Valiye, Müftüye ve İmama..!

Karabük'ün Safranbolu ilçesi Eski Cami’nin kapısında asılı “Yıllık iznimi kullandığım için cami ibadete kapaldır” yazısı üzerine kamuoyunda farklı tepkilere neden oldu.

Valiye, Müftüye ve İmama..!

Karabük'ün Safranbolu ilçesi Eski Cami’nin kapısında asılı “Yıllık iznimi kullandığım için cami ibadete kapaldır” yazısı üzerine kamuoyunda farklı tepkilere neden oldu.

30 Eylül 2016 Cuma 15:42
Valiye, Müftüye ve İmama..!
DiNiHABERLER.COM / ANALiZ

Karabük Valisi Mehmet Aktaş’ın Kalealtı bölgesi esnasında Eski Cami’nin kapısında asılı “Yıllık iznimi kullandığım için cami ibadete kapaldır” yazısını görmesi ile oldukça sinirlendi. 

Korumalarına yazıyı kaldırtan Vali Aktaş, “Böyle bir şey olabilir mi, Allah’ın evi kapalı tutulur mu? Arayın müftüyü imam gelinceye kadar namazları kendisi kıldırsın. Bizzat takipçisi olacağım" dedi.

Karabük Müftüsü Halil Bektaş, Valinin talimatına uyarak imamlık yaptı mı bilemeyiz ama camiyi açtıktan sonra İmam Cemil Başak  hakkında soruşturma açıldığını belirttiği açıklamasında, “Hiçbir camimiz ibadete kapalı tutulmaz. İzine ayrılan görevlimizin yerine mutlaka görevlendirme yapılır. Burada bir aksaklık olduğu ortaya çıkıyor. Tamamen ferdi bir davranışta bulunmuş. Hiçbir cami görevlimiz, 'Ben izine gittiğim için camiyi kapatıyorum' demek hakkına sahip değil. Aksaklığın nereden kaynaklandığını, nasıl bir olumsuzluk çıktığının tahkikatını yapıyoruz." dedi.


İzinli imama soruşturma!

Tabi bu açıklamalar kamuoyunu tatmin etmedi. Eleştiriler, olayın kahramanları olan Vali, Müftü ve İmam ayırt etmeden geldi.

Vali, bir caminin kapalı kalmaması konusunda gösterdiği hassasiyetten dolayı takdir topladı. Ama o bölgede görev yapan tüm din adamlarının ve yöre halkının en üst seviyede dini yaşamın temsilcisine nezaket sınırlarını aşan bir şekilde yaptığı hitap yönüyle eleştirildi. Vali daha soğukkanlı davranmalı ve basına aksetmeden bu olayı arka planda tatlıya bağlama becerisini gösterebilmeliydi.

İlçe Müftüsü her ne kadar izne çıkan imamın yerine görevlendirme yaptık dese de pek inandırıcı bulunmadı. “Gerçekte görevlendirilen bir imamın görev yerinde olması gerekirdi. Görevlendirme yapılmış olsa idi izne çıkan imam görevlendirilmiş imama rağmen o yazıyı kapıya asmazdı. Kapıya asılı yazı görevlendirmenin yapılmadığının en açık delili. İzne çıkan personelin izin kâğıdını imzalayan Müftü, demek ki görevlendirme konusunda gerekli takibatı yapmamış.” şeklinde eleştirildi.


Namazları müftü bey kıldıracak!

İzne çıkan imam, yerine görevlendirilecek personel konusunda masum. Nihayetinde bu konu kendinden çok müftülüğün sorumluluk alanında. İmam izin istemiş ve müftülükte izin kağıdını imzalamışsa burada imamın sorumluluğu bitmiş demektir. İmam, kapıya o yazıyı asmakla hatalı. Her ne kadar o camide ne kadar görev yaptığını bilmemekle birlikte iyi veya kötü günlerinde bir yere ayrıldığı takdirde cemaatten birini yerine bırakacak kadar cemaatle diyalog halinde olmalıydı. Mihrap görevini yapacak cemaatten birini bulamıyorsa da imam, cemaatten yerine vekillik edecek birkaç kişiyi yetiştirmeliydi.

