Din Eğitiminde Pedagojik amaçlar

Çocuklara verilen din eğitiminin hem içerik hem de pedagojik amaçları olabilir. İçerik amaçları, eğitimin hangi konuları kapsayacağı ile ilgilidir.

Din Eğitiminde Pedagojik amaçlar

Çocuklara verilen din eğitiminin hem içerik hem de pedagojik amaçları olabilir. İçerik amaçları, eğitimin hangi konuları kapsayacağı ile ilgilidir.

11 Haziran 2014 Çarşamba 01:16
Din Eğitiminde Pedagojik amaçlar
-DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI YAZ KUR’AN KURSLARI YAPRAK TESTLERİ TÜRKİYE’DE İLK VE TEK ÇALIŞMA !!! - TIKLAYINIZ


BÖLÜM 1:
 
DİN EĞİTİMİNDE PEDAGOJİK AMAÇLAR
 
Çocuklara verilen din eğitiminin hem içerik hem de pedagojik amaçları olabilir. İçerik amaçları, eğitimin hangi konuları kapsayacağı ile ilgilidir. Yaz kurslarında şu konular işlenecek dendiğinde içerik amaçlarından bahsedilir. Pedagojik amaçlar ise bu kurslar yürütülürken çocukların neler hissedeceği ile ilgili amaçlardır. Bizce yaz kurslarında pedagojik anlamda birkaç temel amaç olmalıdır.


 


Yaz kurslarında ilk amaç, dini kavramlar, davranışlar ve semboller hakkında “olumlu duygular biriktirmek” olmalıdır. Çocukların Allah, Peygamber, cami, oruç ve namaz ile ilgili olumlu duygulara sahip olması sağlandığında, çocuklar gelecekte bu değerler ve kavramlarla daha barışık olabilecektir. Din eğitiminin ana noktası zorla bilgi yüklemek olursa, çocuk yeteri kadar olumlu duygu biriktiremezse, gelecekte dini değerleri “bilen ama sevmeyen” birisi olabilir. Olumlu duygu biriktirmek, ancak güzel anılarla olabilir. Çocuklar camide, oruç tutarken, namaz kılarken, yeterince güzel anı biriktirirse hayatlarının ileri aşamalarında dini kavram ve değerlerle barışık olurlar. Olumlu duygulara sahip olan çocuk, edindiği bu duyguları büyüdüğünde dini bilgiler ile süsleyebilir. Bu nedenle öncelik çocuğun olumlu duygu biriktirmesidir. Eğer çocuk yaz kurslarında olumsuz duygular (aşağılanma, kınanma, küçük düşürülme, ayıplanma, alay edilme, eleştirilme gibi) biriktirmişse gelecekte dine karşı mesafeli durabilir.

-DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI YAZ KUR’AN KURSLARI YAPRAK TESTLERİ TÜRKİYE’DE İLK VE TEK ÇALIŞMA !!! - TIKLAYINIZ
 
Yaz kurslarındaki diğer önemli bir amaç, “olumlu teneffüs ortamı oluşturmak” olmalıdır. Çocuklar dini ortamda yeterince gayret göstermese ve çok şey öğrenmese bile, ortamın etkisi ile onların ruhunda dine dair olumlu izler kalabilir. Bu nedenle çocuklara verilen din eğitiminde sonuç odaklı olmak yanlıştır. Bir çocuk Kur’ân öğrenmek için bir ayını vermiş ama öğrenememiş olabilir. Sonuca bakarak çocuğu kınamak yerine, Kur’ân ile hemhal olduğu için takdir etmek gerekir. Sonuca değil sürece odaklanmak daha doğrudur. Çocuk cami, ibadet ve dua ortamını teneffüs ettiyse, ortamda çok fazla şey öğrenemese bile, bu teneffüs onun dini bir temel almasında etkili olabilir. Olumlu dini ortama giren bir çocuk, “yaramazlık”, “tembellik” yapsa ve pek fazla çaba göstermese de ortamdan etkilenir ve bu etki ömür boyu çocuğa rehberlik edebilir.
 
Yaz kurslardaki bir diğer amaç, dini kavramlar ve yaşayış hakkında çocukların zihnine “tohum ekmek” olmalıdır. Tüm hayat boyunca elde edilebilecek dini bilgileri kısa sürede çocuğa yüklemeye çalışmak doğru olmaz. Çocuktan bu kısa sürede dindar olmasını beklemek yanlış olur. Çünkü eğitim bir süreç işidir. Tohum ekmek, tohumları sulamak ve güneş ışığına tutmak gerekir. Tohumların meyve vermesi yılları alabilir. Bu nedenle hemen meyve beklentisine girmek, tohumu hızla büyütmeye çalışmak çocuk için yıpratıcı olabilir. Dini yaşantıya ve inanışa dair küçük küçük tohumları çocukların zihnine yerleştirmek ilk aşamada yeterlidir.
 
 
Özetlemek gerekirse, ilk bölümde temel olarak üç pedagojik amaçtan bahsetmiş olduk. Bu bilgiler ışığında, çocuklara dini eğitim verecek olan bir kişi, kurslar başlamadan önce aşağıdaki niyetlerle eğitim yolculuğuna başlayabilir:
 
1 “Bu eğitim bittiğinde çocukların birçok olumlu duygu ile buradan ayrılmasını amaçlıyorum. Olumsuz duygular yaşamamaları için olabildiğince çaba göstereceğim.”
 
2 “Bu eğitim süresince çocukların mutlulukla soluyacağı olumlu bir teneffüs ortamı oluşturacağım. Çocuklar buraya severek gelecekler. Amacım çocukların olabildiğince bu ortamı solumalarını sağlamak. Biliyorum ki, çocukluk döneminde sonuçlar çok önemli değil, önemli olan çocuğun din eğitimi sürecini yaşamasıdır.”
 
3 “Bu eğitimde bir fidan dikeceğim. Bu fidanın hemen ağaç olup, bu ağacın meyvesini yemeyi ummuyorum. Hedefim çocukların zihnine ve kalbine güzel, küçük tohumlar ekmek. Bu tohumları sevgi ve özenle ekeceğim. Bir anda tüm tohumları da ekmeyi düşünmüyorum.”

-DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI YAZ KUR’AN KURSLARI YAPRAK TESTLERİ TÜRKİYE’DE İLK VE TEK ÇALIŞMA !!! - TIKLAYINIZ

DİN EĞİTİMCİLERİ İÇİN PEDAGOJİK KILAVUZ İÇİN TIKLAYINIZ


BÖLÜM 1: DİN EĞİTİMİNDE PEDAGOJİK AMAÇLAR İÇİN TIKLAYINIZ

BÖLÜM 2: ÇOCUK DÜNYASI ve GELİŞİMİ İÇİN TIKLAYINIZ

BÖLÜM 3: EĞİTİMCİNİN ÖZELLİKLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

BÖLÜM 4: ÖĞRETİM YÖNTEMLERİ ve ÖĞRETİM HATALARI İÇİN TIKLAYINIZ

BÖLÜM 5: EĞİTİM ve ÖĞRETİM MEKÂNI İÇİN TIKLAYINIZ
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.