Türk Diyanet Vakıf-Sen: 'Diyanet Yönetimi Başarısız'

Kısa bir süre önce Mehmet Görmez ile görüşebilmek ve dinihaberler.com’u şikayet edebilmek için Görmez’in kapısında bekleyen sendika, çok geçmeden çark edip o kapıyı karalamaya başladı.

Türk Diyanet Vakıf-Sen: 'Diyanet Yönetimi Başarısız'

Kısa bir süre önce Mehmet Görmez ile görüşebilmek ve dinihaberler.com’u şikayet edebilmek için Görmez’in kapısında bekleyen sendika, çok geçmeden çark edip o kapıyı karalamaya başladı.

04 Mayıs 2016 Çarşamba 16:30
Türk Diyanet Vakıf-Sen: 'Diyanet Yönetimi Başarısız'
banner283

DiNiHABERLER.COM / ANALiZ

ANKET HABERİNİ GÖRMEK İÇİN
TIKLAYINIZ

"Besle kargayı oysun gözünü"


İktidar ve kadrolaşma sıkıntısı yaşadığı Diyanet İşleri Başkanlığı ile eş değer gördüğü dinihaberler.com’a  vurarak aklınca ses getirmek isteyen sendika  bu defa hızını alamayıp doğrudan Diyanet’e ve Mehmet Görmez’e vurdu. Diyanet’e yapılan saldırılarda hiçbir zaman kendi kurumunu savunmayan Türk Diyanet Vakıf Sen yetmezmiş gibi saldırıların odağında bulunan Diyanet İşleri Başkanlığı’nı “ne zaman, nerede, kimlerle ve kime yaptırdığı belirsiz” bir anketle vurmaya kalkıştı. 

Daha önce sitemizi “FETÖ ile işbirliği içinde olduğuna dair yaptığımız haberler” nedeniyle mahkemeye koşan ve bunu sitesinden büyük bir iş yapmış gibi servis den sendika, bizi haklı çıkarırcasına Diyanet’e karşı olan FETÖ’ye yakınlığı ile bilinen yazarların köşe tuttuğu Yeni Hayat Gazetesi’ne bu anketi servis etti. Kısa sürede tüm Diyanet karşıtı medyanın gündemine gelen anket, Diyanet karşıtlarının pek bir hoşuna gitmiş olmalı ki kendi aradıkları fırsatı kendilerine bahşeden 14 bin üyelik sendikayı “Türkiye’nin üye bakımından en büyük ikinci Diyanet sendikası olan Türk Diyanet Vakıf-Sen’in açıkladığı ankete göre…” şeklinde lanse ederek ödüllendirmiş oldular.  

Görevlendirmelerle ilgili olarak sorulan soruya cevap veren personel ile ilgili olarak “Sorunun değerlendirme bölümünde, personelin yüzde 50’sinin ‘korkutulmuş ve sindirilmiş’ olduğu için bu soruyu cevapsız bıraktığı belirtildi” notunun düşülmesi anket sonucunun sağlık olmadığının en büyük göstergesi. 
İşte Türk Diyanet Vakıf Sen’in FETÖ’ye yakınlığı ile bilinen gazete üzerinden Diyanet karşıtlarına uzattığı can simidi anket haberi: 

Türkiye'nin üye bakımından en büyük ikinci Diyanet sendikası olan Türk Diyanet Vakıf-Sen'in yaptığı anketten dikkat çekici sonuçlar çıktı.

‘Diyanet İşleri Başkanlığı Çalışma Hayatı Anketi'ne göre, katılımcıların yüzde 65'i, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yönetim anlayışını başarısız buluyor. Türkiye genelinde 12 bine yakınDiyanet personeli ile yapılan ankete göre din görevlilerinin büyük bir bölümü, camilerdepara toplanmasına karşı çıkıyor. Yüzde 77'si ise Diyanet'in yaptığı sınavların adaletsiz olduğu kanaatinde. Ankete göre, din görevlilerinin yüzde 80'i, Diyanet'in toplumun ve kendi personelinin beklentilerini karşılayamadığını, tarafsızlığını kaybettiğini düşünüyor. 

Yeni Hayat'tan İlyas Koç'un haberine göre, kısa bir zaman önce sendika yönetim kurulu tarafından Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'e sunulan ankette, teşkilatın çalışmahayatında yaşadığı sıkıntılara ilişkin sorular yer aldı. Din görevlilerine teşkilat içinde sık sık yapılan bir uygulama olan ‘geçici görevlendirme' ile ilgili düşünceleri soruldu. Personelin yüzde 50'si bu soruyu cevapsız bırakırken, yüzde 14'ü bu tür görevlendirmelerin bilgisi dışında yapıldığını, yüzde 6,6'sı ise mazeretinin dikkate alınmadığını belirtti.

Sorunun değerlendirme bölümünde, personelin yüzde 50'sinin ‘korkutulmuş ve sindirilmiş' olduğu için bu soruyu cevapsız bıraktığı belirtildi. “Geçici görevlendirme, çalışan personelin iradesi ve arzusu dışında gerçekleşmektedir. Bu sürgün demektir.” ifadelerine yer verildi.

