MBSTS Kaldırılmalı mı?

Diyanet personeli için düzenlenen; nakil sınavları, hac ve umre görevlilendirmeleri gibi pek çok konuda kriter olarak kabul edilen Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı kaldırılıyor mu?

MBSTS Kaldırılmalı mı?

Diyanet personeli için düzenlenen; nakil sınavları, hac ve umre görevlilendirmeleri gibi pek çok konuda kriter olarak kabul edilen Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı kaldırılıyor mu?

21 Mart 2016 Pazartesi 17:27
MBSTS Kaldırılmalı mı?
DiNiHABERLER.COM / öZEL iÇERiK

Yaklaşan MBTST, arifesinde Diyanet camiası İsyanlarda ve bir çok sorunun cevabını arıyor...

Haber sitemize ulaşan MBSTS'ye ilişkin  gelen yoğun tepkiler üzerine, değerli okurlarımızın bu taleplerini Serbest Kürsüye taşımaya karar verdik.

Diyanet personelinin her yıl karşısına çıkan ve artık bir çileye dönüştüğü görülen Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı, camiada her geçen yıl biraz daha tepkiyle karşılanıyor. Alınan notların üç yıl geçerli olduğu göz önüne alınırsa her din görevlisi daha yüksek puan alabilmek ve amaçlarına ulaşmak için hemen her yıl MBSTS trafiğini yaşıyor.

En son ÖSYM tarafından düzenlenen sınav camiada fırtınalar koparmaya yetmişti. Zira sınav,  hem zorluğu ile hem de başvuru ücretlerinin yüksekliği ile adayların gazabına uğradı.  Genel olarak düşük gelen notlar, yeteri kadar çalışma ortamı bulamama ve ulaşım şartları gibi bir çok sebep din görevlilerinin yoğun tepkisine neden oldu.
MBSTS'yi ilkel bulan din görevlileri, daha modern ve kalıcı çözüm yolları olması yönünde istek ve önerilerini de her fırsatta dile getiriyorlar.

Son günlerde Dinihaberler.com'a sıkça gelen okurlarımızın maillerinin ana başlıkları ise şu şekilde;

Nakil sınavlarında, hac ve umre görevlilendirmelerinde daha çağdaş bir uygulama olması gerektiği,
Görev yaptıkları köylerden hele ki bu yıl sınırlı sayıda gösterilen sınav Merkezlerine ulaşma konusunda yaşanılan sıkıntılardan,
Her yıl sil baştan Diyanet'in göstermiş olduğu kaynaklara görev esnasında çalışmanın zorluğundan,
Soruların dozunun her geçen yıl arttığından,
Bu İlkel bir uygulamada ısrarcı olunmaması  ve daha fazla gülünç duruma düşülmemesi gerektiğinden,
Hac ve Umre görevlilendirmelerinde belirli yaşa gelinmesine rağmen sınav maratonundan bir türlü istenen puanı alamadıklarından,
Hac ve Umre görevlilendirmelerinin artık sınav yerine kıdem sırasının uygulanması gerektiğinden,

Bahseden onlarca mail almaktayız. Bu itibarla,  Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavında her yıl yaşanan bu tür zorluklar karşısında din görevlilerinin bu sınavın kaldırılması yönündeki yoğun isteklerini siz değerli okurlarmızın görüş ve önerilerine sunmak istiyoruz.

Dinihaberler.com olarak sizler için oluşturduğumuz Serbest Kürsüden okurlarımıza soruyoruz?

Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı kaldırılmalı mı?

MBSTS yerine, nakil, hac ve umre görevlilendirmelerin de nasıl bir uygulamaya gidilmeli?

MBSTS gerçekten gerekli bir sınav mı?

MBSTS' de yoğun olarak karşılaştığınız sorunlar neler?

Başka kurumlar da böyle bir sınav sistemi var mı?

MBSTS kaldırılırsa nakil ve görevlilendirmeler de kayırmacılık ya da usulsüzlük yaşanır mı?

Daha modern bir uygulama söz konusu olabilir mi?

