Sözleşmeli İmam Adaylarının Merak Ettiği Soru ve Cevaplar

Eğitim Merkezi Müdürlüklerinde Hizmet İçi Eğitim Kursuna Katılacak Sözleşmeli İmam Adayların Merak Ettiği Soru ve Cevaplar

Sözleşmeli İmam Adaylarının Merak Ettiği Soru ve Cevaplar

Eğitim Merkezi Müdürlüklerinde Hizmet İçi Eğitim Kursuna Katılacak Sözleşmeli İmam Adayların Merak Ettiği Soru ve Cevaplar

24 Ekim 2016 Pazartesi 22:06
Sözleşmeli İmam Adaylarının Merak Ettiği Soru ve Cevaplar
banner283

DiNiHABERLER.COM / öZEL

​Diyanet İşleri Başkanlığı kısa bir süre önce 4/B sözleşmeli İmam-Hatip sözleşmeli sınav sonucu açıklamasının ardından adaylar tercihleri doğrulrusunda il müftülüklerine giderek kayıt yaptırma işlemlerine koyuldu. Ekim ayının sonuna kadar kayıtlarını yaptıracak olan adaylar 14 Kasım 2016 tarihinden itibaren Hizmet İçi Eğitim Kursuna alınacak ve 4 ay gibi bir zaman dilimi içerisinde eğitime tabi tutulacaklar. 4/B sözleşmeli İmam-Hatip adayları memuriyete yeni atandıkları ve sisteme yabancı olduklarından dolayı kendilerine bazı hatırlatmalarda bulunmakta fayda var: 

1: Hizmet İçi Eğitim Kursuna ilk önce İmam Hatip Lisesi Mezunu imam adayları alınacak. 

2: Daha sonra Hafızlardan oluşan grup Hizmet İçi Eğitim Kursuna alınacak. (Yani göreve alınan 5 bin 4/B sözleşmeli İmam-Hatip adayı tamamen Hizmet İçi Eğitim Kursuna alınacak)

3: Dini Yüksek İhtisas/Eğitim Merkezlerinde Hizmet İçi Eğitim Kursuna katılacak adaylar ilk günü bir sınava tabi tutulacak. Bu sınav adayın ne kadar bilgili, neyi biliyor ve nasıl okuyor türünden seviyesi ölçülecek. Ölçü seviyesini adaylar bilmeyecek. Bu adayların seviyesini belirlemekten ziyade derslere girecek olan kurs görevlilerinin kursiyerlerin seviyesine uygun bir şekilde ders anlatmaları için yol haritaları olacak. Bu nedenle kursların yapılan sınavda seviyeleri ile ilgili olarak çekinip kormaları için bir neden bulunmuyor. Kursiyerlerin rahat olup kurs ortamında merak ettikleri ve bilmedikleri herşeyi ders hocalarına sormaları kendi faydalarınadır.  Çünkü Hizmet İçi Eğitim Kursuna katılmaktan maksat; hataları, yanlışları düzeltme ve doğruyu öğrenmektir.4: Dini Yüksek İhtisas/Eğitim Merkezlerinde Hizmet İçi Eğitim Kursuna katılacak adaylar verilecek eğitimi fırsat bilmeli ve her saniyesini çok iyi değerlendirmelidir. Bu eğitimi bir daha bulamayacaklarını asla hatırlarından çıkarmamalıdırlar.

5: Kur'an-ı Kerim ve dini bilgilerin yanı sıra güncel konularda da eğitim verileceğinden kursiyerlerin şimdiden haberleri takip edip gündemden haberdar olmaları kendi faydalarınadır. dinlenilen bir çok şeyi hatırlamak imkansız olacağı için kursiyerlerin yanlarında ajanda bulundurmaları menfaatlerinedir. Ajanda dışında yanlarında Mealli Kur'an, Diyanet İslam İlmihali ve bir de tecvid kitabı bulundurmaları gerekiyor. Eğitim Merkezlerinde "Kurrâ hafız Ramazan Pakdil'in Ta'lim Tecvid ve Kıraat" isimli kitabı tavsiye edilen eserlerdendir. Bu kitap mesleki hayatları boyunca İmam Hatiplere lazım olan baş yapıtlardandır.

6: Etütlerde Kur'an-ı Kerim'i yüzünden okuyarak değerlendirmek en akıllıca yol. Çünkü kurs sonrası uzman bir hocanın yanında görülecek staj eğitiminden Kur'an'dan geçerli not alamayan bir imam hatip adayın sözleşmesinin iptal edilmesi söz konusu. Hatta karşılıklı yüzünden ve ezbere okuyarak kursiyerlerin kıraatlarını düzeltmeleri 4 aylık kursta büyük bir fırsat. 

