Rotasyon imamlara eziyet mi olacak meziyet mi?

Öncelikle nedir bu rotasyon? neden gerek duyulur? kurumlar için avantajları ve dezavantajları nelerdir? kısaca bunlara değinelim.

Rotasyon imamlara eziyet mi olacak meziyet mi?

Öncelikle nedir bu rotasyon? neden gerek duyulur? kurumlar için avantajları ve dezavantajları nelerdir? kısaca bunlara değinelim.

29 Mayıs 2014 Perşembe 00:44
Rotasyon imamlara eziyet mi olacak meziyet mi?
banner283
Yüsra YİĞİT / ANKARA / DİNİHABERLER.COM

Rotasyon kelimesi Fransızca kökenli olup ''döndürme'' anlamına gelir. Kurum ve işletmelerde çalışan motivasyonunu artırma, daha fazla iş deneyimi kazanma amaçlarıyla uygulanır. Personel kurumun farklı departmanlarında çalışarak daha fazla konuda bilgi sahibi olur ve iş verimi artar. Dezavantaj olarak da personelin yeni işe alışma sürecinde geçirdiği zaman kaybı ve acemilikten kaynaklanan maddi kayıplar yaşanabilir.
 
Gelelim imamlara uygulanmak istenen rotasyon konusuna. Her şeyden önce rotasyonun toplam kalite yönetimi açısından tanımına uymayan bu uygulama imamları döndürmekten(!) başka bir şey değil... Aynı eğitimi almış olan imam A köyünde yaptığı hizmeti, miadı doldu diye B köyünde yapmaya devam edecek.
 
Başlıca amacı çalışan motivasyonunu artırmak olması gereken rotasyon tanımı acaba bu uygulamanın neresinde? 

Bırakın motivasyonu artırmayı, tamamen moralleri dibe vurduracak bir uygulamadan başka bir şey değil bu yapılmak istenen.
 
Ülkemizde farklı meslek gruplarında uygulanmakta olan rotasyonun bir de amacı olmalı. Askeri personellerde ve Emniyet teşkilatında uygulanan rotasyonun gerekliliği hepimizce ne kadar aşikarsa; imamlara uygulanmak istenen rotasyonun gereksizliği de başta Diyanet-Sen Genel Başkanı Bayraktutar olmak üzere herkes tarafından o kadar aşikardır. Yapmış oldukları basın açıklamasındaki söylemlerine kelimesi kelimesine katıldığımızı da belirtmek isterim. (Haberi okumak için tıklayınız)
 
Allah aşkına bir Allah'ın kulu çıksın ve desin ki, imamlara rotasyon şarttır çünkü; sürekli aynı yerde görev yaptıklarından kurum körlüğü yaşıyorlar, bölge halkı tarafından tanındıkları için can güvenlikleri tehlike altında ve uzun süre aynı bulunduklarından hitap ettikleri kişilere taraflı davranabiliyorlar. Askeri birimde ve Emniyet camiasında görev yapanlar açısından bakıldığında haklılığı şüphe götürmeyen bu sıkıntılar acaba imamlarda nasıl tecelli eder? Bir cami imamının kurum körlüğü ne olabilir? Namazı her gün aynı kıldırıyor bunda kurum körlüğü oluşmuş başka bir imam gelsin de yeni bakış açısı mı getirsin diyeceksiniz? Ya da bu imam 5 vakit camiye gidip geliyor giderken yolda düşer başını taşa çarpar maazallah can güvenliği tehlikede yerini değiştirelim mi diyeceksiniz? belki de bu imam cemaatle çok samimi olmuş bazılarına tolerans tanıyor hep aynı kişileri namazda en ön safa alıyor diye torpil kaygısı mı yaşayacaksınız? Köyse köy, imamsa imam. Yapılan iş aynı, işi yapan aynı. Nedir Allah aşkına bu rotasyonun gereği? Hatta nedir bu rotasyonun halka ya da imamlara getirisi?
 
