Diyanet'ten Öğretmenliğe Muvafakat İşlemlerine Onay

Diyanet İşleri Başkanlığı, Öğretmenliğe geçmek isteyen personele "Muvafakat" verilmesi yönünde açıklama yaparak personeli rahatlattı.

Diyanet'ten Öğretmenliğe Muvafakat İşlemlerine Onay

Diyanet İşleri Başkanlığı, Öğretmenliğe geçmek isteyen personele "Muvafakat" verilmesi yönünde açıklama yaparak personeli rahatlattı.

12 Eylül 2014 Cuma 14:49
Diyanet'ten Öğretmenliğe Muvafakat İşlemlerine Onay
Eymen NEZİR / ANKARA / DİNİHABERLER.COM

Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada şunlara değinildi.

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI ÖĞRETMENLİK MÜRACAATLARI 

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi eğitim kurumlarının öğretmen ihtiyacını karşılamak üzere öğretmen atamaları yapılacağı, başvuruların 12-18 Eyül 2014 tarihleri arasında elektronik ortamda alınacağı ve müracaat edenlerin hizmet belgesi ile muvafakat yerine geçen Ek-4/b belgesinin onaylanması istenilmekte olup, söz konusu formda “Hakkında Yürütülmekte olan adli ve idari herhangi bir soruşturma bulunmayan yukarıdaki kimlik, öğrenim ve memuriyetine ilişkin bilgileri yer alan kurumumuz personelinin Milli Eğitim Bakanlığına öğretmen olarak atanmasında bir sakınca görülmemektedir” denilerek kamu kurumlarında “Muvafakat Vermeye Yetkili Kurum Amirince” onaylandıktan sonra il milli eğitim müdürlüklerince müracaatların kabul edileceği ilgi (b) yazı ile duyurulmuştur.

 
Bu nedenle, Başkanlığımız emrinde 657 sayılı Kanunun 4/A maddesine göre çalışan ve Milli Eğitim Bakanlığının öğretmen kadrosuna naklen atanmak isteyenlerden; özlük ve sicil dosyaları il müftülüğü, dini yüksek ihtisas eğitim merkezi müdürlükleri ile eğitim merkezi müdürlüklerinde tutulanların adli ve idari herhangi bir soruşturması bulunup bulunmadığının mahallindeki dosyasından, dosyaları Başkanlığımız merkezinde tutulanların durumlarının ise Başkanlığımızdan öğrenildikten sonra, muvafakat verilmesi anlamına gelen ilgi (b) yazı eki Ek-4/b formun; “Muvafakat Vermeye Yetkili Kurum Amiri”nin onay bölümünün; Devlet Bakanlığının ilgi (a) yetkisi uyarınca Başkanlığımız merkez teşkilatında Sicil Daire Başkanı, taşra teşkilatında ise personelin görev yaptığı yere göre; il müftüsü, dini yüksek ihtisas merkezi müdürü ve eğitim merkezi müdürü tarafından imzalanması hususunu, tasviplerinize arz ederim. 


Öğretmenliğe Müracaat İşlemleri  


Milli Eğitim Bakanlığı emrine öğretmen atamaları ile ilgili esaslara ait ilgi (b) kılavuzda belirtilen şartları taşıyanların 12-18 Eylül 2014 tarihleri arasında elektronik ortamda müracaatların alınacağı, ancak elektronik başvuru formu ilgili kurumun muvafakat vermeye yetkili amirince onaylandıktan sonra kabul edileceği Milli Eğitim Bakanlığının 11/09/2014 tarih ve 138269 sayılı yazısı ile ilgili kurumlara duyurulmuştur.
 
Başkanlığımız personelinden Eylül 2014 döneminde öğretmenliğe müracaat edeceklerin Elektronik başvuru formunun (muvafakat verilmesi anlamına gelen) “Muvafakat Vermeye Yetkili Kurum Amiri” onayı bölümünü ilgi (a) yetki uyarınca ilgi (c) onayla Başkanlığımız merkez teşkilatında İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü Sicil Daire Başkanı, taşra teşkilatında personelin görev yaptığı yere göre; il müftüsü, dini yüksek ihtisas merkezi müdürü ve eğitim merkezi müdürü tarafından imzalamaları uygun görülmüştür.
 
