İmamlar Racon mu Kesiyor?

Diyanet Haber- Müftülerle, İmamlar Arasında Buzdan Duvar mı Var?

İmamlar Racon mu Kesiyor?

Diyanet Haber- Müftülerle, İmamlar Arasında Buzdan Duvar mı Var?

27 Mart 2016 Pazar 21:12
İmamlar Racon mu Kesiyor?
DiNiHABERLER.COM / ANALiZ

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın her ildeki temsilcisi ve halkın manevi değerlerinin geleceğe taşıyıcıları olan müftülerimiz,  cemaate ulaşabilme ve camilerde uyumu sağlama konusunda imamlar ve müezzinler ile ortak bir ahengi paylaşabiliyorlar mı?
Camiler yalnız imamların sözünün geçtiği mekanlar mı? 

Camilerdeki vaaz kürsülerinde, müftülere yer yok mu?

İmamlar,  Müftülere sorunlarını dile getirmede sen dilini doğru kullana biliyorlar mı? 

Dinihaberler.com olarak, Müftülerin sitem dolu ve netameli sorularını, bu platformda masaya yatıracağız...

Şehrin selatin camilerinde, lahuti ezanlar eşliğinde göğe yükselen minarelerden ezan-ı Muhammed'inin serancamı ile mabetleri dolduran cemaate hitap etme arzusunda olan müftülerimiz, imam efendilerin düşüncesizliklerinden duydukları sitemlerini haber sitemize dile getirdiler. Ve sitemize dobra dobra açıklamalarda bulundular. Haber sitemize ulaşan bu yoğun sitemlerden dolayı müftülerimize kulak verdik ve küçük bir araştırma yaptık. 

İmam efendilerle, müftü efendiler arasında iletişim ve hiyerarşik engellerden kaynaklanan bir takım pürüzler olduğunu fark ettik.  Bu itibarla konuyu siz değerli okurlarmızla paylaşma ve  gündeme taşıma uygun gördük. 


Bir çok  Müftü hocamızla edindiğimiz mütealalara ve samimi konuşmalar dayanarak oluşturduğumuz analize göre,  imamlarla müftüler arasında üslup  ve diyalog eksikliğinden kaynaklanan   küçük pürüzler olduğunu gördük. Zira bazı imamların müftüleri, saf dışı bırakıp camilerinde sivrilme arzusunun, patavatsız çıkışlara neden olduğu da gözleniyor.

Müftülerin şikayetçi oldukları konulardan biri; arada sırada uğradıkları camilerinde imamların müftülere namaz kıldırma ve vaaz verme hususunda her hangi bir teklifte bulunmadan ortaya atlamları olmuş. Kimi zaman da emrivakiler ile iş güzarlık yapılması ise yersiz bulunmuş.  Mihraptan minberden yoğun iş temposu gereği uzak kalan müftüler, paslanmamak ve peygamber mesleği olan bu ulvi mesleği icra edebilmek üzere bazı fırsatları değerlendirme husunda,  imamların anlayışsızlıklarından yakınmayı da ihmal etmiyorlar. Nitekim cemaatin de kendilerinden beklentisi olduğunu ekliyorlar. 

Diğer bir husus ise müftülük ziyaretlerinde yaşanan sevimsiz tablolar olmakta. Zira, usulü edebe riayet eden saygılı ve bilgili imamları istisna ederek söyledikleri bazı gergin imam ziyaretlerinden duyulan üzüntülerini de dile getiriyorlar. Karşılaştıkları bi takım halledilmesi kolay sorunları, nezaketsiz ve yüksek tonlu konuşmalarla, misafirler huzurunda  nahoş bir şekilde yansıtmalarından duydukları üzüntüler en çok dikkat çeken argümanlar arasında geliyor. 

Haber sitemize verdikleri bilgilere göre  Müftüler, Diyanet çatısı altında bir aile olduklarına vurgu yaparken  kucaklayıcı ve yapıcı olmak gerektiğini fakat ilim irfan ve kültür çağında medeni ilişkilerin sağlıklı bir şekilde sürdürülmesi ve kurumun kimliğinin saygınlığını koruması adına dışa yansıyan görüntüye dikkat edilmesi gerektiği yönünde görüş beyan ediyorlar.

İmamlarla müftüler arasında kimi zaman buzdan duvarlar varmış gibi görünse de hemen bütün müftülerimiz babacan tavırları ile personeline kol kanat germiştir. Bazı iletişim ve uslüp hatalarının yaşanmaması ise ortak arzumuzdur. Empati kurmak ve anlayışlı olmak din görevlilerine de müftülerimize de yol aldıracaktır. 

