Mehmet Görmez; 'İslam ölmez ki ihya edelim'

TRT Haber’in Basın Kartı programının konuğu eski Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez idi. 

Mehmet Görmez; 'İslam ölmez ki ihya edelim'

TRT Haber’in Basın Kartı programının konuğu eski Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez idi. 

12 Mart 2018 Pazartesi 02:03
Mehmet Görmez; 'İslam ölmez ki ihya edelim'
banner283

Prof. Dr. Mehmet Görmez programda son günlerin meşhur tartışma konuları “fıkıhta güncellemek, kadın hakları, cemaat ve denetim” konularına açıklık getirdi. 
Görmez özetle şu konulara değindi: 
Davet ancak ilimle yapılır. 
Tebliğ ise ihlas ile yapılır. 

Dijital dünyada ise imaj, reklam ve propaganda dili ile anlatılan bir din var. Dijital alemde bilmemek diye bir şey yok. Her şeyi bilen bir sosyal paylaşımcı var karşınızda. 
Haber ahlakı, din ve medya ilişkisi, cımbızlama mühendisliği diyebileceğimiz bir haberciliğin de bu propagandanın arka planında olduğunu görüyoruz. 
Medyanın kendi kuralları vardır. Medyanın bir konuyu ortaya çıkarması din adamları için mazeret teşkil etmez. 

 


Din adamları ve bazı marjinal yapılar yaptığı konuşmalarla malzeme veriyor. Buna katılmayanlarda medya üzerinden birbirlerini mahcup etmek için haberleştiriyor. Bu yöntemle toplum olarak birbirimizi nasıl küçük düşürdüğümüzü görmemiz gerekiyor. 

Halime Gökçe: Sosyal medya üzerinden yapılan tartışmalarda söylediğinizden ziyade medyada kullan şekli esas oluyor. Buradan hareketle dinde tecdid, dinde reform, dinin güncellenmesi gibi tartışma konuları ortaya çıktı. İslam’ın hükümleri ve Kur’an değişmez. Ama farklılıkları da gördüğümüzde demek ki farklı görüşlerde var. Nedir bu farklılık ve ölçüsü nedir?

Mehmet Görmez: Bütün dinlerin tarihinde değişkenlerle sabiteleri ayırdetmek zor olmuştur. Medeniyetin zaafa düştüğü anlarda adet ile dinin aslı karıştırılmıştır. Her peygamber bir topluma gönderilmiştir. Hiçbir peygamber gönderildiği toplumun ürettiği kültürünü evrensel din haline getirmek için gelmemiştir. 
Yahut bir dine sokuşturulacak en büyük bid’at toplumun ürettiği kültürün asırlar sonra din haline getirilmesidir. 
İşte biz bu yanlışları önceleyecek mekanizmayı usulü kaybettik. 

Dijital medyada kullanılan din söylemi değerler sistemini kaybettiği için bizi zor duruma sokabiliyor. 

Naslar sınırlıdır. Ancak hadiseler sınırsızdır. Müslümanlar bu sınırsızlığın üstesinden ortaya koydukları usul ile bu sorunların üstesinden geldiler. 
Zaman içerisinde bu sürecin sürekli devam etmesi gerekiyordu. Biz bu medeniyetin çocukları olarak uzun süre bunu kaybettik. 

Bunu belirleyen dört kavram vardır. Biri İhyadır, biri ıslahtır, biri tecdittir biri de içtihattır. 

İslam ortak aklı bu kavramları kullanmış ama bu kavramlara daima mesafeli yaklaşmıştır. Çünkü başka dinlerin tabi tutulduğu reformasyon o dinleri hakiki din olmaktan çıkarmışlardır. 

Onun için bu üç kavramı dikkatle ele almamız lazım. İslam ölmez ki ihya edelim. Ama bizim dine bakışımız ölüye dönüşebilir. Bunun ihyaya ihtiyacı var. Dinin nassları ölmez ki ihya edilsin. İhya insan anlayışında ancak olabilir. 

Bizim kitaplarla dijital dünyaya yüklenen bilgi arasında uçurum var. 

Islah kavramına İslam ortak aklı: İslam hastalanmaz ki ıslah edelim. İslam’ın değil kendimizi ıslah etmemiz lazım. Tecdit de aynı şekilde İslam eskimez ki yenilensin. Ama bizim bakışımız eskiyebilir. 

Herhangi bir kimsenin kendi fetvasını ve düşüncesini mutlaklaştırması en büyük tehlike olmuştur. Dinin mutlakları ile yorumcunun, alimin yorumu aynı değildir. Eski alimler bir görüş ortaya atarlar ama Allah bilir derlerdi. Dijital medyada konuşan hocalarımız hiçbir araştırma yapmadan bir sonuca varıyor ve kendi görüşlerini mutlaklaştırıyorlar ve bunu ben demedim Allah dedi diyorlar. 

Görüş mutlaklaşınca da tekfir devreye giriyor ve ardından da şiddet geliyor. 

Kendini mutlaklaştıran her lider zamanla ruhbanlaşıyor ve ruhban liderde en zalim diktatör olup çıkıyor.
Davetin dili hikmet olmalıdır.

Kaynak: Dinihaberler.com / Özel Haber

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.