Şube Müdürlerine üzücü haber!

Danıştayın iptal Kararları ne anlama geliyor ve Kazanılmış Hak Açısından Diyanet Şube Müdürleri.

Şube Müdürlerine üzücü haber!

Danıştayın iptal Kararları ne anlama geliyor ve Kazanılmış Hak Açısından Diyanet Şube Müdürleri.

20 Mayıs 2014 Salı 16:17
Şube Müdürlerine üzücü haber!
Eymen NEZİR / ANKARA

Danıştayın yürütmeyi durdurma kararı verdiği bir konuda peşinden iptal kararı vermesi kaçınılmaz bir sonuç olmuştur. Bu sebeple danıştayın görevde yükselme genel yönetmeliğinin bazı maddelerine verdiği yürütmeyi durdurma kararındaki gerekçeleri Diyanet şube müdürleri açısından değerlendirecek olursak, idare hukuku ilkelerine göre, iptal kararları, iptali istenen idari tasarrufu ve ona bağlı işlemleri ittihaz edildikleri tarihten itibaren ortadan kaldırarak, o tasarrufların ittihazından önceki hukuki durumun yürürlüğünü sağlar. Tamamen ortadan kalkan söz konusu karar ile ilgili olarak gerek dava gerek düzeltme yoluyla gerekse de idarenin kendiliğinden menfaatleri ihlal olunanlar lehine gerekli düzenlemeleri yapması uygun olacaktır.

Diğer taraftan şu ana kadar ataması gerçekleştirilen şahıslar içinde bir kazanılmış hak mevzu bahis olacaktır.

Kazanılmış hak nedir?

Yürürlükte bulunan mevzuat hükümleri uyarınca kesin surette kazanılmış olan hakların, sonradan yürürlüğe giren mevzuat ve sair idari işlemler karşısında korunması veya en azından bu haklara zarar verilecek türden düzenlemeler yapılmaması hukuk güvenliği ve geçmişe yürüme yasağı ve nihayet Hukuk Devlet ilkesinin bir gereği olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kazanılmış haklara saygı ilkesi uluslar arası hukukun kabul ettiği hukukun evrensel prensiplerindendir. Her ne kadar Türk Hukukunda pozitif bir dayanağı bulunmasa da Anayasa Mahkemesi kararları kazanılmış hakka saygı ilkesine uygun davranmanın zorunlu olduğunu ve bu türlü bir davranışın Anayasa’nın 2. maddesinde yer alan Hukuk Devleti ilkesinin özünde bulunduğuna karar vermiştir.

Kazanılmış haktan söz edebilmek için hak doğurucu bir birel somut işlemin varlığı, bu işlemin hukuka uygun tesis edilmiş olması ve hakkın kesin surette kazanılmış olması ( elde edilmiş olması ) ve kazanılmış hak iddia eden kimsenin iyiniyetli bir şekilde bu hakka sahip olması zorunlu unsurlardandır. Kazanılmış hakka saygı duyulmasının dayanağı, bireylerin hukuka olan güvenlerinin korunması zorunluluğundan kaynaklanmaktadır. 

İdarenin gerek ileriye dönük işlemleri ve gerekse geçmişe yönelik sonuçlar doğuran geri alma işlemlerini tesis ederken kazanılmış haklara saygı göstermesi zorunludur. Çünkü kazanılmış hak sıklıkla, düzenlemelerin zaman bakımından geçmişe dönük olarak uygulanması ile ve bireysel hakka dayanak olan idari işlemin yargı kararı geçmişe dönük olarak tesis edildiği andan itibaren iptal edilmesi durumlarında ortaya çıkmaktadır. Bu durumlarda bireylerin kazanılmış haklarına saygı göstermek, hukuka güvenerek hak kazanan bireylerin haklarının gözetilmesi ve bu haklara saygı gösterilmesinin istenmesi bireyler açısından bir hak olup, gerçek anlamda hukuki idare ve hukuk devleti olmanın yolu açılmış olacaktır. 

Bireylerin kazanılmış haklarına saygı göstermek ve bu hakların ihlali halinde meydana gelecek olumsuzlukların giderilmesi hukuk devletine yüklenen bir ödev niteliğindedir. Kazanılmış haklara saygı gösterilmesi ödevi bireyler için devlete karşı öne sürülen bir hak niteliğindedir.
Özet olarak:

 1. İdare yürütmeyi durdurma işlemi verilen kararlarda artık bir daha yönetmelikte yeni
  düzenleme yapmadıkça bu maddelere göre atama yapamayacaktır.

   
 2. İptal kararı verilirse derhal iptal kararı yönünde gerekli düzenlemeleri yapacaktır.
   
 3. İptal kararı verildiğinde görevde yükselme genel yönetmeliğindeki değişiklikler yeni düzenleme yapılıncaya kadar eski haline döneceğinden;
 • *Değişiklik yapılmadan önce kurumlara bırakılan yazılıdan en az 70 alma şartına göre
   
 • *Sözlü ve yazılı sınavının birlikte değerlendirildiği başarı sıralamasına göre
   
 • *Alt görevlerde belirli bir süre çalışma şartı arayan ilkeye göre yapılan atamalar geçerli olacak diğerleri iptal olacaktır
O halde diyanet şube müdürleri açısından şu durumlar ortaya çıkmaktadır:
 1. Yönetmeliğe veya sınav içeriğine yönelik bir iptal kararı hala çıkmadığından yukarıdaki şartlara uyan atamalar devam edecektir.
   