Sizler için oluşturduğumuz ve amacı camiada bir infial değil Din görevlilerinin faydasına ve ihtiyacına binaen  istek ve önerilerine köprü olabilmek olan  bu özgür platformlarda;  karşılaştığınız sorunları ve çözüm önerilerinizi bizlere yazabilir, konuyla ilgili tüm fikirlerinizi serbest kürsümüzde istediğiniz gibi dile getirebilirsiniz.

Dinihaberler.com olarak din görevlilerinin her türlü sıkıntılarının paylaşılıp çözüme ulaştırıldığı, hantal ve soğuk prosedürlerin tabu olmaktan çıkarıldığı Modern bir vizyona sahip olan Diyanet camiasına hizmet sunan açık kürsümüze yaptınız yorumlarla; belki de bir çok kalıbın değişmesine ve yeniliklerin gelmesine neden olup yön vereceksiniz. Yorumlarınız titizlikle degerlendirilip ilgili yerlere ulaştırılacaktır.

Not : Yapacağınız yorumlar yayın kriterlerinden geçtikten sonra yayımlanacaktır.  Küfür ve hakaret içeren mesajlara yer verilmeyecektir. Hassasiyetiniz için şimdiden teşekkür ediyoruz...


Son Güncelleme: 30.03.2016 18:27
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mehmet 2016-03-21 18:27:27

Ben kısa öz diyeyim bu sınav imamları rezil etmekten başka bişey değil

Avatar
imam ferit 2016-03-21 18:27:25

Milli Eğitim nasıl bir uygulama yapıyorsa bizim de onu yapmamız gerekiyor diye düşünüyorum

Avatar
Güner Yılmaz 2016-03-21 18:42:53

çok iyi olur kesinlikle kaldırılmalı

Avatar
hasan melle 2016-03-21 18:51:35

nakil sınavlarındaki torpili kaldıracağız diye, eskisinden daha adaletsiz bir sistem getirdiler. ihl mezunu adama ilahiyat mezununa bile sorulmayacak soruları sorarsanız olacağı bu işte. istemiyoruz, istemeyeceğiz. kaldırılsın.

Misafir Avatar
ahmed 2016-03-22 12:13:38 @hasan melle

doğru söze alkış

Beğenmedim! (3)
Avatar
Ramazan Köse 2016-03-21 18:43:56

kesinlikle kaldırılmalıdır

Avatar
nigar zeynep bucak 2016-03-21 18:43:13

kaldirilsin tabi ki de..

Avatar
alirıza özgül 2016-03-21 18:41:49

hiçbir kurumda böyle bir uygulama yok,atama yer değiştirme yönetmeliginin değişmesi gerekir eski yönetmelik uygulansın ilçe müftülüğü komisyon oluştursun .sağolsun diyanet yetkilileri matematiksel,aritmetik hesapla vembsts ile nakil imtihanı yapıyor. hiç kusura bakmayın bu sistem problem üretiyor bir çok. cami nin görevlisi bulunamıyor saygılar

Misafir Avatar
süleyman 2016-03-29 14:35:04 @alirıza özgül

bu sınav için çalışmaya başladığmda özgürlüğümün elimden alındığını hissediyorum ve diyanette karşı nefret dolu bir kalbimin olduğuna inancım artıyor .şimdi gelde aşkla şevkle çalış.bence böle bascılıkla hiç kimse bir şey elde edemez bir başka yerede varamaz. başka bir yol olmalı vardırda

Beğenmedim! (1)
Misafir Avatar
imam 2016-03-21 21:49:08 @alirıza özgül

bu zaten ilçe müftülerinin basiretsizliğinden oldu

Beğenmedim! (6)
Avatar
Ersin 2016-03-21 18:14:43

Daha güzel bir sistem olsaydı şu ana kadar uygulanmıştı bile. Çalışmaya devam.

Misafir Avatar
MEHMET 2016-03-29 11:31:28 @Ersin

bi̇r i̇mam efendi̇ otuz yil bi̇r cami̇yi̇ idare ediyorsa otuz günlük hac ve umreyi̇ i̇dare edemezmi̇ her i̇mam ve müezzi̇n hac aşkiyla yanar bunu çok görmeyi̇n sayin yetki̇li̇ler

Beğenmedim! (3)