'Kim bir kötülük yaparsa onunla cezalandırılır'

Bir toplum kendinde bulunan iyi hasletleri değiştirmedikçe Allah, o topluma verdiği nimeti değiştirmez.

'Kim bir kötülük yaparsa onunla cezalandırılır'

Bir toplum kendinde bulunan iyi hasletleri değiştirmedikçe Allah, o topluma verdiği nimeti değiştirmez.

22 Kasım 2016 Salı 01:19
'Kim bir kötülük yaparsa onunla cezalandırılır'
banner283
DiNiHABERLER.COM / öZEL

Bolluk, refah, huzur ve güven gibi maddi ve manevi pek çok nimeti fert ve toplumlara veren Allah’tır. Bu nimetlerin devamında insanların tutum ve davranışlarının rolü vardır. İnsanlar azdıkları, Allah ve peygamber tanımadıkları birbirilerinin haklarını ihlal ettikleri zaman bir takım afet musibet ve belalara müptela olurlar. Bu kendi yaptıklarının sonucudur. Çünkü Allah zalim değildir. Kullarına zulmetmez. Bu husus Kur’an ‘da şöyle bildirilmektedir. 

“(Ey kafirler!) Bu, sizin ellerinizin önceden yaptığının karşılığıdır. Yoksa Allah kullarına zulmedici değildir. Bunların durumu tıpkı Firavun ailesi ve onlardan öncekilerin durumu gibidir. Allah'ın âyetlerini inkar etmişler, Allah da kendilerini günahları sebebiyle hemen yakalamıştı. Şüphesiz Allah kuvvetlidir, azabı çetin olandır.Bunun sebebi şudur: Bir toplum kendilerinde bulunan (iyi davranışlar)ı değiştirmedikçe Allah onlara verdiği bir nimeti değiştirmez ve şüphesiz Allah hakkıyla işitendir, hakkıyla bilendir.” (Enfal Suresi, 51-53.ayetler)


Ayetlerde Mekke Müşrik toplumu, Firavun ailesi ile onlardan önceki zulümleri sebebiyle cezalandırılan toplumlara benzetilmektedir. Nuh, Hud, Salih, Lut, Şuayb, Firavun ve taifesi ile daha nice toplumlar peygamberleri yalanladıkları, fitne, fesat ve zulme daldıkları için cezalandırılmışlar, helak edilmişlerdir. 

Mekkeliler Harem-i Şerif hürmetine afetlerden emin, refah ve huzur içinde idiler. Ticaretle uğraşıyorlar, bolluk içinde yaşıyorlardı. Ancak tevhit inancını terk etmişler ve putları mabut, ilah edinmişlerdi. Allah kendilerine Hz. Muhammed (as)’ı peygamber olarak gönderdi. Onu yalanladılar ona ve müminlere eziyet ettiler. Rahat vermediler Allah da onlara yedi yıl kıtlık verdi, açlığa mahkum etti. Medine’de kurulan İslam Devleti sebebiyle rahatları kaçtı. Kur’an’da bu husus şöyle anlatılmaktadır; 

“Oraya her taraftan bolca rızık gelirdi. Fakat Allah'ın nimetlerine nankörlük ettiler; bu yüzden yaptıklarına karşılık Allah onlara şiddetli açlık ve korku ıstırabını tattırdı. Ant olsun, onlara içlerinden bir peygamber geldi de onu yalanladılar. Böylece zulmederlerken azap onları yakalayıverdi.” (Nahl Suresi, 112-113.ayetler)

Firavun ve öncekiler yatıklarının cezasını çektiği gibi Mekkeliler de cezalarını çektiler işte Enfalsuresinin 51-53.ayetleri bu gerçeği dile getirmektedir. Bunun sebebi olarak toplumun bozulması, iyi hasletlerin değişmesi zikredilmektedir.

“Şüphesiz Allah bir toplum kendi durumunu değiştirmedikçe Allah onların durumunu değiştirmez.” (Ra’d Suresi, 11.ayet)

Çünkü, “Allah insanlara zulmetmez, fakat insanalar kendiler zulmeder.” (Yunus Suresi, 44.ayet) 

“Kim bir kötülük yaparsa onunla cezalandırılır…” (Nisa Suresi, 123.ayet) 

Fert ve toplumların maruz kaldıkları fitne, terör, kıtlık pahalılık, yokluk, işsizlik, kargaşa, tabii afet ve benzeri musibetler insanlara kendi hataları ve kusurları sebebiyledir. Yoksa Allah fert ve toplumlara zulmetmez. 

Esma-i Hüsna, Doç. Dr. İsmail KARAGÖZ;
Diyanet  İşleri Başkanlığı Yayınları

 

Kaynak: Dinihaberler.com / Özel Haber

Son Güncelleme: 23.11.2016 11:20
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.