada bulundum. hocam amcam vefat etti cenazesi bugün ikidi namazından sonra defnedilecek.iki köy arası 2 kilometre. sela vermesini istedim. orası bizim köy değil sela veremem dedi. hocam amcam da bu köylü ayrıca komşu köylüyüz sela verilmezse ayıp olur dediysem de imamımız laf dinlemedi. ben de bir ihl mezunu olarak çok zoruma gitti. genç bir imamdı ne laf dinler ne söz. 1 saat uğraştım. sevgili imamımız bakan makamında ya sanki başbakan. sinirlerime hakim olamadım ve medyan dayağı çektim. 1 yıl köye gelemedi. gelse köylü dövecek.1 yıl ben görev yaptım. sonra tayinini aldı gitti. böyle imam gelecekse hiç gelmesin. velhasıl yakın köyler birbiriyle akrabadır. bir selanın verilmesi çok mu zor.

Misafir Avatar
ibrahim 2016-06-01 14:30:33 @Gariban vatandaş

cenaze salası veya başka nedenlerle sala verilmesi dinimizin bir emri değildir.ilk defa sala uygulaması memluklular döneminde başlamış bir uygulamadır.cenazede a slolan cenaze yakınlarına ölüm haberinin verlmesi,duyru yapılmasıdır.bunun içinde camii minaresi şart değildir.belediye anonsuyla yapılacak ilan fevkalade ölüm haberinin duyrulmasıyla ilgili sünnetin ihyası için kafidir.din işleri yüksel kurulunun bu hususta verilmiş fetvaları vardır.bu sebeple imama eziyet etmeniz yaptığınız hareket ancak otonto vahişlerinde olabilecek bir uygulamadır.

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
doğan güzel 2016-05-30 22:36:02 @Gariban vatandaş

ne ala memleket millet köyüne gelen garibana sopa atsın hemde devlet memuru altı aydan başlar sonrada bir güzel övüne övüne anlatsın o imam yan köyün cenazesine gidincede bizim imam yine yok der bu millet
ne zor meslek ya

Beğenmedim! (1)
Misafir Avatar
mustafa 2016-05-29 22:19:40 @Gariban vatandaş

köyünde görev yapan garibana yabancıya meydan dayağı heee...bir gün gelir bi yerinden kan alırlar merak etme...

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
BEKİR ERKEN 2016-05-29 21:09:34 @Gariban vatandaş

sen meydan dayagini kendi̇ne e-atmişsin ve adamlik yaptim di̇ye övün bakalim

Beğenmedim! (0)
Avatar
kafkasyalı 2016-05-29 15:47:56

Allah sizin gibi insanlara da meydan dayağı çekecek birilerini yaratır inşaAllah.bir de övünür gibi meydan dayağı çektim diye anlatmazmı.bir de imam hatipliyim demez mi....Allah Allah....Allah ıslah etsin....

Misafir Avatar
Gariban vatandaş 2016-05-29 15:52:29 @kafkasyalı

sen selay vermezsen seni̇ de döveri̇m.

Beğenmedim! (9)
Avatar
nacizane hoca 2016-05-29 17:42:36

muhtar denen vatandaş'sen kimsinki bu ülkede eğitim almış görevini yapan birini köyünde barındırmican.o zaman diyanet senin köyünden kadronu çeksin sen hakiyla ücretli imam tut kendi dediğini yaptıracak've ücretininde cebinden ver.senin gibi muhtar çok neler çektik biz.hoca devletin memuruDur temsil ettiği makam kutsaldır sen ki 3 5kişinin oyuyla seçilmiş bugün var olan Ancak Tekrar seçileceğin ne malum.Isin imamla uğraşmak değil Köye Hizmet hocaya Hizmet etmek olsun haddini bil.hocaya saygı gösterki saygı duyasin.sevmesende öldüğünde seni gece imam yıkayacak sana o helallik isteyecek.senin gibi insan çok bu memlekette maalesef ve kendilerini hocanın amiri zannediyola hangi cesaretle Kardeşim

Avatar
konyalı imam 2016-05-30 01:08:53

ya kardeşim kendi pencerenizden bakmayın birde imamın penceresinden bizim görev yaptığımız ilde alışkanlık olmuş adam köyde şehirde nerde ölürse merkeden müeziinler sela veriyor günlük 40 bazen 45 sela verdikleri oluyor bazen 10 dakikaya bir sela veriyorlar oradaki müeziin lerin bunu yapmak zorundamı adam istanbulda vefat etmiş bilmem ilçenin felan köyündeymiş 30 sene oraya uğramamış sonra ölüce merkezden sela ver herköy dinlesin senin akraban yoksa o köyde o köylü yada kasabalı senin selanı dinlmek zorundamı yada günde 10.. yada 15 defa sela verilmek zorundamı tamam öldüğü yerde bi sefer kendi köyünde de verilsin anladık ama hiç tanınmayan yerde senini selanı dinlemek zorunda değiliz kusura bakma hoca vermyorsa sela yı sen ver senin baban deden sen niye vermiyon selasını babanın yada dedenin yada sen niye yıkamıyon imam lar yıkamak yada senin selanı vermek zorundamı hayır adam sahura kalkacakmış hocam sahurda selaver e davulcu tut olurmu hocavar versin hatta ilahide okusun sahura kald

Avatar
hikmet 2016-05-29 16:18:52

ya neyin kavgası arkadaş bu kadar komşu köyde akraba olabilir ama imam illa sela vermek zorunda değil en azından cenaze ilanı verebilir sen illaki sela vereceksin diye emri vaki yapmana gerek yok kendi köyü için sela verebilir bu kadarda abartmayın

Misafir Avatar
hikmet hocaya 2016-05-29 17:44:53 @hikmet

canın çıkmaz yaa 3 satır bir sela vermekle, dün görev diye kıvranıyordunuz. bu gün görevinizin gereğini mi yapmamaya başladınız.

Beğenmedim! (8)
Avatar
zor değil ! 2016-05-29 16:18:54

Büyük bir halt yemişsin gariban vatandaş imamın sela okumaması gunah değilken ya senin yaptığın ey kıtmir!!

Avatar
adil 2016-05-29 16:36:24

sen kimsin ulan bu memlekete kaç tane imam yetiştırdin sen nasıl imamhatiplisin

Avatar
Muhtar 2016-05-29 16:39:35

yeşilli köyü muhtarı ahmet yılmaz. benim köyümde görev yapan imam sela vermek zorundadır. hocalar kafa yapınızı değiştirin. sela vermeyen imamı köyde barındırmam.

Misafir Avatar
ibrahim. 2016-06-01 14:34:10 @Muhtar

kendini muhar olarak tanıtan kişi şu çok iyi belki insanın başına ne geldi ise cehaleti yüzünden gelmiştir.sen önce bir ilmihal kitabı al. oku .yaptığın veya yaptıracağın dini mubini islamdaki yerini öğren sonra yorum yaz.

abdülhakim arvasi hz. şöyle buyurdular.hocam minarelerden okunan slalar hakkında görüşünüz nedir. şöyle buyurdular.hiç bir müçtehit alimin seserlerine adından bile bahsetmediği cahil halkın uydurduğu bir bidattir.

Beğenmedim! (0)