Törenlerde saygı duruşunda bulunup Amerikan müziği çalmak suçtur

Yarın 19 Mayıs... Her bayramda alışkanlık haline gelen SAYGI DURUŞU'nun hiçbir resmi dayanağının bulunmadığını maalesef bürokraside pek çok idareci bilmiyor

Törenlerde saygı duruşunda bulunup Amerikan müziği çalmak suçtur

Yarın 19 Mayıs... Her bayramda alışkanlık haline gelen SAYGI DURUŞU'nun hiçbir resmi dayanağının bulunmadığını maalesef bürokraside pek çok idareci bilmiyor

18 Mayıs 2017 Perşembe 17:35
Törenlerde saygı duruşunda bulunup Amerikan müziği çalmak suçtur
banner283

Diyanet Teşkilatı kadar diğer devlet kurumlarının tamamı SAYGI DURUŞUnun yönetmeliklerden çıkarıldığının farkında ya değil ya CHP'li sözde çağdaşların tepkisinden çekiniyor ya da hala eski alışkanlıklar gereği bu saçma ritüeli yapmak zorunda hissedip bu ritüeli devam ettirme gereği duyuyor.

Gerek devlet eliyle yapılan resmi törenler olsun gerekse sivil toplumun yaptığı programlarda olsun, yapılan tüm etkinliklerde SAYGI DURUŞUnda bulunmak kanun ve yönetmeliklere aykırı olduğu kadar aynı zamanda suçtur.

Hele hele kanun ve yönetmeliklerimizde Amerikalıların savaşta ölenleri için besteledikleri kulak tırmalayan tören müziğinin çalınmasını gerektiren hiçbir düzenleme yoktur.

Bilmeyenler için dinihaberler olarak ilgililere hatırlatalım:

Daha önce bazı yönetmeliklerde var olan saygı duruşu, 5 Mayıs 2012 tarih 28283 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan ULUSAL VE RESMİ BAYRAMLAR İLE MAHALLİ KURTULUŞ GÜNLERİ, ATATÜRK GÜNLERİ VE TARİHİ GÜNLERDE YAPILACAK TÖREN VE KUTLAMALAR YÖNETMELİĞİ ile tamamıyla kaldırıldı.

(İlgili Resmi Gazete için TIKLAYINIZ)

28283 Sayılı Resmi Gazete kararına göre tüm kurumlar kendi iç tören yönetmeliklerini bu karar doğrultusunda değiştirmek zorundadır.

Bazı kimseler gözlerine ilişen bazı yönetmeliklere dayanarak SAYGI DURUŞU'nun var olduğunu zannedebilir. İlgi Resmi Gazete bu konuya da 10. Madde de açıklık getirerek SAYGI DURUŞUnun içinde yer aldığı tüm yönetmelikleri kaldırarak bu karışıklığa son veriyor.

28283 sayılı Resmi Gazete, MADDE 10 – 14/8/1981 tarihli ve 8/3456 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla yürürlüğe konulan Ulusal ve Resmi Bayramlarda Yapılacak Törenler Yönetmeliği, 3/3/1982 tarihli ve 8/4400 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla yürürlüğe konulan Mahalli Kurtuluş Günleri, Atatürk Günleri ve Tarihi Günlerde Yapılacak Törenler Yönetmeliği ve 4/9/1973 tarihli ve 7/7058 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla yürürlüğe konulan Resmi Bayramlar ve Anma Günlerinde Anıtlara Konulacak Çelenklerin Hazırlanma, Taşınma ve Sunulması Hakkında Yönetmelik yürürlükten kaldırılmıştır.

İlgili Resmi Gazete bu üç adet yönetmeliği yürürlükten kaldırırken içinde SAYGI DURUŞUnun olduğu 28.02.1982 tarih ve 8/4387 sayılı ANITKABİR HİZMETLERİNİN YÜRÜTÜLMESİNE İLİŞKİN YÖNETMELİK’i istisna tuttu. 

(İlgili Yönetmelik için TIKLAYINIZ)

Bütün kurum amir ve memurlarını bağlayan 28283 sayılı Resmi Gazete, törenlerin nasıl yapılacağını anlatırken hiçbir şekilde SAYGI DURUŞUndan söz etmediği gibi Amerikalıların kendi cenazelerinde çaldığı o kulak tırmalayıcı "Millitary Taps" isimli parçanın çalınmasından da asla bahsetmez.

Anma programlarındaki o kulak tırmalayıcı saçma müziğin mazisi ise oldukça ilginç:

Şehitlerinizi anmak için ayağa kalktığınızda Amerikan ordusunun ölen askerleri için "huzur içinde yatması" için çaldığı bestenin dinletildiğini belki de kimse bilmiyordur. 

1953 yapımı "From Here To Eternity" isimli filmle dünyada yaygınlık kazanan "Military Taps" adlı parça tam bir Amerikan algı operasyonu...

Filmde bir asker, ölen arkadaşının ardından gözyaşları içinde yatma borusunu hüzünle çalmaktadır.

Filmdeki bu beste aslında Amerikan İç Savaşı'nda yaşanan acılara yakılmış bir ağıtın ifadesi.

Bestekârı ise Amerikalı general, Daniel Butterfield.

Hangi gerizekalı bizim törenlere ne zaman bulaştırdı ise bu müzik maalesef şehitleri anma programında ilgili ilgisiz çalınır oldu. Galiba birileri şehitlerin ruhuna fatiha falan okur da laiklik elden gider korkusuyla böyle bir geleneği icat etti gibi...

Kendi değerlerinde habersiz kılınan bir milletin başkalarının kuru taklitçisi olacağına en güzel örnek belki de bu Millitary Taps adlı saçma sapan parçanın çalınmasıdır.

İşte kendi değerlerinden kopuk bir milletin körü körüne taklit ettiği hem de sözde Amerikan karşıtı solcu/komünistlerin canı pahasına savunduğu ve çaldığı o cazırtı...

Kaynak: Dinihaberler.com / Özel Haber

Son Güncelleme: 18.05.2017 19:45
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Dogruluk 2017-04-23 09:23:40

Admin çoğu haberinize katılmıyorum ama bu haberinize katılıyorum

Avatar
osman 2017-04-23 14:23:36

adimin helall olsun çok sürçi lisan yapyonuz ama bu haber çok yerinde saolun

Avatar
h.c. 2017-05-18 19:53:16

teşekkur ederiz muslumanı hedef almayan güzel bi haber gorduk elhamdulillah

Avatar
İ.h 2017-05-19 11:16:18

Dün Gaziantepte valinin de katıldığı aylık toplantıda yüzlerce imama saygı duruşu yaptirttilar çok vahim. Vali orada, Büyükşehir b.başkanı orada emniyet müdürü odada tsm başkanı orada müftüer orada...Çok yazık

Avatar
takipci 2017-04-23 13:18:10

bu kadar değerli bir haber okumadım uzun zamanır..
sayın editör sataşmak yerine bilinçlendirici haberlerinizi takdirle takip ediyorum.
teşekkürler

Avatar
zaza 2017-05-18 20:28:11

saygı duruşu dedikleri şeyin ne dinen ne de örfen hiçbir dayanağı yok. kemalistlerin bu millete dayattığı bağnaz uygulamalardan birisi.

Avatar
bir kişi 2017-05-19 12:05:12

Bende uzun zamandır sitenizde böyle bilgilendirici bir haber görmemiştim

_____ADMİNİN YORUMU:____ AYAKTA UYUDUĞUN İÇİN NORMALDİR :)