Kur'an Kursu Öğreticilerinin Sorunu!

Resmi toplantılara katıldığı için diğer kurumlarda ek ders kesintisi yapılmazken, Diyanet de ek ders kesintisi yapılıyor.

Kur'an Kursu Öğreticilerinin Sorunu!

Resmi toplantılara katıldığı için diğer kurumlarda ek ders kesintisi yapılmazken, Diyanet de ek ders kesintisi yapılıyor.

30 Kasım 2014 Pazar 19:02
Kur'an Kursu Öğreticilerinin Sorunu!
ERDİ KARADENİZ / DİNİHABERLER.COM

Kamu personeli tarafından, bizlere intikal ettirildiğinde, cevaplamakta en çok zorlandığımız husus, farklı uygulamalardır.

Bu yazının konusu da, bu türdendir. Ama çözüm var. Yapılması gereken sadece bu işin üzerine gidilmesi...

Bilindiği üzere eğitimcilere verilen derslerin bir kısmı aylık karşılığı bir kısmı ise ek ders karşılığı verilmektedir. MEB'de, Diyanet İşleri Başkanlığı'nda, Emniyet'te, Adalet Bakanlığında, uygulama bu şekildedir.


Grup sayfamız İçin  
Öğretmenlerin, ders ve ek ders saatlerine ilişkin esasların uygulama dayanağını, Bakanlar Kurulu Kararıyla yürürlüğe konulan, "Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar" oluşturmaktadır.


Kuran Kursu Öğreticilerinin ders ve ve ek ders saatlerine ilişkin esasların uygulama dayanağını ise yine Bakanlar Kurulu Kararıyla yürürlüğe konulan, "Diyanet İşleri Başkanlığınca Düzenlenen Eğitim Faaliyetlerinde Uygulanacak Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar", oluşturmaktadır.


Diyanet esaslarında, ek derslerin fiilen yapılma koşulu bulunmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı esaslarında ise ek derslerin yapılmasa dahi, yapılmış sayılacağı haller başlıklı ayrıksı bir maddesi bulunmaktadır. MEB esaslarındaki maddeye göre, öğretmen MEB'in düzenleyeceği toplantı veya seminer türü faaliyetlere katıldığında ek dersin kesilmeyeceği açık olarak hükme bağlanmıştır. Aynı hükmün benzerleri, Emniyet ve Adalet Bakanlığı esaslarında yer almaktadır. Ancak, benzer bir hüküm Diyanet esaslarında yer almadığı için, öğretici katılmasının zorunlu olduğu Diyanet toplantısına katıldığında, ek dersi kesilmektedir.

İki farklı uygulama...

Kuran Kursu Öğreticileri haklı olarak uygulama farklılığının giderilmesini, toplantı da olsa yine Diyanet'in tevdi ettiği görevin yerine getirileceğini belirterek, MEB, Emniyet veya Adalet Bakanlığı esaslarında yer alan "Ek dersin yapılmış sayılacağı haller" başlıklı bir bölümün Diyanet yönetmeliğine eklenmesini istemektedir.

Grup sayfamız İçin  
Diyanet Yönetmeliğinde yer alan hüküm

"Ek ders birim ücreti ve görevin fiilen yapılması MADDE 11 - .. (2) Bu Karar kapsamındaki personele ek ders ücreti ödenebilmesi için, ek ders görevinin fiilen yapılmış olması şarttır. Ek ders ödemelerinden harcama yetkilisi, ödeme emri belgesini düzenleyen gerçekleştirme görevlisi ve bu Kararda belirtilen usul ve esaslar çerçevesinde ek ders görevinin gerçekleştiğine ilişkin belgeyi düzenleyen ve onaylayan diğer gerçekleştirme görevlileri müteselsilen sorumludur."

MEB yönetmeliğinde yer alan hüküm

Ders görevinin yapılmış sayılacağı haller MADDE 16- (1) Bir öğretim yılında 90 günü geçmemek üzere, bu Karar kapsamında bulunan personelden;

a) Bakanlıkça veya verilen yetki uyarınca valiliklerce yurt içinde düzenlenen her türlü eğitsel gezi, konferans, kurs ve seminerlerde görevlendirilenler; fiilen yerine getirdikleri bu görevleri süresince, görevlendirildikleri tarihte kendilerine verilmiş ek ders görevleri varsa bu görevlerini yapmış sayılırlar ve buna ilişkin ek ders ücretleri kadrolarının bulunduğu kurumca ödenir.
Adalet Bakanlığı yönetmeliğinde yer alan hüküm Ek ders birim ücreti ve görevin fiilen yapılması MADDE 13 - (2) Bu Karar kapsamındaki personele ek ders ücreti ödenebilmesi için, ek ders görevinin fiilen yapılmış olması, ek ders görevinden sayılan veya ek ders görevinin yapılmış sayılacağı haller bakımından ise bu Kararda belirlenen koşulların oluşması şarttır. Ek ders ödemelerinden harcama yetkilisi, ödeme emri belgesini düzenleyen gerçekleştirme görevlisi ve bu Kararda belirtilen esas ve usuller çerçevesinde ek ders görevinin gerçekleştiğine ilişkin belgeyi düzenleyen ve onaylayan diğer gerçekleştirme görevlileri müteselsilen sorumludur.


