İmamlar sizin şamar oğlanınız mı?

Körfez ilçesinde konuşan KASVADER Başkanı Abdullah Şahin okullardaki sigara ve uyuşturucu kullanımı ile ilgili olarak Diyanet çalışanlarının görevlerini hakkıyla yerine getirmediklerini iddia edip eleştirdi

İmamlar sizin şamar oğlanınız mı?

Körfez ilçesinde konuşan KASVADER Başkanı Abdullah Şahin okullardaki sigara ve uyuşturucu kullanımı ile ilgili olarak Diyanet çalışanlarının görevlerini hakkıyla yerine getirmediklerini iddia edip eleştirdi

04 Haziran 2016 Cumartesi 20:03
İmamlar sizin şamar oğlanınız mı?
DİNİHABERLER.COM / ANALİZ
 
Körfez ilçesinde faaliyet gösteren KASVADER adlı derneğin başkanı Abdullah Şahin isimli zatı muhterem derneğin düzenlediği resim sergisinde almış mikrofonu eline, vermiş veriştirmiş Diyanet’e.

“Bonzaiden kurtulmak için çalışmak lazım. Diyanet’teki arkadaşlar görevini yapmadığı için bunlar yaşanıyor. Alkol yaşı 10, sigaranın da yaşı 8’e düştü” demiş.

Bonzai ve sigara konusunda estirilen rüzgarın FETÖ organizasyonu olup Milli Eğitim Bakanlığı’nın okullarını kötüleyerek kendi okullarına velileri yönlendirmek amaçlı haberler olduğundan habersiz esen rüzgardan epey bir etkilenmiş Abdullah Şahin.

Abdullah Şahin gibi insanların Diyanete ve İlahiyatlara çatmasının nedeni nedir?

Niyetini bilmeyiz ama bu tür eleştirilerin temelinde inhirafçı cemaatlerin himmet ve müntesip toplama konusunda kendilerine Diyanet ve İlahiyat camiasının engel görülmesi bulunuyor.

Karşılarında bilgi noktasında dolu, delillere vakıf insanların varlığı bu grupların çalışma alanı için büyük bir tehdit. İnsanlar ne kadar cahil ise bunların keyfi o kadar yerinde, insanlar ne kadar bilgili ise bunların morali o kadar bozuk oluyor.

Gerçekte bu cemaatlerin yetiştirdiği insan tipiyle cami cemaati ve okuldaki öğrenciler arasında söylenildiği kadar fark var mı?

Bu aklı evvellere göre kendileri çok mükemmel çalışırlarken Din Görevlileri ile okullardaki Din dersi ve meslek dersi öğretmenleri yan gelip yatıyorlar.
İnhirafçı cemaatlerin bu düşünceye kapılmasının nedeni ise kendilerine tabi olanların ibadetlerini yerine getirmeleri dışında gözle görülür elle tutulur bariz hiçbir veri ortaya koyamamaları.

Gözden kaçırdıkları bir şey var. İbadetlerine dikkat eden müntesiplerinin özel hayatlarında hiç de övündükleri derecede şuurlu bir Müslüman tipi oluşturamamaları.

İbadet etmenin yanında eş-çocuk-dost ve komşularının hakkını gözetmekten uzak, ticaret hayatında İslami kural ve kaidelerden habersiz, siyasette laik düşünceye saplanmış, dost ve düşmanlıkta ümmetçi yapıdan kopuk… olumsuz bir Müslüman tipi ortaya koyduklarının farkında bile değiller.

İnhirafçı cemaatlerin en büyük avantajı, gelenlerin kendi rızası ile gelmesine bağlı her tür telkine açık olmaları sonucunda cemaatin direktiflerine uyum sağlamada sorun yaşamamaları.

Oysa camiye gelen cemaat günlük ibadetini yapmak için camiye uğraması; öğrencinin ise iradesi dışında zorunlu olarak o sırada oturması din görevlilerinin en büyük dezavantajı.

