Din Eğitiminde, eğitim ve öğretim mekanı

-DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI YAZ KUR’AN KURSLARI YAPRAK TESTLERİ TÜRKİYE’DE İLK VE TEK ÇALIŞMA !!! - TIKLAYINIZ BÖLÜM 5:   EĞİTİM ve ÖĞRETİM MEKÂNI   Eğitim öğretim, insanla ilişkili olduğu kadar mekânla da ilişkilidir. Mekân, eğitime ruh k

Din Eğitiminde, eğitim ve öğretim mekanı

-DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI YAZ KUR’AN KURSLARI YAPRAK TESTLERİ TÜRKİYE’DE İLK VE TEK ÇALIŞMA !!! - TIKLAYINIZ BÖLÜM 5:   EĞİTİM ve ÖĞRETİM MEKÂNI   Eğitim öğretim, insanla ilişkili olduğu kadar mekânla da ilişkilidir. Mekân, eğitime ruh k

11 Haziran 2014 Çarşamba 02:11
Din Eğitiminde, eğitim ve öğretim mekanı
-DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI YAZ KUR’AN KURSLARI YAPRAK TESTLERİ TÜRKİYE’DE İLK VE TEK ÇALIŞMA !!! - TIKLAYINIZ

BÖLÜM 5:
 
EĞİTİM ve ÖĞRETİM MEKÂNI
 
Eğitim öğretim, insanla ilişkili olduğu kadar mekânla da ilişkilidir. Mekân, eğitime ruh katan, eğitimi verimli ya da verimsiz hale getirebilen önemli bir unsurdur. Bu nedenle eğitimin öncesinde mekânsal düzenlemeler yapmak hem eğitimcilerin hem de eğitim planlayıcılarının ana görevlerinden biridir.
 
Çocuklar oyunu ve hareket etmeyi severler. Bu nedenle çocukların eğitim göreceği mekânlar harekete imkân tanıyan, içinde oyun alanı bulunduran mekânlar olmalıdır. Küçük bir odada birçok çocukla yapılan eğitimin verim düşük olur. Çünkü çocuk bu mekânda yeteri kadar hareket edemez ve oynayamaz. Camiler geniş hareket imkânı sunması, bahçesinin bulunması nedeni ile eğitim için uygun mekânlardır.
 
İnsan beyni, insanın vücuda aldığı oksijenin önemli bir kısmını kullanır. Öğrenme faaliyeti direk beyinle ilişkilidir. Bu nedenle eğitim mekânın bol oksijen alması, teneffüs aralarında mekânın havalandırılması öğrenme açısından önemlidir.
Din eğitimi maneviyat ile ilgili bir konudur. Nasıl ki spor eğitimlerinin sporla ilgili bir alanda yapılması uygunsa, din eğitimlerinin de manevi havası bulunan yerlerde yapılması daha uygundur. Camiler, eski medreseler, külliyeler bu açıdan eşi bulunmaz mekânlardır.

-DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI YAZ KUR’AN KURSLARI YAPRAK TESTLERİ TÜRKİYE’DE İLK VE TEK ÇALIŞMA !!! - TIKLAYINIZ
 
Yaz kursları için resmi okulları kullanmaktan kaçınmak gerekir. Çünkü okullar çocukların zihninde dersler, yazılılar ile özdeşleşmiştir. Sıralar dersleri çağrıştırmaktadır. Okul sınıfında yapılan her türlü manevi öğretim bir okul dersi gibi algılanmaya çok müsaittir. Yaz aylarında çocukların okulla ilgili çağrışımlardan uzak durmaları, okulun bittiğini ve dinlenme döneminin geldiğini hissetmeleri önemlidir. Bu nedenle zaruret olmadıkça okul binalarının yaz kursları için kullanılmaması önerilir.
 
Eğitim mekânındaki oturma düzeninin çocukların birbirinin yüzünü görecek şekilde ayarlanması mekânla ilgili diğer önemli bir düzenlemedir. Birbirinin ensesini değil yüzünü gören çocuklar daha az düzeni bozan davranış sergilerler ve daha etkileşim içinde olurlar. Bu da eğitim verimini arttırır.
 
Mekânın bir kısmının okuma kısmı ve kütüphane bölümü olarak da düzenlenmesi faydalı olur. Çocukların tek başına kitap okuyabileceği, farklı kitapları inceleyebileceği, araştırma yapabileceği bir alan çocuklara birçok açıdan fayda sağlar. Okuma alanının yanında, masa tenisi, satranç gibi çeşitli oyun alanlarının da bulunması eğitim mekânını zenginleştirir.
 


 
ÖZET ve SONUÇ
 
Ülkemizde yaz aylarında okulların kapanması ile birlikte milyonlarca çocuğu ilgilendiren yeni bir eğitim-öğretim dönemi başlamaktadır. Bu da camilerde ya da farklı mekânlarda verilen İslam dini eğitimidir. Çocuklara yönelik yapılan her türlü çalışma şüphesiz özenle planlanmalıdır. Çocuklarla çalışacak kişiler ise özenle seçilmelidir.
 
Pedagoji Derneği, çocuklar üzerine çalışma yapan bir dernektir. Yaz kursları ise tamamen çocukları ilgilendiren bir konudur. Çocuklara karşı hissettiğimiz sorumluluk milyonlarca çocuğu ilgilendiren bir konuda gerek planlama aşamasında politika üretenlere, gerekse uygulama aşamasında eğitimcilere yol gösterecek bir kılavuz hazırlama fikrini ortaya çıkarmıştır.
 
Şüphesiz çocuklara din eğitimi verilirken dikkat edilmesi ve ele alınması gereken birçok konu vardır. Derneğimizin bu çalışması bu konuda mütevazı ve sınırlı bir çalışmadır. Bu çalışmada yaz kurslarında dikkate alınacak pedagojik hedeflere, çocukların dünyalarına ve gelişimlerine yönelik bilgilere yer verilmiştir. İyi bir eğitimcide olması gereken vasıflara değinilmiş, etkili olan ve olmayan öğretim yöntemlerinden bahsedilmiştir. Ayrıca son bölümde mekânla öğretim arasındaki ilişkiye değinilmiştir.
 
Bu çalışma bu alanda yapılmış ilk çalışma değildir ve son da olamayacaktır. Umuyoruz ki bu konuda yapılan çalışmaların sayısı hızla artar ve ülkemizin çocukları daha iyi eğitim yöntemleri ve daha iyi yaklaşımlarla tanışır.

-DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI YAZ KUR’AN KURSLARI YAPRAK TESTLERİ TÜRKİYE’DE İLK VE TEK ÇALIŞMA !!! - TIKLAYINIZ

DİN EĞİTİMCİLERİ İÇİN PEDAGOJİK KILAVUZ İÇİN TIKLAYINIZ


BÖLÜM 1: DİN EĞİTİMİNDE PEDAGOJİK AMAÇLAR İÇİN TIKLAYINIZ

BÖLÜM 2: ÇOCUK DÜNYASI ve GELİŞİMİ İÇİN TIKLAYINIZ

BÖLÜM 3: EĞİTİMCİNİN ÖZELLİKLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

BÖLÜM 4: ÖĞRETİM YÖNTEMLERİ ve ÖĞRETİM HATALARI İÇİN TIKLAYINIZ

BÖLÜM 5: EĞİTİM ve ÖĞRETİM MEKÂNI İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.