Siyer Çalıştayları Projesi Tamamlandı

Kuruluşundan bugüne, siyer alanında gerek ilmi/akademik düzeyde, gerekse halkın genel ihtiyaçlarını karşılama adına çalışmalar yapan Siyer Vakfının yürüttüğü önemli projelerden olan Siyer Çalıştayları serisinin son programı icra edildi.

Siyer Çalıştayları Projesi Tamamlandı

Kuruluşundan bugüne, siyer alanında gerek ilmi/akademik düzeyde, gerekse halkın genel ihtiyaçlarını karşılama adına çalışmalar yapan Siyer Vakfının yürüttüğü önemli projelerden olan Siyer Çalıştayları serisinin son programı icra edildi.

15 Şubat 2018 Perşembe 10:38
Siyer Çalıştayları Projesi Tamamlandı
banner283

“Türkiye’de Siyer Öğretimi Sorunları ve Çözümleri” üst başlığıyla Siyer Vakfının organizasyonu ve himayesinde düzenlenen, ilmî içeriği Prof. Dr. Adnan Demircan ve Doç. Dr. Şaban Öz tarafından hazırlanan Siyer Çalıştayları serisinin beşinci ve son programı 8-11 Şubat tarihleri arasında Darıca’da gerçekleştirildi.

Ülkemizin saygın üniversitelerinin alanında uzman akademisyenlerinden oluşan bir heyet ile icra edilen çalıştayda “Diyanet Teşkilatı ve Sivil Toplum Kuruluşlarında Siyer Öğretimi Problemleri ve Çözüm Önerileri” konusu ele alındı.

Çalıştayda Prof. Dr. Hanefi Palabıyık “DİB (Yaz) Kur’an Kursları İçin Hazırlanmış Kitaplarda Siyer Öğretimi”, Arş. Gör. Asım Sarıkaya “DİB Hutbelerinde Siyer Öğretimi (2015-2017 Yılları Arası)”, Muhammed Emin Yıldırım “Vakıf ve Derneklerde Siyer Öğretimi, Tespit Edilen Sorunlar ve Çözüm Önerileri” ve Prof. Dr. Abdulkadir Evgin “Cemaat ve Tarikatlarda Siyer Öğretimi/Anlayışı” konulu tebliğlerini sundular.

Çalıştayın kapanış oturumunda, çalıştay heyeti tarafından hazırlanan Sonuç Bildirisi okundu.

Yaklaşık 3 senedir devam eden çalıştaylar serisinin son oturumunda ise Prof. Dr. Adnan Demircan, Doç. Dr. Şaban Öz ve Muhammed Emin Yıldırım değerlendirme konuşmalarını yaptılar.

Ülkemizde siyer çalışmalarının mevcut durumunun bütün yönleriyle masaya yatırılması, sorunların tespiti ve özellikle soruna değil çözüm önerileri üzerine yoğunlaşılması amacıyla düzenlenen 5 çalıştaylık Siyer Çalıştayları projesi böylece tamamlanmış oldu.

5. Siyer Çalıştayı Sonuç Bildirisi

Siyer Vakfı’nın ev sahipliğinde 8-10 Şubat 2018 tarihlerinde Kocaeli/Darıca’da düzenlenen “Diyanet İşleri Başkanlığı ve dinihaber.com Sivil Toplum Kuruluşlarında Siyer Öğretimi, Problemleri ve Çözüm Önerileri” konulu V. Siyer Çalıştayı sonuçlarının kamuoyuna duyurulması ve ilgili kurumlarla paylaşılması uygun görülmüştür.

1. Nitelikli Siyer öğretimi için ilgili vakıf, dernek, cemaat ve benzeri sivil toplum kuruluşları akademik çevrelerle dayanışma içinde olmalıdır.

2. Diyanet İşleri Başkanlığı, yüksek din öğretimi kurumları ve ilgili sivil toplum kuruluşları, siyer istismarına karşı hassasiyet göstermelidir.

