Öne Çıkanlar diyanet dinihaberler Diyanet Vakfı Hafız Kuran Kursu Formasyonu DİBBYS
banner222

İmamlar, Diyanet'ten Diksiyon Eğitimi İstiyor!
banner221
DiNiHABERLER.COM / öZEL iÇERiK

Küreselleşen modern çağda, eğitim ve bilgi teknolojileri başarıya uzanan yolda kaçınılmaz bir metofor oldu. Eğitim bileşeni yalnız sosyal hayatta ve gençlerimizin gelecek inşaasıyla sınırlı kalmayıp;  kurumların kalıcı ve işlevsel hizmetler sunabilmeleri noktasında da can simidi haline geldi.


Bu işin tek taraflı uygulamalarla başarıya gitmesi elbette mümkün olmayabilir. Zira bireylerin de bu anlamda kişisel becerilerini ve kültürel gelişimlerini destekleyerek toplu bir eğitim koordinasyonu sağlamaları mutemadiyen değişip yenilenen kaygan zeminde düşmeden yürüyebilmeleri için çok önemlidir. 

Günde beş vakit camiye gelen cemaatin vaaz konusunda dil problemlerinin olduğu yönünde bilgiler almaktayız. Kimi yerlerde yöresel şive eksenli yapmış oldukları vaaz ve hutbelerinde anlatım tarzından doğan sıkıntılar nüks ediyor. 
 
●Peki,  Din görevlileri,  anlatım teknikleri açısından yeterli  donanıma sahip bir egitimden geçmeli mi?

●Her gün yüzlerce kişiye hitab eden Diyanet personeli iletişim kurma becerisini tam anlamıyla gösterebiliyor mu?

●Kitlelere hitab eden Din görevlileri;  dinin temel akide ve prensiplerini anlatma konusunda yeterli konuşma becerilerine sahip mi?

●İslamın sevdirilip gönüllerde baş tacı edilebilmesi için sen dilini iyi kullanıp, beklentilere yeteri kadar cevap verebiliyorlar mı?

Evet, tüm bu soruların odağında etkili ve verimli bir diksiyon eğitiminin kaçınılmaz bir gereklilik olduğu ortaya çıkıyor. Din görevlileri,   her gün önlerine gelen bu hazır potansiyele hitap etme konusunda konuşma becerilerini geliştirecek diksiyon eğitimiden geçirilmesi Diyanet'in yenilenen çehresine vizyon katması ve etkili Din Hizmetleri adına önemli olduğu gözüküyor. 

Hizmet içi eğitim seminerlerine büyük önem veren Diyanet'in,  bu anlamda da personeli geliştirici Diksiyon Eğitimini, kademeli olarak uygulanmasının çok elzem bir hale geldi.  Etkili ve verimli vaaz seminerlerinin bu anlamda katkısı yadsınamaz ancak geniş bir yelpazeye hitap eden bütün din görevlilerinin içinde bulunduğu bölgenin demografik yapısını bilerek, vücut dilini doğru kullanıp jest ve minikleri ile muhatabını etkilemesi yaygın din hizmetlerinin başarıya ulaşması adına, kilit bir önem ifade ediyor. 

Din görevlilerinin karşılaştığı her tabakadan insan profiline,  hitap edebilecek diyalog ve iletişim tarzında yaşanan bazı olumsuz örneklerse,  kimi zaman kurum adına sevimsiz görüntülere sahne olabiliyor.  Üslubun ve nezaketin Din hizmetlerindeki yeri ve sorumluluğu vebal anlamında da mihenk taşı oluyor. Ses tonumuz bile kimi zaman muhatabımızı olumsuz etkileyip uzaklaşmasına neden olurken, neme lazımcı bir yaklaşım, Din görevlisine yakışmıyor. 

Din görevlilerine nitelik kazandıracak olan Diksiyon Eğitiminin, imamların da talep ettiğini söylemekle beraber,  arklı etnik tabakalara sahip olan zengin kültürüzü renklendiren vatandaşlarımıza; yörenin diline yabancı olmayan,  imamların görevlilendirilmesi de beklentiler arasında yer alıyor.  Aksi takdirde yörenin dilini, kültürünü bilmeyen din görevlilerinin de zor anlar yaşadığı biliniyor.Bunlar da İlginizi Çekebilir

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
imam 53 12 ay önce

imamlara birde psikiyatri dersi verilsin imamların psikolojisi bozuk

Avatar
Faruk 12 ay önce

Evet hizmet ici diksiyonda olmali

Avatar
Tayyar 12 ay önce

Goreve başlamadan önce egitim kalitesi biraz seviyeli olmali. En azindan önlisans dűzeyi olmali. Hizmet içi egitim lerle vakit kaybetmemelidir.diyanet te ģörev alacaklarin en azindan hafiz gibi olma zorunlulugu vardir. Kendilerini yetiştirirler diyerekten kadrolari doldurmamalidir.

Misafir Avatar
HOCA 68 11 ay önce @Tayyar

hocam önli̇sans demi̇şsi̇ni̇zde li̇se vahi̇m, li̇selerde sıkı tutulmalı ,temelden ;)

Beğenmedim! (0)
Avatar
cdüzceli 12 ay önce

çok önemli bence bir an önce bu eğitim profosenelce verilmesi gerekir.
ayrıca gönüllü çağrılması gerekir

Avatar
Necmettin 12 ay önce

müezzinlik kadrosu kaldırılmalıdır. camilerde sadece i̇mamlar olsun gerekirse bir camide 2 i̇mam olsun fakat müezzinlik kadrosu olmasın. genelde i̇mam ve müezzin arasında geçimsizlik oluyor. çok başlılık oluyor. bir köyün horozu birden fazla olursa sabahı geç oluyor. i̇mamları güzel sesli̇ olanlardan seçi̇lmesi̇ de önceli̇k olmalıdır sesi̇ güzel olmayanları kesi̇nli̇kle i̇mamlığa alınmaması gerekir.

Avatar
hacı yıldırım 12 ay önce

ses ve makam eğitimi verilmeli

Avatar
koç 12 ay önce

Hizmet egitimleri yeme içme tatile dönüşmekte acilen kaldırılması icaben gerekmekte

Avatar
ümit 12 ay önce

profesyonelce olmalı aynen katılıyorum.aksi takdirde bizim gittiğimiz gibi olacaksa hiç olmasın.müftü diksiyon dersine girerse hiçbir verim elde edilmez.çünkü derslere katılması çok zor oluyor.işin ehli ve mesaisini harcayacak uzmanlar gerekli.

banner220