İmam ve Müezzinler Meclis gündeminde

CHP İstanbul Milletvekili Faik Tunay imam yer değiştirmelerini TBMM gündemine taşıdı...

İmam ve Müezzinler Meclis gündeminde

CHP İstanbul Milletvekili Faik Tunay imam yer değiştirmelerini TBMM gündemine taşıdı...

24 Ekim 2014 Cuma 14:03
İmam ve Müezzinler Meclis gündeminde
Erdi KARADENİZ / Dinihaberler.com

Eyvah...İmamların işi CHP'ye kaldı...


CHP İstanbul Milletvekili Faik Tunay, yönetmelikte yapılan bir değişiklikle mağdur hale azalma gösteren imam ve müezzinlerin vaziyetini TBMM gündemine taşıyarak, 25 yıldan daha çok bir zaman tıpkı yerde vazife oluşturan bir kişinin bir yönetmelik değişikliğiyle öteki bir yere kaydırılmasının nedenlerini sordu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Başbakanlığı çağında söylemiş bulunduğu “cadı avı yapacağız” cümlesi ile rotasyona tabi tutulan İmam-Hatip ve Müezzin- Kayyımlar içinde bir uygulama bağı olup olmadığını Başbakan Ahmet Davutoğlu’na soran Tunay, yapılan rotasyonların Erdoğan’ın söylemiş bulunduğu “cadı avı” olup olmadığını sordu.

Tunay, 25 sene bu şeklinde hemen hemen insan hayatının emek etabını tıpkı yerde geçiren din görevlilerinin rotasyona tabi tutularak öteki bir yere kaydırılması yanında maddi-manevi ve ailevi problemleri de yanında getireceğini anlatım etti. Tunay’ın Başbakan Davutoğlu’nun yanıtlaması istemiyle vermiş bulunduğu soru önergesi şu şekilde;Başbakanlık

Diyanet İşleri Başkanlığı ‘Diyanet İşleri Başkanlığı Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’ ile imam ve müezzinler için rotasyon uygulamasında değişikliğe gidilmiştir.Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihte cami görevlilerinden vazife yaptığı camide 25 yılını tamamlamış olanların yer değişiklikleri 2014 yılı haziran-eylül döneminde, vazife yerinde 20 yılını tamamlayanların yer değişiklikleri 2015 yılı haziran-eylül döneminde, 15 yılını tamamlayanların yer değişiklikleri ise 2016 yılı haziran-eylül çağında yapılacağı öngörülmüştür. Zorunlu yer değişikliklerine 2017 yılından itibaren vazife yaptığı camide sekiz yılını tamamlayan görevlilerin rotasyona tabi tutulacağı da yönetmelikle getirilmiştir.

Bu çerçevede;

1-Türkiye genelinde rotasyona tabi tutulan İmam-Hatip ve Müezzin-Kayyım sayısı kaçtır?

2- Böyle bir rotasyona gidilmesinin gerekçesi nedir?

3- 25 sene bu şeklinde hemen hemen insan hayatının emek etabını tıpkı yerde geçiren din görevlilerinin rotasyona tabi tutularak öteki bir yere kaydırılması yanında maddi-manevi ve ailevi problemleri de getirecektir. Bu konu için oluşmuş bulunan bir çalışmanız mevcut mıdır?

4- Çerçeve yönetmeliğinde şube müdürü, vaiz, ilçe ve il müftüleri rotasyona tabi tutulacağı ama tercih yapacakları ve ona oranla sınıflandırıldıkları anlatım edilmektedir. Cami görevlilerinde ise böyle bir sınıflandırma ve tercihin olmadığı, yalnızca il müftüsü ve ilçe müftülerinin bulunduğu bir komisyon kurulacağı ve bu komisyona organ 5 üyenin iki dudağı içinde cami görevlilerinin kaderinin tayin edilmesi doğru bir uygulama mıdır?

5- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Başbakanlığı çağında söylemiş bulunduğu “cadı avı yapacağız” cümlesi ile rotasyona tabi tutulan İmam-Hatip ve Müezzin-Kayyımlar içinde bir uygulama bağı mevcut mıdır? Yapılan rotasyonların maksadı cadı avı mıdır?

