Türkiye Diyanet Vakfı Olağanüstü Genel Kurulu yapıldı

Türkiye Diyanet Vakfı Olağanüstü Genel Kurulu, genel kurul üyelerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Türkiye Diyanet Vakfı Olağanüstü Genel Kurulu yapıldı

Türkiye Diyanet Vakfı Olağanüstü Genel Kurulu, genel kurul üyelerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

25 Kasım 2017 Cumartesi 17:46
Türkiye Diyanet Vakfı Olağanüstü Genel Kurulu yapıldı
banner283

TDV Konferans Salonu’nda yapılan Olağanüstü Genel Kurul, Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Genel Kurulun açılış konuşmasını, Diyanet İşleri Başkanı ve Türkiye Diyanet Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş yaptı.

İnsanın dünya ve ahiret saadetini hedefleyen İslam’ın, bireysel, sosyal ve küresel boyutta huzurun yaşanmasını temin eden hukuki ve ahlaki ilkeler getirdiğine işaret eden Erbaş, “Bu meyanda, iyilik, yardımlaşma, paylaşma ile ilgili birçok ayet-i kerime ve hadis-i şerif, İslam’ın ilk yıllarından itibaren, vakıfların kurulup kurumsallaşmasına rehberlik etmiştir. Böylece vakıf ahlakı Müslüman hayatının ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Bu inanç ve ahlak üzerine, iyiliği âleme hâkim kılma ideali ile inşa edilen İslam medeniyeti bir vakıf medeniyetidir. Tarihten günümüze Müslümanlar kurdukları vakıflarla; eğitim, yardımlaşma, toplumsal huzur ve barış gibi birçok alanda nice hizmetler yaparak dünyaya örnek olmuşlardır” dedi.

İYİLİK YOLUNDA 42.YIL

Türkiye Diyanet Vakfı’nın İslam’ın hayır ve bereket mefkûresini ve ecdadın iyilik mirasını, emanet bilinciyle günümüze ve geleceğe taşımak amacıyla 1975 yılında kurulduğunu belirten Erbaş, şunları kaydetti:

“Özellikle Diyanet İşleri Başkanlığımızın, din hizmetlerini daha etkin ve verimli yürütebilmesi hususunda ihtiyaç duyduğu maddi kaynağın oluşturulması ve yönetilmesi gayesine matuf çalışmalarla, TDV, iyilik ve güzellik yolunda 42. yılını tamamlarken nice güzel hizmetler yapmıştır. Bugün 1.000 şubesi ile ülkemizde ve 140 ülkede iyiliğin adresi olmuştur. Ülkemizin gelişen ekonomik ve siyasi gücü, Başkanlığımıza verilen önemin ve sunulan imkânların artması sayesinde ve tüm dünya Müslümanlarının ülkemizden beklentilerinin çoğalması ile birlikte evrensel bir hayır kuruluşu haline gelmiştir.

İnsanlığın ve İslam ümmetinin birçok sorun ve sıkıntılarla karşı karşıya kaldığı günümüzde; Diyanet İşleri Başkanlığımız ve Türkiye Diyanet Vakfımız; dünyanın ihtiyaç duyulan her yerine,  dil, din, ırk, mezhep, meşrep, farkı gözetmeksizin yardım elini uzatmıştır. Sosyal yardımlardan eğitime, camilerin inşasından gönüllerin ihyasına kadar birçok alanda hayrî çalışmaları yapmıştır. Müslüman azınlıkların, savaşlara, işgallere, afetlere maruz kalanların, yoksulların, kimsesizlerin, çaresizlerin umudu ve sevinci olmuştur.

TDV, ülkemizde ve dünyada, insanlığa barış ve huzuru getirecek, hak, adalet, merhamet ve barış mefkûresine, sahih bir inanca, bilgi, bilinç ve güzel ahlaka sahip  nesillerin yetişmesi için gayret göstermiştir. Kurduğu müesseseler, yayınladığı dev eserler, yetiştirdiği ilim adamlarıyla da bilgi ve hikmet temeline dayalı bir iyilik medeniyeti inşa etme yolunda kalıcı yatırımlar yapmıştır.

Filipinler’den Haiti’ye, Moskova’dan Suriye’ye, Arakan’dan Amerika’ya kadar her yerde halkımızın hayır köprüsü olarak, nice güzel çalışmalara imza atmış, vermiş olduğu hizmetlerle ülkemizde ve İslam coğrafyasında etkili bir sivil toplum kuruluşu haline gelmiştir.”

YAPMAMIZ GEREKEN HİZMETLER VAR

“Vakfımız, halkımızın en çok güven duyduğu kurumlardan biri olan DİB ile birlikte yaptığı hizmetlerle kazandığı güven ve itibar ile her gün daha da güçlenmektedir” diyen Erbaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Elbette 42 yıldır vakfımızın yaptığı hizmetleri bu kısa zamanda zarfında anlatmamız imkân dâhilinde değildir. Ancak yapılan çalışmaları hiçbir zaman yeterli görmek de mümkün değildir. Bilakis insanlığın yaşadığı krizler, küresel sıkıntılar, her geçen gün daha çok çalışmak ve imkânlarımızı büyütmek için sorumluluğumuzu artırmaktadır. Yaptıklarımızdan çok daha fazla, yapmamız gereken hizmetlerin olduğu muhakkaktır.

