Prof. Dr. Mehmet Görmez: 'Din konusunda tekelcilik olmaz'

TRT Haber’in Basın Kartı programının konuğu olan eski Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, "Din konusunda tekelcilik yapmak doğru olmaz" dedi.

Prof. Dr. Mehmet Görmez: 'Din konusunda tekelcilik olmaz'

TRT Haber’in Basın Kartı programının konuğu olan eski Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, "Din konusunda tekelcilik yapmak doğru olmaz" dedi.

12 Mart 2018 Pazartesi 02:38
Prof. Dr. Mehmet Görmez: 'Din konusunda tekelcilik olmaz'
banner283

Mustafa Kartoğlu: Kendi yorumunu Allah’a dayandıran ve bunun dışında kalan görüşleri dışlayan ve mürşidi olmayanın mürşidi şeytandır şeklinde ifade edilebiliyor. Bu gibi tehlikeli söylemlerin ardına bir de ekonomik esaret ekleniyor. Filan söylem doğru değildir, filan söylem doğrudur diyebilecek makam hangisidir, neresidir?

Mehmet Görmez: Öncelikle din konusunda bir tekelcilik doğru olmaz. Biz bir mutlakçılığa karşı çıkarken devlette olsak başka bir mutlakçılığı kurmak asla doğru olmaz. Çünkü dinin, nassın tabiatı çeşitlilik arzeder. Dolayısıyla dinlerin içerisinde bir ayetin çok farklı anlamların verilmesi bir zenginliktir. Bunun bir usul çerçevesinde yapılması kaydıyla…

Dinin tüm coğrafyalarda kurulmuş medeniyetlerde kurulmuş çerçevesini yıkmadan bağlı sabitelerini dikkate alarak görüşümüzü gerçekleştirmemiz gerekiyor. 

Modern zamanlarda özellikle Osmanlının yıkılışı ile ilmi ve dini noktada büyük boşluklar oluştu. Parçalanan boşluğu doldurmak için her İslam ülkesi kendince metotlar geliştirdi. Mısır Ezher’i kurdu. Şiileri başka, Arabistan başka şekilde metot geliştirdi. 

Türkiye de durum farklı gelişti. Bizde kurulan üç müesseseyi din emniyeti ve bekası için önemli görüyorum. Bunlardan biri tabi ve dini ilimleri, fizik/kimya/ biyoloji/matematiği Kur’an, Hadis ve Fıkıh’tan ayırmayan İmam Hatip Liseleri. 

Akli ve nakli ilimleri birbirinden ayırmayan, felsefe ve sosyal bilimlerden dini ayırmayan İlahiyat fakülteleri…

Üçüncü ise din hizmetlerine tarih üzerinde süreklilik kazandıran, dinihaber.com marjinal görüşleri camiye sokmayan ve insanları kuşatmada cami gibi davranan Diyanet İşleri Başkanlığı. 
Bu müesseseler bu gün belki bütün sorunlarımızı çözme noktasında güncellenmelidir. Yenilenmelidir. Biz artık kendi sorunlarımızla boğuşan bir ülke değiliz. Biz bu noktadan itibaren orta Asya’dan Latin Amerika’ya kadar bir çok sorunun çözümünü bizden bekleyen bir konumdayız. 

Bunu yaparken de bizim bir hakeme ihtiyacımız var. İlmin ahlak ve izzetine bağlı kalan bir hakeme ihtiyaç var. Bu hakem bir kurum ve şahıs olmayacak. Ama bu konuda Diyanet’i önemsediğim kadar bünyesinde Din İşleri Yüksek Kurulumuzun önemine inanıyorum. 

Bunlar devlet kurumlarıdır. Bu kurumlar dışında kimse alim olamaz ve itibar edilemez gibi bir anlayışa da düşmek doğru olmaz. 

Yalnız sivil alanda çalışan arkadaşlar çok yanlış bir yere saptılar. İmam Hatip, İlahiyat ve Diyanet’e güvenilemeyeceği, modernist olduğu, Protestan İslam ürettiği gibi bir anlayış içinde olduklarını görüyorum ki bu doğru değildir. 

Bütün bu yanlışları geride bırakmamız için 15 Temmuz bize milat olmalıdır. 

FETÖ’den için 17 Aralık sürecinde bu topluluk bu toplumun maneviyatını çalmak üzere yola çıkmış görülüyor, demiştim. 

Bütün medeniyetlerin çöküş ve çözülme döneminde dinin aslı meseleleri bırakılır ve fer’i konularda tartışma başlar. Ve bu tartışmalar bizi birleştirmeye getiren dini tefrika unsuruna dönüştürür. 

Din işleri Yüksek Kurulu aldığı bir kararla Genişletilmiş İstişare Heyetini kurdu. Eski Diyanet İşleri Başkanlarını, Din İşleri Yüksek Kurulu Üyelerini, seçkin hocalarımızı içine alacak şekilde bir kurul idi bu kurul. 

Genişletilmiş İstişare Heyeti dini sorunlarımızı çözecek bir hakem kuruluna dönüşmesini istiyorum. 

Din istismarı ile din anlayışlarını şaz da olsa yanlış da olsa birbirinden ayırmak lazım. Biri bilim ve hikmetle çözülür. Biri başka yöntemle. Bir arkadaşın ilimle çözmek yerine savcılıkla çözmeye kalkışmak doğru değil. Bunu biz kendi iç disiplinimizle çözmeliyiz. Değilse savcılıkla bu işi çözmeye başlarsak kimse konuşmamaya başlar.

 

Kaynak: Dinihaberler.com / Özel Haber

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
imam 2018-03-12 14:14:18

Şimdi anladınız mı görmez niye seviliyor çünkü ilim ve irfan sahibi yine aklı evveller çıkmış diyanetten başka kimse din konusunda konuşmasın diyor daha dün aklı dumura uğramışlar susarken hertürlü haksızlık karşısında hamuru mevlana,yunus,hacı bektaş,ahmet yesevi gibi gerçek tasavvuf erbabının manevi evlatları tarafından yoğrulmuş anadolumuzda onlar islamı müdafa ettiler.birileri koltuklarında oturup susarken din uğruna hizmet eden nice alimlerden biri avusturalya da şehit edildi.kimse birilerinin gazına gelip yanlış adım atmasın yarın sizin yerinizde yeller eser fakat gerçek emri bil maruf nehyi anil münker yapanlar ölse bile eserleri bu ülkeye hizmet eder vesselam.
Admin bu yorumu yayınlayıp yayınlamamayı vicdanına bırakıyorum.

Avatar
Tuncer Boz 2018-03-12 11:16:49

Kime Hikmet verildi ise Ona hercihetle hayır verilmiştir. Başkanımız in bu konuşması yerinde ve munsif olmuş