Prof. Dr. Erbaş, "İlimleri, dini ve dini olmayan şeklinde ayırmak doğru değil"

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş Uluslararası Yüksek Öğretim Kongresi’nde yaptığı konuşmada dini yüksek öğretimin çağın şartlarına göre yeniden geliştirilmesi gerektiğini belirtti.

Prof. Dr. Erbaş, "İlimleri, dini ve dini olmayan şeklinde ayırmak doğru değil"

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş Uluslararası Yüksek Öğretim Kongresi’nde yaptığı konuşmada dini yüksek öğretimin çağın şartlarına göre yeniden geliştirilmesi gerektiğini belirtti.

Ömer Yaylalıgüller
Ömer Yaylalıgüller
16 Kasım 2017 Perşembe 19:59
Prof. Dr. Erbaş, "İlimleri, dini ve dini olmayan şeklinde ayırmak doğru değil"
banner221


Prof. Erbaş, "Müslümanların yanlış din algısı İslamafobiyi besliyor"

İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ile Ensar Vakfı iş birliğinde Grand Cevahir Otel'de düzenlenen "Uluslararası Yüksek Din Öğretimi Kongresi"nin açılışında konuşan Prof. Dr. Ali Erbaş, dini yüksek öğretimin küresel sorunlarla baş edecek şekilde olmadığını ve bunun tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini vurguladı. 

Konuyla ilgili olarak Erbaş, “İslam medeniyetinde bilgi, hikmet ve ahlakın bütün olduğunu belirten Erbaş, "Yaşadığımız son 2 asra yakından baktığımızda bilim, bilgi ve felsefenin oldukça öne çıkmasına rağmen bireysel ve toplumsal anlamda tarihin en büyük krizlerinin yaşandığını görmekteyiz. Bilimsel, teknik ve sosyal alanlarda yaşanan gelişmelerin insanlığı neden huzurlu bir hayata taşımadığı sorusu önemli ve üzerinde düşünmeye değer bir konudur. Dini yüksek öğretim, ilimleri 'dini', 'dini olmayan' şeklinde keskin çizgilerle tasnif etmenin ötesinde hayata bütüncül yaklaşmayı gerektirir. Bugün insanlığın sosyal, siyasal, ekonomik, kültürel alanda yaşadığı bireysel ve kültürel sorunların hangisinin İslamı ve Müslümanları ilgilendirmediğini söyleyebiliriz? Nitekim teknoloji, bilim, ekonomi, hukuk gibi alanlarda yaşanan sorunların temelinde insana, çevreye, evrene bakıştaki çarpık ve yanlış anlayışın, yani aslında İslam'ın dünya ve evren tasavvurunun ihmal edilmesinin önemli bir etken olduğunu görmekteyiz. Bununla beraber dini yüksek öğretimin bugün yeryüzünün küresel meseleleri karşısında ortaya koyduğu perspektif ve duruşun gözden geçirilmeye muhtaç olduğu da aşikardır." diye konuştu.

Erbaş, hiçbir ilim dalının sosyal gerçeklikleri ve yaşanan hayatı gözardı edemeyeceğine dikkati çekerek, "Bugün küresel anlamda İslamofobi endüstrisiyle bir algı operasyonunun varlığının yanında İslam toplumlarında da dinin doğru anlaşılması alanında sorunların olduğu, yanlış dini bilgi ve din tasavvurunun, dini kavramların bağlamından koparılarak istismar edilmesinin, yaşanan terör, etnik ve mezhebi farklılıkların soruna dönüşmesi gibi meselelerde etkisi olduğu da aşikardır. Dinin bilgisizliğe ya da sağlam temellere dayanmayan yaklaşımlara terk edilmesinin ağır faturasını, doğru şekilde karşılanmayan her ihtiyacın istismara açık olduğunu, bugün daha yakından görüyoruz. Doğru dini bilginin üretilmesi ve topluma sunulması görevi ise tabii olarak yüksek öğretim kurumlarının ve Diyanetin sorumluluğunda olmakla beraber pratik göstergeler açısından farklı tabloların varlığı da müzakere edilmesi gereken bir husustur." ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA

Son Güncelleme: 16.11.2017 20:10
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.