Dinihaberler.com,  olarak bu güne kadar imamlarımıza hitaben yüzlerce haber yaptık.  Haklı davalarında hep yanlarında olduk. İmamlara, Kur'an Kursu öğreticilerine,  vaizlere, Murakıplara ve Din uzmanlarına, yer verdiğimiz gibi müftülerimizin ve Merkezi teşkilatımızın görüş ve önerilerine de açık olan haber portalımızda amacımız Diyanet ailesinin sorunlarına birlikte çözüm aramak ve faydalı olabilmektir.

Son Güncelleme: 30.03.2016 18:27
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
themami 2016-03-27 22:23:52

size bu bilgileri aktaran sayın müftüler odaya girince hiç suratına bakmayıp tablet yada telefonla uğraşıp azarlar gibi tavır takınan müftüleride yazdılar mı ya da sağdan soldan baskı çok gelince nakil sınavlarında komisyona girmeyen arka perdeden iş yapan müftüleride yazdılarmı kusura bakmayın ama bunlardanda bahsedin unutmayın balık baştan kokar ve dağın başında tek görev yapan fedakarlık yapan devlet sorumlusu imamlardır en ücra köşelerde bile.

Avatar
rizelihoca 2016-03-27 22:18:14

Buzdan duvar degil betondan celikten duvarlar var.Kendini dev aynasinda gören demogoji yapan,dengesiz,personeline sahip cikmayan,ara sira sempatik görünmeye calisan,nafile bir insan.Göreve başlayan personeline sen neden bu ilceye geldin bu kadar boş yer varken diye soru yoneltiyor.Ardindan kimseden yardim bekleme herseyi kendin yapacaksin diyor.Elektrik,su,boya,tadilat v.s herseyden anlayacaksin diyor.1 saatlik toplantiyi 2,5 saatte bitiriyor kimsede korkudan ses cikarmiyor.Allah aşkina şu güzelim rizedeki müftüleri takip etsinler.Bu gidişle kimse imamlikta kalmayacak.Herkes kacan kaçana.

Misafir Avatar
herhangi biri 2016-03-29 10:59:04 @rizelihoca

bazı müftü beyler etten püften bahane arıyorlar

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
HOCAM 2016-03-28 23:09:05 @rizelihoca

arkadaşimiz çok güzel yazmış. istanbulda da durum ayni

Beğenmedim! (0)
Avatar
kerem 2016-03-27 22:13:53

Katılıyorum ama bazı müftüler de personeli çok azarliyor. İnanıyorum ki o müftüler kendi çocuğuna yapamadığı (azarlama) şeyi personeline yapmaya çalışıyor ve yapıyor. Bazen çok sinir ediyorlar.

Avatar
Süleyman 2016-03-27 23:04:58

Olaylara tek gözle bakmamalı.Ben çok müftü gördüm...yük imamların sırdında.Bu yaziyı yazan kendi penceresinden yazmış

Avatar
imamın biri 2016-03-27 22:47:10

bırakın kardeşim bunları ben imamlara otorite kurmak için müftülerin nasıl davranışlar sergilediklerini iyi bilirim hatta bir çok meslektaşlarım da iyi bilir

Avatar
yeşil buzcu 2016-03-27 22:10:55

Teşekkür ederim ama sizlere eksik yada yanlış bilgia aktarımı olmuş.Imamlarh her zaman ezilmiş ve hoşlanmış kişiyeg göre hareket edilmiştir.Zamanı gelince imamda ona göre davranmistir.

Avatar
yusuf 2016-03-27 22:29:43

MÜFTULERIN KANUNAMI DAYANACAGI YOKSA GÖNÜL ILE YONETECEGINE KARAR VERMELI.
SIKISTIGI ZAMAN KANUN VAR DEDIGI ZAMAN ZATEN GOREVLI KANUNLA YONETILIYORUM DIYOR.
BU SEFER IMAMLAR SUNU YAPMIYOR BUNU YAPMIYOR.

Avatar
özgür hoca 2016-03-27 22:36:56

Evet bazı hocalarımız maalesef amirlerine gereken saygıyı göstermiyo. Gelen emirlere riayet etmeden kafasına göre davranan bazı hocalar mevcut. FAKAT olay sadece bundan mı ibaret, yani müfti efendilerin (sözüm onlara) hiç mi suçu yok? Personelini yeteri kadar savunabiliyorlar mı? Dernek başkanlarına gösterdikleri teveccühü asıl bize göstermeleri gerekmez mi? Bu tür haberlerde tek taraflı değil, her iki yönden olayı ele alırsanız daha yerinde olur Vesselam....