Kur'an-ı Kerim Hizmet İçi Eğitim Kursuna katılan kursiyer sayısı

Diyanet işleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nce İmam-Hatip ve Müezzin-Kayyımlar için düzenlenen Kur'an-ı Kerim Hizmet İçi Eğitim Kurslarına katılan kursiyer sayısı belli oldu.

Kur'an-ı Kerim Hizmet İçi Eğitim Kursuna katılan kursiyer sayısı

Diyanet işleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nce İmam-Hatip ve Müezzin-Kayyımlar için düzenlenen Kur'an-ı Kerim Hizmet İçi Eğitim Kurslarına katılan kursiyer sayısı belli oldu.

31 Ekim 2015 Cumartesi 07:25
Kur'an-ı Kerim Hizmet İçi Eğitim Kursuna katılan kursiyer sayısı
banner283
DiNiHABERLER.COM / öZEL iÇERiK

Topluma din hizmeti sunma noktasında Kur’an kursu öğreticileri, imam-hatipler ve müezzin-kayyımlar ön plâna çıkmakta ve çoğunluğu oluşturmaktadır. Bu bakımdan söz konusu personelin Kur’an-ı Kerim’i güzel ve usûlüne uygun okuma konusunda yeterli donanıma sahip olmaları gerekmektedir. Bu konuda karşılaşılan olumsuzlukları ortadan kaldırmak amacıyla, Kur’an-ı Kerim’i talim ve tecvid üzere okumaya yönelik eğitim programları hazırlanmıştır.
 
Diyanet İşleri Başkanlığı, eğitim merkezleri aracılığıyla, bir yandan yeni göreve alınan personelin adaylık eğitimlerini yürütmekte; diğer yandan da Kur’an kursu öğreticilerinin, imam-hatiplerin ve müezzin-kayyımların Kur’an-ı Kerim’i usûlüne uygun ve doğru bir telaffuzla okumalarını sağlamak amacıyla ihtiyaca yönelik hizmet içi eğitim kursları düzenlemektedir. Kur’an-ı Kerim’i hem telaffuz, hem ses, hem de mana ve benzeri özelliklere göre okuyan personeli yetiştirmeyi hedefleyen Tashih-i Huruf Kurslarına sınırlı sayıda personel alınabilmektedir. Dolayısıyla bütün personelin bu programa alınmasının mümkün olmadığı gerçeği ortadadır. Bu sebeple Tashih-i Huruf Kurslarına katılma imkânı bulamayan personele yönelik mahallinde/eğitim merkezlerinde uygulanmak üzere, din hizmetlerini yürüten personelin Kur’an-ı Kerim alanında sahip oldukları bilgi ve becerilerini geliştirme, Kur’an kırâatlerindeki eksiklikleri giderme, görev bilincini artırma, motivasyonu sağlama ve mesleki formasyonlarına katkıda bulunmak amacıyla “Kur’an-ı Kerim Hizmet İçi Eğitim Programı” hazırlanmıştır.
 
 
Personelin hizmet içi eğitim ihtiyacını ve bu konuda kısa, orta ve uzun vadede yapılması gerekenleri belirlemek üzere öncelikle din hizmetleri sınıfında çalışan personelin mesleki yeterlikleri belirlenmiştir. Her unvan için belirlenen temel ve özel yeterliklere uygun eğitim programları hazırlanarak uygulamaya konulmuştur. “Gelenek İçinde Gelişme” temasıyla başlatılan bu çalışmalar titizlikle sürdürülmektedir.
 
Diyanet İşleri Başkanlığı, tarihinde ilk defa bütün personeline yönelik Kur'an-ı Kerim Hizmet İçi Eğitim Kurslarını 2014 yılında başlatmış ve halen devam etmektedir. 28.11.2015 tarihinde sona eren 5. dönem Kur'an-ı Kerim Hizmet İçi Eğitim Kursuna katılan Hafız İmam-Hatip, Hafız Müezzin-Kayyım, İmam-Hatip ve Müezzin-Kayyım sayısı bin üçyüz yetmiş (1370).

2014 yılından bu tarafa Dini Yüksek ve Eğitim Merkezi Müdürlüklerince düzenlenen Kur'an-ı Kerim Hizmet İçi Eğitim Kurslarına katılan kursiyer sayısı ise bugün itibariyle 7 bin kişiye ulaşmıştır.


Sarık çeşitlerini görmek için resme tıklayınız

NOT: Değerli Okuyucularımız!
 
Haberlerimizi alıntılayıp yayınladığınız zaman, sitemizi CANLI link verip kaynak olarak gösterebilirsiniz. Biz dinihaberler.com olarak ülkemizde ve dünyada gerçeğin sesi olmaya, ileri demokrasiyi, meritokrasiyi, insan haklarını, özgürlükleri ve hukukun üstünlüğünü savunmaya sonuna kadar devam edeceğiz.
 
Biz hiç bir kurum ve kuruluşa bağlı olmayan, gücünü tamamen özgürlüğünden alan, sivil, bağımsız, tarafsız ve özerk bir haber sitesiyiz. Bize bu teveccühü göstererek kısa zamanda internet haberciliğinde ilk sıralara yerleşmemizi sağlayan siz değerli takipçilerimize en derin selam, saygı ve hürmetlerimizi sunuyoruz.
 
Teşekkürler… dinihaberler.com


Son Güncelleme: 13.12.2015 15:18
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hacı 2015-10-31 09:00:20

Bunları yazıyorsunuz da kursa gelen görevli hangi imkânlar içerisinde gelip gidiyorlar öğretici ek dersini alıyor kursiyer ödenek olmadığı için yolluk ve yevmiye alamıyor. Bunları neden Haber yapmiyorsunuz. Başkanlığa bunları bildirim bakalım

Avatar
m.ates 2015-11-08 22:51:35

Bu kursa sozlesmeliler niye çağrılmiyor.