Sakarya'daki "sala" olayının gerçek yüzü!

Sakarya'da yaşanan sela meselesinin gerçek yüzünü dinihaberler.com olarak araştırdık. Taraflarla yaptığımız görüşmeler sonucunda ulaştığımız çarpıcı gerçekleri kamuoyunun takdirine bırakıyoruz

Sakarya'daki "sala" olayının gerçek yüzü!

Sakarya'da yaşanan sela meselesinin gerçek yüzünü dinihaberler.com olarak araştırdık. Taraflarla yaptığımız görüşmeler sonucunda ulaştığımız çarpıcı gerçekleri kamuoyunun takdirine bırakıyoruz

01 Ağustos 2016 Pazartesi 19:02
Sakarya'daki "sala" olayının gerçek yüzü!
DiNiHABERLER.COM / öZEL iÇERiK

Sakarya yerel haber sitelerinden öğrendiğimiz bilgilere göre 15 Temmuz gecesi cami hoparlörlerinden halkın sokağa çağrılması konusunda müftü İlyas Serenli ile Ak Parti İl Başkanı Fevzi Kılıç arasında anlaşmazlık çıkar. 

Fevzi Kılıç’ın iddiasına göre Serenli “Valinin yazılı emri gerekir, aksi takdirde okutamam” der. Vali Hüseyin Avni Coş ile görüşmek isteyen Serenli, Vali Coş’a ulaşamaz. 

Vali Yardımcısı Fatih Çiçekli’ye de aynı cevabı vermesi sonrası bir şekilde ikna olan Serenli, nihayet camilerden ezan ve selalar ile halkın direnişe çağrılması emrini verir.

Ak Parti İl Başkanı Fevzi Kılıç​
Ak Parti İl Başkanı Fevzi Kılıç
Olayın basında yer alması üzerine arayı yatıştırmak, ateşi düşürmekten başka amacı olmayan Türkiye Diyanet ve Vakıf Görevlileri Sendikası (Diyanet-Sen)Sakarya Şube Başkanı Ali Güzeldal, Türkiye’de ilk defa selaların Sakarya’da verildiğini, İl müftüsü Serenli’nin izinde olduğu halde tüm ilçelere ulaşarak sala verilmesini istediğini ifade eden bir basın açıklaması yapar. 

Ali Güzeldal yaptığı açıklamada, “Bu tip haberlerin başta Diyanet İşleri Başkanımız olmak üzere tüm diyanet camiasının 15 Temmuz'da göstermiş olduğu dirayetli tutumun gölgelenmesi ve İl Müftümüz hakkında FETÖ mensupları, destekçi, yandaş ve hala kendini gizleyebilenler tarafından algı oluşturmak amacıyla yapılabileceği gibi, kişisel menfaat ve benzeri beklenti içerisinde olan kişilerce yapılabileceği düşünülmektedir” der, demesine ama bu açıklama ortamı yatıştırmak yerine iyice hararetlendirdi.


Sakarya Diyanet-Sen Şube Başkanı Ali Güzeldal

Sakarya Diyanet-Sen Şube Başkanı Ali Güzeldal

Aslında Ali Güzeldal bir konuya çok güzel parmak basmıştır. “İl Müftümüz hakkında FETÖ mensupları, destekçi, yandaş ve hala kendini gizleyebilenler tarafından algı oluşturmak amacıyla yapılabileceği gibi, kişisel menfaat ve benzeri beklenti içerisinde olan kişilerce yapılabileceği düşünülmektedir” açıklaması çok yerinde ama yanlış adrese yapılan bir açıklama idi. 

Konuyu dinihaberler.com olarak taraflarla bir bir görüşerek farklı ayrıntılara ulaştık.

İşte ayrıntılar….

CAMİLERDEN DİRENİŞ ÇAĞRISI FİKRİNİN SAHİBİ, AK PARTİ İL BAŞKANI FEVZİ KILIÇ

Halkın tepkisine tercüman olarak “Camilerden halkın direnişe çağrılması girişimi” fikri öncelikle Ak Parti İl Başkanı Fevzi Kılıç’a ait. Kendisi bu konuda takdiri gerçekten hakkediyor.

DİRENİŞ ÇAĞRISINA SAHİPLENİP EMRİ VEREN VALİ YARDIMCISI FATİH ÇİÇEKLİ

Vali Yardımcısı Fatih Çiçekli


İkinci sırada ise bu projeye cesur ve kararlı bir şekilde sahiplenip Müftü Serenli’ye gerekli emirleri vererek takdiri hak eden Vali Yardımcısı Fatih Çiçekli’dir. 