3. Hutbelerde verilen mesajlar, âyet ve hadislerin yanında siyerden daha fazla örnekle desteklenmelidir. 

4. Sivil toplum kuruluşlarının siyer öğretiminde kullanmaları için alan uzmanları tarafından yapılacak çalışmalar teşvik edilmelidir.

5. Yaygın ve örgün Siyer öğretiminde faaliyette bulunanlar, daha dikkatli ve kuşatıcı bir  üslup kullanmaya özen göstermelidir.

6. Siyer alanında yaygın öğretimde görev alan kişilerin bilgi düzeylerini arttırıcı programlar hazırlanmalıdır.

7. Mevlid-i Nebî etkinlikleri daha zengin bir muhteva ile geniş toplum kesimlerine hitap edecek şekilde gerçekleştirilmelidir. Bu etkinliklerde sahih siyer bilgisi ve peygamber sevgisi merkeze alınmalıdır.

8. Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı ihtisas merkezleri ve hizmet içi eğitim programlarında müstakil Siyer dersine yer verilmelidir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur…

Katılımcı Hocalar:

Prof. Dr. Abdulkadir Evgin (Kahramanmaraş Sütçü İmam Üni. İlahiyat Fakültesi)
Prof. Dr. Âdem Apak (Uludağ Üni. İlahiyat Fakültesi)
Prof. Dr. Adnan Demircan (İstanbul Üni. İlahiyat Fakültesi)
Prof. Dr. Ali Aksu (Cumhuriyet Üni. İlahiyat Fakültesi)
Prof. Dr. Casim Avcı (Marmara Üni. İlahiyat Fakültesi)
Prof. Dr. Fatih Yahya Ayaz (Çukurova Üni. İlahiyat Fakültesi)
Prof. Dr. Hanefi Palabıyık (Atatürk Üni. İlahiyat Fakültesi)
Prof. Dr. Kasım Şulul (Harran Üni. İlahiyat Fakültesi)
Prof. Dr. Levent Öztürk (Sakarya Üni. İlahiyat Fakültesi)
Prof. Dr. Mehmet Şeker (Uşak Üni. İlahiyat Fakültesi)
Prof. Dr. Mustafa Fayda (Marmara Üni. İlahiyat Fakültesi – Emekli)
Prof. Dr. Rıza Savaş (Dokuz Eylül Üni. İlahiyat Fakültesi)
Prof. Dr. Ünal Kılıç (Cumhuriyet Üniversitesi İlahiyat Fakültesi)
Prof. Dr. Yusuf Ziya Keskin (Harran Üni. İlahiyat Fakültesi)
Doç. Dr. Cahit Külekçi (İnönü Üni. İlahiyat Fakültesi)
Doç. Dr. Şaban Öz (Kahramanmaraş Sütçü İmam Üni. İlahiyat Fakültesi)
Doç. Dr. Tahsin Koçyiğit (Dokuz Eylül Üni. İlahiyat Fakültesi)
Yrd. Doç. Dr. Cafer Acar (Yıldırım Beyazıt Üni. İlahiyat Fakültesi)
Yrd. Doç. Dr. Mahmut Kelpetin (Marmara Üni. İlahiyat Fakültesi)
Yrd. Doç. Dr. M. Kamil Yaşaroğlu (Marmara Üni. İlahiyat Fakültesi)
Yrd. Doç. Dr. Ömer Sabuncu (Harran Üni. İlahiyat Fakültesi)
Dr. Mehmet Apaydın (KURAMER)
Arş. Gör. Asım Sarıkaya (Kahramanmaraş Sütçü İmam Üni. İlahiyat Fakültesi)
Arş. Gör. Halil Ortakçı (Bülent Ecevit Üni. İlahiyat Fakültesi)
Mahmut Karakış (Hadis Araştırmacısı)
Muhammed Emin Yıldırım (Siyer Vakfı Kurucusu)

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.