MBSTS' de ÖSYM,  Sağ Gösterip Sol Vurdu

DiNiHABERLER.COM / öZEL İÇERiK

MBSTS Paniği Sükunet Buldu...

Okurlarımıza Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı'nın kolay geçeceğini defalarca söylemiştik ve en nihayetinde de öyle oldu.

Diyanet İşleri Başkanlığı personeli için ÖSYM'ce yapılan MBSTS'de  adaylara, çoktan seçmeli 60 sorudan oluşan bir test uygulandı. Bu soru kitapçığı yaşı ileri olan din gönüllülerimizi, oldukça zorlandı. Adeta isyanlar yankılandı. 

Bu sınava hazırlanan adaylar bir önceki sınavdan dolayı ağzı yanmış ve Yaşayan Dünya Dinlerine ağırlıklı olarak çalışmıştı. 


● Dakika bir gol bir. 60 sorudan Yaşayan Dünya Dinler kategorsinden sadece 4 soru çıktı.

● Dakika iki gol iki.  Adayların ham puanları kullanılarak testin ortalama ve standart sapma kaderini belirleyecek sınavın en önemli soru kategorisi ise Hadis soruları oldu. Bir hayli fazla olan Hadis sorularında adaylar  zor anlar yaşadı. Genel bilginin ağırlık kazandığı hadis kategorisinde sorular en detaylı bi şekilde adayların hünerine sunuldu.

Hadis çeşitleri, hadis eser isimleri gibi en can alıcı sorular birlikte soruldu. Genel kültür değil genel bilgi ön planda olan sınavda, kısmen de okuduğunu anlama ve parçadan anlam çıkarabilecek kolay soruların da  olduğunu belirtelim.

● ÖSYM, adaylara Fıkıf sorularıyla moral verdi...

Mesleki Bilgiler SeviyeTespit Sınavının en kolay soruları neredeyse Fıkıh kategorisinde yaşandı. Sorular çok kolay olması adayların morallerinin düzelmesine etki yaptı. Kısaca bingo sorular yüz güldürdü.  Tilavet secdesi, yemin çeşitleri ve Talak çeşitleri yüreklere su serpti.

Tecvit sorusuna sadece bir soruluk yer ayrılması dikkatlerden kaçmadı. 

Siyer ve Kelam kategorsindeki sorular ise çantada keklik olarak nitelendirildi. Mezhepler tarihi ve Yaşayan Dünya Dinlerinde korkulan olmadı. Adayların Geçen yılki kargaşası ses getirdi ve ÖSYM'ye geri adım attırdı.

Geçen yılın sınav sonuçlarında hizmete uğrayan ve kıyamet koparan din görevlileri ön yargı ile sınava girdiler. Fakat gerek yetkili sendika Diyanet-Sen'in ve gerekse haber sitemizin yoğun julisleri sayesinde korkulan olmadı.  Yoğun kanıya göre soruların geçen yıla oranla kolay olması adayları rahatlattı. 

Ayrıca Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar'ın tüm personele dağıttığı, MBSTS kitabının büyük faydasını gören adaylar sendikaya vefa göstermeyi de unutmadılar.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Ismail ozdemir 9 ay önce

Ya burdan bile sendika yalakaligi yapiyosunuzya bidaha bu siteye girmem ne kitapmisya gormesek varya diyanetsende diyanetsen yeterbe sevmiyoruz kardesim

Avatar
adem 9 ay önce

"Fakat gerek yetkili sendika diyanet sen in ve gerekse haber sitemizin yoğun Kulisi sayesinde korkulan olmadı" diyorsun bende diyorum ki hadi ordan. Yetkili sendika yetkisini değil bizler kullandığın dan dolayı bu sınavlar devam ediyor. Hangi kurumda var böyle bi sınav. Pazartesi ilk işim verdiğim yetkiyi geri almak olacak.

Avatar
I.h 9 ay önce

Bu site sahip değiştirmemiş miydi? Halen üslubu aynı....

Avatar
zynp 9 ay önce

Abartmayalim sorular oldukça kolaydı.

Avatar
omer 9 ay önce

Çok dengelliyici bir sınav çıkarmışlar emeği geçen herkese teşekürler

Avatar
Ayse hoca 9 ay önce

Herkes dokulecek

Avatar
Mehmet 9 ay önce

Demeyeyim diyorum ama...
Arkadaşlar. soruların çoğu sofistike.
Test çözme ile başarılacak sorular değil, çok kitap okumak gerek.
Bu sorular ilahiyat düzeyinde sorular.
Pratikte, mahalle imamının işine yarayacak bilgileri ölçen sorular çok azdı ki, sınava girenlerin en az yarısı bunlardan oluşuyor.
Her yıl ters köşe olmaktan bıktık.

Misafir Avatar
Çok acı ama gerçek. 9 ay önce @Mehmet

Ağzına sağlık hocam, ama senin benim sesim az çıkıyor işte. Asıl bu konunun muhatabı bizleriz ve malesef de en çok biz mağduruz ve ne yazık ki malesef azınlıktaki ilahiyatlılar hep galip geliyor bu işte. Üzücü, hem de çok üzücü. Okuyun diyorlar, ne yapalım, 45 yaşından sonra ilahiyata mı başlayalım. El insaf.

Beğenmedim! (1)
Avatar
Atma ziya 9 ay önce

O kadar da değil sorular çok celiskiliydi. Sonuçları görünce bakalım Ozaman da sendikaya bagliyacan mi