Buna göre;
 
1. Başkanlığımız emrinde 657 sayılı Kanunun 4/A maddesine göre çalışan ve Milli Eğitim Bakanlığının öğretmen kadrosuna naklen atanmak isteyenlerden; özlük ve sicil dosyaları İl müftülüğü ve eğitim merkezi müdürlüklerinde tutulanların adli ve idari herhangi bir soruşturması bulunup bulunmadığı mahallindeki dosyasından araştırılacak, taşrada görevli olup, dosyaları Başkanlığımız merkezinde tutulanların durumları ise Sicil Daire Başkanlığından (e-mail  sicil@diyanet.gov.tr  Faks: (0 312) 295 77 11  Tel:  (0 312) 295 77 16 adresinden ) istenecek, Sicil Daire Başkanlığınca da dosyası Başkanlıkta olan personelin dosya durumu incelenerek “Personel Sicil Formu” Ek-1 doldurularak ilgili birime gönderilecektir. 
 
2.  Usulüne uygun doldurulup imzalanan form, kaydı yapılarak bir sureti ilgiliye verilecektir.  
 
3. İl müftülüğü ve eğitim merkezi müdürlüklerince müracaat formu imzalanarak muvafakatları verilen personelin; Başkanlığımız İKYS Programında yer alan Muvafakat bölümündeki MEB muvafakat girişi bölümüne en geç 19 Eylül 2014 tarihi mesai sonuna kadar kayıtları girilecektir.
 
4. Muvafakatı verilen personelin anılan kurumca naklen atamasının yapılması halinde gönderilen nakil onayı ilgiliye tebliğ edilecek ve görevinden ayrılmasını müteakip; dosya devrinden önce Maliye Bakanlığı say2000i projesi ve “E-SGK” sistemindeki Maaş ve Genel Sağlık Sigortası Hak Sahipliği bölümlerine “kurum dışı nakil” kaydı yapılarak güncelleme işlemi gerçekleştirilecek, internet ortamında bulunan İKYS programındaki bilgileri kontrol edilip, varsa eksikler tamamlanıp yanlışlıklar düzeltilecek ve görevinden ayrılış tarihi Başkanlığımız İKYS programına kaydedilecek, dosyası Başkanlığımızda bulunan personelin görevinden ayrılış yazısı dosyasının devrine esas olmak üzere Başkanlığımıza gönderilecektir.  

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
zehra emre 2014-09-12 16:24:13

ben sağlık bakanlığı çalışanıyım ve ilahiyat son sınıf öğrencisiyim okulum bittiği takdirde bu geçiş hakkı sağlık bakanlığınıda kapsar mı acaba.... ____ADMİNİN YORUMU____Sayın Okurumuz... Bu tasarı sadece Diyanet İşleri Başkanlık personelini ilgilendiriyor... Siz kendi kurumunuza sormalısınız....

Avatar
safvan 2014-09-12 17:39:45

kpss şartı kalktı mı?

Avatar
i.h 2014-09-12 18:13:32

Keşke insanlar öğretmenlikten imamliga geçseler.

Avatar
S.Nogay 2014-09-12 19:14:59

Sınav şartı yokmu

Avatar
Çakır Hoca 2014-09-12 19:23:00

Değerli site yöneticisi daha net yazsan şu haberi şartları nedir önlisans mezunları girebiliyor mu?

Avatar
m.y. 2014-09-12 19:23:28

Sayın site yöneticileri; ilahiyat mezunu, formasyonsuz ve KPSS ye girmemiş bir imam bu yılki atamalar için basvuruda bulunabilir mi? cevaplarsanız cok sevinirim...

Avatar
kkö 2014-09-12 19:39:50

hiç şartı yok mu? dileyen basvurabiliyor mu? lütfen cevap?

Avatar
kevkeb 2014-09-12 19:45:44

kurumlar arası yeniden atamada 40 yaşını aşmışlardan kpss ve pedego for istenmiyor