İyi bir imamın özellikleri

Yenişafak yazarı Prof. Dr. Faruk Beşer "İyi bir imam hangi özelliklere sahip olmalıdır?" konusunu masaya yatırdı. İşte o yazı

İyi bir imamın özellikleri

Yenişafak yazarı Prof. Dr. Faruk Beşer "İyi bir imam hangi özelliklere sahip olmalıdır?" konusunu masaya yatırdı. İşte o yazı

17 Ekim 2016 Pazartesi 17:15
İyi bir imamın özellikleri
Bu soruyu her meslek erbabı için sorabilirsiniz, ama bu imamlar için daha anlamlıdır. Çünkü imamların özellikleri bütün toplumu ilgilendirir.
Daha önceleri vaaz etmenin püf noktaları diye bir yazı yazmıştım. Şimdi de, hayata imamlıkla başlamış birisi olarak imamlarla ilgili düşüncelerimi yazacağım. Bunlar elbette benim tespit ve gözlemlerimdir, başkaları başka şeyler de söyleyebilir.

Şöyle başlayalım; imamlık dışarıdan görüldüğü gibi kolay değildir. Onun için imamlar ne yapıyorlar ki, diye sormak, işi bilmeyenlerin tavrıdır. İkinci olarak, imamların amiri bütün bir cemaattir, herkes kendini imamlara talimat verme yetkisine sahip görür. Bu açıdan imam sabırlı olmazsa tatsızlık kaçınılmazdır. Üçüncü olarak, imamlar devletten en çok takip ve baskı gören memur kesimidir. Son iki başkan dönemi hariç, bu baskıyı bütün imamlar yaşamıştır ve hala korkuyu üzerinden atamayanlar vardır. Onun için kınayanların kınaması insaflı olmalıdır.

Şimdi gelelim iyi bir imamın temel özellikleri konusunda söyleyeceklerimize:

Niyet ve gaye

Her işte önemlidir ama sahih bir niyet bu meslekte daha da önemlidir. Ben neden imamlık yapıyorum, sorusunu kendisine soran bir imamın aklına ilk gelen şeyler, insanlara Allah için öncülük etmek, dosdoğru namaz kılmalarını sağlamak, onları Allah için bilgilendirmek ve bilinçlendirmek, onlara güzel bir Müslümanın nasıl olduğunu göstermek gibi şeyler ise niyeti sağlam demektir. Çok kazanmak, rahat etmek gibi şeyler geliyorsa bence bir başka meslek seçmelidir.

Heyecan ve aşk

Sağlam bir niyetle mesleğinde heyecan duyması, imamlığa ve camiye adeta âşık olması bir imamın canlı olduğunu gösterir. Bu durum sürdükçe hizmetteki yükselişi de sürer. Bu hal aynı zamanda cihat ruhudur, ya da bu hali yaşayan birisi cihat ediyor demektir. Ümmeti canlandırıp yükseltecek olan şey cihat ruhudur. Bu ruh olmazsa diğerleri fazla iş görmez.

Resulüllah'ın makamında bulunduğu bilincinde olmak

Bilindiği gibi Resulüllah Efendimiz (sa) ümmetin her bakımdan imamıdır. İmamlar da onun bu görevini kısmen, yani imamet-i suğra düzeyinde temsil ederler. Mihraba geçerken, burada peygamber bulunmadığı için onu temsilen yerine ben geçiyorum diye düşünürse görevinde ona layık olmaya çalışır.

Bilgi ve tefekkür sahibi olmak

Allah katında, hatta insanların nazarında sağlam bilgi kadar insanı büyük, saygın ve izzetli kılan başka bir dünya metaı ve makamı yoktur. Onun için 'rütbelerin en yücesi ilim rütbesidir', 'kim biliyorsa güçlü odur' demişler. Herkesin bildiği o meşhur ayeti kerimeyi şöyle de anlayabiliriz: “Bir bilgi sahibinin üzerinde olan, ancak ondan daha çok bilendir”. İlmini Allah için tahsil etmiş ve ihlas ile amele dönüştürmüş bir imamın, sadece cemaatini değil, çevresini bile yavaş yavaş aydınlattığını, dönüştürüp oluşturduğunu ve sanki bir su sızıntısının etrafını yeşerttiği gibi yeşerttiğini görürsünüz. Elbette bir imam için öncelikli bilgi, mesleğiyle, cami ahkâmıyla ve her şeyden önce namazla kıraatle ilgili bilgidir, yani ilmihalidir. İlmihal, herkesin kendi bulunduğu hal ile ilgili gerekli bilgilerdir. Ve nihayet bilginin tefekkür boyutuna ulaşması gerekir. Tefekkür, birilerinin felsefi düşünce diyecekleri, yapıp ettiklerinin ve hayatın nedenlerine, niçinlerine ikna edici, tutarlı cevaplar bulabilmek ve ileri doğru da düşünebilmektir.

Namazı dosdoğru kıldırmak

Aslında bir imamın baş görevi budur. Bunun nasıl olduğunu bir kitapçık (Namazı Dosdoğru Kılmak) ve ayrıca bir yazı ile anlatmaya çalışmıştık. Ama kalbiyle ve kalıbıyla Allah'ın huzurunda olduğu bilinci, huşu, okuduklarını düşünerek kılmak, ihsan ile yani Allah'ı görüyor gibi ibadet etmek ve tadili erkân 'dosdoğru kılınmış bir namaz' için ilk akla gelen özelliklerdir.

