İmam ve Müezzinlerden yılın dolu dizgin bomba itirafları

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın imam ve müezzinler için düzenlemiş olduğu Kur'an-ı Kerim Hizmet İçi Eğitim Kursundan tarihi itiraflar peş peşe gelmeye başladı.

İmam ve Müezzinlerden yılın dolu dizgin bomba itirafları

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın imam ve müezzinler için düzenlemiş olduğu Kur'an-ı Kerim Hizmet İçi Eğitim Kursundan tarihi itiraflar peş peşe gelmeye başladı.

08 Kasım 2015 Pazar 20:18
İmam ve Müezzinlerden yılın dolu dizgin bomba itirafları

DiNiHABERLER.COM / öZEL iÇERiK
 
Diyanet İşleri Başkanlığı, eğitim merkezleri aracılığıyla, bir yandan yeni göreve alınan personelin adaylık eğitimlerini yürütmekte; diğer yandan da Kur’an kursu öğreticilerinin, imam-hatiplerin ve müezzin-kayyımların Kur’an-ı Kerim’i usûlüne uygun ve doğru bir telaffuzla okumalarını sağlamak amacıyla ihtiyaca yönelik hizmet içi eğitim kursları düzenlemektedir.
 
Yılın İtirafları...
 
Hizmet içi Kur’an-ı Kerim Eğitim Seminerlerine Katılan Kursiyerlerden, İtiraf Bombardımanı...
 
Diyanet İşleri Başkanlığı'nın din görevlilerine yönelik açmış olduğu Kur'an-ı Kerim Hizmetiçi Eğitim Seminerlerine duyulan gereksinim kursiyerlerden gelen şok itiraflarla, bir kez daha Diyanet'in doğru yolda olduğunu kanıtladı.

İmamlardan Yılın dolu dizgin bomba itiraflar
 
 
4 ve 5. Dönem Kur’an-ı Kerim Hizmetiçi Eğitim Seminerlerine katılan kursiyerler, haber sitemize dolu dizgin itiraflarda bulundu. Dinihaberler.com olarak her fırsatta Diyanet İşleri'nin din görevlileri için kalıcı ve destekleyici olan bu seminerlerin faydalarına yer veriyorduk, fakat bazı -ne gerek var- zihniyetinde olan hizmet heyecanını yitirmiş cahil imamlarca (!) Yoğun eleştiriye maruz kalıyorduk. Fakat haber sitemize gelen bu dolu dizgin itiraflar ve eğitim merkezlerinde görev yapan hocalardan aldığımız bilgilere göre Diyanet'in nezdinde Dinihaberler.com'un da ne kadar haklı olduğu ispatlanmış oldu. Zira haber sitemize gelen bu açık ve samimi itiraflar, imamların bazı konularda kadar eksik olduklarını ve bu konuda Diyanet'in düzenlediği Hizmetiçi Eğitim Seminerlerinin ne kadar faydalı ve yerinde olduğunu tüm kamuoyuna gösterdi.
 
Din görevlilerinin bu noktada kendilerine yönelik dürüst bir öz eleştiri yapmaları, eksiklilerini farketmeleri ve bu şekilde kendilerini tazeleme ve güncelleme fırsatını bulmaları açısından sevindirici bir durum.
 
Dinihaberler.com olarak gündeme bomba gibi düşen, din görevlilerinin adeta günah çıkartan şok itiraflarını sizler için sunuyoruz...
 
Bu itirafları Daha Önce Hiçbir Yerde Duymadınız..!
 


 
H. D. /KAMAN
 
"Bilmediğimiz Gerçekler Var!"
 
20 yıllık din görevlisiyim ve hafızım. Kur'anı Kerim Hizmet İçi Eğitim Kursuna şiddetle karşı çıkanların başında ben geliyordum. Başkanlığımızı bu konuda eleştiri yağmuruna tutmuş bu tür kursların bizlere hiç bir faydası olmayacağı tezini savunmuştum. 5. dönem kursiyerlerdenim.45 günlük bir eğitimin ardından gördüm ki büyük bir hata yapmışım. 
 
A.K / ANKARA
"Büyük Hata Yapmışım!"
 