Bu anlamda gayet tabii olarak her müessese kendini sürekli muhasebe etmeli ve yenilemelidir. Özellikle hizmette 40 yılı aşkın bir teşkilat, geleceğe daha sağlam ve emin adımlarla yürüyebilmek için, elbette tarihiyle, birikimiyle ve ulaştığı hedeflerle yüzleşmelidir. Bunun için kırk yıllık emeğin ortaya çıkardığı, kıvanç duyduğumuz hizmetlerin sahip olduğumuz potansiyel ile orantısını mukayese etmek zorundayız.

ULUSLARARASI FAALİYETLER DAHA KAPSAMLI OLACAK

Türkiye Diyanet Vakfının, milletimizin teveccühü, ülkemizin vizyonu ve Diyanet İşleri Başkanlığının desteği ile her geçen gün hizmet potansiyelini büyüttüğünü vurgulayan Başkan Erbaş, şunları kaydetti:

“Vakfımız; bağışçı ve destekçilerinin güvenini muhafaza ederek maddi imkânlarını daha da büyütmenin gayreti içinde olacaktır. Kurumsal hizmet ağını genişletme, kaynak üretme ve bağış toplama, eğitim hizmetleri, hayri hizmetler, diğer kurum ve kuruluşlarla işbirliği, alanlarındaki politika ve stratejilerini sağlam temeller üzerinde ve uzun vadeli planlarla daha güçlendirecektir.

İslam’ı karalama çalışmalarının uluslararası bir endüstriye dönüştüğü dünyada, İslam’ın aydınlık ufkunu insanlığa daha güçlü şekilde taşımanın planını yapacaktır inşallah Vakfımız. Bu bağlamda özellikle uluslararası eğitim faaliyetleri daha planlı, kapsamlı hale getirilecektir.

Sosyal sorunların gittikçe hayatı daha çok kuşattığı günümüzde; kadınların ve gençliğin karşı karşıya olduğu problemlerle mücadele etmek, kimsesizlere, mültecilere, sokak çocuklarına, madde bağımlılarına, bakıma muhtaç insanlara ve engellilere destek olmak, bir iyilik hareketinin göz ardı edemeyeceği alanlardır. Bu alanlardaki çalışmalarımız daha da artacaktır.

Vakıf hizmetlerinin Rabbimiz katında çok değerli olmasının yanında bir o kadar da zor ve manevi mesuliyeti ağır bir iş olduğu aşikârdır. Milletin ibadet niyetiyle yaptığı maddi desteğini, duasını, umudunu, hayallerini bir emanet bilinciyle alıp taşımak dünyanın en hassas ve ağır sorumluluğunu yüklenmek demektir. Bu çerçevede yapılan en küçük israf, ihmal, dikkatsizlik ve özensizlik Allah katında hesabı verilemeyecek bir vebalin altına girmek demektir.”

“İyilik öncülerine ve hayırseverlere bir kere daha teşekkür ediyorum” diyen Erbaş, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bugüne kadar bu emaneti omuzlayıp layıkıyla yerine getiren hocalarımıza, kardeşlerimize teşekkür eder, bundan sonra bu ulvi görevi üstlenecek olan hocalarımıza ve kardeşlerimize de muvaffakiyetler dilerim. Bu vesileyle Vakfımızın Olağanüstü Genel Kurulunun hayra vesile olmasını, yeni heyecanlar ve imkânlar getirmesini ve yeni dönemin iyilik yolculuğuna bereket katmasını niyaz ediyorum.

Kuruluşundan bugüne kadar Türkiye Diyanet Vakfına emek ve gönül veren, bu hayır ve hasenat yolunda iyiliğin izini yıllara nakşeden iyilik öncülerine ve hayırseverlere bir kere daha teşekkür ediyorum. Dar-ı bekaya irtihal edenlere Allah’tan (cc) rahmet, hayatta olanlara hayırlı uzun ömürler diliyorum. Elbette mülkün sahibi ve Âlemlerin rabbi olan Allah, yeryüzünde iyiliğin egemen olması için çalışanları muhakkak destekleyecek ve onları asla yalnız bırakmayacaktır.”

DİVAN BAŞKANI SEÇİLDİ

Açılış konuşmasının ardından Olağanüstü Genel Kurul Divan Başkanlığı’na, Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Dr. Ekrem Keleş, oy birliğiyle seçildi.

Türkiye Diyanet Vakfı Genel Müdürü Mustafa Tutkun, Olağanüstü Genel Kurul Faaliyet raporunu sundu.

Faaliyet Raporu ve Denetim Raporu’nun okunması ve müzakeresinin ardından her iki rapor da oybirliği ile ibra edildi.

Son Güncelleme: 25.11.2017 18:56
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.