İnhirafçı cemaate gelenler gönüllü oldukları için zamanla tek tipleşirken; cami ve okuldakiler farklı farklı mezhep, parti, ideoloji veya düşüncelere sahip olmaları yönüyle tek tipleşmeye uygun değildirler. Zaten din görevlisi ile öğretmenin tek tipleştirmek gibi bir gayesi de bulunmuyor.

İnhirafçı cemaatlerde potaya girenler bir anda erirken, cami ve okuldakini eritmek neredeyse imkansızdır.

Cemaatte lider kadar cemaat mensupları da kişisel dönüşümde gönüllülük esasına bağlı olarak etkilidirler.

Cami ve okulda lider farklılıkları göz önünde bulundurarak konuşmak zorundadır. Ettiği sözleri seçmek, herkesin gönlünü yapmak, fitneye neden olmamak için azami gayret göstermek durumundadır.

Aynı şekilde cami ve okulda bulunan cemaat ve öğrencinin yanında bulunan cemaat ve öğrenci dönüşüm için imam ve öğretmenle cemaatlerde olduğu gibi işbirliği, ağızbirliği yapmadığı gibi bazen ortamı bozma noktasında çalışma içinde de olabilir.

İnhirafçı cemaatler bencil insan tipini oluşturup kendi gerçeklerini dünyanın gerçekleri görme hatasında olup ümmetten koparken; din görevlisi ve öğretmenin önündeki cemaat ve öğrenci ümmet bilinciyle yetişir.

İnhirafçı cemaatin müntesip cemaate devam ettiği sürece cemaatsel ritüellere dikkat eder. Cemaati bıraktığı an atın yularından kurtulduğu gibi dinden imandan uzaklaşır. Cami cemaati ve okuldaki öğrenci din görevlisi ve öğretmenden öyle bir eğitim alır ki kendi başına kaldığı anlarda dahi kimseye yaslanmadan ayaklarının üstünde durmasını öğrenir.

Cemaat liderinin kendi kafasına uyguladığı bir program vardır. Ortaya koyduğu müntesibin başka cemaat ve müslümanlarla uyumunu pek düşünmezken din görevlisi ve meslek dersi öğretmeninin tabi olmak zorunda olduğu bir görev planı ve müfredatı vardır. Din görevlisi ve meslek dersi öğretmeninin ortaya koyduğu Müslüman dünyanın neresinde olursa olsun diğer müslümanlarla uyumludur. 

İnhirafçı cemaat lideri için en iyi müntesip, kendisine itaat eden kendi cemaatine hizmet eden müntesiptir. Din görevlisi ve meslek dersi öğretmeni için en iyi müslüman, ümmetin vahdetine çalışan ve ümmetin geleceğine-birliğine hizmet edendir. 


Velhasılı, önemli olan aynı istikamete bakıp ümmet adına neler yapabileceğimiz. Birbirimizin boş bıraktığı alanı en güzel şekilde doldurmamız.

Birbirimizin açıklarını bilmek ama bunu taş olarak karşıya atmamamız.

KASVADER’in bu taşlamalarını sık sık inhirafçı cemaatlerden duyduğumuz gibi Saadet Partisinden de Ak Partiye yönelik eleştiri olarak duyabilmekteyiz.

Kimse başkasını eleştirmekle çok şey yaptığını sanmamalı.

Eleştirdiğimiz kardeşimizin boş bıraktığı yeri doldurmak, eksik bıraktığı açığı kapatmak en akıllıca yol.
 

 
Son Güncelleme: 07.06.2016 20:36
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Zeki 2016-06-04 23:45:10

Cemaatlere verilsin bu görevde birbirini kessinler!!!!!!!!

