Prof. Dr. Mehmet Görmez, "Usul olmadan vusul olmaz"

Eski Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Mavera Eğitim ve Sağlık Vakfında yaptığı panelde "İslam'da usul ve önemi" üzerinde durdu

Prof. Dr. Mehmet Görmez, "Usul olmadan vusul olmaz"

Eski Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Mavera Eğitim ve Sağlık Vakfında yaptığı panelde "İslam'da usul ve önemi" üzerinde durdu

10 Mart 2018 Cumartesi 16:35
Prof. Dr. Mehmet Görmez, "Usul olmadan vusul olmaz"
banner283

Evlerin kapısından giriniz” ayetini örnekleyen Prof. Dr. Mehmet Görmez bu ayetin İslam toplumu için usul öğreten bir ayet olduğunu belirtti.

Görmez, evlere nasıl kapısından giriyor pencereden bacadan girilmiyorsa İslam’ı tedris etmede de tepeden sağdan soldan girilmez, usulüyle girilir, dedi. 

Prof. Dr. Mehmet Görmez'in yaptığı izahlardan bazı bölümler: 

Birincisi İslam’ın kaynakları bellidir. İslam’ın ana kaynağı Kur’an’ın bir harfi harekesi bile değişmemiştir. Sonra bu kitabı hayata dönüştüren Allah Resulü’nün sünneti var. Bu sünneti ortaya koyan muhteşem bir hadis çalışması var. Yeryüzünde hayatının en ince detayı kayıt altına alınan Allah Resulünden başka bir kimse yoktur.

İslam’ın ortadan ikiye bölünerek Kur’an İslam’ı, Hadis İslam’ı olarak ortaya çıkmasının nedeni usulsüzlüktür. İslam’ın kaynakları üzerinden bölünmeye parçalanmaya başlamak doğru değildir. Hatta Allah ve Resulü arasında hakimiyet yarışına sokmak usulsüzlükten kaynaklanıyor.

Resul ve Nebi tasnifi üzerinden Kur’an ve sünnet İslam’ı tartışmasının arkasında da usulsüzlük vardır.

İkinci yaşadığımız usulsüzlük sorunu bu gün bildiğimiz edille-i erbea deliller hiyerarşisinin kaybolmaya başladığını görüyoruz. Bu medeniyet deliller hiyerarşisi üzerine kurulmuştur. Öncelikler fıkhının kaybolmaya başladığını görüyoruz. Akli ve nakli deliller arasında bizim tarihimizde bir denge kurulmuştur.

Hatta bir akıl düşmanlığının bir felsefe düşmanlığının görüldüğünü  görüyoruz. “Eğer biz peygamberi dinleseydik ve aklımızı kullansaydık biz cehennem ehli olmazdık” diyen ayetin karşısında aklı reddeden bir görüş de usulsüzlükten kaynaklanır.

Matematik ne kadar İslami bir ilimse Tefsir de o kadar İslami bir ilimdir. “Allah’tan ancak alim olan kullar sakınır.” Ayetinin siyak ve sibakına baktığımız zaman Allah’ın kevni kanunlarını keşfetmeye çalışan diğer ilim ehlinden söz eder. “Bilenler ve bilmeyenler bir olur mu?” ayetinde de kastedilen ilahiyatçılar falan değil kevni ayetler üzerinde uğraş veren ilim ehlidir.

Elbette aklı putlaştırmaktan bahsetmiyorum ama İslam usul geleneğinin akli delillerle nakli delilleri bir denge içinde almıştır.

Üçüncü usulsüzlüğümüz 14 buçuk asır sonra bizi birleştiren en temel ilimleriniz akaid bilimidir. Akaidimiz çok sadedir. Allah resulü Cibril hadisinde buyrulduğu gibi iman, islam ve ihsanı formüle etmiştir. Ama üzülerek belirteyim 14 buçuk asır sonra Müslümanların akaidi cedel haline getirmesi usulü kaybetmemizden kaynaklanıyor.

Akaidi Nesefi’nin ilk cümleleri şöyledir: “Ehli hak dedi ki: Eşyanın hakikati sabittir. Bu eşyanın hakikatini bilmek bir gerçekliktir. İlmin sebepleri üçtür: Haberi sadık, tecrübe ve aklı selim.

Haberi sadık vahiydir.

Yüz lisana çevrilmiş dünyanın her tarafında İslam akaidi olarak okutulan akaid kitabının ilk cümlelerini okuyorum: İmanı bozan şeyler ondur: birincisi kabir ziyaretidir.

İkisinin arasındaki farka bakar mısınız? Biri bize tevhidi biri bize tekfiri öğretiyor. Bize tekfiri öğreten akaid kitapları İngilizce ve Fransızcaya çevrilip her tarafa yayıldı.

Dördüncü usulsüzlüğümüz: Dinin sabiteleri ile fer’ileri birbirine karıştırmamız oldu. Dini olanlar kültürel olanın farkını bize öğretir ama biz dini olanla kültürel olanı karıştırıyoruz. İbadet ve adet nedir eskiden usul bunu bize öğretirdi.

