Nur topu gibi bir çocuğumuz oldu: Mevlid-i Nebi!

Prof. Dr. Mehmet Erdoğan, güzel bir ironi yaparak Mevlid-i Nebi'yi eleştirdi.

Nur topu gibi bir çocuğumuz oldu: Mevlid-i Nebi!

Prof. Dr. Mehmet Erdoğan, güzel bir ironi yaparak Mevlid-i Nebi'yi eleştirdi.

30 Kasım 2017 Perşembe 07:45
Nur topu gibi bir çocuğumuz oldu: Mevlid-i Nebi!

Kutlu Doğum Gitti Yaşasın Mevlid-i Nebi!

Garibce nazarımda Diyanetin en hayırlı projesi idi Kutlu Doğum. Ama artık yok.

Yerine Mevlid-i Nebi ikame edildi. Bir adım daha ileri değil aksine geri gidildi. Kanun-ı kadim ya da asr-ı saadet geçmişte yaşanmış zaman dilimleri değil, oradan çıkarılmış ve insanlığın ufkuna konulmuş, geriye götüren değil, geleceğe taşıyan ideallerdir. Güneşi arkana alanda gölgen senin hep önünde olur.

Mevsim bahardı ve Kutlu Doğum tüm milleti sardı. Lakin birileri belli ki Kutlu Doğum’dan rahatsızdı. Konjonktürde çok etkin bir silahla onu vurdu. Çok güçlü idi ölmedi ama yara aldı. Bizim basiretli siyasilerimiz de onun yarasını saracak ve daha sağlıklı hale getirecekken birilerinin kaprislerine kurban verdi. Zaten Kanun-ı kadimimizde böyle bir şey de yok idi deyu sath-ı müdafaadan hatt-ı müdafaaya dönüldü.

Kutlu Doğum ile bir bayram coşkusunu daha kaybettik.

İşte o bayram coşkusu ile millet olarak topyekûn kutladığımız dönemde gene şekvamız vardı. Ve o zamanda Garibce avazımız sessiz çığlık şeklinde gök kubbede gene çınlıyordu ama pek de duyulmuyordu.

Şimdi Mevlid-i Nebi vesilesiyle o avazlardan sadece birini burada tekrar yayınlıyorum.

Bakın hele ne olmuş? Hala yolda mıyız? Eğer öyle ise bu önemli. Peki, yolda yol alabilmiş miyiz? Bu da en az yolda olmak kadar önemli.
Ne yapalım? Ay da bizim, güneş de bizim.

Bedavet de bizim Hadaret de bizim.

Belli ki bedavetten hadarete tarih yazımı sürüp gidecek. Kutlu Doğum galiba sentezdi. Zannımca bize fazla geldi. Yeni bir hadaret için bedavete ihtiyacımız vardı. Yeni bir sıçrama için kaldığımız yerden değil dibe inmemiz gerekti.

Velhasıl Kutlu Doğum gitti yaşasın gayri Mevlid-i Nebi!
 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hafız 2017-11-30 11:13:46

Çok çok yerinde bir karar mevlidi nebi yetrsiz ama kutludoğum dan çok iyi.

Avatar
kerim tunç 2017-11-30 09:59:35

bu yazıdaki tüm tespitlere katılıyorum.sn görmezi sanırım bu kutlu doğum tartışmasından dolayı gönderdiler.yok mok deseler de durum maalesef bu ve gerçekten artık kutlu doğum filan gibi şeyler bitti.bundan sonra tıpkı eski gibi mevlit gecesi bir mevlit okunur vesselam.yahu niçin bu kadar sık hata yapılıyor.kutlu doğum projesi fetö cülerin projesi değil idiyse niçin eskiye dönüldü.yok eğer fetö cülerin projesi idiyse bunlar diyanette ve diğer kurumlarda neden bu kadar etkili olabiliyorlardı.bence devlet bir daha fetö gibi oluşumların olmaması için cemaatleri derhal kayıt altına almalı.ve onların faaliyetleri hakkında bilgi sahibi olmalı.zira korkarım ki bu gün fetö ile uğraşıyoruz,yarında menzö yada ismö ile,sülo ile uğraşırız.zira bu cemaatçilikte rant var,nüfuz var.adamlar daha dünyada iken cennet vaadediyorlar.baksananıza cennetle müjdelen kişilerin 11 .si cübbeli,12. si ise cübbelinin ismini söylemediği hocası.halbuki biz cennetle müjdelenenlerin sayısını 10 olarak biliyorduk.

Avatar
Mübarek olsun 2017-11-30 09:35:44

Her yerde bir heyecan olurdu
Camiler,okullar güllerde heyecan
Dolardı konferans salonlarında
Çocuk,genç,kadın,erkek
Hele o aksakallılardaki heyecan

Ne güzel oldu kıldık camide namazı
Amin dedik televizyonda ettik duayı

Misafir Avatar
Olcay OLGUN 2017-12-01 08:53:07 @Mübarek olsun

benim anlamadığım her dini günleri hicri takvime göre yaparız da, söz konusu efendimiz sav gibi çok önemli bir mevzu'da miladi takvimde 'keçi' gibi inatlaşır dururuz. yahu ne farkeder tarih. hem de aslında ve özünde kutlamak varken. kaldı ki bu 'reis'imiz tarafından uygun görülmüş. ümmetin lideri tarafından yani. tutup da bunu kuru bir inatla hala tartışma konusu yapmanın faydası ne fitneye sebep olmaktan başka. ayrıca kutlu doğum haftasının fetöcüler tarafından icat edildiği konusunda kesin bilgim olmamakla birlikte, sanki onlar böyle bir şeyi ortaya atmış gibi, bizim teşkilattan çok onlar sahiplenmişti bu işi ve çok büyük itibar kazanmışlardı bu yüzden. bir nevi gelir kaynaklarından bir tanesi haline gelmişti. 'reis'imiz de bunu onların elinden alıp olması gereken yere teslim etti hepsi bu. ayrıca kutlu doğumdaki heyecan coşku tvlerdeki kutlamalar birlikte namaz kılmalar diye yakınan arkadaşlar... inanın bütün bunların hepsi 'o gece' yani 'mevlid-i nebi' gecesinde de yaşandı.

Beğenmedim! (1)
Avatar
Mev 2017-11-30 18:16:34

Cok yerinde ve isabetli bir karar

Avatar
arkadaş 2017-11-30 22:00:13

hayret etmemek mümkün değil!!! ne adamlar var yahu!