Yüce ahlak sahibi olmak

Elbette bu sadece imam için gerekli değildir, ama imam bu konuda da önde olmalıdır. Güzel ahlakı sevmeyen ve övmeyen kimse yoktur. Ama bunun kazanılması o kadar kolay değildir. Merhum Ali Fuat Başgil. Ahlaki davranışların doğuştan gelen ve kazanılan olmak üzere iki çeşit olduğunu söyler. Doğuştan gelenler değiştirilemez ama eğitilebilir. Kazanılanlar ise değiştirilebilir der. Buna aynı zamanda duygu eğitimi de diyebiliriz. Kur'an-ı Kerim ifadesiyle tezkiye-i nefis budur. Bunu kazanabilmek için okumak elbette gereklidir ama böyle bir ahlakı yaşayanlarla beraber olmak, kazanmak için daha kestirme bir yoldur. Gazali'nin İhya'sı bu konuda okunması gereken kitaplardandır. 
Son Güncelleme: 19.10.2016 09:19
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
türk şallı 2016-10-17 17:35:04

uçmalı ...türkiyede imamdan daha özverili çalışan kimse görmedim....devlet ve millet onlara minnettardır...

Avatar
müftü 2016-10-18 15:11:35

bence birazda ilim adamlarımızın akademisyenlerimizin nasıllığını niceliğini toplumun neresinde olduklarını hangi derdine derman olduklarını anlatsanız yazsanız zira bu imamları onlar sizler yetiştirdiniz sonra bu imamlar bu ülkede bazı akademisyenlerin hakkında methiyeler dizdiği fıkhını yazdığı terörist fetönün darbesini püskürttü ezan ve salalarla vesselam.

Avatar
Hasan Hüseyin 2016-10-19 09:30:22

En az 25 yıl mihrap da imam olarak görev yapmayan kişilerin imam lık ve imamlar hakkında konuşması yazması Çok saçma. Lütfen. Prof.Akademisyen ilahiyatcılar hakkında yazın. Fetoş un adamı Faruk beşer efendi.

Avatar
Hafız 2016-10-17 22:29:54

İyi bir imamdan önce iyi bilinci yerinde koltuğu korumak için değil Allah rızası için görev yapan müftü ! Var mı ? Sınavdan önce adam arıyoruz sınava çalınıyoruz bir Sela gazisi olarak üç aydır uğraşıyorum nakilimi aldırmak için ama nafile İmamdan önce müftü nasıl olurnur !

Avatar
Antisüleyman 2016-10-18 13:51:05

Fötö den dönenfaruk beşer acaba imam derken fötö nün imamlarınımı kasdediyor.Diyanetin imamlarını mi

Avatar
NİĞDELİ 2016-10-18 20:55:34

DEVEYE SORMUŞLAR NEDEN BOYNUN EĞRİ DİYE,NEREM DOĞRUKİ DEMİŞ.DİYANET İŞLERİ BŞK.LIĞIMIZ HİÇ MİHRAP,MİNBER,KÜRSÜ GÖRMEMİŞ OLAN AKADEMİSYENLERLE İŞ YAPMAYA ÇALIŞTIĞI SÜRE DAHİLİNDE NE İMAMLAR,NE MÜEZZİNLER,NE VAİZ VE MÜFTÜLER İSTEDİĞİNİZ GİBİ OLMAZ BEYLER KENDİNİZİ BOŞA YORMAYIN.BİRİLERİ BİR ŞEKİL ÇİZİYOR VE BÜTÜN TEŞKİLAT O ŞEKLİ ALMAYA ZORLANIYOR.MEMUR ZİHNİYET HAKİM OLDUKÇA HER BEKLENTİ BEYHUDEDİR.ÖNCE AHLÂK VE MANEVİYAT.

Avatar
ahi 2016-10-18 11:38:16

Bakiniz şunu bilmek lazim yetkililer anlayamiyorlar.imam 100 almış ses yok kîraat yok temsil kabiliyeti zayıf.nolcak bu 100 aldi dye merkezemi gelcek.bizim camiada puan olmaaaz yikatda saydigim kriterler olacak bilin artik bunu

Misafir Avatar
salih 2016-10-19 10:27:39 @ahi

arkadaşlar serzenişlerde bulunmuş, haklılık payı olanlar oldukça fazla.neden?
diyanet camiası yıldırıcı ve sindirici bir politika izler aylık mutad toplantılar mutlaka olmazsa olmazıdır müftülüklerin tebligat yapacaklarmış.ama iki imamı bir araya getirip kaynaştırıcı hiç bir formülleri olmaz bir birinden kopuk bir birine soğuk imamlar ve dayatmalı zorunlu görev anlayışı ile devam ede durur bu teşkilatın vaziyeti bir birimize karşı nekadar içten ve samimiyetimizi değerli müftülerimizle pekiştire bilsek denetleme değilde ziyaretlerle çay içme bahanesi ile imam arkadaşlarımızı denetlesek gönlünü alsak sıkıntıları için ikisinin bildiği konuları konuşsak sırrımız kavi olsa ayrdım etme gayretimizi de bildirsek daha samimice olamzmı? selamlar.

Beğenmedim! (0)