EMRİ GEÇ DE OLSA YERİNE GETİREN İL MÜFTÜSÜ İLYAS SERENLİ

İl Müftüsü İlyas Serenli’nin afallaması, paniklemesi, karar verme sürecinde gecikmesi; alışılmamış ve ilk karşılaştığı bir durum karşısında bocalamasından ibaret. İl Müftüsü İlyas Serenli’nin FETÖ’cü bir hain olmayıp vatansever olduğuna dinihaberler.com dahil herkes şahitlik ediyor. Serenli karar verme sürecinde Ak Parti İl Başkanı Fevzi Çelik ve Vali Yardımcısı Fatih Çiçekli’nin telefonu ile ikna olmaması elbette hoş olmayan, tepki çeken bir durum. Ne olursa olsun bu durum Serenli’nin vatan haini olduğu anlamına gelmez. Zaten mesele de müftü Serenli’nin vatanseverliği veya hainliği değil emri geç yerine getirip getirmemesi…

ALİ GÜZELDAL İYİ NİYETİNİN KURBANI

Diyanet Sen Başkanı Ali Güzeldal konuyu belki de fitnenin merkezini tam tespit ve tahlil etmeden yaptığı açıklama ile belki hata etti. Çıkış noktası tamamen olayı sakinleştirmek ve tarafları sükunete çağırmak ise de arzu ettiği maksada nail olamadı. Yaptığı konuşmada, “Projenin asıl sahibi Kılıç  ve Çiçekli’ye teşekkür edip nihayetinde emrin gereği Müftü Serenli’ce geçte olsa yerine getirildi. Burada hak etmediği halde Müftü Serenli’yi ön plana çeken medya bilerek veya bilmeyerek FETÖ’ye hizmet edercesine kurumları ve aynı mahallenin insanlarını karşı karşıya getirmiştir. Gerçekler soruşturma sonucunda er geç ortaya çıkacaktır” deyip Müftü Serenli’ye destek çıkacaksa da “Müftü beyin vatansever, iyi niyetli bir insan olduğuna şüphemiz yoktur. Olan olmuştur şimdilik darbeyi atlattığımız için kucaklaşalım ve hataları görmeyelim” demiş olsa daha iyi olurdu. 

Ama nihayetinde yumruk dışardan gelince herkes fitne anında haliyle yanlış adreslere atış yaptı. 

ASIL FİTNE İHA’YI DA YANLI BİLGİ İLE YÖNLENDİREN İMAMDI

Taraflarla yaptığımız görüşmeler sonucunda karşılıklı atışmaların kaynağında mihraphaber adlı site çıktı.

Mihraphaber konuyu ayrıntılı bir şekilde bilmesine rağmen 19 Temmuz 2016 saat 18.03’te “Darbeye karşı ilk sela Sakarya’da okundu”  haberinde İl Müftüsü İlyas Serenli’yi ön plana çekerek methiyeler düzdü.

Sakarya İl Müftüsü İlyas Serenli
Sakarya İl Müftüsü İlyas Serenli​

Serenli’ye sitem eden Vali Yardımcısı ve Ak Parti İl Başkanı Fevzi Kılıç’a ise, “Sahaya inmekten korktukları halde, işin rengi belli olduktan sonra, kendi korkaklıklarını örtmek için başkalarına iftara atanlar vatan sevgisinden yoksun zavallı korkaklardır” deyip aşağılıyordu.

Mihraphaber’in sahibi olarak adı geçen ama piyasaya sitenin danışmanı olarak kendini lanse eden darbe sonrası FETÖ’den dolayı görevinden açığa alınan- İmam Sedat Karagöz ertesi gün haber sitesinde yanlı ve haksız bir şekilde yayımladığı yazıyı, ulusal medyaya mal etmek için 20 Temmuz’da XX Ajansı’na servis etti. (İlgili haber Ajansının adını kurumsal kimliğinden dolayı zikretmiyoruz. Arzu edenler ilgili haberi internetten çok rahat bulabilirler.)

Olayın arka planından habersiz olan XX Ajansı, Sedat Karagöz’ün bu haberini “Darbeye karşı ilk sela, Sakarya’da okundu” 20 Temmuz 2016, saat 16.24’te ajanstan duyurdu. XX Ajansı, Sedat Karagöz’ün verdiği şekilde olayın kahramanı olarak Müftü İlyas Serenli’yi gösteriyordu.

İmam Sedat Karagöz XX Ajansı’nın bu haberinin ulusal medyada paylaşılmasından sonra kendi haberini bu defa da ulusal medya da böyle diyor dercesine tekrar yayımladı. Mihrap haber bu defa ulusal medyayı referans alarak 20 Temmuz 2016 saat 21.36’da “Sakarya Müftüsü Serenli gündem oldu” manşetiyle okurlarını yanılttı. 