İmamlık sadece bir meslek olmaktan ziyade mesleküstü kutsal bir görev ve bu görevi layıkıyla ifa eden imamlar da halkın gözünde mukaddes şahsiyetlerdir. İmam bulunduğu yerin halkını ne kadar iyi tanır, onlarla nasıl diyalog kuracağını ve nasıl hitap edeceğini ne kadar iyi analiz edip öğrenirse, onlara neyi nasıl vereceğini de o kadar iyi bilir ve verilen hizmette o derece yerini bulur. Ee bunlar da zamanla oluyor tabi ki. Cemaatiyle tam anlamıyla bütünleşen bir imamın görev yerini sırf süresi doldu diye değiştirilmek istenmesi yalnızca imama değil orada yaşayan halka ve yıllarca verilen emeğe de büyük haksızlık olacaktır. 
 
 
Yapmış olduğu olumlu uygulamalar göz önüne alındığında umuyoruz ki Diyanet bu rotasyon kararından vazgeçer ve imamlara görevlerini gönül rahatlığıyla istedikleri yerde istedikleri kadar yapma fırsatını tanır.

Diğer haberi okumak için tıklayınız
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
tebdili mekanda ferahlık vardır... 2014-05-29 01:36:35

kardeşim sen her kimsen takma isim kullanıyorsun ve yanlış yerlere hizmet ediyorsun. imamlık namaz kıldırmaktan ibaret değildir. siz eğer 10 bin 20 bin kişilik mahallenin imamı iseniz o mahallenin cocugunu,gencını,kadınını,erkegını yetiştirmek zorundasınız. Kur'an dersi yapma,hadis,tefsir,siyer dersi yapma,namazı kıldır git,camiden kaçar gibi git,cemaatle ilgilenme,ek işler yap,imamlık senin ikinci işin olsun. ondan sonra da tabı rotasyon istemezsin. gittiğin yerde kömür sattırmazlar sana,dukkan açamazsın,sıva,badana boya,tarım,hayvancılık yapamazsın. tabi gittiğin koyun yeni sarı çizmeli mehmet agası sen olamazsın. müftüler,şube mudurleri,şefler,diyanet ilkeri baskanı,hukumetler 5 yılda bir değişsin ama imamlar değişmesin,pineklesinler oyle mi?
100 ila 300 arası mevlit parası alsınkar,zengin sosyete kısmının hocası,fakirin ulasamadıgı insanlar olsun,selayı,cenaze yıkamayı ekmek kapısı olarak gorsunler,sonra da biz Peygamber mesleği yapıyoruz desinler.

Avatar
musa hoca sultanbeyli 2014-05-29 04:58:39

daha iyi hizmet yapmak maksadıyla aynı ilçe becayış istedik ne görelim bunun için vukuat gerekçesi şartmış.kendi aramızda rotasyona karşı çıkıyorsun daha ne yapalım.artık cemate buradan ayrılmak için git şikayet dilekcesi ver diyeceğiz galiba!

Avatar
dışardan bakis 2014-05-29 06:43:02

O kadar haksız ve isabetsiz buluyorum ki yazdiklarinizi.Bu halk yillarca kendini koyun gibi gören gittiği yere alistiktan sonra dini hizmet alaninda hiçbir şeye elini sürmeyen üstelik kök saldigi yerde kendi işlerinin yaninda ek iş imamlik yapan imamlardan yaka silkiyor.benim memleketimde vakit namazina gelmeyen imama çıkışan köylüler imamin benim işim gücüm var sizle mi ugrasayim sözüyle karsilasabiliyor.zira işi zaten o köyün yerlisi olan imamin ekip diktigi tarlalar.elbette rotasyon bu adama eziyettir.meziyet olmaz zira adamda zerre meziyet yok.ins da en kisa zamanda defolup gider.kurdugu saltanat tez elden bozulur.darisi kuran kursu hocasının başına. ...

