Rotasyona Alternatif

Din Görevlileri kendi aralarında becayiş sistemini konuşuyorlar...

Rotasyona Alternatif

Din Görevlileri kendi aralarında becayiş sistemini konuşuyorlar...

24 Ağustos 2014 Pazar 17:50
Rotasyona Alternatif
Erdi KARADENİZ / ANKARA /DİNİHABERLER.COM

Diyanet İşleri Başkanlığı Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde Değişiklik Yaparak İmam ve Müezzinlere Rotasyon Şartını Getirdi. 
 
Yapılan yönetmelik değişikliği ile birlikte illerde il müftüsünün başkanlığında beş kişilik ‘Değerlendirme ve Yer Değiştirme Komisyonu’ kurulacak. Komisyonlar bu ay içinde toplanacak. 100 bin kişiyi ilgilendiren düzenlemeye göre 2014 yılından itibaren aynı yerde 25 yıl görev yapan cami görevlileri başimam-hatip, uzman imam-hatip ve imam-hatip ile başmüezzin ve müezzin-kayyımlar rotasyona tabi tutulabilecek. Uygulamadan 2015 yılında 20 yılını, 2016’da 20 yılını dolduranlar etkilenecek. Zorunlu yer değişiklikleri 2017 yılından itibaren 8 yılını dolduranlara yapılmaya başlanacak.
 
Buna göre 
 
25 yılını tamamlayanların yer değişiklikleri 2014 Haziran-Eylül döneminde,
20 yılını tamamlayanların yer değişiklikleri 2015 yılı Haziran-Eylül döneminde, 
15 yılını tamamlayanların yer değişiklikleri 2016 yılı Haziran-Eylül döneminde yapılacak. 
8 yılını tamamlayanların yer değişiklikleri 2017 yılı Haziran-Eylül döneminde yapılacak.
 
İlk uygulama bu yıl başladı ve 25 yıl aynı camide görev yapan imam ve müezzinler rotasyona tabi tutulmaya başladı. Kısa bir süre sonra bu iş tamamlanmış olacak. Ancak 25 yıl aynı camide görev yapan imam ve müezzinlerin sayısı çok değil. Geniş çaplı rotasyon işlemleri ise gelecek yıllardan itibaren başlayacak.
 
Din görevlileri ise bu duruma seyirci kalmadı. Din görevlileri rotasyona tabi tutulup nereye gidecekleri belirsiz bir durum olduğu için kendi aralarında anlaşarak rotasyona alternatif olarak karşılıklı yer değiştirme (Becayiş) yolunun açılmasıyla birlikte becayiş yapmaya başladılar. Becayiş için şimdiden kendi aralarında anlaşan din görevlileri zamanı gelince becayiş yapacaklarını dile getirdiler.
 
Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde Yapılan Değişikliğe Göre Karşılıklı yer değiştirme (Becayiş) yolu açıldı.
 Buna göre becayiş yapabilmek için; Personelin karşılıklı yer değiştirme istekleri, aynı sınıf ve unvanda olmak kaydıyla merkezde birim amirlerinin, taşrada müftü, dini yüksek ihtisas merkezi veya eğitim merkezi müdürlerinin muvafakati ve atamaya yetkili amirin uygun görmesi üzerine Başkanlığın izni ile yerine getirilecek.
 
- İşte Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde Yapılan  Bahsi Geçen Değişiklik-
 
MADDE 11 – Aynı Yönetmeliğin 20 nci maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
 
“MADDE 20 – (1) İstek üzerine yer değişikliği; mazeret sebebiyle, süre sebebiyle ve karşılıklı yer değiştirme talepleri üzerine yapılan yer değiştirme işlemleridir.
 
c) Karşılıklı yer değiştirme: Personelin karşılıklı yer değiştirme istekleri, aynı sınıf ve unvanda olmak kaydıyla bu maddenin 
 
(b) bendinde zikredilen süreler dikkate alınarak merkezde birim amirlerinin, taşrada müftü, dini yüksek ihtisas merkezi veya eğitim merkezi müdürlerinin muvafakati ve atamaya yetkili amirin uygun görmesi üzerine Başkanlığın izni ile yerine getirilir.
 
