Becayiş hangi şartlarda mümkündür?

Becayiş yapmak isteyen okurlarımızdan çeşitli sorular geliyor. Becayiş nedir, hangi şartlarda mümkündür, becayiş süreci nasıl olur? diye haber sitemize sorular geliyor.

Becayiş hangi şartlarda mümkündür?

Becayiş yapmak isteyen okurlarımızdan çeşitli sorular geliyor. Becayiş nedir, hangi şartlarda mümkündür, becayiş süreci nasıl olur? diye haber sitemize sorular geliyor.

25 Ağustos 2014 Pazartesi 07:58
Becayiş hangi şartlarda mümkündür?
Erdi KARADENİZ / DİNİHABERLER.COM


Becayiş özellikle rotasyona uğrayacak İmamları ve Müezzinleri ilgilendirdiği için ayrıntılı olarak cevaplandırmaya çalışalım.
 
Becayiş Nedir?
 
Becayiş Türk Dil Kurumu Büyük Sözlüğüne göre “karşılıklı olarak yer değiştirme” demektir.
 
Yasal tanımı 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda yapılmıştır. Buna göre aynı kurumun  başka yerlerde bulunan aynı sınıftaki memurları, karşılıklı olarak yer değiştirme suretiyle atanmalarını isteyebilirler. Bu isteğin yerine getirilmesi atamaya yetkili amirlerince uygun bulunmasına bağlıdır.
 
Becayiş 657 sayılı Kanuna tabi memur statüsündeki kamu çalışanlarını kapsar. Birçok Kurumda 657 sayılı Kanuna göre sözleşmeli olarak çalışan personel de becayiş isteyebilir. Yalnızca memurlardan bahsesildiğinden dolayı 657 sayılı Kanuna göre işçi statüsünde çalışanlar için becayiş söz konusu değildir.
 
 
Becayişin Şartları Nelerdir?
 
 Sözkonusu Kanunun maddesinde  birkaç unsur göz önüne çarpmaktadır:
 
1- Becayiş ancak aynı kurumda çalışan personeller için söz konusu olabilir. TSK’da çalışan bir Uzman Çavuş'un örneğin Diyanet teşkilatında çalışan bir İmam ile karşılıklı olarak yer değiştirme suretiyle atanması mümkün değildir.
 
2- Aynı Kurumun  farklı illerinde çalışan personeller karşılıklı yer değiştirebilir. Örneğin Kayseri il Müftülüğü'nde görev yapan bir imam , Tekirdağ İl Müftülüğü'nde görev yapan bir imam ile becayiş yapabilir.
 
3- Becayişte sınıf ve unvan aynı olmalıdır. Burada kastedilen sınıf 657 sayılı Kanunda sayılan hizmet sınıflarıdır. İmam unvanındaki memurlar kendi aralarında, Müezzin unvanındaki personel kendi aralarında becayiş yapabilir. Ayni Kurumun personeli olsa da İmam Müezzin ile becayiş yapamaz. 
 
4- Karşılıklı olarak yer değiştirmenin atamaya yetkili amirce tensip görmesi başka bir şarttır. Burada atamaya yetkili amir ifadesi önemlidir. 
 
Baba oğul becayiş yapabilir mi?
 
Baba oğul becayişte sınıf ve unvan ayni ise elbette yapabilir. Hiç bir sakıncası yoktur. Kanun buna müsade etmektedir. Yeter ki yetkili amirce uygun görülsün. Aynı durum Kur'an Kursu Öğreticileri içinde geçerlidir. 

NOT:  İyi niyet ile çıkarılan kanun hiç bir zaman suistimal edilmemelidir.  
 
-Yapılan Değişikliğe Göre Karşılıklı yer değiştirme (Becayiş) Yönetmeliğine Tekrar Bakalım-
 
Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde Yapılan Değişikliğe Göre Karşılıklı yer değiştirme (Becayiş) yolu açıldı.
 Buna göre becayiş yapabilmek için; Personelin karşılıklı yer değiştirme istekleri, aynı sınıf ve unvanda olmak kaydıyla merkezde birim amirlerinin, taşrada müftü, dini yüksek ihtisas merkezi veya eğitim merkezi müdürlerinin muvafakati ve atamaya yetkili amirin uygun görmesi üzerine Başkanlığın izni ile yerine getirilecek.
 