Emniyet Genel Müdürlüğü yönetmeliği

Ek ders görevinin yapılmış sayılacağı haller MADDE 16 - (1) Bu Karar kapsamına giren personel;
a) Milli bayramlar, kuruluş yıldönümleri, açılış ve kapanış günü töreni hazırlık çalışmaları ve törenlerine öğrencilerle birlikte katıldıkları takdirde bu günlerde,
b) Genel Müdürlükçe ders kitabı veya yardımcı ders kitabı, öğrenim programı ve materyal hazırlama, geliştirme, inceleme ve araştırma işlerinde çalıştırılanlar, bu görevleri süresince,
c) Yurt içindeki her türlü eğitsel gezi, spor müsabakaları, konferans, kurs ve seminerlerde görevlendirilenler, bu görevleri süresince, aylık karşılığı ders, ders niteliğinde koordinasyon görevi ile görevlendirildikleri tarihte kendilerine verilmiş ek ders görevleri var ise, ek ders ve ders dışı hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılarlar.


BUNLARA İSTİNADEN: 

1: Bakanlar Kurulu Kararınca Kur'an Kursu Öğreticilerine ek ders yapma şartı koşuyor
2: Sistem, Din Hizmetmerine bağlı olduğu için
3: Milli Eğitim Bakanlığına bağlı öğretmenlerin %50'i o günlerde iş başında. (19 Mayıs, 23 Nisan vb. gibi)


Diyanet İşleri Başkanlığı personeli kendilerini MEB ile kendilerini kıyaslamamalıdır. Bu durumda Diyanet'in yapacağı bir şey yok. Devlet verirse Diyanet'te ek ders ücretini personeline yansıtır. 

ÇÖZÜM: Sen'ler de. Sendikalarda...

Diyanet-SEN, Türk Diyanet Vakıf-SEN, Diva-SEN,Din Bir-SEN kısaca Diyanet çalışanlarının ne kadar sendikası varsa bu işe biran önce çözüm bulmalı ve gerekeni yapmalıdırlar. Ayrıca Kur'an Kursu Öğreticileri hangi sendikanın üyesi ise o, sendikaya baskı yapmalı ve çözüm bulmasını sağlamalıdır. Şimdi birlik zamanı ve herkes elini taşın altına koymalıdır. Ben'im Kur'an Kursu Öğreticimin diğerlerinden ne eksiği var!

 KISACA ÇÖZÜM: SEN'DEGrup sayfamız İçin  
Son Güncelleme: 13.12.2015 15:20
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
meftun 2014-11-30 19:54:16

____ADMİNİN YORUMU___Sayın okurumuz, konu para meselesi değil, hak arayış meselesi. Bu konunun çok uzadığınız ve sendikaların bu işe bir an önce çözüm bulması gerektiğinin kanaatini taşıyoruz. Senin aklın paradaysa onu bilemeyiz...

Avatar
imam 2014-11-30 20:07:39

sendikalar hangi meseleyi çözmüş ki, bunu da çözsünler. Hükümet ve diyanetin yaptıklarını sahiplenmeden başka ne yapmışlar?

Avatar
ahmet 2014-11-30 21:12:18

Siz ne sorunundan bahsediyoesunuz.benim esim ta hakkariye gitti ogrwtmen kendisi.bunlar hop sehir merkezine kuruldu.bu mu soylediginiz haksizlik.hadi onlarda gitsinde oralara gorelim bize bos haberler yapmayin.

Avatar
Hafız 2014-11-30 21:12:26

Yetkili sendika Diyanet sen kuran kursu öğreticilerinin yüzde 90 diyanet sen üyesi. Kuran kursu öğreticilerinin sorunları ile alakalı şimdiye kadar bir çalışması ve kazanımı oldumu? Diyanet senin.İşte siyasi duygusalıkla yapılan sendikacılığın sonucu bu.hala üye olmaya devam etsinler sorunlarda devam etsin. yapacak bişey yok.diğer sendikaların yetkisi yok.yetkiliyiz demesini bilen sorunlarıda çözmesini bilir.

Avatar
Murakıp 2014-11-30 21:26:23

Milli eğitimin denetçileri de murakıp maaşlarının iki katı maaş alıyor, denetimlere resmi araçla gidiyor, bizim müftüler de hizmet aracını makam arabası gibi görüyor, müftülük şoförünü de aile şoförü gibi, murakıp da kar kış demeden saatlerce dolmuş bekleyip yürüyor.Bu zulmün hesabını mevla öyle bir soracak ki hiç şüphem yok....

Avatar
k.k.hocası 2014-11-30 21:41:32

Yetki sahibini buldu diyen sendikalar, yılda iki kez, 9 yılda 18 kez pazarlık masasına oturanlar 75 bin üyesi olmakla hop oturup, hop kalkanlara iş düştü, haydi iş başına...

Avatar
fahri k.k.ö. 2014-11-30 22:12:04

bırakın şu eki falan kadrolu hocaların maaşı yeterde artar bile yapılan görev ne taşmı taşıyolar rabbim bizede versede o makamı fazlasına gerek yok

Avatar
Diy.Gör. 2014-11-30 22:16:45

Sevgili admin Kur'an Kursu hocalarını kayırıcı açıklamayı yazarken gerçekleri hiç dile getirmeden hocaları MEB, Emniyet ve Adalet bakanlığı ile karşılaştımışsın gerçek nedir derseniz 657 Sayılı D.M.K nunda bir memurun çalışma saati 8 saattir ama her ne hikmetse K.K. hocaları günde 9-12 saatlerinde günlük üç saat ders verip üzerine birde ekders alıyorlar bu hangi kitapta yazıyor bu insanlar normal mesaiyi bile yapmıyorlar tek görevlisi olanlar yaz tatilinde K.K.nun beklemesi gerekirken kursu kapatıp tatile gidiyorlar ama Milli Eğitimde ve Diğer kurumlarda çalışan öğreticiler en azından 8 saat çalışıyor kısacası K.Kursu Öğreticileri norma maaşı hakedecek saati bile çalışmıyorlar bu adaletmi önce K.K.Öğreticilerini bir 8 saat çalıştırın ondan sonra bu açıklamaları yazın