İmamlar da resmi nikah kıyabilecek!

İl-İlçe müftülüklerine de evlendirme memurluğu görev ve yetkisi verebilir kapsamı genişletildi.

İmamlar da resmi nikah kıyabilecek!

İl-İlçe müftülüklerine de evlendirme memurluğu görev ve yetkisi verebilir kapsamı genişletildi.

03 Aralık 2017 Pazar 18:14
İmamlar da resmi nikah kıyabilecek!

19 Ekim’de TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen tasarı, 3 Kasım’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylandı. Düzenleme kanuna yalnızca, “Bakanlık, il ve ilçe müftülüklerine de evlendirme memurluğu görev ve yetkisi verebilir” şeklinde girdi. Düzenlemenin detayları ise dün Resmi Gazete’de yayımlanan, “Evlendirme yönetmeliği” ile belirlendi. Yönetmelikle, artık resmi nikâhı, belediye başkanı veya başkanın görevlendireceği nikâh memurunun yanı sıra müftüler ve İçişleri Bakanlığı’nın yetkilendireceği imamlar da kıyabilecek. Yeni yönetmeliğe göre mülkiye müfettişlerinin yanı sıra artık İçişleri Bakanlığı tarafından görevlendirilecek yetkililer de bütün evlendirme daire ve memurlarını denetleme hakkına sahip olacak. Daha önce valiler, kaymakamlar, il ve ilçe nüfus müdürleri ile belediye başkanlarına ait olan evlendirme daire ve memurlarını denetleme yetkisi, yeni düzenleme ile il ve ilçe müftülerine de verildi. Böylece il müftüsü vali; ilçe müftüsü ise kaymakam kadar denetleme yetkisi sahibi oldu. Yeni düzenlemede, 2015’te Anayasa Mahkemesi kararıyla Türk Ceza Kanunu’ndan çıkarılan, “resmi nikâh olmadan imam nikâhı yapılması” ve “evlilik cüzdanını göstermeden imam nikâhı yapılması” suçları yönetmelikten de çıkarıldı.

Müftülük arşivinde saklanacak

İlçe müftülüklerine ait evlenme kütük defterleri ilçe nüfus müdürlüğü tarafından, il müftülüklerine ait kütük defterleri ise il nüfus ve vatandaşlık müdürlükleri tarafından onaylanacak.

Ancak il ve ilçe müftülükleri kendilerine ait evlenme kütük defterlerini kendi arşivlerinde saklayacak. Başka bir yere atanma, devlet memurluğundan çekilme, emeklilik, ölüm veya yewtki düzenlenmesi gibi sebeplerle kesin olarak memurun görevinden ayrılmasını gerektiren hallerde, il ve ilçe müftülüklerinde görevli personel, görevini yine müftü tarafından gösterilen kimseye devredecek.

Son Güncelleme: 04.12.2017 09:21
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hakkı KALAN 2017-12-03 22:34:07

sakın bu haberleri yanlış anlamayın! evli olduğu halde ikinci bir kadınla dini nikah kıyarak evliliğin dini törenini yapmanın cezası 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezasıdır.

Avatar
abdullah 2017-12-03 21:40:57

vatandaş nikahını kıymak için imam arar. müftüyü veya müftülük personelini aramaz

Avatar
haberi doğru verin 2017-12-05 10:50:56

şu haberi̇ doğru veri̇n lütfen..nerede yaziyor i̇mamlarin da resmi̇ ni̇kah kiyabi̇leceği̇??? evlendi̇rme yönetmeli̇ği̇ni̇ açin bi̇r okuyun. müftülükler de ki̇mi̇n ni̇kah kiyacağina bakan karar veri̇r di̇yor. yönetmelğin 8. maddesi. geçen de müftülüğe yazı geldi. diyanetten. müftülerin ve fakülte mezunlarının nüfus müdürlüklerinin vereceği eğitime katılmaları için. büyük ihtimalle nikah kıyma yatkisi müftü ve yardımcıları başta olmak üzere adrb de görevli vaizler ve fakülte mezunu görevlilere verilecek ilk etapta. siz illa ki haber yapacaksanız... evlendirme yönetmeliğinde nikah camide kıyılamaz, imam cübbesiyle olamaz diyor bunu haber yapın

Avatar
doğru haber 2017-12-05 10:56:16

Evlendirme Memurluğu Görev ve Yetkisinin Verilmesinde Usul
MADDE 8– (Değişik: 16/11/2006 –2006/11269 B.K.) Nüfus idarelerine evlendirme memurluğu yetki ve görevi verilmesi halinde, il nüfus ve vatandaşlık müdürü, ilçe için ilgili kaymakamlığın da görüşünü alarak evlendirme memurluğu yetkisi verilecek personeli ismen tespit edip valinin onayına sunar ve ilgili nüfus idaresine bildirir. İl nüfus ve vatandaşlık müdürleri ile ilçe nüfus müdürleri bu halde başkaca bir onaya lüzum kalmaksızın evlenme akdi yapmaya yetkilidirler.

Evlendirme memurluğu yetki ve görevi, tebliği tarihinden itibaren yeni görevliye geçer.

Evlendirme memurluğu görev ve yetkisi belediye başkanınca bizzat kullanılabileceği gibi görevlendireceği üst düzey personel tarafından da kullanılabilir.
(Değişik: 28/11/2017 –2007/11079 B.K.) İl ve ilçe müftülüklerinde evlendirme memurluğu yetkisi verilecek personel Bakanlıkça belirlenir.

Avatar
doğru haber 2017-12-05 10:58:46

altinci bölüm
evlenme töreni

tören yerleri
madde 26-evlenme törenlerinin ilgili makamlarca bu iş için tahsis edilmiş olan resmi salon veya yerlerde yapılması esastır.

ancak tarafların isteği üzerine;
a)i̇kametgahlarda, özel bina veya salonlarda,
b)tutuklu veya hükümlüler için cumhuriyet savcılığınca izin verilmesi üzerine ceza veya tutukevinde,
c)hastalar için baştabibin veya müdürün izin vermesi üzerine hastanelerde, evlenme yapılabilir.

evlenme töreninin yapılması istenen, ancak evlenmenin mahiyeti ile bağdaşmayan veya tarafların serbestçe iradelerini açıklamalarına imkan vermeyen yerlerde veya mabetlerde resmi evlenme töreni yapılamaz. bu durumda evlendirme memuru evlenmeyi erteler.mabetler de kiyilamaz di̇yor bunun düzelti̇lmesi̇ gerek