Mehmet Görmez ile Diyanet, Altın Çağını Yaşadı

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez ile Diyanet, Altın Çağını Yaşadı

Mehmet Görmez ile Diyanet, Altın Çağını Yaşadı

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez ile Diyanet, Altın Çağını Yaşadı

23 Temmuz 2017 Pazar 19:06
Mehmet Görmez ile Diyanet, Altın Çağını Yaşadı
banner283

Diyanet İşler Başkanlığı, toplumun ihtiyaç duyduğu dini konularda manevi rehberlik yapma, inanç ve ibadetlerini huzurla yerine getirmeleri amacıyla 1924'te kuruldu. 
Kurulduğu günden bu güne rejimin yapısı nedeniyle varlığı tartışmalı olan Diyanet devlet kurumları içinde en zor günleri yaşayan bir kurum olarak var olageldi. Anayasal zemini kadar uygar devlet modellemesinin yanlış saptanmasına bağlı olarak Diyanet İşleri Başkanlığı’nın çalışma alanı her zaman tartışma konusu oldu. 

Anayasal zemini tartışmalı olan bir kurumda başkanlık yapmakta elbette kolay değildi. Birçok Başkan bu zorluklara rağmen karınca kararınca kendi çapında hem varlık mücadelesi verdi hem de devraldığı mirası bir ileri noktaya götürme mücadelesi verdi. Bu mirasın geldiği son noktada görev alan Prof. Dr. Mehmet Görmez'in başkanlığı dönemini Diyanet için Altın çağdense yeridir. 

Mehmet Görmez, Diyanet camiasına gönül diliyle hitap etti

Birinci beş yılın ardından geride bıraktığı başarılarına binaen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onayı ve takdiri ile bir kez daha başkanlığa getirilen Görmez, ikinci döneme adımını attığı daha ilk günden itibaren "ateşden gömlek" dediği makamın,  sorumluluğunun ve beklentilerin iki kat arttığını biliyordu.


Dönemin şartları gereği içine kapanık sınırlı yetkiyle yol alan Diyanet, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da desteğiyle Görmez döneminde müthiş bir ivme kazandı. 
Diyanet İşleri Başkanlığı Diyanet Tv ve 3 adet Diyanet radyo ile sosyal alanda varlık gösterirken yenilenen başkanlık portali ve geliştirilen DİBBYS alt yapısı ile personelin bilgiye erişimi hızlandı. Online toplantıların yanı sıra kamuoyunun severek ve beğenerek takip ettiği Kur’an-ı Kerim portali de bu dönemin eserlerinden…

“Kur’an Yolu Türkçe Meal ve Tefsir” çalışması ile “Hadislerle İslam” isimli ses getiren çalışmalarda bu dönemde tamamlanıp okuyucunun dikkatine sunuldu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İslam Coğrafyasında birlik çağrısının en önemli adımı, Diyanet’te gerçekleşti. Unutulan coğrafyalar ilk kez ziyaret edilirken Diyanet’in girişimleri ile camiye kavuştu.

Afrika ve Amerika açılımının yanı sıra Avrasya İslam Şurasını toplaması iç ve dış mihraklarca eleştirilerin odağına yerleşmesine yetti de arttı.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nda son durum!

Eleştiriler, burun kıvırmalar yerini zamanla karalama kampanyalarına bıraktı. Mercedes davası, fetva hadisesi, kutlu doğum polemikleri bu eleştirilerin sadece bir ayağıydı. 

15 Temmuz’da ülkenin içine düştüğü krizde vatanın birlik ve beraberliğini düşünerek camilerde ezan ve selaların okunması kararı alındığı esnada kurumun başkanı Mehmet Görmez idi. Yurdun dört bir yanında milleti birlik beraberlik ve sükûnete davet eden sela ve çağrılarla gösterdiği karalılıkla Diyanet, darbenin sembol ismi haline geldi.  
"Ezanları susturan darbelerden, darbeleri susturan selalara" diyerek şükür secdesine kapanan Görmez, Diyanet ve ülke için en büyük kriz haline gelen hain darbe kalkışması sonrası kurumdan örgüt elamanlarını ayıklamada ise yine aynı kararlığı gösterdi.


Kriz anlarında liderler bazı dönemlerde, koşulları zorlayacak kararlar alsalar bile, pek çok yönetici mevcut durumu tehdit edecek, belirli gerginlikler yaratacak ortamlardan ülkesini ve halkını kurtarmayı iyi bilirdi tıpkı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gibi...

Diyanet İşleri Başkanı Görmez de kendisine tevdi edilen başkanlığı ülke için tehdit arzeden bu kritik dönemde gayet başarılı bir şekilde yürüterek halkın teveccühünü kazandı. 

Diyanet'in mi beli kırılacak yoksa..

Son olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın acil görüşme isteği üzerine Malatya gezisini iptal ederek, Beştepeye gitti. Kutlu Doğum Haftası ile gelişen nahoş olaylar görevi aldığı andan bu güne belki de en ağır yaşadığı olaydı. 