Karşılıklı yer değiştirme (Becayiş) yolunu açan Diyanet, Becayiş için başvuruda bulunan personele onay verecek mi, vermeyecek mi bunu zamanla hep beraber göreceğiz.
 
Becayiş yolunuz açık olsun...DİĞER HABERLERİMİZİ OKUMAK İÇİN RESME TIKLAYINIZ 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Tahsin 2014-08-24 00:28:01

Sendika bu konuda dava açmıştı ne zaman belli olur acaba?

Avatar
Ipotek 2014-08-24 00:35:38

Bu Camiler becayiş yapan imamların tapulu malımı. Rotasyonun amacı ne idi. Ne oluyor. Şehirde, merkezde görev yapana devam, köyde yıllarını verene sende maalesef avam muamelesi.

Avatar
ahmet temur 2014-08-24 00:44:42

vermezse kendi bilir mahkemeye veririrz olur biter ortada bir yönetmelik varsa ozaman en önce diyanet buna riayet edecek ozaman..

Avatar
Harun 2014-08-24 01:01:58

Normal durumda becayişler kapalı. Ancak hizmet gereği yer değişikliği yapılabilir.yani görev konusunda verimsiz, cemaatiyle geçimsiz,sürekli şikayet alan görevlinin müftüsünün teklifi (raporu) ile aynı ilçedeki bir başka görevli ile karşılıklı yer değiştirebilir. Yoksa ben nasıl olsa rotasyona uğrayacağım anlaşayım başka arkadaşla yer değiştireyim böyle bir değişikliğe müsade edilmiyor,edilmemeli..

Avatar
Maraşlı 2014-08-24 01:57:58

İmamlar becayiş yapıyorlar fakat bazı yerlerde bu becayiş kağıt üstünde oluyor, hocaefendiler aralarında ve müftüyle anlaşıp görev yerlerinde göreve devam ediyorlar. Becayişin artısı eksisi var. Kimi hocaefendi hizmetini oturtmuş güzel güzel görevini yaparken kimisi de krallığını kurmuş camiyi bürosu gibi kullanıyor. Kurunun yanında yaş da yanıyor malesef .

Avatar
imam 2014-08-24 08:06:30

Nasil rotsdyon anlsmadim 150 m ilerideki camiyle degisiklik yapildi olan garibe oldu bir is yapacakssk arkasinda duralim.rotasyonsa olsun olmsyscskss buna lutfen rotssyon demeyelim komsu koydeki imamlar birbirile dridiyor bu sistemde metkezde acilma olmaz bir koydeki arksdss nasil sehre gelecek

Avatar
threestars 2014-08-24 09:57:25

Bence de becayiş kapatılmalı...koydekiler napsın...ilcede yada ildekiler sefayı koydekiler cefayı mi ceksin....ama yok hep bana hep bana....

Avatar
Ardıç ÇINAROĞLU 2014-08-24 10:03:23

Dostlar bize sadece 25 yılını dolduranlar arasında becayiş yapabilirsiniz dediler,ama kanunda benim anladığım kadarıyla bulunduğu yerde sekiz yılını dolduranlarında 25 yılını dolduranlar arasında becayiş yapabilecekleriydi.Başka yerlerde yaptıklarını duyduk hatta yapanlarla görüştük oluyor dediler.Biz dairemize böyle bir teklifle gittiğimizde bize olmaz dediler.Eğer bu konuda bilgisi olan varsa yazarsa memnun oluruz.O zaman bizde mahkeme yoluna gideriz.Sendikaların yapamayıpta biz üyelerini sağa sola savurduklarınıda unutmayız.Rotasyondan sonra ise artık semdikaların bir hükmü kalmayacak,sendikalı olmanında bir manası olmayacaktır.