İmamlara 12 Maddelik Manifesto

Milat Gazetesi YAZARI Ramazan Ercan Bitikçioğlu, sitemizde yayımlanan "İmamlara Diksiyondan önce..." habere atıfta bulunarak imamların bundan da önce yapması gereken maddeleri tek tek açıkladı. İşte o 12 Maddelik Manifestoı:

İmamlara 12 Maddelik Manifesto

Milat Gazetesi YAZARI Ramazan Ercan Bitikçioğlu, sitemizde yayımlanan "İmamlara Diksiyondan önce..." habere atıfta bulunarak imamların bundan da önce yapması gereken maddeleri tek tek açıkladı. İşte o 12 Maddelik Manifestoı:

06 Mayıs 2016 Cuma 00:25
İmamlara 12 Maddelik Manifesto
Dinihaberler sitesinin haberinde okumuştum. İmam'lar “bize D.İ.B tarafından diksiyon dersi verilsin” talebinde bulunuyorlarmış..

Güzel ve hakikaten haklı bir talep ama imamlarımıza diksiyondan önce lazım olan o kadar çok şey var ki...


Diksiyon şart bu meslekte. Fakat onun bile önceliği var. Dil bilgisi lazım önce. Mahallemizdeki imamlardan biliyorum. Öyle dil cinayetleri işliyorlar ki, sehven veya cehaleten yaptığını bilmesek “adam kâfir oldu” (elfaz-ı küfür) diye camiyi terk ve ardında namaz kılmamak gerek...

İmamlarımızın çoğu hem kel hem fodul. Türkçeyi bile daha doğru dürüst bilmiyor, gramer kuralları desen hikâye ama irticalen vaaz ediyor. Tabi hal böyle olunca da bir sürü dil cinayeti işliyor!. Dil cinayeti yetmiyor, bir de fıkıh cinayetleri işliyor bazıları...

Namaz sonrası uyarıyorsun, teşekkür edeceğine utanmadan “herkesin anlayış seviyesi farklı, siz öyle anlamışsınız” diyor. Be adam bu fakir yüksek tahsil yapmış, dili de oldukça iyi kullanabilen biri.. Bendeniz okur ve yazarım. Sende bırak dil inceliklerini imlâ bile sıfır. Hem imamlara hiç yakışır mu böyle kaba, düşüncesiz, küstah ve görgüsüz konuşmak?


Sadece yüksek tahsilli olduğumu söyleyip, “ben böyle anladıysam cemaatten bir çoğunun daha yanlış anladığına eminim” dedim o gün.

Konu ne miydi? Bu toy imam vekili çocuk vaazında “cebinde sigara paketi olanla içki şişesi olan aynıdır. (....) ben elinde sigara olan birine selâm vermem” gibi abuk ve dine diyanete mugayir, fetvası kendinden menkul şeyler söylemişti. Ona göre sigara içmekle şarap içmek aynıydı...

Başka bir vaazında da “fetvayı boşverin, siz takvaya bakın” diyordu. Tarikatçı (dikkat tarikatlı değil, tarikatçı) kadim zihniyetini yansıtıyor, tek kanatla uçulacağını sanıyordu. Oysa İmam-ı Rabbani hazretleri ne diyordu? “Şeriat ve Marifet iki kanattır. Tek kanatla uçulmaz” diyordu.

O konuda da gidip uyardım: “Bak delikanlı” dedim, “takva için fetva şarttır. Fetvaları bilmezsen neyin haram neyin helâl, neyin mekruh, neyin mübah, neyin sevap olduğunu kalbinden mi bileceksin de takvalı olacaksın?” dedim. Tarikat büyüklerinden örnekler vermek istedim ama asabımı bozdu ve yine benlik dâvası yaptı bizim tarikatlı (!) imam.


Önce “öyle demedim” dedi, ses kaydı gibi cümlelerini tek tek sıralayınca da “Hayır öyle demek istemedim” dedi. Bu sefer dayanamayıp “oğlum sen ne konuştuğunu da bilmiyorsun” diyerek camiyi terk ettim. Aksi halde nahoş bir şey yapabilecektim, sabrım tükeniyordu çünkü...