23'üncü yılımda müezzin kayyım olarak Ankara'da görev yapmaktayım. Hafızım. Başkanlığımızın "Kur'anı Kerim Hizmet İçi Eğitim Kursu" düzenleyeceği haberini duyar durmaz beynimden vurulmuşa dönmüştüm. Vallahi bıktım, yaz kursları semineri, yok ezanı okuma kursları, müftülüğümüzce hazırlanan hizmet içi kursları derken artık gına geldi. Diyanet'in bütçesini sarsar her sene kurs yapmanın ne anlamı var diye farklı mazeretlere sığındım. Etten püften sebebler işte. Ama öyle değilmiş! Hafız olmama rağmen talim üzerine Kur'an'ı zor okuyaların başında geliyorum. Büyü hata yaptığımı Kurs hocamın karşısında besmele çekerken anladım.
 
M. Ş. / SİNOP
 
"Hafızların ne işi var!"
 
15 yıllık hafızım ve Diyanet'te 5'inci yılımı dolduruyorum. Bizim gibi hafızların "Kur'anı Kerim Hizmet İçi Eğitim Kursu"nda ne işi var. Bizler zaten hafızız. Her şeyi iyi biliyoruz. Ezberlerim ve Kur'an-ı yüzünden okumam da hiç bir sorun yok. Bu durumda Diyanet beni neden "Kur'anı Kerim Hizmet İçi Eğitim Kursu"na yolladı diye kendi kendime mırıldanıyordum. Almış olduğum eğitimden edindiğim izlenimlere göre hafız olmama rağmen ben hiç bir şey bilmiyormuşum. Hafız kardeşlerime şöyle bir seslenişte bulunmak istiyorum. Siz, siz olun bu seminerlere ve kurslara mutlaka katılın.
 
 
E.Ö./ ANKARA
 
"Öğrenecek çok şeylerimiz varmış!"
 
"Her bir görevli sınavı kazanarak din gönüllüsü olmuş, sürekli sınava ve kursa tabi tutulan başka teşkilat var mı acaba? Din görevlisi zaten bilgisinin güncel ve taze olması gerektiğini biliyor" diyerek serzenişte bulunan Emre Hoca Efendi, "Kur'anı Kerim Hizmet İçi Eğitim Kursu'na" katılınca düşünceleri biranda değişti. İmamlık ve Müezzinlik beceri dersinde hutbe de okumuş olduğum arapça metinlerin anlamını bilmiyordum. Bunun yanı sıra ezanı makamına göre nasıl okunur, cenaze duaları,asker uğurlama duaları, yağmur duası ve daha niceleri... Bu konularda nerede ne yapacağımı tam anlamıyla öğrenememiştim. Ama şimdi gördüm ki öğrenecek çok bilgilerimiz varmış.
 
 
 
H.D / SAMSUN
 
"ض خطأ (DAD hata) ya artık cevap vereceğim"
 
15 yıllık cami görevlisiyim. Talim üzerine Kur'an okuma dersi almamıştım. Haliyle harflerin sıfatlarında ciddi anlamda sıkıntı çekiyordum. Mesela Fatiha süresinin son ayetinde bulunan "ض" (DAD) harfinin ( غَيْرِ الْمَغْضُوبِ عَلَيْهِمْ وَلاَ الضَّالِّينَ) ZI olarak mı, DAD olarak mı yoksa ZI DAD karşımımı olarak okunacağı konusunda çekişkiye düşüyor ama bir türlü aradığım cevabı bulamıyordum. Şimdi "ض" (DAD) harfinin nasıl okunacağını ve nereden çıkacağını ayrıca harflerin sıfatlarını öğrenmiş bulunmaktadır. Şimdi bana pamukkale üniversitesinden Kıraat hocası gelip bana " ض خطأ " (dad hata) diyemeyecek. En azından o Prof'a gerekli cevabı vereceğim.
 
 
Y.K YOZGAT
 
"Hafızların içerisinde ne işim var diyordum ki!"
 