7: Dini Yüksek İhtisas/Eğitim Merkezlerinde Hizmet İçi Eğitim Kursuna katılacak evli adaylar aileleriyle birlikte gidebilirler. (tıklayınız) 

8: 4. ayın sonunda kursiyerler bir sınava daha tabi tutulacak. Bu sınav bir noktada kursiyerlerin geleceğine yön verecek türden olacak. 4 ay boyunca eğitim merkezinde dinlenen ve görülen her ne varsa son bir uygulama ile kurs son bulacak. Sınavda neler soruluyor sorusuna gelince; Talimli yüzüne okuma, ezber, hata yaparsanız tecvid, dini bilgiler, hutbe,nikah duası, cenaze duaları ile anlamları... gibi imamlık sınavında sorulan sorular bu sınavda biraz daha ayrıntılı olarak sorulacak.

9: 4 Ay boyunca kursiyerlerin disiplini elden bırakmamaları bir noktada cemaate liderliğe hazırlanmaları gerekiyor. Bir liderde olması gereken ciddiyet, disiplin, vakar gibi davranışlarla bezenmek mesleğe hazırlanmada önemli bir aşama. Yine kursiyerlerin hocalarına karşı son derece nazik ve kibar davranmaları, hocaları ve arkadaşlarıyla ikili ilişkilerde argo kelimelerden uzak durmaları, varsa dillerinde şive kalıntıları bunlardan 4 ay zarfında kurtulmaları meslek hayatlarında kendileri için büyük bir nimet olacaktır. Özellikle az konuşmaya, bol düşünmeye, meslek hayatında yapacağı çalışmalarla ilgili planlar yapmaya özen göstermelidir. 

10: Kursiyerler son yapılacak sınavdan en az 70 puan almak mecburiyetindeler. 70 puan alan aday için sorun yok. Ama 70 puanın altında alınan puanın yeni yılda yapılacak sözleşmenin tehlikeye girmesi anlamına gelebilir. 

11: Harcirah konusunda Diyanet gerekeni yapacaktır. Bunları kursiyerler sorun edip yetkilileri bu konuda hiç boşuna rahatsız edip bulundukları ortam içinde değerlerini düşürmesinler. Kursiyerlerin kurs esnasında orada neden bulunduklarının şuuruna varıp kurs formatına girmeleri herşeyden daha değerlidir. 

Kaynak: Dinihaberler.com / Özel Haber

Son Güncelleme: 24.10.2016 22:40
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Diyaneti seviyoruz 2016-10-25 06:15:08

Bunu yazan admin hocamızın ellerine sağlık ; çok güzel bir yol haritası olmuş . İnşAllah kursiyer kardeşlerimiz bundan hakkıyla istifade ederler. Emeğinize sağlık tebrikler.

Avatar
mevzuat hazretleri 2016-10-24 23:59:29

6. maddede uygulama hatası var. maddede şöyle deniliyor: "çünkü kurs sonrası uzman bir hocanın yanında görülecek staj eğitiminden kur'an'dan geçerli not alamayan bir imam hatip adayın sözleşmesinin iptal edilmesi söz konusu."
eğer bu böyle uygulanırsa hiçbir netçe elde edilmez. bir eleme olacaksa 4 aylık kursun sonunda, 3 kişilk bir jürinin/komisyonun huzurunda etraflıca bir sınav yapılmalı ve sınavdan 70 alamayanın sözleşmesinin yeni yılda uzatılmayacağı en başta bildirileli. bakın nasıl hepsi bülbül kesiliyor. tecrübeyle sabit, dili peltek olan bir arkadaşıma k.k. hocası eski usulü uyguladı. ertesi gün arkadaşımın peltekliği gitmiş sin ile se yi gayet net çıkarır olmuştu. hiçbir rehber uzman imam bir sözleşmeliye 70 in altında not vermez. ekmeğiyle oynamayayım diye düşünür. ama komisyonun kestiği parmak acımaz. ayrıca şunu belirtmek isterim ki bu güzel uygulama için diyanetimizi tebrik ediyor teşekkürlerimizi sunuyoruz. güzel şeyler oluyor. daha da güzel şeyler olacak inşAllah.abb

Avatar
mevzuat hazretleri 2016-10-25 00:07:31

haberin başlığı "sözleşmeli imam adaylarının merak ettiği soru ve cevaplar" 2015 de başlayanlar mı 2016 da başlayanlar mı ayrımı yapılmamış. tabiki haberi okuyunca bu anlaşılıyor da, 2015 yılında göreve başlayan 3500 civarında sözleşmeli imam var. bunlar da merak ederler, acep biz de eğitime alınacak mıyız diye. bize de bu imkan verilecek mi diye. bu soruya da cevabını bekleyen bir soru. admin burada iş size düşüyor. araştırmacı gazeteciliğinizi gösterin bakalım.

Avatar
haziranda atanan 2016-10-25 00:29:16

Bu yıl haziran ayında sözleşmeli olarak atananlarda eğitime dahil edilecek mi. Şahsım adına ben iyi olur diye düşünüyorum

Avatar
2015 haziran da atanan 2016-10-25 12:29:17

____ADMİNİN YORUMU___ YENİ ATANANLAR İÇİN GEÇERLİ

Avatar
Sözleşmeli 2016-10-25 10:37:39

Yeni atananların katılacak...

Avatar
lise son 2017-05-15 18:02:42

lise son adayları atanabilirmi