Son Güncelleme: 13.12.2015 15:25
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
helal olsun demek düşer 2014-10-24 14:30:54

yiğidi öldür hakkını yeme malesef akp milletvekilleri kukla gibi halkı temsil etmiyorlar Cumhur başkanı ne diyorsa Başbakan ne diyorsa gıkını çıkaramıyorlar sonra demokrasiden bilmem neden bahsediyorlar muhalefet böyle görevini yapsın bize helal olsun demek düşer

Avatar
Mahmut Şefik 2014-10-24 14:45:21

Ey dini haberler sitesi. Sizi her daim takip ediyorum. Bazı başlıklarınız veya manşetleriniz sizlere hiç yakışmıyor. Ey vah! İmamların işi CHP ye mi kaldı gibi. Alenen söylüyorum ve yazıyorum ne yazdığımı da biliyorum. Rumuz kod adı da kullanmıyorum. CHP lide değilim. Rejim olarak olarak halkın seçtiği Demokratik Cumhuriyet yönetim şekli ile yaşıyoruz. Muhalefette olacak, İktidarda. Biz mütedeyyinlerin eleştirileri yapıcı olmalı yıkıcı olmamalı, tavsiye edici olmalı tahrik edici olmamalı. Farkımız alenen belli olmalı. Burası yerel gazete sitesi değil. İddia ediyorum ve diyorum ki bu yazıyı silmeden tüm yazarlarınıza okutunuz eminim destek verecektir. Ey vah. İmamların işi CHP ye mi kaldı. Ne kadar basit seviyesiz manşet. Bilginize tevdi olunur...

Avatar
Yakışıklı İmam 2014-10-24 14:52:33

chp'den medet uman tüm zihniyetlere yazıklar olsun.

Avatar
imam 2014-10-24 15:30:15

Lütfen doğru dürüst habercilik yapınız. Eyvah diye başlık atmanız hiç de hoş değil

Avatar
İmam Hatip 2014-10-24 15:31:25

Yazıklar olsun ama Diyanete yazıklar olsun Danışıklı Dövüş yapan Sendikalara yazıklar olsun Görevlisini sevmeyen Sırtına basıp yükselen onlar sayesinde Takdirler teşekkürler mertebeler dereceler alan Müftülere yazıklar olsun. Din görevlilerini : Tarihi ,Geçmişi, Kuruluşundan bugüne kadar Hep Dine Din Görevlisine Düşmanlıkla Aşağılamakla geçmiş olan bir zihniyete muhtaç duruma ondan medet umar bir duruma Düşüren zihniyete , Kendi menfaati için yılanın zehri kendine dokunmadığı için bu adaletsizliğe destek veren Bütün emeği geçenlere YAZIKLAR OLSUN Ama dedimya medet umar duruma düşürdüler İnşallah dünün düşmanı bugün yardımlarıyla Din görevlilerini bu aşağılık durumdan kurtarır Rabbim bu konuda yardımcıları olsun her ne kadar gaye ''üzüm yemek değil bağcıyı dövmek''te olsa. Din Görevlilerini bu duruma düşürenler utansın vesselam

Avatar
4. madde 2014-10-24 16:12:27

hak olan bir şeyi şeytan da söylese hak değilmidir.

Avatar
Kiyam 2014-10-24 17:47:23

Din gorevlileri bu kadar zulmu 28 subatta bile gormedi kimi kandiriyorsunuz

Avatar
MUSA ÖKSÜZ 2014-10-24 18:55:32

DİNİ HABERLER DİYE ORTAYA ÇIKAN SİTEYE BAKIN İNSANLARI AYRIŞTIRMADAN BAŞKA BİR İŞ YAPMIYOR. DİN BUNU EMRETMİYOR. DİN YAHUDİYEDE, HİRİTİYANADA, DİNSİZESEDE, SAĞCIYADA,SOLCUYADA,ERKEĞEDE,KADINADA, HAYVANATADA NEBATA DA SAYGILI OLMAYI EMREDER. SİZN YAPTIĞINIZ HİÇ HOŞ OLMADIĞI GİBİ GEÇMİŞTE BU SİYASİ GÜÇ DİYANETTEN SORUMLU BAKANLA YÖNETİLDİ.

BİR DE TEŞKİLAT YASASINDA ÇEKİN BU YASAYI ŞARTSIZ DESTEKLE ADAM GİBİ BİR KANUN ÇIKARALIM DEDİLER BUNU NE YAPACAKSINIZ. BU GÜNKÜ TEŞKİLAT YASASI ALT TABAKAYA NE GETİRDİ? ÜSTTEKİLE ANCAK KENDİLERİNİ BÜYÜTTÜLER

SORUN BAŞLIK ATTIĞINIZ SİYASETTE DEĞİL SİZDE. BIRAKIN AYRIŞTIRMAYI MEVLANA OLUMAYA ÇALIŞINIZ BU MİLLET SİZDEN BAŞKA BİR ŞEY İSTEMİYOR.