Şengül Yiğit'e Büyük Saygısızlık

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Aile Eğitim Programı Formatörü, Psikolog, Sosyal Çalışma ve İstanbul Kadın Platformu Dernek Başkanı Şengül Yiğit’in sunumuyla Çorum Devlet Tiyatro Salonu’nda bir konferans gerçekleştirildi.

Şengül Yiğit'e Büyük Saygısızlık

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Aile Eğitim Programı Formatörü, Psikolog, Sosyal Çalışma ve İstanbul Kadın Platformu Dernek Başkanı Şengül Yiğit’in sunumuyla Çorum Devlet Tiyatro Salonu’nda bir konferans gerçekleştirildi.

15 Şubat 2018 Perşembe 22:52
Şengül Yiğit'e Büyük Saygısızlık
banner283

Davranış Bilimleri Uzmanı Şengül Yiğit, konuşmasında “Erkeğin ve kadının eşit olmadığını hatta eşit olmaması gerektiğine dikkat çekerek, erkeğin güçlü, kuşatan bir yapısı olurken kadının ise naif; hassas bir yapısı olduğunu anlattı. Yaratılış olarak kadının ve erkeğin kendine has mükemmellikleri olduğunu ve eşit olamayacağını belirterek asıl huzurun kendine has özellikler ile yaşandığında olabileceğine” dikkat çekti.

Sunumun tamamı gözönüne alındığında Yiğit’in konuşması kendi içinde mantıklı, muhteva olarak birbiri ile bağlantılı mükemmel bir sunumdu. 

Ama azınlık gazetesi Birgün olayı bütünsel çerçevede anlamak yerine cımbızlama yöntemle ele aldı ve sırf haber çıkarma adına sunumu çarpıttı. 

Birgün’ün haberine göre Yiğit, düzenlediği seminerde skandal ifadeler kullanmış kadın ile erkeğin eşit değerlendirilmemesi gerektiğini vurgulamıştı. 

Birgün ve aynı cenahta yer alan sol gazetelerin ateist bir yapıya sahip olmakla birlikte imtiyaz sahibi ile bir çok çalışanının kripto Hristiyan ve Yahudi olduğu biliniyor. Din farklı olunca haliyle sol tandanslı gazetelerin odak ve sataşma noktası, İslam ve Müslümanların din işlerini yürütmekle görevli Diyanet oluyor. 

Din ve görüş farklılığı nedeniyledir ki her ne zaman Müslüman mahallede İslam bağlantılı bir söz söylense veya bir fetva açıklansa anında sol/kripto medyadan aykırı bir yorumla saldırı gerçekleşiyor.

Şengül Yiğit’in kadın erkek eşitliğine dair ettiği sözler de sol/kripto medyanın din ve görüş farklılığı nedeniyle Müslümanlara karşı var olan ezeli kini ile bu bağlamda sorun oldu. 

http://www.dinihaberler.com/muftuluk/corum-da-isine-esine-yuvana-gonul-ver-yankisini-dinle-konferansi-h130894.html

Şengül Yiğit’in sözleri Müslümanlara yönelik yapılan bir konuşma. Ve Müslümanlar zaten Yiğit’in bu konuşmalarını ilk kez  duyuyor da değiller. Her Müslüman Hz. Adem’in ilk yaratılan erkek varlık olduğunu bilir, kadının (Havva) da erkeğin kendinde sükunet bulması adına (Araf, 188) aynı formatta yaratıldığını bilir. 

Yine İslam’da istisnalar olmakla birlikte evin hakimiyeti erkeğe verilmiştir. Bu durum Kur’an’da; “Erkekler, kadınlar üzerine hâkimdir (onların reisidir)ler. (Bu) Allah’ın (insanlardan) bazılarını (erkekleri) bazısından (kadınlardan) üstün kılması ve (erkeklerin kendi) mallarından sarf etmeleri sebebiyledir. Saliha kadınlar ise, itaatkâr olanlardır…” (Nisa, 4/34…) ayetiyle kayıt altına alınır. 

