Müftü'nün Kravat Aşkı!

Edremit İlçe Müftüsü Said Emin Arvas, Sakarya eski il müftüsü İlyas Serenli'nin yolundan gittiği ortaya çıktı.

Müftü'nün Kravat Aşkı!

Edremit İlçe Müftüsü Said Emin Arvas, Sakarya eski il müftüsü İlyas Serenli'nin yolundan gittiği ortaya çıktı.

15 Nisan 2017 Cumartesi 01:38
Müftü'nün Kravat Aşkı!
banner283

Edremit İlçe Müftüsü Said Emin Arvas, din görevlilerinin toplantılara kravat ve takım elbiseli katılmasını istedi.

1982 darbe anayasasıyla yönetmeliklerde kendine yer bulan bu çağdışı anlayış, Kılık Kıyafet Yönetmeliğine ilave edilen birkaç madde ile 28 Şubat’ta başörtülülere zulmün kapılarını aralamıştı.

Kadın çalışanlara başörtüsünü yasaklayan Kılık Kıyafet Yönetmeliği, dekolte kıyafeti ile gelen bayanlara karşı işletilmezken erkekleri de kravat cekete mahkum edip özgür iradesi elinden alınmış yularlanmış birer çalışan haline getirmişti.

KRAVAT, TAKIM ELBİSE UYGULAMASI TÜM DÜNYADA KALKTI

Bayanlar için serbest kıyafetin teamül haline geldiği tüm dünyada erkekler için uygulanan resmi kıyafet dayatması müşteri üzerinde etki bıraktığı izlenimi açısından faydalı sonuçları olması nedeniyle banka, sigortacılık ve turizm faaliyeti dışında tüm alanlardan kalkmış durumda.

Artık takım elbise ve kravat, mecburiyetten çok özel günlerde bir aksesuardan başka bir anlam ifade etmiyor.

MÜFTÜ ARVAS, MEMUR SEN’İN EYLEMİNDEN DE HABERDAR DEĞİL 

Çağdışı zihniyetin bir ürünü olan kravat takım elbise dayatmasında bulunan Müftü Arvas’a din görevlileri tepki verirken birçok din görevlisi ise ‘Böyle boş işlerle uğraşacağına müftü Arvas, din görevlilerin ilmi donanımları ile ilgilensin. Gitsin camilerde ve kurslarda hal ve hatırlarını sorsun. Din görevlilerinin arkasında yer alıp cemaate karşı personele güven versin” eleştirisinde bulundu.

İlyas Serenli’nin yanında kaldığı dönemde Serenli’nin huyundan ve suyundan kapan Arvas’a biz de hatırlatmak isteriz ki şu an Memur Sen’in ve daha sonra kendisine katılan Kamu Sen’in bu konudaki sivil itaatsizlik eylemi halen devam ediyor. 

Müftü Arvas sendika üyesi herhangi bir personele karşı uygulayacağı en ufak tazyikte başına neler geleceğini galiba bilmiyor olmalı.

SENDİKALI PERSONELİN AMİRLER KARŞISINDA ELİ HER ZAMAN GÜÇLÜDÜR

Sendikanın aldığı bir karar karşısında iş yerinde bulunan üyeye idarecinin yapacağı baskıya karşı 2013’de Memur Sen şu açıklamayı yaparak üyelerine haklarını bilmeleri açısından yol gösterdi:

1982 model darbe dönemi kalıntısı çağdışı kılık ve kıyafet yönetmeliğini 2013’ün ilk mesai gününde protesto ederek, işyerlerine serbest kıyafetle gittik. 

Ancak bazı idarelerce, söz konusu eylememize katılan üyelerimizden savunma istenildiğine dair duyumlar almaktayız. 

Anayasa’nın 90. maddesi, “Usulüne göre yürürlüğe konulmuş Milletlerarası Anlaşmalar kanun hükmündedir” hükmünü içermektedir.

 Sendikal faaliyetleri güvence altına alan “Sendikal Örgütlenme ve Örgütlenme Hakkının Korunmasına İlişkin 87 sayılı Sözleşme”, “Kamu Hizmetlerinde Örgütlenme Hakkının Korunmasına ve İstihdam Koşullarının Belirlenmesi Yöntemlerine İlişkin 151 sayılı Sözleşme”, “İnsan hakları ve Temel Özgürlüklerin Korunmasına İlişkin Sözleşme” gibi usulüne göre yürürlüğe konulmuş Milletlerarası Anlaşmaların, Anayasa’nın 90. maddesi uyarınca iç hukuktaki bir hüküm gibi uygulanması gerektiği kabul edilmektedir. 

4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Kanunu’nun 5198 sayılı Kanun’la değişik 18. maddesinde, “Kamu görevlileri, iş saatleri dışında veya işverenin izni ile iş saatleri içinde sendika veya konfederasyonların bu Kanunda belirtilen faaliyetlerine katılmalarından dolayı farklı bir işleme tabi tutulamaz ve görevlerine son verilemez” hükmü yer almaktadır. 