Haberin içinde Serenli’nin tavrını yadırgayan Vali Yardımcısı Çiçekli ve Ak Parti İl Başkanı Kılıç’ı hedef alan açıklamada, “Darbe girişiminin ilk saatlerinde Genel Kurmay Başkanlığı ve Özel Kuvvetler Komutanlığı gibi kurumların ele geçirilmesi vatan sevgisinden yoksun kesimlerde korku meydana getirdi. Vatan sevgisinden yoksun bu kişiler ne yapacaklarını bilemezken… Müftü Serenli halkı 00.30’da direnişe davet etti”ve “darbe girişimin ilk saatlerinde ortalıkta gözükmeyen sözüm ona sahne kahramanlar, halkın sokağa çıkması ile oluşan güven ortamından aldıkları güçle suçlu aramaya başladılar… bu tavırlarını devam ettirmeleri halinde, konunun yetkili mercilere taşınacağını bilmelerini isteriz.” deyip Müftü Serenli’yi suçlayanlara bir de göz dağı vermeyi ihmal etmiyordu.

Konu ileri günlerde açıklığa kavuşmuş işin mihraphaberin verdiği şekilde olmadığı basına yansımıştı. Hatta Vali Hüseyin Avni Coş, Müftü Serenli hakkında soruşturma başlatmıştı. Bu konuda Vali Yardımcısı Çiçekli ile Ak Parti İl Başkanı Kılıç’ın  açıklaması ortaya çıkmış olmasına rağmen mihrap haber bu defa da Diyanet Sen Başkanı Ali Güzeldal’ın açıklamalarını 31 Temmuz 2016’da 02.32’de “Sakarya'daki Sela İddiaları Gerçeği Yansıtmıyor” başlığıyla okurlarına duyurdu. Haberde yine Kılıç ve Çiçekli haksız ilan edilirken Müftü Serenli gerçeklerin tüm çıplaklığıyla ortaya çıktığı 16 gün sonunda hala ısrarla savunuluyordu. 

Mihrap haber 01.08.2016’da bu kez de yerel haber sitelerinde çıkan “Harputoğlu’ndan Müftü Serenli’ye destek” haberini manşetledi. 

Mihrap haber kendi müftüsüne özel bir ilgili alaka gösterebilir. Aralarındaki bağı bilemeyiz. Ama burada kasıtlı bir manipülasyonun olduğu çok açık.

İyi niyetli olmak güzeldir. Lakin anlaşmazlıkların olduğu bir yerde iyi niyet değil adalet ile hükmetmek nefisleri teskin eder. 
Burada Müftü Serenli emri yerine getirmekte gecikmiştir. Bu bir vakıa…

Lakin “ilk sela ve ezan Sakarya’da okundu” deyip Serenli’ye işi hamletmek asıl fikir sahibi Kılıç ve fikre destek veren Çiçekli’ye haksızlıktır.

OHAL kapsamında yanlış ve yanlı bilgi vermek ile ilgili “gerçek dışı haberler paylaşarak halkı kin ve düşmanlığa sevk edebilecek söylemlerde bulunulması, gerçek dışı görseller paylaşmak suretiyle kamu düzeni açısından tehlikeli ortam oluşmasına neden olacak şekilde bu içerikleri paylaşanlar hakkında soruşturma açılacağı” hükmü bulunuyor.

Hem de bu işi valinin mahiyeti altında FETÖ’den dolayı açığa alınan bir imam, disiplin amiri olan valiliğe meydan okurcasına hakaret ve tehditle piyasayı yönlendiriyor, kurumlar arası çatışmaya yol açacak şekilde haber yapıyorsa bu durum yetkililerin göz önünde bulundurması gereken bir durumdur. 

Kaynak: Dinihaberler.com / Özel Haber

Son Güncelleme: 01.08.2016 21:21
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
hoca 2016-08-01 20:54:33

değerli dini haberler, müftümüz bu ithamları hak etmiyor. bir parti başkanı müftüyü arayıp ona emir veremez. müftümün amiri bellidir. kaldı ki gerekli aşamalar hızlı bir şekilde tamamlanmış ve selalar da verilmiştir. hepimiz bir şekilde ak partiye oy vermiş insanlarız. ancak il başkanının direkt müftüyü arayıp talepte bulunması karşısında eğer müftümüz yazı istedi ise de doğrusunu yapmıştır. lütfen bunu artık daha fazla kaşımayın...

