Prof. Erbaş, “Farklı formasyona sahip din adamı yetiştirilmeli”

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, yurt içi ve dışında her bölgenin kendine özgü şartları olduğuna dikkat çekerek bölgeler arası farklılığa uygun din adamlarının yetiştirilmesi gerektiğini vurguladı

Prof. Erbaş, “Farklı formasyona sahip din adamı yetiştirilmeli”

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, yurt içi ve dışında her bölgenin kendine özgü şartları olduğuna dikkat çekerek bölgeler arası farklılığa uygun din adamlarının yetiştirilmesi gerektiğini vurguladı

16 Kasım 2017 Perşembe 19:38
Prof. Erbaş, “Farklı formasyona sahip din adamı yetiştirilmeli”
banner283

Hitap edilen kitleye göre farklı formasyonda din adamı yetiştirilmeli 

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Erbaş, fakültelerin sayı, akademik kadro ve öğrenci potansiyeli açısından gelişmesinin yanı sıra üretilen dini bilginin niteliği, toplumun ve dünyanın geleceğine katkısının önemine işaret ederek, sayısal gelişmelerin ihtiyaç analizi yapılıp, bilimsel yetkinlikten taviz verilmeden gerçekleştirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Diyanet İşleri Başkanlığı ile dini yüksek öğretim kurumlarının ilişkisi ve irtibatının canlı ve sürekli olması gerektiğini vurgulayan Erbaş, başkanlığın dünyanın her yerinde ve toplumun her alanında din hizmeti sunduğunu, hizmet götürülen her bölgenin kendine özgü şartları nedeniyle farklı formasyonlara ihtiyaç duyduğunu anlattı.

Erbaş, Türkiye özelinde okul öncesi, kadın, aile, çocuk, genç, engelli, hasta, mahkum, yaşlı gibi birçok alanda din hizmetini yerine getirmek için söz konusu alanların her biriyle ilgili yeterli eğitim almış ve alan formasyonuna sahip görevliye ihtiyaç duyduklarını ifade ederek, "Söz konusu görevliyi temin edeceğimiz en önemli kaynak olan dini yüksek öğretim kurumlarımız ile bu gerçeğe ve ihtiyaca göre branşlaşma, müfredat oluşturma ve benzeri alanlarda çalışma yapmak durumundayız."

Başkanlık olarak dini yüksek öğretim kurumlarından mezun olup, din hizmeti sunacak alanlarda, belirledikleri yeterliliklerin müfredatta, programda, fakülte sıralarında verilmesini istediklerini dile getiren Erbaş, yeterliliklerin bazılarını şöyle sıraladı:

"Din, birey, toplum, kültür ilişkisini bilen, İslam'ın evrensel değerlere, barış ve uzlaşma kültürüne katkısının farkında olan, Müslümanların bilim, kültür ve medeniyete katkılarını bilen, Türkçe'yi doğru ve etkin kullanan, ülkenin sosyoekonomik, kültürel ve dini özelliklerini bilen, bilişim teknolojilerini kullanma becerisine sahip, Kur'an-ı Kerim'i usulüne uygun okuyan, anlamını bilen ve ayetleri tarihi ve güncel yorumlar çerçevesinde yorumlayabilen, temel İslam bilimlerinin tarihi gelişimini, metodolojisini ve temel kavramlarını bilen, İslam düşünce ekollerini ve güncel dini akımları bilen, güncel ve aktüel gelişmeleri takip eden, sorun çözme becerisine sahip, bilimsel araştırma yöntem ve tekniklerini bilen, öğretim tekniklerini uygulayan, dini danışmanlık ilkelerini ve uygulamalarını bilen, inanç, ibadet, ahlak ilişkisini açıklayabilen, Hazreti Peygamberimizin hayatını, sünnetini bilen ve bugüne taşıyabilen, hedef kitlesinin özelliklerinin farkında olan, sosyal iletişim becerisi iyi, sahip olduğu bilgi, beceri, görgü ve aile hayatı ile çevresine örnek olan, yeterli derecede Arapça ve diğer yabancı dillerden birisini bilen, okul öncesi, cezaevleri, huzurevleri, hastaneler gibi farklı alanlarda din hizmeti sunan mezunlar yetiştirmemizi arzu ediyoruz."

Kaynak: AA

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.