5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 118. maddesinde, “Bir kimseye karşı bir sendikaya üye olmaya veya olmamaya, sendikanın faaliyetlerine katılmaya veya katılmamaya, sendikadan veya sendika yönetimindeki görevinden ayrılmaya zorlamak amacıyla, cebir veya tehdit kullanan kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.  Cebir veya tehdit kullanılarak ya da hukuka aykırı başka bir davranışla bir sendikanın faaliyetlerinin engellenmesi halinde, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezasına hükmolunur” hükmü bulunmaktadır. 

Danıştay 8. Dairesi’nin 1997/4984 E. Ve 09.04.1999 tarihli 1999/1937 sayılı kararı başta olmak üzere, Danıştay’ın ve AİHM’nin de sendikal faaliyetlere katılanlar hakkında disiplin soruşturması açılamayacağı ve disiplin cezası uygulanamayacağı yönünde kararları bulunmaktadır. 

Bakanlığın 27.02.2012 tarih ve 17848 sayılı sendika eylemi konulu yazısında, sendikal faaliyetlere katılımın özür olarak kabul edilmesi gerektiği belirtilmektedir. 

Yukarıda yer alan hükümler, yargı kararları ve Bakanlığın söz konusu yazısı birlikte değerlendirildiğinde, sendikal faaliyetlerin yasal bir hak olduğu ve bu hakkın engellenemeyeceği açıktır. 

Bu nedenle, işyerlerine serbest kıyafetle gidilmesi ve çalışılması eylemine katılan tüm üyelerimize sendikal faaliyete katılmalarından dolayı haklarında hiçbir disiplin işlemi uygulanamaz.

 Eyleme katılanlara hiçbir şekilde ceza verilemeyeceğine ilişkin yukarıda yer alan hukuki düzenlemelere ve yargı kararlarına rağmen, bu düzenleme ve yargı kararlarından haberdar olmayan yöneticiler tarafından bir savunma istenirse, eyleme katılan üyelerimiz, için gereken her türlü hukuki destek avukatlarımız tarafından verilecektir.”

 

Kaynak: Dinihaberler.com / Özel Haber

Son Güncelleme: 16.04.2017 12:28
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
imam 2017-04-15 06:37:01

bizim müftüdede var.. zorlama ile olmasa iyi olur. ama imama da yakışır tertipli düzenli olmak. en iyi en güzel ve en temiz giyinen biz olmalıyız...

Avatar
İMAM HATİP 2017-04-15 12:44:41

____ADMİNİN YORUMU___ SAKARYA'DA SENİ MERKEZE ALDI DEĞİL Mİ? MERKZE CAMİNE ONUN SAYESİNDE GÖREVE BAŞLADIN. YETMEDİ MEDYADA POFPOFLADIN.DAHASIDA VAR... ŞUANDA FETÖ'DEN ÖNCE AÇIĞA ALINDIN SONRA GÖZALTINA ALINDIN. KISACA SEN BİR TERÖRİSTSİN HOCA... ADINI AÇIKLATTIRMA. FARKINDA DEĞİLSİN FİŞLENDİN. BU SENİN SONUN..

Misafir Avatar
Fişleme..! 2017-04-15 13:57:04 @İMAM HATİP

Helal size.. :))

Beğenmedim! (1)
Avatar
Abdullah 2017-04-19 10:48:27

Değerli hoca kardeşlerim kravat hakkında aliriza demircan hocanın putlaştirilan kravat yazısını internetten bulup okumanızı ve böyle müftülere de okumalarını söylememiz istirham ediyorum.şef

Avatar
Adalet 2017-04-15 02:23:45

Bu sorun çoğu ilçelerde var.sorun diyanetin muftülüklere yazi gondermesi ile çozülecektir.

Avatar
Hassssan 2017-04-15 06:29:23

Sayın dini haberler sitesi yöneticileri benim size bir sorum olacak.benim bir arkadaşım sivas zara ilçesinde bir köyde sözleşmeli imam zara müftüsü tüm imamlardan promosyon parası istemiş müftülüğe araç almak için bu doğrumu acaba sizden bilgi almak için.

____ADMİNİN YORUMU___ GÖNÜL RIZASIYLA VERMENİZ EFTALDİR. o para sakıncalıdır..

Misafir Avatar
imm 2017-04-15 08:49:06 @Hassssan

bizdende istedi bazı arkadaşlar vermedi hiçde bir şey olmadı

Beğenmedim! (1)
Avatar
Hamdi bey 2017-04-15 07:11:21

Bu müftüler ne zaman çağa ayak uyduracaklar takılmışlar bir kılık kıyafete başka hiçbir işleri yok sanki takım elbise giymek kravat takmak bir insanı adamda yapmaz rezilde etmez önemli olan kişinin şahsiyetli bir hayat sürdürmesi insanları kılık kıyafetleriyle yargılamak kimsenin hakkı değildir

Avatar
Hüsnü 2017-04-15 09:13:16

Bu zulüm mersinin merkez ilcelerinden birinde de var.. bilen bilir

Avatar
Recep pala 2017-04-15 13:49:48

Kravatin icadi hirvatlar oldugunu hatirlatmak isterim