Eski hocalardan seviyeli bir ağabeyle görüştüğümde “Ercan bey Allah aşkına gel gidip müftüye şikayet edelim” dedi de kabul etmedim. “Seviyesi bu kadar, şikayet edeceğiz yerine getirecekleri daha mı seviyeli olacak” dedim.


Gördünüz işte, imamlarımızın diksiyondan önce öğrenmeleri gereken ne kadar çok şey var.. Bazılarını maddeler halinde sıralamak istiyorum:

1) İmamlar İslâm fıkhını iyi bilecek, hevalarına göre değil sahih fıkha göre konuşacaklar.

2) Âdâb-ı muâşeret öğrenecekler, nazik ve görgülü olacaklar...

3) Tarikatçı değil, tarikatlı olacaklar. Tarikat bir nasib işi. Herkese kendi yolunu dayatmayacak, tarikatların ilk dersleri olan “ahlâk, edeb bahislerini” fevkalâde iyi öğreneceksin.

4) Kılık kıyafetin düzgün olacak, kıravat takmayacak, sakal bırakacak, her halin ve kıyafetinde, her yerde İslâm temsilcisi olduğunu unutmayacaksın.

5) Sakallar sünnete uygun bırakılacak. Sakallarını uzatıyor, bıyıkları jiletle kazıyor. Oysa sünnet böyle demiyor. Sakallarını bir tutam kadar uzatacak bıyıklarını kısa tutacaksın, kazımayacaksın!.

6) Cami heyetleri ile imamların ilişkisi denetlenmeli, bazı imamların bu insanlarla kavgalarına son verilmelidir. İmam caminin komutanı değil, imam ve hatibidir sadece.

7) Evet diksiyon da mühim. Bazı imamlarımız İstanbul gibi bir yerde “İstanbul türkçesi” ile konuşamıyor, oldukça kıt kelime hazneleriyle de gülünç durumlara düşebiliyorlar.

8) İmamlarımız Mevdûdî, Efgani, Reşit Rıza, Fazlurrahman, Abduh, Teymiye gibi bozuk kişilere değil, Ehl-i Sünnet vel Cemaat'in seçkin icazetli imamlarına bağlı olacak, sahih olmayan şeyleri anlatmayacaklar.

9) Cemaati tenfir etmeyecek (usandırmayacak), kısa ve özlü vaazlar verecekler.

10) Namazda “Allahuekber”, “semi Allahu limen hamideh”, “esselâmü aleyküm” derken asker komutları gibi, net, kısa ve keskin söyleyecek, makam yapmayacaklar.

11) Müezzin kaamet getirirken “Kad kameti's-salâh” dediğinde imam “Allahuekber” diyerek iftitah tekbiri ile namazı başlatacak.

12) Ezan okunurken imam susacak, ezan dinleme sünnetini cemaate öğretme babında meselâ ezan cümlelerinin tekrarı, “hayyalesselah” ve “hayyalelfelah” cümlelerinde “lâ havle vela kuvvete illâ billahil azim” diyecek. Ezan bitince de “ezan duâsı” yapıp, kısa cümlelerle vaazında eksik kalan bir kaç şeyi daha söyleyip “fatiha” diyerek kürsüden inecek.


İmamlarımızın elbette daha birçok hata ve eksikleri var. İnşa'allah gayret edip düzeltsinler. Dört dörtlük imamları tenzih eder ellerinden öperim.

#harbiden: Bana imamlarını anlat sana ülkenin ne durumda olduğunu anlatayım. 