Avatar
İ.h 2016-06-05 05:43:36

Hiçbir eleştiriye tahammülünuz yok, her eleştirenle alay edip suçluyorsunuz bir imam olarak soruyorum hiç mi yanlışı eksiği yok diyanetin herşey mükemmel mı.
Yapmayın Allah aşkına

Misafir Avatar
vatandaş 2016-06-05 16:35:20 @İ.h

hocam doğrusunu yazmışsınız sizleri teprik ediyorum

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
dost 2016-06-05 16:02:23 @İ.h

eksık ayrı sey toptan karalamak ayrı sey bu yazıyı yazanın tek gayesı var dın düşmanlarını sevındırmek yoksa kımse mukemmel degıldır hele türkiyenın 3. buyuk kurulusunda herkesın mukemmel olmasını beklemek dag basında denız aramaya benzer

Beğenmedim! (1)
Avatar
müezzin 2016-06-04 23:46:17

bazı cemaat ve tarikat faaliyetinde bulunanlar eüzübesmele çekmekten kamet getirmekten aciz böyle olunca çok şaşıyorum konuştuklarına bakınca mangalda kül bırakılmıyor iş yapmaya gelince boş şeyler işini iyi yapanlara sözümüz yok

Avatar
Abdulcabbar demir 2016-06-04 21:14:14

Ağzı olan konuşuyor

Avatar
hoca 2016-06-05 00:13:15

bakalım paralele bağlamadığınız daha ne kalacak! abe kardeşim, yalan mı? bonzainin okullara girdiğini, imam hatiplerde namaz kılma oranının yüzde 10 olduğunu, cemaat medyası değil, yandaş medya bile yazdı çizdi.. bakalım bu dünyada her beceriksizliğinizi, her pisliğinizi paralel kılıfıyla örtmeyi becerdiğiniz gibi, ötede de başarabilecek misiniz? hadi göreyim sizi.. tabi hala ötelere iman gibi, ahiret gibi bir kısım faziletleri taşıyor iseniz ki, ben artık bundan şüpheliyim.

Avatar
Abdulaziz 2016-06-05 01:11:31

imamlar maaş derdinde ikramiye derdinde nerde o ihlas nerde öle çalışmaa sayı 150 bine yaklaştı ama her geçen gün dahada berbatlaşıyoruz önce diyanet değişmeli

Misafir Avatar
dost 2016-06-05 16:00:17 @Abdulaziz

abdulazızı ısmını kullanan zat sen neden ımamlık yapmadın yoksa bu goreve layıkmı degılsın halıyle öyle görünüyor senın derdın para gıbı gelde yardımcı olalım

Beğenmedim! (0)
Avatar
İmamlarımız ve Diyanet başımızdan eksik olmasin ama bir önce insanları tanısın sonra yorum yapsın . 2016-06-05 16:51:56

Allah aşkına bu insanı tanımadan , yaptığı hizmetleri bilmeden ve en önemlisi o gün ne konuştuğunu ne anlattığını bilmeden böyle saćma sapan haber yapmak sözde müslüman ve adaletli bir gazeteciye yakışıyor mu ? Bu insanın yaptığı hizmetleri yemin ederim ki canı gönülden tebrik ederek destekliyorum . Ve yaptığı konuşmanında yüzde yüz dogru oldugunu düşünüyorum . İmamlarımızın da suçu yok ki ; ne de olsa her cuma diyanetin gönderdiği hutbelerle insanlara bir şeyler anlatmaya calışıyorlar . Yahu Abdullah Şahib hocanin 5 - 6 yasında ki egıttigi sübyanların okudugu kurani neden haber yapmiyorsunuz ? Verdigi mutlu ailem dersleri ile Evliliklerini kurtardığı çiftleri neden haber yapmıyorsunuz da , Diyanet gençlerimizle ilgilenmiyir gibi dobra oğlu dobra bir cümlesini haber yapıyorsunuz ? İftira niteliginde ki yalan yanlış bu haberde ki cümleler şayer ki bir diyanet görevlisi basın mensubunun kaleminden dökülüyorsa eğer vAllahi yazıklar olsun .
Son olarak da bu haberi yapan bu usta kalemle de en kısa sürede tanışmak isterim . Zira bu denli dürüst , dogru ,gerçekci haber nasıl yapılır ögrenmek isterim .

Avatar
Rhn 2016-06-06 16:18:44

Meşhur olmanın yolu diyanete saldirmaktan geçer