Avatar
Halis Çamoğlu 2014-05-29 07:56:23

Bu kadar rahatsız olmak niye? Diğer pek çok kurumda olan bir uygulama zaten. Bence bu uygulama pek çok sebepten dolayı geldi.
Bazı görevlilerin gayri resmi olarak ikinci bir iş, daha doğrusu "birinci iş" yapması, gerçek görevin ikinci planda kalması!
Umre ve Hac görevlendirmelerinde biliyorsunuz; "şu kadar grup oluşturursanız grubunuzla gidiyorsunuz" kuralı nedeniyle yıllardır o bölgede görev yapıp hatırı sayılır bir çevreye sahip görevlilerin sürekli olarak Hac ya da umreye gitmesi, diğer daha göreve yeni başlamış veya mahallede görev yapanların madur ve mahzun olması...
Yeni bir yere giden görevlinin yeni bir heyecanla göreve başlayacağının düşünülmesi. Bence haksız da değiller. Tabii derdi Allah rızası olan için, gönlünü "Hakk"a bağlayan için şurası ya da burası olması çok ta önemli değil. Ama gönlü "halk"a bağlı ise her şey sorun!
'İlahi ente maksudi ve rıdake matlubi' diyen kardeşlerimi ve yarın Hakk divanında mahcubiyeti düşünenleri tenzih ederim. Selam ve dua ile...

Avatar
Hacı Yusuf 2014-05-29 08:33:43

Diyanet Sen tavrının yapmacık olduguna inanıyorum.Yeterki iki üyesi fazla olsun.2005 yılyında şef ve müdürlere rotasyon olmasını teklif ette.Mutabakat metinlerinde var. Bir sendika ilk defa memur aleyhine cürüm işledi.İşte sonuç İmam ve müezzine kadar indi.Yetki çığırtkanlığı değil, yetkiin gereğini yapmak önemli.

Avatar
sahi neydi rotasyon 2014-05-29 09:18:14

kardeşler rotasyona karşı çıkan sendika üyesiyim ama keşke olmasaydım istedikleri kişileri nakillerini ahbap çavuş ilişkisiyle yaptırp köylerde hergün can güvenliği tehlikesi taşıyan ama köyde görev yapıyo elimize ayağımıza takılmaz diye ötekileştirip kaderlerine mahkum edilen,girdikleri nakil sınav yerlerine bize daha fazla
yarar sağlıyor daha rahat camilerde görev yapsın bu üyemiz zor şartlarda çalışamaz müftü bey diye telefon ettiren bir sendikanın üyesi olmaktansa bu sendidan ayrılmak daha iyi olur sanırım çünkü çok zor şartlarda çalışan görevliler yanında onlardan intikam almak için çocuklarının psikolojisini bozmak suretiyle intikam alınmak isteniyor.Onurumuzla yaşamak bizim de hakkımız deyil mi?

Avatar
G.İ.H. 2014-05-29 10:33:09

Herkes bir kenara yazsın bunu... Rotasyon çıktıktan sonra köyden şehire ineceğini falan zannedenler, sadece köylerinin değiştiğini görünce, ve hatta yeni atandığı yerin eskisinden daha kötü olduğunu görünce sırf bu mesele yüzünden psikolojik buhranlara düştüğünü görünce ah vah para etmeyecek... Görünen köy kılavuz istemez...Rotasyondan birşey umanlar (imam ve müezzinler) çok hayal kırıklığı yaşayacak çok... Sen bir İsmail COŞAR oldun da bu kurum seni baş tacı etmedi mi? sen bir Ali TEL oldun da yüzüne bakılmadı mı? Biraz gerçekçi olalım...

Avatar
Adem telli 2014-05-29 10:53:47

Köydeki imamlar neden seviniyor. Sizi şehire getirecek bir düzenleme gelmiyor ki. sadece köyünüz değişecek. Şehirdeki imamlarıda köye çekemeyeceklerine göre. Kısaca Göçebe hayatı:))