5 yıldır D grubu cami görevlisiyim. Sınıfımızda bir ben hafız değilim. Diğer arkadaşlarımın hepsi hafız. İsteyerek "Kur'anı Kerim Hizmet İçi Eğitim Kursu'na" katıldım. Hafızların içerisine düşünce geldiğime geleceğime pişman oldum. İçimden " yahu sen nasıl bir sınafa düştün, bunların hepsi hafız, bir hata yapsan hepsi gülecek, hafızların havasından yanına varılmayacak. Hepsi okumuş bilmiş din görevlileri, benim gibi gariban imam bunların içerisinde ne işi var" diye derin derin düşünürken bir anda kendimi dersin ortasında buldum. Anladım ki, hafızlarında benden hiç bir farkı yokmuş. Meslektaşlarıma bu kurslara katılmalarını tavsiye ediyorum. Yaşım geçmiş, bu yaştan sonra ne alacağım, kafam almıyor, zihnime girmiyor gibi sözler boş sözlerdir. Mutlaka bu kurslara katılmalarını öneririm.
 
"Bilmediklerimi ayağımın altına alsaydım başım göğe ererdi" Hz. Ali'nin bu güzel sözü eksikliklerimizi görme ve bu yolda somut adımlar atma husunda bizlere yol gösterir niteliğinde.
 
 
 
Son Güncelleme: 13.12.2015 15:17
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
İmam Hatip 2015-11-08 20:23:41

Alım Olacak mı. Merak ile bekliyorum

Avatar
NUMAN UÇAR 2015-11-08 20:39:07

İTİRAFÇI ARKADAŞLARA GÖREV VEREN MERCİLERDE HATA. HELE Bİ TANESİ '' ! Hafız olmama rağmen talim üzerine Kur'an'ı zor okuyanların başında geliyorum. '' DİYOR. SİZE YETERSİZ VAZİYETTEYKEN GÖREV VERENLER SİZDEN DAHA BÜYÜK VEBAL ALTINDADIR.
BU KADAR KISA ZAMAN ZARFINDA VERİLEN EĞİTİMDEN VERİM ALINAMAZ. TALİM DEDİĞİNİZ İLME ŞAHSEN BEN 6 YASIMDA BASLADIM 20 YASINA KADAR OKUDUM. HA BU KURSLARIN FAYDASI ANCAK BU İŞİ BİLENE -ETTEKRARÜ AHSEN VELEV KANE YÜZSEKSEN- GERÇEĞİNE GÖRE TEKRARDAN GELEN FAİDEDİR. DİYANETE DÜŞEN GÖREV DİN ADAMI YETİŞTİRECEK ,TA ÇEKİRDEKTEN GELME VE AKADEMİSİNİDE BİTİRMİŞ DİN ADAMLARI ÇÖZÜM OLABİLİR.

Avatar
sezai 2015-11-08 20:41:12

.... yazının içinde geçen......(( fakat bazı -ne gerek var- zihniyetinde olan hizmet heyecanını yitirmiş cahil imamlarca (!)))) bu ifadeleri kınıyorum...aynen iade ediyorum....bu gaf bu siteye yakışmadı...bu sözlerin çıkarılarak düzeltme ve özür bekliyorum...sizle aynı görüşte olmayanları CAHİL diye aşağılayıp küçük göremezsiniz.....

Avatar
veziriazam 2015-11-08 20:51:40

demekki diyanet yaptığı işin nekadar faydalı olduğunu anca öğretebilmiş.

Avatar
Orhan 2015-11-08 21:17:12


Elestiride bulunanlar benim bu kursta ne işim var diyenler boyunun ölçüsünü hemen aliveriyor bu kursta sonuç olarak kurs çok faydalı

Avatar
güzel 2015-11-08 21:22:33

Eksikliklerimizi görme açısından faydalı bu kurslar ancak çok abartmamak gerekiyor.Cahil imam yakıştırması çok ayıp sitenize yakışmamıştır.

Avatar
k.s 2015-11-08 21:35:01

Hizmet içi kursların faydası kaçınılmaz,katılanlara kesinlikle bir şeyler katar.Lakin, dini haberlerin admini kullandığı ibarelere çok dikkat etmeli.Cahil imamlarca (!) ibaresi çirkin bir ibaredir.Bu ve buna benzer ibareleri diyanet camiası için kullanan kesimler bellidir.Tarih boyunca din ve diyanete karşı tavır alan kesimlerin kullandığı ibaredir, yakıştıramadık!

Avatar
Kenan demirci 2015-11-08 21:43:28

Olayi bu kadar parlatmayin yagdanlik olmayin