Müftülere Nasihat!

Milli Gazete yazarı M. Şevket Eygi köşesine taşıdığı "Müftü Efendilere Açık Mektup" isimli makalesinde Müftülere Nasihatte bulundu.

Müftülere Nasihat!

Milli Gazete yazarı M. Şevket Eygi köşesine taşıdığı "Müftü Efendilere Açık Mektup" isimli makalesinde Müftülere Nasihatte bulundu.

25 Nisan 2016 Pazartesi 08:41
Müftülere Nasihat!
Önce selam ve hürmetlerimi sunar, hayırlı başarılar dilerim.

Sizler İslam’ı ve Ümmet’i temsil ediyorsunuz. Hoşgörünüze sığınarak bir hususa dikkati çekmek istiyorum. Sizleri Avrupa takım elbisesiyle, yazın kısa kollu gömlekle, başı açık olarak gördüğümde çok üzülüyorum. Müftülük büyük bir makamdır. Hazret-i Ömer el-Fâruk radiyallahuanh efendimiz “Müslümanların İmamı ve Emîri olmasaydım müezzinlik yapardım” buyurmuşlar. Müftülüğün kadr ü kıymetini siz düşününüz.

Müftü efendilerin kıyafeti sarık ve cüppe olmalıdır. Mümkün olabildiğince bu kıyafetle görünmelidirler. Eskiden buna itiraz edenler olabilirdi ama şu anda lehülhamd hayli din hürriyeti vardır ve dinî kıyafeti yüzünden bir müftüye dil uzatacak densiz çıkmaz sanıyorum.

Ortodoks kilisesinde papazların ve ruhbanların sivil kıyafetli dolaşmaları yasaktır. Mutlaka papaz elbiseleri giymeleri, zünnar takmaları, âyinlerde başlarına papaz serpuşu geçirmeleri gerekir.

Müftülerimiz ille de Avrupa kıyafeti giyeceklerse, başlarında güzel bir takke olmasında büyük yarar vardır.

Öyle bir iki liraya satılan ucuz Çin işi takkeler değil, sanat eseri ve güzel takkeler.

Sarık, takke, bunlara benzer serpuşlar Müslümanların taçlarıdır.

Kravat da müftülere yakışmaz. Kravatsız hâkim yakalı gömlekler uygundur.

Kıyafet ve serpuş konusunda Ehl-i Sünnet ve Cemaat Müslümanlığının kuralları vardır.

1. Hıristiyanlığın şeairi olan şapkayı giymek küfürdür. Eskiden zorla giydirdiler, şapkaya karşı çıkanları idam ettiler. Bugün zorlama yoktur, kesinlikle giyilmemesi gerekir.

2. Resulullah Efendimiz (Salat ve selam olsun ona) “Bir kavme benzeyen ondan olur” buyurmuşlardır.

3. Dinde reform, yenilik, değişiklik yaparak İslam’ın içini boşaltmak isteyenler İslamı bir ideolojiye ve hümanizmaya benzetmek, Ümmet’i de protestanlaştırmak istiyor. Onların tuzaklarına düşülmemelidir.

Osmanlılar Tanzimat’tan sonra Avrupa elbiseleri giydiler ama başlarına fes geçirmek suretiyle farklılıklarını ve üstünlüklerini muhafaza ettiler.

Bütün müftü efendilerden, erkek kılık kıyafetinde ve serpuşunda, kadın tesettüründe; İslam dinine, İslam medeniyetine, İslam kültürüne dönüş hareketi başlatmalarını; kendilerinin de sarıklı ve cüppeli olarak halka örnek olmalarını temenni ediyorum. Bir kusurum olmuşsa müsamaha nazarıyla bakılmasını istirham ederim.

Tekrar selam ve hürmetlerimi arz ederim.


Son Güncelleme: 26.04.2016 14:26
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Kerim tunç 2016-04-25 10:23:40

sn eygiye bu noktada katılmıyorum.zira papaz ,haham ve patrikler ruhbanlık sınıfını oluştururlar.oysa ki islamda ruhbanlık sınıfı yoktur.aslında müftüler olsun imamlar olsun,müslümanlar nasıl giyinmesi gerekiyorsa o şekilde giyinmeliler.acaba peygamberimizle ashabının kıyafeti birbirlerinden farklı mıydı?bence hayır....

Misafir Avatar
Rumi 2016-04-27 02:58:55 @Kerim tunç

Nice insanlar gördüm üzerinde elbise yok
Nice elbiseler gördüm içinde insan yok!

Mevlana Celaleddin Rumi

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
hasan 2016-04-25 10:59:57 @Kerim tunç

kerim kardeşim bizim giyimimiz muslümanlar nasıl giyiniyorsa değil efendimiz nasıl giyiniyorsa olması gerek

Beğenmedim! (2)
Avatar
imamül ofi 2016-04-25 12:25:09

sayın eygiye katılıyorum aynen dediği gibi. müftülerine kılık kıyafeti sarık cübbe olmalıdır.

Avatar
İmam 2016-04-25 09:21:19

İmamların takke giymesini bile yadırgayan Müftüler var.

Avatar
tebrik 2016-04-25 11:11:15

ağzına üstadım lakin nerde o illa üstüme bir şey giyeceksem varsın peygamberi kisve olsun diyen

Avatar
Bursalı 2016-04-25 12:48:40

O işleri geçecen efendi nasihatle yürümüyor bu işler bir çalışanın verimli çalışması için kafasının rahat olması lazım.arada bir ödüllendirilmek lazım.değerli olduğu kurum için gerekli olduğu hissettirilmeli.sen bu tazıyı yazarken şuanki diyanetin iç işlerinden bi haber yazmuşsın malesef bak gördünmü baş. yard.kim atandı o kadar müftülerden bi tane layık adam yokmuş bu işe demekki ben bu müftülerin yerinde olsam protesto eder toplu istifaya giderim.hep yakasız gömlek giysen ne olur.kimse sana müftümü diyecek kendi kurumun başındaki demiyorken

Avatar
ademi 2016-04-25 15:13:25

Ağzına sağlık hocam...

Avatar
h n 2016-04-26 12:21:33

fes hangi milletin giyisisi acaba bilen varmı