Kaynak: Milatgazetesi.comSon Güncelleme: 07.05.2016 15:57
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
burhan 2016-05-06 01:27:56

önce cemaat islam cemaati olacak haddini bilecek. buradan atmakla olmuyor. yazmışsınız imam dernek başkanı ile uyumlu olacak. yani dernek başkanı na kul köle olacak.... eee nede olsa sizden o. cemaaat. imam da kim ki. siz önce imam makamının kimin makamı olduğunu yazın öğrenin.imam kendine çeki düzen verir. siz imamları düzeltmeyi bırakında kendinizi düzeltin bakın nasıl düzelecek camilerimiz. ama normaldir eline makamı alan veya kalemi alan yazıyor. sizin sesiniz çıkıyor. imam nede olsa memur. konuşamaz vurun abalıya nasılsa sesleri çıkmıyor. çıksada d.i b adamınsesini kesiyor bi şekilde. ahiret var ahiret bu yazdıklarınızdan ve söylediklerinizden hesaba çekileceksizin. yaşasın ahiretteki hesappp....

Misafir Avatar
doğru demiş 2016-05-06 09:05:19 @burhan

h sesine arapçada daki hırıltılı ha gibi çıkarmlalarından bıktım. şiveleriyle güzelim hutbeleri heba etmelerinden bıktım....türkçeyi önce öğrenip sonra islam ilimleri öğrenmelidirler..

Beğenmedim! (19)
Avatar
İmam Hatip 2016-05-06 01:18:31

Efendi!Madem o kadar düşünüyorsun biliyorsun imamlık yap o zaman.Kendini beğenmiş mesnetsiz bir yazı olmuş.

Avatar
Davut çarşambalı 2016-05-06 02:10:32

Milat gazetesi yazarı beyefendi. Görüşlerini kendine sakla. Edepten tarikatten bahsetmişsin ama sende kırıntısı bile yok hissine kapılıyorum ne hikmetse. Bir kere ben şöyle olacak böyle olacak, şunu yapacaksın, şöyle davranacaksın gibi cümleleri sevmiyorum. Bu hadsiz cümleleri türkçeyi öğrenebilmen dileğiyle sana iade ediyorum.

Avatar
Fatih. 2016-05-06 01:53:49

Kardesim sen il muftusumusun nesin...o kadar seviyeli bi adamsan git mulakat kurulunda otur imam seç.keske imamlar senin gibi cok cok ustun donanimli insanlardan ders alsalar tuh yaaa ne kadar cahil kalmis bu imamlar...mevlanaya sormuslar ne bilirsin diye ,oda haddimi bilirim demis...herkes herseyden once haddini bilmeli.onemli olan gönul kazanmak.imamlara kara propaganda yapmak degil

Avatar
İmam 2016-05-06 02:08:32

Herkes işine baksın derim.Sırça köşklerde oturup bol keseden atanların sözleri dikkate alınmaz.Beyefendi 5 vakit namaźın kaçını camiye gelipte cemaate katılıyor.?Merakımdan soruyorum...

Avatar
imam 2016-05-06 02:00:30

ezandan sonra toplu halde ezan duası yapmak uygun değildir. ferdi yapılmalıdır

Misafir Avatar
imam 2016-05-06 11:44:01 @imam

aynen hocam kaç yıldır beri yapılır oldu yoksa birkaç yıldırmı bilinir oldu ezan duası yenimi sandınız herkesin kendisi yapmalıdır her camiye gelen yolcu misafir her kimse aklı sıra ezan duası yapıyor

Beğenmedim! (3)
Avatar
imam 2016-05-06 02:27:29

VAllahi tek kelimeyle mükemmel böyle olsa her gönül fethedilir.Ya bu Diyanet haber değişiklikten sonra müthiş bir konuma geldi.sizleri bir imam olarak şiddetle tebrik ediyorum.Aynen böyle devam arkanizdayiz.Cok olumlu yazilar haberler vs cikiyor.size de baskanimiza da sevgilef selamlar.Baskanimiz umarim nice seneler başkan olaraj kalir ins

Avatar
İmam Hatip adayı 2016-05-06 01:04:50

Tebrik ederim. Bediüzzaman bu hususları Muhakemat eserinde öyle bir izah ediyorki insanın İslam hesabina dünyayı fethetme aşkı hasıl oluyor. Zaten talebeleri aynen yapıyor