 2. Diyanet zaten yazılıda 70 puan alma şartı getirdiği ve atamalarını 80 puan üzerinde yaptığı için danıştayın bu iptal kararından etkilenmeyecektir.
   
 3. Sözlü ve yazılı sınavının birlikte değerlendirildiği başarı sıralamasını yapmadığından dolayı atamalar iptal olacak, ancak diğer şartlar yerine getirildiğinden kazanılmış hak oluşacağından, yapılan yazılı ve sözlü sınavlarına göre yeni bir başarı sıralaması yapılarak alt görevlerde belirli bir süre çalışma şartını yerine getirenlerin atamasını bu başarı sıralamasına göre tekrar gerçekleştirecektir.
   
 4. Alt görevlerde çalışma şartını yerine getirmeyenlerin atamaları mevzuattaki dayanağını yitirdiğinden atamaları iptal olacaktır.
SONUÇ OLARAK:  
   
                         
DİYANET DANIŞTAYIN İSTEDİĞİ ŞEKİLDE YAPACAĞI DEĞİŞİKLİKLERDE HAK KAYIPLARININ ÖNÜNE GEÇERKEN, KENDİ GETİRDİĞİ ŞARTLARA GÖRE YAPTIĞI ATAMALARIN SAHİPLERİNİ MAĞDUR ETMEMESİ, KAMU YARARI VE HİZMET GEREKLERİ AÇISINDAN ÖNEM ARZ ETMEKTE VE KAMUOYU TARAFINDAN BEKLENMEKTEDİR.
 
Anahtar Kelimeler:
DiyanetDinihaberler
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ADALET 2014-05-20 18:31:56

DİYANETİN YAPMIŞ OLDUĞU ŞB.MÜD.SINAVI İPTAL EDİLMELİ HERKES BİLİYORKİ HUKUKA AYKIRI AYNI SORULARIN GRUP 1-2 VE ŞEFLİK İÇİN SORULMASI ,SADECE MÜLAKAT BAZ ALINMASI YETRLİDİR

Avatar
hadi ordan 2014-05-20 18:44:25

hak sahibi olduklarını nereden çıkarıyorsunuz.Referans iddiaları iyice ayyuka çıktı.

Avatar
imam şube müdürü 2014-05-20 18:57:58

yorum yapmaya bile değmez imamlara bu kin niye size göre imamdan müdür olmaz elhamdülillah oldu çok da iyi oldu imamları Kur'an kursu hocalarını anlayan şube müdürleri kazandı diyanet

Avatar
ERDALLLLLLLLLLL 2014-05-20 19:00:49

"HADİ ORDAN" DEMEZLER Mİ SİZE. SİZİ GİDİ TORPİL SEVİCİLER SİZİİİİ... TORPİLLE ATANANLARI HEP DESTEKLEDİNİZ. KAZANILMIŞ HAK YOK, KAZANDIRILMIŞ HAK VAR. YAZILIDAN 90 ALIP SÖZLÜDE DAYISI OLMAYANLARIN KAZANILMIŞ HAKLARI NE OLACAK. YAZILIDA KUYRUKTA YER ALIP, OLMADIK DÜMEN ÇEVİRENLERİN NE KAZANILMIŞ HAKKI OLACAK. TORPİLLE ATANAN TORPİLCİLER SİZİ. HERKES YERİNE MARŞ MARŞ ... DENİLECEK BU İŞİN SONUNDA.

Avatar
imam, vhki, kkö, ler eski görevlerine döner 2014-05-20 19:38:44

imamlık, müezzin, kkö, memur, vhki, hizmetli kadrolarından şube müdürlüğüne geçenlerin atamaları maalesef iptal oluyor ve eski görev yerlerine dönüyorlar. bu arkadaşlar için gerçekten zor bir durum. taşındılar yerleştiler, eski görev yerleri belki doldu. bir sürü sıkıntı. ama diyanet onları memnun edecek bir formül bulur umarım.Allah yardımcıları olsun.

Avatar
Şart Şurt hikaye 2014-05-20 20:09:14

"Kendi getirdiği şartlara göre" ifadesi 'keyfi şartlara göre' şeklinde değiştirilmelidir. Hala Yetkilileri anlamamakta diretiyorsunuz. Adamlar 'biz istediğimizi alacağız, gerekirse bir defalığına diyerek zaman zaman yönetmelik değişiklikleri yaparak, gerekse sübjektif-keyfi-dalga geçer gibi sözlü sınavlarla. Hakmış, adaletmiş çok da önemli değil...' diyorlar. Gariban da gayet ciddi olarak sınava hazırlanıyor, hayırlısıysa olur, nasip diyerek sınava giriyor. Bakış aynen şu ifadeyi yansıtıyor: Sınava gelmiş enayi..

Avatar
İMAM,VHKİ,MÜEZZİN 2014-05-20 20:47:03

İMAM,VHKİ,MÜEZZİN neden alt görev sayılmıyormuş anlamadım.vaiz murakıp zaten şube müdürüyle eş değer kadrodur alt görev deyince bir tek şef mi anlaşılacak bence bu konuda eksiğiniz var.

Avatar
Mutlu KURT 2014-05-20 22:09:29

YAPILAN HAKSIZLIK VE USULSÜZLÜK YARGI TARAFINDAN İPTAL EDİLDİ. BİZ DE BUNU BEKLİYORDUK. MURAKIPLAR VAİZLER, DOKTORA YÜKSEK LİSANS YAPANLAR KAYBETTİ. HİÇBİR TECRÜBESİ OLMAYAN ARKADAŞLAR ŞUBE MÜDÜRÜ OLDULAR.