Mehmet Görmez'i görevden alabilirsiniz ama gönüllerden asla!

Star Gazetesi Yazarı Fadime ÖZKAN "Görmez Hoca'nın hizmetleri ve beklentiler" isimli köşe yazısında Mehmet Görmez'in ilminden istifade edilmesi gerektiğini dile getirdi.

Mehmet Görmez'i görevden alabilirsiniz ama gönüllerden asla!

Star Gazetesi Yazarı Fadime ÖZKAN "Görmez Hoca'nın hizmetleri ve beklentiler" isimli köşe yazısında Mehmet Görmez'in ilminden istifade edilmesi gerektiğini dile getirdi.

08 Ağustos 2017 Salı 08:33
Mehmet Görmez'i görevden alabilirsiniz ama gönüllerden asla!
banner283

7 yıl boyunca Diyanet İşleri Başkanlığı görevini yürüten ve geçen hafta görevinden istifa eden Prof. Dr. Mehmet Görmez'i başkan yardımcılığı görevindeyken tanıdım ilk olarak.

2006 yılıydı ve Hükümetin Alevi açılımıyla eş zamanlı olarak Diyanet de görev alanına yoğunlaşmıştı. Alevilerin kendilerini ve yaşadıkları sorunları anlatıp taleplerde bulundukları çalıştaylar yapıldı, Alevi Klasikleri yayınlandı, Alevilerle ilgili iftira niteliğindeki yanlış algıları düzeltmeye yönelik hutbeler camilerde okutuldu.

Lakin gecikildiği kesindi. Meselenin tarihsel ve sosyolojik boyutları olsa da iş çoktan katı ideolojik bir alana kaymıştı ve Diyanet İşleri Başkanlığı adına bu alandaki eleştirilere göğüs germek ve çözümü geciktirilmiş sorunları aşmaya çalışmak kolay değildi.  

Böyle bir evrede, o dönem çalıştığım Yeni Şafak gazetesi için bir röportaj yaptık kendisiyle. Meseleye yaklaşımı hakkaniyetli ama ne camii ile cemevinin kıyaslanmasına, ne birbirlerinin muadili gibi gösterilmesine rıza gösteriyordu.

Başkan olarak görev yaptığı yedi yıl boyunca, mezkur değişim çabaları nedeniyle her Başkan'ın maruz kaldığından belki biraz daha fazla eleştiriye maruz kaldı Görmez Hoca.

Malum Diyanet, 81 ilin en ücra köşeleri de dahil olmak ülkenin her noktasına din hizmeti götüren bir devlet kurumu. Doğumdan ölüme insan hayatının her evresine eşlik etmesi, 90 bine yaklaşan camisi ve o ölçüdeki kadrosuyla toplumun geniş bir kesimine her cuma ve aslında günde beş vakit ulaşabiliyor olması da cabası.

Hem bu yaygınlığın ve sıcak temasın taşıdığı potansiyel, hem laikliğin ve dini eğitiminin sık sık rejim krizine dönüştürüldüğü bir ülkede din hizmetlerinin bundan azade olmaması, hem de kurumun hayli iri yapısı içinde kimi işlerin yanlış gitme ihtimali Başkanı ve kurumu doğal olarak eleştirinin hedefi kılar. Ki bunların ötesinde Görmez'in şahsını hedef alan sistematik saldırılar da oldu.

Yine de her insanı demoralize edecek, çalışma istek ve cesaretini boğacak türden saldırılara rağmen önemli açılımlar yapılabildi Diyanet'te. Camileri kadınlara ve çocuklara açma, din görevlilerinin niteliğini ve saygınlığını artırma, bölgenin-ümmetin yaşadığı güncel sorunlara karşı Türkiyeli Müslümanların daha duyarlı ve dikkatli olmasını sağlama çabaları hakikaten takdire şayandı.


Keza, Ortadoğu adım adım yükseltilen bir mezhep savaşına sahne olurken siyasi iktidarla birlikte Diyanet İşleri Başkanlığı da itidalini korudu. Böylece, İslam’ı mezheplerin üzerinde ve tasavvufi geleneği canlı tutan bir dini anlayış sayesinde Türkiye, hem cehennemi ateşin dışında kalmayı başardı, hem ateşi söndürmek için çaba harcadı.