Düşmanların attığı taş kendisini yıldırmamıştı. Aksine onun daha bir gayretle çalışmasını sağlamıştı. Ama dostlarının attığı güller katlanılacak gibi değildi. Sürecin ağır yükü altında ateşten gömlek olarak nitelediği görevi iade etmeyi uygun gördü.  

Çalışması, bilgi ve becerisi, ilmi birikimi, duruşu ve temsil kabiliyeti, siyasi görüşe itibar etmeksizin camiayı kucaklaması ile Görmez, gerçekten Diyanet’te iz bırakan nadir başkanlardan biri oldu. 

Bu yeri doldurulamayacak Başkan için son karar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın körfez dönüşü kendisiyle yapacağı görüşmede belli olacak. 
Diyanet’in kabuğunu kırıp dünyaya açılmasına paralel sadece Diyanet camiası değil Diyanet dışında da tüm gözler şu an bu görüşmeye kilitlenmiş durumda.

Kaynak: Dinihaberler.com / Özel Haber

Son Güncelleme: 25.07.2017 03:39
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
memur 2017-07-23 21:44:52

cumhurbaşkanımızın diyanetin arkasında ne kadar durduğunu unutarak konuşuyorsunuz. vatanımız çalışkan dolu mesele onlardan birisini göreve getirmektir.

Misafir Avatar
uyanalım 2017-07-24 10:24:06 @memur

müftüler ve şube müdürleri altın çağ yaşıyor ama murakıplara vaizlere ve kuran kursu hocalaraına verilen sözler tutulmadı.. merkez çok hantal be sürekli pratiği olmayan projeler üretiyor .. biraz daha gerçekçi olalım..kuytulcular, daişçiler ve süleymancılar toplumun kanını emerken diyanet pasifize edilmemeli.

Beğenmedim! (6)
Misafir Avatar
asla 2017-07-24 10:12:40 @memur

diyanet süleymancılara teslim edilmemeli...

Beğenmedim! (0)
Avatar
zeki birbilen 2017-07-23 20:23:58

sn. başkan göreve devam etmelidir.aksı halde çok proje yarım kalacak ve diyanet teşkilatı bundan dolayı yara alır.

Avatar
Yusuf 2017-07-23 20:30:36

Diyanet İşleri Başkanı görevden alınırsa bu hurafecilerin ikinci zaferi olacak ve çok yazık olacak sonrada ikinci üçüncü fetöler türer

Avatar
ali günebakan 2017-07-23 20:41:57

diyanetin ona çok ihtiyacı var...başkan görmez kalmalı...

Avatar
rotosyon mağduru 2017-07-23 21:25:20

sayın başkanda rotasyona tabii olmuş.hayırlısı olsun

Avatar
alim hoca 2017-07-24 14:48:56

diyanet başkanı mehmet görmez hoca o makamdan gitmeli!!!
gitmeli ki; önce tarikatçılar sonra da siyasiler bir ohh çeksinler...
neden mi̇?
mehmet görmez bugün itibariyle tüm türkiye de tayyip erdoğan dışında ki tüm siyasetçilerden çok daha büyük bir popülariteye sahip.

kendisi koyu bir nakşi tarikatçısı olan numan kurtulmuş ile mehmet hocanın yıldızları bir türlü barışmamıştı.geçtiğimiz aylarda başkan yardımcısı mehmet emin özafşar hocanın görevden alınmasıyla başlayan kavga bugün itibariyle artık noktalanmak üzere...
burası türkiye;bizans oyunlarına alışık bir coğrafyayız biz.hesablar içinde türlü hesablar hep olmuştur ve dümen buna göre dönecektir.
keşke mehmet görmez hocanın fıtratı düz bir akademisyen memur olmak yerine biraz toplum için siyasi kavgaya müsait bir durumda olsaydı;işte o zaman aslında bir çok şey daha güzel olabilirdi belki... alinti

Avatar
murakıp 2017-07-24 00:22:33

murakıplar hariç olmak kaydı ile altın çağını yaşadı başkan murakıplara özlük hakları ile ilgili çok defa söz vermiş olmasına rağmen hele hele camide de söz vermiş olmasına rağmen yapmadı yada yapamadı.

Avatar
...Rabbim de razı olsun... 2017-07-23 22:55:51

Hiç bir zaman makâmın sarhoşu olmadan, bu kadar ağır bir mesuliyeti bihakkın yerine getirdi, konuşurken de ağlarken de hep samimiyet idi onun hâli..İçten içe çürüyen bir kuruma Ali Bardakoglu'nun başlattığı ağır cerrahî müdahaleyi daha da ağır ve daha da başarılı bir şekilde devam ettirdi..Şu âlemde yad-ı cemil olmak herkese nasip olmaz. Hem o, hem de câmiâ için hayr ne ise o olsun...