"İmamlar, camide para toplamak istemiyor"

Ankette, dikkat çeken bir diğer sonuç ise camilerden para toplamaya ilişkin oldu. Din görevlilerinin yüzde 45'i camilerden para toplama uygulamasının yapılmaması gerektiğini düşünüyor. Toplanan paraların amacına uygun kullanıldığını belirtenlerin oranı ise yüzde 42'de kaldı. Katılımcıların yüzde 12,2'si toplanan paraların amaca uygun kullanılmadığını, yüzde 34,2'si ise kısmen amaca uygun kullanıldığını söyledi.

"Yönetim başarısız"

Ankette, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yönetim anlayışı ile ilgili çarpıcı sonuçlara ulaşıldı. Personelin yüzde 65,3'ü yönetimin başarısız olduğunu düşünüyor. Yüzde 28'i yönetimi başarılı, yüzde 6,6'sı çok başarılı olarak görüyor.

"Diyanet yayınları okunmuyor"

Katılımcıların Diyanet'in yayınlarıyla ilgili soruya verdiği cevaplar da kötü tabloyu ortaya koydu. Ankete göre, personelin bile ancak yüzde 36'sı Diyanet'in kendi yayınlarını okuyor. Sorunun sonuç bölümündeki değerlendirmede, “Kurumun kendi yayınlarının kendi personeli tarafından neden okunmadığının ve kabul görmediğinin nedenini, başkanlıkyönetiminin kendisi sorgulaması gerekmez mi?” denildi.


Son Güncelleme: 05.05.2016 21:06
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Vaiz 2016-05-04 21:14:25

Evet ben de diyorum diyanet başarısiz. Üstelik ben bi diyanet sen üyesiyim. .

Avatar
Haci 2016-05-04 17:56:22

Memursen rotasyonu haletmisti.hani.

Misafir Avatar
haciiii 2016-05-04 20:21:46 @Haci

memursen icra makamı değil, teklif makamı haaaaciiiiii

Beğenmedim! (4)
Avatar
Nafile 2016-05-05 04:00:58

GÖRMEZ BEY O MAKAMDA OLDUĞU SÜRECE SORUNLARIMIZIN DEVAM EDECEĞİNDEN EMİNİM

Avatar
ercan 2016-05-05 13:02:32

dinihaberler.com sizce diyanet yönetimi başarılı ve adil mi

Avatar
müftü 2016-05-05 13:08:45

diyanet tarihinin en başarısız ve siyasete ezdirildiği dönem görmez dönemidir.

Avatar
Mustafa 2016-05-05 09:12:07

Diyanet görev yapan fakülte mezunu hizmetlilere neden sahip çıkmaz anlamıyorum.Kurumda çok sayıda fakülte mezunu personel yardımcı hizmetler sınıfında görev yapmaktadır.Bu personeller hakettiği genel idare hizmetler sınıfına alınmalıdır.

Avatar
vekil imam diyanet mağduru 2013 2016-05-05 20:14:30

evet her sene diyanet ve di,ğer yetkililer vekil imamlar için çalışma var deyip sözünde durmuyorlar bu da görev yapmış yazık olmuş vekil imamlara yapılan haksızlık tır çünkü vekil imamlar hiç görev yapmamış imamlara yeni ataanmış imamlara göre çok çok tecrubelidir ama diyanet resisi bunu görmezden gelip oyalıyor bizi dileğim o ki hızlı bir şekilde vekil imamlara kadro vermektir

Avatar
Kader 2016-05-15 14:41:09

İki fakülte bitirmiş eşimi hizmeti ve çalışmalarından dolayı hemen hemen her yıl takdir belgesi alan cemaati tarafından çok sevilen biri olmasına rağmen başka bir kurumda çalışan çalıştığı kurumda genel müdür olabilmek için eşimin arkasında bir kere bile namaz kılmadığı halde vaazlarında cumhurbaşkanı ve icraatlarını eleştiriyor diye bimere eşimi şikayet eden eşimin hiç bir savunması ve şahitlerini kabul etmeyip eşi sürgün göndertenlere mi suçsuz yere haksız infaz yapanlaramı kızayım bir aileyi ikiye böldüler eşim görev yerinde biz ev kiraladık çocuğumla bir yerde kışın ortasında perişan olduk psikolejimiz alt üst oldu maduruz hüküm verirken lütfen gerçekleri araştırın ve ona göre hüküm verin güçlünün yanında değil doğrunun yanında olun ALLAH rızası için yalvarıyorum biz imam eşleri ve çocuklarında biraz düşünün bir memur görev yeri değiştiğinde ailesini güzel bir ortam bulup sabah işine gidip akşam evine dönebilir imamların camisi nerdeyse orda kalmak zorunda ama okul yok su yok dersinizki hangi devirde yaşıyoruz ama öyle 23 yıllık evliyiz ve eşimle ayrı yerlerde yaşıyoruz eşim köyün çeşmesinden taşıdığı suyla ihtiyaçlarını gideriyo bizlere ALLAH rızası için birazcık vijdanınız varsa yardımcı olun