1989 yılında Medine’de iki yaşında kız çocuğumla ilk kez fotoğraf makinesi almışım. Kızım ile yeşil kubbeyi aynı kareye almak istiyorum. Uğraşırken üzerime üç dört polis hücum etti. Makineyi elimden aldılar. İçindeki pozları çıkarıp çiğnediler. Bu davranışlarının nedenini sordum. “Haram” dediler. “Neden?” dedim. “Sen resmin haram olduğu hadisini duymadın mı?” dediler. Ben de “hadis talebesi olmak istiyorum. Hangi hadis söyleyin ben de bileyim” dedim. Bana, “Allah suret yapana lanet etsin” hadisini okudular. “Ama o hadis tapılmak üzere yapılan suretlerden söz ediyor. Bu resimleri kapsamıyor” dedim. Cebimden yüz riyali çıkardım. Üzerinde kralın resmini gösterdim. “Bu da mı, ona girer mi” dedim. “O başka…” dediler.

Asli olanlar fer’i olanı, değişkenle sabiteyi, İbadetle adeti birbirine karıştırmamamız için usule ihtiyacımız var.

Muhammed İkbal der ki: İslam bir yoldur. Bir durak ya da menzil değildir. Bu yolun sabiteleri vardır. Değişkenleri vardır. Yolun sabitesi istikamettir. Yolun sabitesi yolun hudutları ve sonunda varacağımız hakikattir. İstikamette olmamızın iki yöntemi vardır: Cihad ve iştihat der ve ikisini birleştirir.  

Bizi kuşatan beşinci usulsüzlüğümüz: Şii-sünni, sufi-selefi, ehli kur’an ehli hadis ve saire bütün bu bölünmeler yetmiyormuş gibi bir de Ehli Sünnet tartışması başladı. Kim ehli sünnet, kim öz hakiki ehli sünnet tartışması başladı. Burada usulden uzaklaşmaya başladığımızı görüyoruz. Ehli sünnet bir mezhebin adı değil. Ehli sünnet tarih boyunca büyük medeniyetler kuran anayoldur.

Diğer mezhepler oranın şubeleri olarak oradan doğmuşlardır. Ehli sünneti şunun bunun muhalifi gibi bir mezhebe indirgemek ehli sünneti bilmemek anlamamaktır.

Altıncı usulsüzlüğümüz: Sünnet ile nafileyi, sünnet ile bid’ati birbirine karıştırmaktır. Usul olmayınca bunlarda birbirine karışır.

Karikatür krizlerine malzeme taşıyan bir peygamber tasavvuru ile gençlerin dünyalarını karartan malzeme olmamalı.

Hikmet diliyle dini anlatmalıyız. Hikmetsiz davet gençleri dinden uzaklaştırıyor.

Yedincisi: iki tane büyük bid’atimiz  oldu. Son yıllarda usulü çiğneyen en büyük iki usulsüzlük ortaya çıktı. Biri kültürü din haline getiren neo selefilik. Bir tanesi de dini vahyi kültürün ürünü okuyan modernizm ve tarihselcilik. Bu ikisi aynı zamanda en büyük usulsüzlükler olarak İslam dünyasına sızmaya başlamış iki yabancı düşüncedir. İcmayı kıyası, maslahatı, istihsanı, sedd-i zeraiyi ve makasıdı kaybetmemizin nedeni usulden kopmamızdan kaynaklanıyor.

Sekizinci usulsüzlüğümüz: tarihe baktığımız zaman iki büyük değişim ve dönüşüm bilgiyi yaygınlaştırmıştır. Matbaanın yaygınlaşmasıyla birlikte Hristiyanlığı yücelten tüm teoriler çökmüştür. İncil’i okuyanlar gerçek Hristiyanlığı gördüler. Bizim tarihimizde de selefilik doğmuştur. Herkes yavaş yavaş alim olma ve alim tanımı değişmiştir. O kitaba sahip olanlar alim daha sonra müfti olmuşlardır. En büyük değişim internetle başladı. Bilgiye ulaşmak çok kolaylaştı. Bu gün usul sahibi olmak çok daha önem arzetmektedir.

Bilgi yüklemek şeklindeki eğitim sisteminden vazgeçip doğru ile yanlışı ayrıştıracak bir eğitim sistemine geçilmelidir.

(Haber devam edecek)

Kaynak: Dinihaberler.com / Özel Haber

Son Güncelleme: 10.03.2018 17:22
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Www 2018-03-11 10:40:47

Allah razi olsun hocamızdan ..açıklamaları gündem meselelerine cuk diye oturdu

Avatar
İslamoğlu 2018-03-11 16:35:42

Sayın başkanım Allah razi olsun yine o yumşak uslubunuzla konuları açıkladınız. Devlet kurumlarını o bitadcı menfaatcı cemaatcılara verenler iyice düşünüp karalarını gözden geçirsinler.

Avatar
M sıddık TANTAş 2018-03-12 06:49:56

Sayin değerli ustadimiz söylrdiğiniz harfiyen öyledir bu söylemleti söylemede geç döylediniz