Avatar
Akif 27 2016-08-01 20:39:00

Ne boş bir haber yapmışsın dini haber, mihrap haberi kötülemekten başka bisey yapmıyorsun, sende onlara paralelci diyerek iftira atmıyor değilsin .

Avatar
Suç ne? 2016-08-01 22:58:14

böyle bir habere imza atanların paralelle mücadele ettiğini düşünmüyorum. mihrap haberi bilmek ama haberde geçen imamı sakarya'da birçok kişi tanır ve bu yapı ile nasıl mücadele ettiğini herkes bilir. çok büyük iftira atılmış. dini haberler lütfen kendinize gelin. uzun zamandır sizi takip ediyorum ama böyle bir yanlışa nasıl düştünüz anlamış değilim.

Avatar
Ahmet 2016-08-01 23:55:43

Sakaryada o gece suna şahit oldum merkezi sistemden darbe girişiminin ilk saatlerinde selalar okun ve halk meydanlara akin etti muftumuze hocalarımiza teşekkür ediyorum. Din adamlarımizin muftulerim izin, imamlarimizin üzerinde tahakküm kurmaya çalışan siyasileri kınıyorum. Sunu unutmayinki siz teskilatlarinizdan disari ancak secim zamanlarin da çıkarken hocalarimiz bu dava icin en zor sartlarda tekbaslarina bile kalsalar canla basla mucadele etmislerdir. Din adamına karşı hürmet noktasinda sayın Cumhurbaşkanımizi örnek almalarını tavsiye ediyorum

Avatar
İmam 2016-08-01 21:59:02

Ülkemizin zor duruma düştüğü böyle anlarda söz mesele ülkenin kurtarılması ise emir nerden gelirse gelsin hemen yerine getirilmesi gerekir çünkü ortada olağanüstü bir durum var bence kim savunursa savunsun ben Değerli Cumhurbaşkanımızın Diyanet İşleri Başkanlığına talimat vererek bu müftüyü görevden alacağını düşünüyorum bana göre böyle zor anlarda bu hatalar büyük hatadır aff edilmemesi lazım diye düşünüyorum

Avatar
İmam 2016-08-01 23:03:53

Değerli Cumhurbaşkanımız bu ülkenin yöneticisidir televizyon ekranlarına çıkıp halk sokaklara insin diye emir vermiştir ve herkes evinde o anlarda televizyon izliyordu en baştaki kişi emir verdi mi diğer alt kademelerden kim emir verirse versin fark etmez böyle olağanüstü durumlarda hemen o emrin yerine getirilmesi gerekir yoksa kimsenin günahına girmek istemem biraz bekleyeyim de kim güçlü çıkarsa onun safında yer alayım diye bir düşünceden ötürü sala geciktirildiyse o nu ben bilemem bunu ancak bilen Rabbimiz ve müftünün kendisidir herkesin niyetini en doğru bilen Allah tır burada Sakarya Ak Parti İl Başkanı devleti temsil ediyor böyle olağanüstü durumlarda emrin geldiği yerden ziyade vatanın ve milletin kurtuluşu makamdan önde gelir büyük hata yapıldı cezası ne olur bilmem bana göre bu müftünün görevden atılması lazım basit bir hata değil ki aff edilsin bu durumu öğrenen Sakarya halkı şuan müftüye karşı ne kadar tepkili olduğunu düşünemiyorum bunu da siz düşünün

Avatar
Hızır ali 2016-08-01 23:55:40

Fetönün teröristlerine müftümüzü yedirmeyiz.bütün imam arkadaşlar müftümüzün arkasındadır.müftümüzü gönülden seviyoruz.ilyas serinlik beyi çok seviyoruz.

Avatar
İmam 2016-08-02 06:04:32

Ne alaka kendimizi bildik bileli Ak Parti ye yani ülkemize sahip çıkan partiye oy veriyor ve ülkemiz dinimiz için hep destekledik şimdi ise kalkıp ta birileri gerçekleri yazıyor diye. çamur atıp durun yok efendim neymiş paralelciymiş de buymuş da şuymuş da çamur atalım izi kalsın kimse buna müsaade etmez atalarımız demiş ki ateş olmayan yerden duman çıkmaz ortada bir iddia var eğer gerçek ise gereği yapılmalı yok eğer doğru değilse ben de bir Mümin olarak sevmesem de kimseye haksızlık yapılmasını istemem Rabbim bu ülkedeki makam ve mevkilere en başta dinini seven dinine sahip çıkan sonra da vatanını ve milletini seven fakat hiçbir şekilde vatanına milletine ihanet etmeyen kimselerin gelmesini nasip eylesin