Bu olaydan imamlar kendilerine büyük bir ders çıkarmalıdır. Normalde tüm Müslümanlar kendi aralarında namaz kılarken birini imam seçmek zorundadırlar. Bu olaydan hareketle imamların tüm cemaati imamlık yapacak şekilde bilgilendirmesi, şuurlandırması ve cesaretlendirmesi asli görevleri olmalıdır. Tüm cemaati bu göreve hazırlamak imkanı yoksa da en azından cemaat içinden 3-5 sesi ve kıraatı güzel olan kimseleri imamlar naipleri olarak yetiştirmelidirler.
 

Kaynak: Dinihaberler.com / Özel Haber

Son Güncelleme: 02.10.2016 10:57
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
İlçe müftüsü 2016-09-30 16:37:40

İmamım izne ayrılınca yedekte imam veya MKyym yok. Ne yani imm yok diye görevlim izin kullanmayacak mı? Ama kpalıdır yazısı da şık değil

Misafir Avatar
adem 2016-10-03 22:46:23 @İlçe müftüsü

haklısınız hocam öğretici rumuzlu arkadaş müftü amirdir bilip bilmeden konuşma yönetmelikde böyle bişey de yok zaten kaymakamın egosu resmen imamın iş güzarlığı zaten ilçe müftüsü görse bilse müdahele ederdi yanlışı öğretici ne öğreticisysen hiç bişey öğrenememişsin git ötede oyna

Beğenmedim! (1)
Misafir Avatar
öğretici 2016-10-01 10:09:20 @İlçe müftüsü

izine giden görevlinin yerine başkasını vermek sizin göreviniz yoksa siz kıldıracaksınız

Beğenmedim! (9)
Avatar
eski imam 2016-09-30 17:10:04

yazı analizinden yinede imamı suçlar ifadeler vardır. Buna göre imam yerinde birini bulmazsa izine ayrılamıyor. Peki gerek vali gerekse müftü izne ayrıldığı zaman yerine kendisimi birini buluyor. Doktor izne ayrılsa yerine kendisimi birini buluyor. Hakim ve savcı izne ayrılsa yerine kendisimi birini buluyor. Korkak olmaya gerek yok. Diyanet yetkilileri hem personelin mağdur olmaması hemde vatandaşın ibadetini gönül huzuru ile yapabilmesi için izin mevzuatını yeniden düzenlemeli.

Avatar
the imam 52 2016-09-30 17:46:17

İmama kizan cemaatta o yaziyi yazmiş ola bilir.imam öyle bi yazi asmaz...cematten herşey beklenir....omdan daha beteri başima geldi..izine gidince merkezi sistemi bozan çikaran biri vardi..en sonunda gizli kamera koyup yakaladim.

Avatar
imam 2016-09-30 16:38:27

Cemaat buluesak yetisirecegi

Avatar
İmam 03400 2016-09-30 16:10:03

Alıp başımı gitsem kanunen kimse müdahale edemez. Yalnız yazılı kural haricinde vicdan vardır insanı yönelten. Bence imam hatalıdır. Vali bey ise kanaatimce kişisel egosunu tatmin etmiştir

Avatar
kamuran 2016-09-30 22:02:09

herkesin göcü din adamına yetiyor zaten siyasetçinin fetönün .... yani toplumun yumuşak karnıdır din adamı

Avatar
İmam 03400 2016-09-30 16:08:09

Vurun abalıya. İmam suçludur mantığı ile hareket edenlere acıyorum. İzin kısıtlamaları kalktı ama Diyanette aynı şey geçerli değil. Başka bir kurumda görevlendirme var ve gidemiyorum. Resmi olarak orada olmam lazım.

Avatar
imam 2016-09-30 18:13:09

ne olursa olsun valiler öyle din adamını aşağılayıcı konuşamaz.