Mehmet Görmez, Yeni Diyanet'in Vazifesini Açıkladı

Diyanet İşleri Başkanlığı görevinden emekliliğe ayrılan Mehmet Görmez veda konuşmasında, "İslamofobik nefreti rahmete dönüştürmek yeni Diyanet'in en büyük vazifesi olacaktır." dedi.

Mehmet Görmez, Yeni Diyanet'in Vazifesini Açıkladı

Diyanet İşleri Başkanlığı görevinden emekliliğe ayrılan Mehmet Görmez veda konuşmasında, "İslamofobik nefreti rahmete dönüştürmek yeni Diyanet'in en büyük vazifesi olacaktır." dedi.

01 Ağustos 2017 Salı 12:45
Mehmet Görmez, Yeni Diyanet'in Vazifesini Açıkladı
banner283

Emekliliğe ayrılan eski Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, veda konuşması yaptı. Görmez, "Batı idrakini istila eden İslamofobik nefreti rahmete dönüştürmek yeni Diyanet'in en büyük vazifesi olacaktır." dedi.

Herkesten Helallik Diliyor, Herkese Hakkımı Helal Ediyorum"

Üzerimde hakkı olan herkesten helallik diliyor, herkese hakkımı helal ediyorum. Hayat bize bir emanettir. Öyle ki insan kendi canının, hatta bir tek nefesinin dahi sahibi değil, emanetçisidir. Dünya hayatında vazifelendirildiğimiz bütün işler de bize emanettir.

"İslam Ümmeti Büyük Acılara Gark Oldu, Gücümüz yetmedi"

Denize açılan sayısız masum insan Akdeniz'e gömüldü. Cansız bedenler sahillere vurdu. Gazze defalarca bombalandı. Kudüs'te, Filistin'de zulüm durmaksızın devam etti. Arakan'da, Myanmar'da zulüm devam etti. Kısaca, İslam ümmeti büyük acılara gark oldu, ancak gücümüz ve nefesimiz yetmedi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, 20 Temmuz 2017 tarihinde saat 21:00 sularında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmeye giden Başkan Görmez, Dinihaberler.com'un objektifine sarık ve cübbesiyle yakalandı. Resmi elbisesiyle Külliye'ye giden Başkan mehmet Görmez'in elinde makamında üzerinde bulundurduğu sarık ve cübbesi bulunmaktadıydı.  Görevini iadeye giden Başkan Görmez, 7 yıl önce görevi kendisine takdim eden Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a, " bu cübbe ve sarığı şahsıma siz layık gördünüz, bizden de size iade etmek düşer" teslim eder.  Tarihin hiç bir döneminde yaşanmamış bu hadise külliye'de tarihe bir not olarak düşer. Onca Diyanet İşleri Başkanları gelip geçmiştir ama hiç birisi ne sarığını ne de cübbesini devlet erkanına teslim etmemiştir. Ya görevden alınmış, ya görevi bırakmış ya da istifa etmiştir. Mehmet Görmez'in sarığı ve cübbesi şimdi Külliye'de. Din görevlilerinin sarık ve cübbesinin ne kadar önemli olduğu bir kes daha ortaya çıktı. Kim bilir belki hurafeci birine giydirmek zorunda kalmadan...

"Mahiyet Olarak Aynı, Derece Oalrak Farklı Sorumluluk Taşıyorum"

Diyanet İşleri Başkanı olarak ne kadar sorumluluk sahibi idiysem bugün mahiyet olarak aynı, derece olarak farklı bir sorumluluk taşıyorum, mümin olarak.

"İslam'da DinA damı Yoktur, Herkes Dininin Adamıdır"

Huzurunuzda onyıllarca bana ders veren hocamın her derste tekrarladığı cümlesi vardır, İslam'da din adamı yoktur, herkes dininin adamıdır. Bu kutlu yolda azimle yürümeye ve bu istikamette çalışmaya devam ettim.
 

"Kaybettiklerimizi Yeniden Bulduk"
 

Dünyanın neresinde afet, savaş, kriz varsa yetiştik. Dİyanet, sadece Türkiye'nin Diyanet'i olmayacak demiştik. 113 ülkede faaliyet gösteriyoruz. Kayıp kıtalarda, kaybettiğimiz kardeşlikleri yeniden bulduk. En temel hedeflerimizden biri, referans kurum haline gelmektir. İnşallah arkadaşlarımız daha fazla yaklaştıracaktır.

"Nefreti Rahmete Dönüştürmek Yeni Diyanet'in En Büyük Vazifesi Olacaktır"

Bir yandan doğruyu ortaya koyma gayesini güttüğümüz gibi yanlışlar ile mücadelemizi de sürdürdük. Başta DEAŞ ve FETÖ olmak üzere İslam dünyasından çıkan ancak İslam'la ilgisi olmayan, dünya barışını tehdit eden İslamofobi belasına karşı da samimiyetle mücadele etmeye çalıştık. Ancak Batı idrakini istila eden İslamofobik nefreti rahmete dönüştürmek yeni Diyanet'in en büyük vazifesi olacaktır.

"40 Yıl Gecikmiş Olmanın Mahcubiyeti Bir Daha Yaşanmamalı"

Coğrafyamızı kuşatan ayrılıkçı din söylemleri, tekfir hastalığı asla Diyanet'in mihrap, minber ve kürsülerine yaklaşmamalıdır. Teşkilatın buna asla izin vermeyeceğine inancım tamdır. Diyanet daima, ilmin, hikmetin ve orta yolun güçlü sesi olmaya devam edecektir. Diyanet, tarih boyunca medeniyetler kuran ana yoldan, ehli sünnetten sapmadan, başta Alevi vatandaşlarımız olmak üzere aynı vatanı paylaştığımız kardeşlerimize daima kucaklayarak yoluna devam edecektir. Diyanet teşkilatı bir daha sapkın hiçbir dini yapı konusunda 40 yıl gecikmiş olmanın mahcubiyetini yaşamamalıdır. Ancak tek gayesi, cemiyete imanlı, ahlaklı gençler yetiştirmek olan kurumlar bu tür yapılarla karıştırılmamalıdır.

Diyanet, imam hatip liseleri ve ilahiyat fakülteleriyle birlikte Türkiye'mizin dini istikrarının, din emniyetinin teminatı olduğunun daima farkında olmalıdır. Yurt dışındaki millet varlığımızın kimliğini koruyarak barış içinde hayatını sürdürmek için Diyanet'in onlarca yıldır sürdürdüğü çabalar Avrupa'da ve Batı'da yükselen ırkçılığa feda edilmemelidir."

Son Güncelleme: 01.08.2017 14:29
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.