- İşte Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde Yapılan  Bahsi Geçen Değişiklik-
 
MADDE 11 – Aynı Yönetmeliğin 20 nci maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
 
“MADDE 20 – (1) İstek üzerine yer değişikliği; mazeret sebebiyle, süre sebebiyle ve karşılıklı yer değiştirme talepleri üzerine yapılan yer değiştirme işlemleridir.
 
c) Karşılıklı yer değiştirme: Personelin karşılıklı yer değiştirme istekleri, aynı sınıf ve unvanda olmak kaydıyla bu maddenin 
 
(b) bendinde zikredilen süreler dikkate alınarak merkezde birim amirlerinin, taşrada müftü, dini yüksek ihtisas merkezi veya eğitim merkezi müdürlerinin muvafakati ve atamaya yetkili amirin uygun görmesi üzerine Başkanlığın izni ile yerine getirilir.
 
 

TARİH 
GÖREVİ : 
ÜNVANI : 
ADI SOYADI : 
BABA ADI : 
MEMLEKETİ : 
DOĞUM TARİHİ : 
MEMURİYETE BAŞLAMA TARİHİ : 
SİCİL NO :
 
ÖZÜ :Karşılıklı becayiş talebi
 
                                                   ........ (DİLEKÇENİN VERİLECEĞİ AMİR'İN MAKAM ÜNVANI)
 
 
Kurumumuz ...ili (varsa ....ilçesinde), .... sınıfında ve .... unvanında çalışan .... ile  karşılıklı olarak yer değiştirmek istiyoruz. Gereğini arz ederim. 
 
Tarih
                                                                                                               Adı soyadı 
                                                                                                                      İmza

DİĞER HABERLERİMİZİ OKUMAK İÇİN RESME TIKLAYINIZ 
 
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
imam 2014-08-24 19:24:03

şanlıurfa ili siverek müftülüğüne becayiş yapmak istdiğimizi söylediğimizde becayiş yok diyorlar. burdan görevlilere duyurulur.. adamın varsa becayiş olur. yoksada olmaz. diyanet torpil yuvasıdır. bu değişmez ve değişmeyecektir bu böyle biline.

Avatar
Ardıç ÇINAROĞLU 2014-08-24 19:25:01

Dostlar biz rotasyona tabi 25 yılını doldurmuş ançak yaş tan dolayı emekliliğine daha 20 ay kalmış birisiyim.Madem Rotasyon olacak yerimizde 20 ay kalamayacağız hiç olmazsa bir arkadaşla( köy camisi ile) becayiş yapalım dedik kabul etmediler.Yukarıdaki yazıdanda anlıyorum ki amirin müsadesi ile bu mumkün.Ben ne yapmalıyım.Becayiş için tekrar bir müracaat mı etmeliyim.Bu yazumu okuyan yetkili ve etkililerden yorum ve yardım bekliyorum.saygılar.

Avatar
enes 2014-08-24 19:26:58

Bazi muftulukler rotasyona uğrayan imamlar arasında becayise izin veriyor.rotasyona uğrayan rotasyona uhramayana izin vermiyor kanunda yeri varmi acaba

Avatar
ben talha 2014-08-24 19:45:49

ERZURUM MERKEZDE LOJMANI OLAN MUEZZINI OLAN BI CAMIDE IMAM HATIP OLARAK GOREVDEYIM . BECEYIS YAPMAK ISTEYEN HOCALARIMA DUYURULUR.ERZURUMDAN ANKARA ISTANBUL YALOVA BURSA ONCELIKLI TERCIHIMDIR

Avatar
yunus hoca 2014-08-24 20:09:21

Hocam 2 yil sarti varmi aceba

Avatar
imam hatip 2014-08-24 20:10:58

sayın editör iller arası becayişte 2 yıl hizmet şartı varmı. teşekkürler

Avatar
imam 2014-08-24 20:24:46

2 yıl şartı var

Avatar
harun 2014-08-24 20:26:17

Slm aleykum Elazig kovancilar ilcesine 8 km uzaklikta ana yolun kenari k.maras antep adiyaman becayis yapmak isteyenler