Kur’an-ı Kerim Hizmet İçi Eğitiminde kursiyerlerde görülen hatalar

DiNiHABERLER.COM / öZEL iÇERiK   Diyanet İşleri Başkanlığı, eğitim merkezleri aracılığıyla, bir yandan yeni göreve alınan personelin adaylık eğitimlerini yürütmekte; diğer yandan da Kur’an kursu öğreticilerinin, imam-hatiplerin ve müezzin-kayyımla

Kur’an-ı Kerim Hizmet İçi Eğitiminde kursiyerlerde görülen hatalar

DiNiHABERLER.COM / öZEL iÇERiK   Diyanet İşleri Başkanlığı, eğitim merkezleri aracılığıyla, bir yandan yeni göreve alınan personelin adaylık eğitimlerini yürütmekte; diğer yandan da Kur’an kursu öğreticilerinin, imam-hatiplerin ve müezzin-kayyımla

09 Kasım 2015 Pazartesi 00:40
Kur’an-ı Kerim Hizmet İçi Eğitiminde kursiyerlerde görülen hatalar
banner283

DiNiHABERLER.COM / öZEL iÇERiK
 
Diyanet İşleri Başkanlığı, eğitim merkezleri aracılığıyla, bir yandan yeni göreve alınan personelin adaylık eğitimlerini yürütmekte; diğer yandan da Kur’an kursu öğreticilerinin, imam-hatiplerin ve müezzin-kayyımların Kur’an-ı Kerim’i usûlüne uygun ve doğru bir telaffuzla okumalarını sağlamak amacıyla ihtiyaca yönelik hizmet içi eğitim kursları düzenlemektedir.

Kur’an-ı Kerim’i hem telaffuz, hem ses, hem de mana ve benzeri özelliklere göre okuyan personeli yetiştirmeyi hedefleyen Tashih-i Huruf Kurslarına sınırlı sayıda personel alınabilmektedir. Dolayısıyla bütün personelin bu programa alınmasının mümkün olmadığı gerçeği ortadadır. Bu sebeple Tashih-i Huruf Kurslarına katılma imkânı bulamayan personele yönelik mahallinde/eğitim merkezlerinde uygulanmak üzere, din hizmetlerini yürüten personelin Kur’an-ı Kerim alanında sahip oldukları bilgi ve becerilerini geliştirme, Kur’an kırâatlerindeki eksiklikleri giderme, görev bilincini artırma, motivasyonu sağlama ve mesleki formasyonlarına katkıda bulunmak amacıyla “Kur’an-ı Kerim Hizmet İçi Eğitim Programı” hazırlanmıştır.

Yaptığımız araştırmalar sonucunda şimdiye kadar Kur’an-ı Kerim Hizmet İçi Eğitim Kurslarına katılan kursiyerlerde bariz görülen bazı! hataları siz değrli okurlarımızla paylaşmayı uygun gördüş. İşte o hatalar...
 
 
1: İdğâm-ı Meal Gunnelerde, idğam yapılıyor ama gunneler yapılmıyor ve tutma miktarlarına dikkat edilmiyor...
2: Makam yapacağım diye Medd-i Tabiîler 2 elif veya yerine göre 4 elif çekiliyor.. 
3: Medd- Lin ve Medd-i Arızlar yeteri kadar çekilmiyor. Uzatmalar Har-i lin üzerinde yapılmıyor... 
4: İnce harfler arasında yer alan kalın harfler kaybolup inceliyor...
5: Sakine hareke verilerek sükun  kıpırdatılıyor.
6: Sese ağlar gibi hazin bir edâ veriliyor.
7: Tahkik okuyuşlarda uyulması gereken ölçülere dikkat edilmiyor.
8: Hükmür'ra kaidelerine uyulmuyor. Kalın okunan yerde ince, ince okunan yerde kalın okunuyor
9: Makam yapayım derken sese olması gerekenden fazla ses verilerek kulak tırmalayan sesler oluşuyor
10: Kıraata yüksek perdeden giriliyor. Dolayısiyle İniş ve çıkışlar da yersiz oluyor.
11: Ayet sonlarında karar sesi verilmeden ani bitirişler yapılıyor.
12 Kur'an tilavetinde Sad ve Sin harfleri birbirine karışıyor.
13: Harflerin mahreçleri doğru adresten çıkmıyor.
14: Lazımi sıfatlar tam anlamıyla bilinmediğinden nerde ses akıtılır nerde nefes akar vurgulanmıyor.
15: Ra harfi titreştiriliyor.
16: Peltek harfler yeterince dil ucundan çıkmıyor.
17: Harfleri doğru ve net okuma adına Dudak talimlerine dikkat edilmiyor.
18: Kur'an- ı Kerimde en çok karşımıza çıkan ihfa tecvidini yaparken dil yukarı kalkıyor ve ğunne sesi çok kalın çıkıyor.
19: Bila ğunneler tutulmaması gerekirken tutuluyor.
20: Özellikle İdğam-ı misleyn, idğam-ı meal ğunne, iklab gibi tecvitlerin tutma miktarlarına dikkat edilmiyor.
21: Besmelede ölçüsüz uzatmalar oluyor. Euzu kısmında -e- ve -ayn- ayrımı yapılmıyor.
 