İslam fıtrat dini olarak her alanda olduğu gibi kadın erkek ilişkilerinde de yaratılış özelliklerine vurgu yaparak hayatı şekillendirir. İslami literatür kadını erkeğin alternatifi görmediği gibi erkeği de kadının alternatifi olarak görmez. Erkekle kadını hiçbir alanda yarıştırmaz. İslam’da kadın ile erkeğin hak ve ödevleri net olarak belirlenmiştir. İslam’da kadın ve erkek, sol/ateist/feminist görüş sahiplerinde olduğu gibi asla eşit görülmemiş aksine aralarında adalet ve merhametle çizilen bir iş bölümü şekillenmiştir. 

İslam’da her alanda olduğu gibi kadın ve erkek görev dağılımında da adalet esastır. İslam’da kadın ve erkek arasında eşitlik vardır. Lakin bu eşitlik sadece hukuk ile İslam’ın emir ve nehiylerine muhatap olma/mükellefiyettedir. 

Sol/ateist kafa kadın ve erkeğin eşit olmadığını adı gibi bilmektedir. Lakin amaç var olan fıtri sistemi sarsarak kendi tabirlerince kadına ulaşma özgürlüğü amacına matuf güdüsel alanı özgür kılmakla nefsi duyguları tatmin, kapitalist sistemin işlerliğini hızlandırma adına sömürü çarkının döndürülmesidir.

İşte burada sol/ateist görüş komünizm, sosyalizm adı altında devreye girer. Toplumu tüm dini ve örfi değerlerden arındıran kapitalist sistemin öncülü olan komünizm bireyin insani özelliklerini devre dışı bırakır ve kapitalizmin kucağına bırakıverir. Maalesef bu noktada ne Yahudilik ne de Hristiyanlık komünizm ile kapitalizm karşısında acze uğramış. Hatta teslim olmuştur.

İslam tüm dinlere meydan okuduğu gibi çağdaş tüm ideolojilere de tek başına direnmektedir. İslam ile mücadelede zaaf içinde olan İslam karşıtları Müslüman coğrafyadaki iradesizlikten de güç alarak etkin medya güçleri ile Müslümanlara baskın çıkma gayreti içindedirler. 

Şengül Yiğit’e karşı gerçekleştirilen saldırılar işte bu bağlamda gerçekleşmektedir. Solcular değil tüm dünya bir araya gelse kadın ve erkeğin eşit olduğunu ispat edemezler. Asıl olan kimin ne dediği değil maddenin yaratılış halidir. İnsan temelinde olaya yaklaşıp kadın ve erkeği eşit gören zihniyetin hali araç temelinde olaya yaklaşıp kamyon ile taksiyi eşit gören ahmağın haline benziyor. Kamyonda bir araçtır. dinihaber.com Taksi de bir araçtır. Lakin her ikisinin imal edilme amacı ve kullanım şeklinin farklılığı ruhsatlarında ayrı ayrı gösterilmiştir. Kadın da insandır. Erkek de insandır. Lakin her ikisinin yaratılan vücut şekli ve yeteneği amacına uygun olarak ayrı ayrı yaratılmıştır. 

Taksi ve kamyon nasıl ki kullanım alanına göre farklı, tabi olduğu trafik kuralları açısından uyması gereken eşit kanunlara tabi ise kadın ve erkek de yaratılış ve işlevleri açısından farklı, sosyal düzen içinde var olma adına hukuk önünde eşittirler.

Kaynak: Dinihaberler.com / Özel Haber

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Belkıs sebe 2018-02-15 23:48:02

Kadın ve erkek yaradılış olarak farklı ikiside birbirinden üstün dür eşit değildir

Avatar
abdulkerim 2018-02-16 14:57:35

birgün gazetesi halt işlemiş uzman arkadaş olması gerekeni söylemiş ağzına sağlık.