Müftü Şahin; "Mirac, bir rüya değil, hak ve hakikattir"

Kırşehir İl Müftüsü Mehmet Şahin, Mirac kandili dolaysıyla bir mesaj yayımladı.

Müftü Şahin; "Mirac, bir rüya değil, hak ve hakikattir"

Kırşehir İl Müftüsü Mehmet Şahin, Mirac kandili dolaysıyla bir mesaj yayımladı.

24 Mayıs 2014 Cumartesi 14:03
Müftü Şahin;
banner221
Mirac; Yükselme zamanı, yükselme aleti yani merdiven manalarına gelmektedir. Bu, Miracın kelime olarak ifade ettiği manadır. Terim olarak ise, Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.V)’in dünyadan kalkarak, şehadet alemi dediğimiz madde aleminin ötesine geçmesi, gayb alemlerine girmesi, Yüce Yaratıcı Allah Tealanın kurbuna müşerref olması hadisesinin gerçekleştiği zamanı ifade etmektedir. Ya da bu kutsal ve mucize olayın gerçekleşmesi ile ilgili vasıtanın, yani yükselme merdiveninin kendisini anlatmaktadır.
 
Nitekim Peygamberimizin ilahi huzur ile şereflendiği geceye Mirac gecesi denilmiştir. Yükselmenin gerçekleştiği gece, yükselişe vasıta olan aletin zarfı manasına kullanılmaktadır.
 
Miracın gerçekleştiği; Kur’an ayetleri ve Hadis-i Şeriflerle sabittir. İsra suresinde ve Necm suresinde bu konu anlatılmaktadır. Nitekim bu, inanan insanlar arasında, herkesin bildiği bir bilgi ve inanılan bir gerçek olarak asırlar boyu kabul edilegelmiştir.
 
Mirac, bir rüya değildir. Aynı hak ve hakikattir. Ayrıca Mirac, sadece ruhen olmuş bir olay değil, hem ruh, hum bedenle gerçekleşmiştir. Yani Peygamberimiz (S.A.V), hem ruhu, hemde bedeniyle ilahi huzura müşerref olmuştur.
 
Miracın bir takım hikmetleri vardır. En önemli hikmeti, kainatın yaratıcısı olan Yüce Allah’ın, Kainati hürmetine yarattığı sevgili resulünü takdir buyurduğu kemal noktalara çıkarmak için, kendi mülk ve melekûtünü gösterip, marifet ufuklarını tanıtmasıdır.
 
Mirac ile elde edilen en önemli netice ise; Sevgili Resulüne vaad ettiği ebedi saadetin kapılarını açması ve oraları O’na göstermesidir. Bu kapıyı da kapamayarak O’nun izinden giden ümmetine de açık tutmasıdır.
 
25 Mayıs 2014 Pazar günü akşam Mirac Kandilidir. Kandil vesilesiyle Merkez Hoca Ahmet Yesevi Camiinde Akşam Namazına müteakip Mevlid-i Şerif ve Vaaz programı gerçekleştirilecektir.
 
Tüm halkımızın Mirac Kandilini kutluyor, ülkemiz ve insanlık için hayırlar getirmesini Yüce Mevla’dan niyaz ediyorum. 
 
 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
turan 2014-05-24 17:53:47

Ruhen olduğunuda söyleyen kaynaklar var

banner261

banner260