 
 
 
 
 
 
Son Güncelleme: 13.12.2015 15:17
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
gazneli mahmut 2015-11-09 20:18:43

diyanet haber sitesi sorumluları biliyorum bu yorumumu yayınlıyamyacaksınız siz tarafsız falan değilsiniz bizzat tarafsınız ama olsun yayınlama cesaretiniz olmasada benim için okumanız yeterli hiç olmassa deşarj olurum sizin devamlı diyaneti öven methiyeler sıraya dizen imamları müezzinleri aşağılayan diyanete zerre toz konduramıyan sizler tarafsız ol la maz sınız . başkanılığı aylar sonra uygulamaya girecek en basit yönetmenliklerini bile müjde müjde diye bizlere yutturmaya çalışan sizler tarafsız olamassınız. hizmetiçi eğitim kurslarındaki en çok yapılan yanlışları biryerlerden alarak bence o kurumda gizli kalması gerken leri alarak burada sıraya dizdirenler tarafsız olamassınız . imamları müezzinleri bu kurslara karşı çıkıyorlar diye cahil diye itham edenler tarafsız olamassınız. sayın mehmet görmeze birisi bir eleştiri getirmiş diye geçen hafta yerden yere vurduğun kişeye sen baştan kaybettin diyen sizler tarafsız olamassınız siz tarafsınız başkanlığın gayrı resmi tara

Avatar
aciz kul 2015-11-09 21:57:48

...marifet sadece kur'an-ı düzgün okumak değildir... bu yaşanmak için indirilmiş olan kitabı sadece kıra'ata indirgemek olur....e yi a yı çıkarmaya verdiğimiz önemi eğer onu daha iyi anlamaya yaşamaya tatbik etmeye verseydik müslümanlar olarak bu halde olmazdık...zalimler hergün kabeden daha muhterem olan müminin kanı akıtıyor her gün yüzlerce kabeyi yıkıyor...hocalar toplanmış 45 gün e yi a yı düzgün çıkarmaya uğraşıyor...keşke 45 gün ümmeti muhammet in hali ne olacak nerelerde hata yapıyoruz kur'anı nasıl daha iyi yaşar ve yaşatırız vs. vs. diye kafa yorsaydık daha makbul olurdu...cemaat çektire çektire kuran okuyan değil ilmiyle amil önderler arıyor...bunu anlayamıyoruz...güzel okudukmu herşey bitmiyor..

Avatar
hum kuşu 2015-11-09 12:53:52

itiraf ediyorum: hizmet içi eğitimlerde gördüğüm en büyük eksiklik öğretici olarak gönderilen hocaların acizliği ve yetersizlikleridir. pedagojik formasyonun olmayışı en büyük eksikliktir. karşısındakini yem gibi gören sosyal bilimlerden uzak despot bir kafayla kimseye bir şey öğretilemez.bu nedenle hizmet içi eğitimler verimli olmanın ötesinde personeli oyalamaktan başka bir şey değildir. zira bu kadar ciddi olan bir konuda 45 günlük bir süre oldukça komiktir. bu tür eğitimler zman ister,sabır ister.

Avatar
hafız 2015-11-09 01:20:03

ne kalıkı geriye.....
desene yenibaştan başlamalı diye....

Avatar
imam 2015-11-09 07:10:31

diyanet durmuş durmuş kurumuş dallara şekil vermeye kalkıyor bu eğitimi göreve başlamadan önce ver 20. 25. hatta 30 yıllık görevliyi kursa çağır kendimizi kandırıyoruz dostlar bizi alış verşte görsün hesabı evet eğitim lazım ama bunu tam baştan sıkı tutmak lazım bazı şeylerin sonradan kazanımı zor olsada tat vermiyor kursdan dönenleri görüyoruzy aşı gençse birşeyler almış ama belli yaşını alanlar için değişim yok buda benim gözlemim

Avatar
Kkö 2015-11-09 08:03:48

Ayyynennn kesinlikle bu hatalarımız var maalesef. Bu programlara aynı ehemmiyetle kkölerinde ihtiyacı var

Avatar
Doğulu Kkö 2015-11-09 09:22:18

Hizmet içi eğitimler iyi güzel de eğitimi veren eğitmenin de iyi okuyor olması lazım.Sertifika vermiş olmak için düzenlememeli bu kurslar.Zira öğrenciye sesini duyurmaktan korkan hocalar var.

Avatar
İmam 2015-11-12 05:34:04

Benim değerli arkadaşlarıma sorum olacak. soru 3 yılını doldurmuş kadrolu mbsts den de 50 üzeri alan bir imam c sınıfı Camii ye dilekçe ile başvuru yapabilir ve naklini c sınıfı o Camii ye alabilirmi. Yoksa c sınıfı Camii ye dilekçe kabul olmazmı. Yoksa Mutlaka sınava girmek şart mı.