İstanbul İlahiyat'tan Erdoğan'ın sözlerine destek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın söz ettiği ilahiyatçılara tepki: Yüce Dinimize zarar verdiler

İstanbul İlahiyat'tan Erdoğan'ın sözlerine destek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın söz ettiği ilahiyatçılara tepki: Yüce Dinimize zarar verdiler

10 Mart 2018 Cumartesi 00:19
İstanbul İlahiyat'tan Erdoğan'ın sözlerine destek
banner283

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dün yaptığı konuşmada sert tepki gösterdiği dini alet ederek marjinal çıkışlar yapan kesimlere karşı tepki sürüyor. Erdoğan'ın açıklamalarına kamuoyundan destek yağarken; Ankara ve Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nin ardından bir açıklama da  İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi yayınladı.

İşte İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nden yapılan o açıklama...

KAMUOYUNA AÇIKLAMA

Yüce dinimiz İslam, Rabbimizin son olarak insanlığa gönderdiği ve kıyamete kadar geçerli bir ilahi mesajdır. Bu mesajın tüm çağlara taşınması, onun her dönemde ve coğrafyada yorumlanabilmesi ve insanların değişen ihtiyaçlarına yeni çözümler üretmesi ile ancak mümkün olmaktadır.

On dört asır boyunca Müslümanların içtihat yöntemiyle yaptıkları da esasında bundan ibarettir. Bugün de karşı karşıya kaldığımız sorunları ancak İslam ilim geleneğinin içtihat mekanizmasını gerektiği şekilde işleterek çözebiliriz.

Son asırda yaşadığımız zaaflar sebebiyle İslam âlimlerinin ilahî mesajı müslümanların ihtiyaçlarına göre yorumlamakta bazı sıkıntılar yaşadıkları söylenebilir. Dahası modernleşmenin doğurduğu meydan okumalar karşısında kimi geleneksel anlayışların bir takım gerilimlere neden olduğu da bir gerçektir. Bu gerilimlerin hiç de makul olmayan bir takım tepkisel, hatta “hastalıklı” yorumlara ve hayatın dinamiklerini görmezden gelen değerlendirmelere sebep olduğu da bir vakıadır.

Biz ilahiyat ve din ilimleri uzmanlarına düşen görevin bilimsel ilke ve yöntemlere dayalı daha sağlıklı yorumlar ortaya koymak ve bu bilgileri toplumla gerektiği şekilde paylaşmak olduğunun farkındayız. dinihaber.com Bu doğrultuda yüksek din öğretimi camiasının Türkiye’nin ve dünyanın acil çözüm bekleyen çağdaş soru ve sorunlarıyla daha çok ilgilenmesinin bir gereklilik olduğunu düşünüyoruz.

Dinimizin değer verdiği hususlarda özellikle de insan hakları ve kadın konularında, kendilerini din adına yetkin sayan birtakım kimseler tarafından saygı ve görgü kurallarına da sığmayan tartışma ve açıklamalarla karşılaşmak bizleri de son derece üzmektedir. Bu tür anlayışlar Yüce Dinimize zarar verdiği gibi toplumu da rahatsız etmektedir.

Duyarlı bir müminin dinimizin küçük düşürülmesine sebep olacak ve İslam’ı çirkin gösterecek söz ve uygulamalardan uzak durması ve böyle bir şey duyduğunda ya da gördüğünde buna tepki vermesi doğaldır.

Sayın Cumhurbaşkanımız da dinimizin bu şekilde istiskal edilmesine tahammül edemediği için bir açıklama yapmıştır. Sayın Cumhurbaşkanımızın hamiyet-i diniyesinden kaynaklanan bu ifadelerini dinimizi yanlış algılardan arındırma amacıyla dile getirdiğini görüyor ve destekliyoruz.

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ
İLAHİYAT FAKÜLTESİ DEKANLIĞI

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
İmam 2018-03-10 01:08:22

Öncelikle hurafe hadislerden başlanmalı bence.

Misafir Avatar
memur 2018-03-11 02:28:31 @İmam

kaç tane hadis okudun imam efendi. abdest namaz konusunu vazifeni layıkıyla yapacak kadar bilebiliyor musun. bilsen böyle sallamazsın zaten.

Beğenmedim! (0)
Avatar
Bilal 2018-03-10 23:50:24

Cesaretiniz varsa reisin Antalya konuşmasını yayınlarsınız