Lakin Türkiye'yi sincice işgal etmek için dini kullanan ve insanların imanına tasallut eden FETÖ'ye karşı bu kadar gecikilmiş olması Görmez Hoca'nın sorumluluk süresi de dahil olmak üzere Diyanet'in geçmiş 40 yılının en büyük günahıdır. Bu konuda kapsamlı bir eseri, Basra harap olduktan sonra -daha geçen ay- yayınlayan Diyanet'in mahcubiyetini dile getiren de yine kendisi oldu nitekim.

Öte yandan Hoca'nın ismi etrafında, kul hakkının her hakkın üstünde olduğunu unutmanın gafleti ve hesap görmenin şehvetiyle lüzumsuz ve verimsiz bir polemik yürütülmekte.

Ben orada değilim. İnsanlar yorulur, yıpranır, bazen usanır ve kan tazelemek herkese iyi gelebilir. O yüzden ben, Hoca'ya şahitliğimi ifada etmek dışında, kendisinin Türkiye'ye çok önemli başka hizmetler de sunabileceğini özellikle hatırlatmak istiyorum.

Kendisi de affını isterken "ilmi hayata dönerek bu alanda milletimize, dinimize ve İslam âlemine hizmet etmenin daha isabetli olacağını düşündüğümden..." diyor zaten.

Madem Hoca da buna talip; Uluslararası İstanbul İslam Üniversitesi için daha fazla zaman kaybedilmesin artık. Türkçe, İngilizce ve Arapça eğitim verecek, dünyanın her yerinden öğrencilerin ve hocaların kabul edileceği bir ilahiyat üniversitesi sadece Türkiye için prestij olmayacak, bölgemiz ve dünya için de maliyeti insan olan bir büyük boşluğu dolduracaktır.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
abartmayın sayın yazar 2017-08-08 14:04:42

görmezi çok fazla abartıyorlar. devletin rüzgarını arkasına almış bir diyanet çok daha güzel hizmetler yapmalıydı ama ne oldu müftülerin maaşlarını uçurdular geriye kalanların da ağzına bir parmak bal çaldılar. pkklı şerefsizler güneydoğuda zekat toplayıp hendek kazarken diyanet bölge müslümanlarını bilinçlendirme yerine mele adı altında ne idüğü belirsiz kişileri memur yapma peşindeydi.

Avatar
İMAM 2017-08-08 15:13:23

daha ne görmezler vardır

Avatar
H.KORKMAZ 2017-08-08 10:40:33

Resmiyken bile başkalarının eline geçiyorsa kurumumuz,Özerk te ise geçme durumu daha yüksek..
O,Kadar yanlışlık yapıldıki,yanlışlar manşetlerle kabul ettirilme durumuna getirildi.Sadece bunlardan biri binlerce aday, imtihansız k.kursu öğretmeni kadroya alındı.Bunlar kimler ve nasıl alındı.Bunları kadroya aldırma fikrine veren hangi üst akıldı.Anlamadığımız konu ,Ali Bardakoğlu hocamıza zamanında niçin şimdiki gibi niye sahip çıkılmadı?Lütfen :yeni gelecek olan başkanımızın önünü açalım. Bizim dini temsil eden resmi bir kurumumuz var sahip çıkalım.yoksa her görüş karışırsa karışır.Bugünü mumla ararız.

Misafir Avatar
memur 2017-08-08 16:38:10 @H.KORKMAZ

hayatınız korkuyla geçecek aman memurluğu kaybedersiniz de harab olursunuz. özerklik nasıl bir şeydir hiç araştırdınız mı?

Beğenmedim! (2)
Avatar
Berkant Gizemli 2017-08-08 16:23:20

mehmet görmez hoca bilge bir başkandır. teşkilat önemli bir bürokratını yitirmiştir.

Avatar
ahmet erkut 2017-08-08 10:04:58

nice görmezler geldi hepsi unutuldu ancak unutulmayan mevlam, peygamberim ve anadoluyu hediye edenler unutulmaz