Vaizlerin Heyecanını Kıran Sebep!

Vaizlerin Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'den Beklentileri...

Vaizlerin Heyecanını Kıran Sebep!

Vaizlerin Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'den Beklentileri...

14 Kasım 2015 Cumartesi 12:22
Vaizlerin Heyecanını Kıran Sebep!

DiNiHABERLER.COM / öZEL iÇERiK
 
 
Diyanet İşleri Başkanlığı'na Prof. Dr. Mehmet Görmez'in yeniden atanmasını büyük bir sevinçle karşılayan vaaizler yeni dönem de personelin hal dilinden anlayan Reis'ten bekletileri var.
 
İşte bunlardan biri olan Kütahya Altıntaş İlçe Vaizi Mikail MİRAL'ın Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez'i yeniden başkanlıkta görmekten duyduğu memnuniyeti ve vaizler olarak beklentilerini kaleme aldığı ilgi çekici yazısı...
 
Diyanet İşleri Başkanı Sayın Mehmet GÖRMEZ hocamızın tekrar başkanlığa atanması camiamız tarafından memnuniyetle karşılanmıştır.
 
Muhterem başkanımıza ve camiamıza hayırlı olmasını dileyerek yazıma başlamak istiyorum. Bu yazımda biz vaizlerin istihdam sıkıntısını gündeme taşımak istiyorum. Yazıma nereden başlayacağımı bilemiyorum. Zira bu yazıp sildiğim dört yazıdan sonra yazdığım bir yazı. Hakikaten vaizler olarak çok rahatsızıs. Öncelikle şu tespiti yapmak zorundayız.
 
Vaiz tanımının yeniden güncellenmesi gerekiyor.
 
Vaiz ne demek? Bence kurumumuzda hala daha "etrafını cami ağyarını mani" bir vaizlik tanımı yapılmış değil maalesef. Vaizi genelde lügat anlamıyla kullanıyoruz yani vaaz eden kişi. Bu tanım çok sığ bir tanım, belki de bu yüzden vaizler olarak çok darlanıyoruz. Halbuki bu tanımın artık güncellenmesi gerekir.
 
Buna göre Vaiz, kitlelere vaaz eden kişi olmalıdır. Çünkü imamet görevini yapan kardeşlerimiz için İmam - Hatip ünvanını kullanıyoruz ki bununla hem imamet görevini hem de vaaz ve hutbe görevini tek bir ünvanda toplamış oluyoruz. Uygulamada da durum zaten böyle. İmam - hatip
 
kardeşlerimizin çoğunluğu kendi camilerinde hem imamet hem de vaaz ve hutbe görevlerini yerine getiriyorlar.
 
Başkanlığımız Vaiz kadrosundaki eksikliği gidermek için yaklaşık iki yıl önce bir defaya mahsus olmak üzere sınavla vaiz alımına gitti ve bu kardeşiniz de olmak üzere 2850 tane vaiz istihdam etti. Yönetmelik gereği ilk defa atamalarda 3. ve 4. sınıf ilçelerde görevlendirilen bu kardeşlerimiz, öyle oldu ki nüfus bakımından küçücük ilçelere vaiz yığılmasına sebep oldu. Şimdilerde küçücük ilçelerde 3-4 tane vaiz varken büyük ilçeler ya vaizsiz ki çoğunlukla durum böyle veya tek vaizle yetinmek durumunda. Büyük bir heyecanla görevine başlayan 2850 vaiz arkadaşımız görevlerini yerine getirmek için gittikleri camilerde nüfus olmadığından abartısız 3 - 5 kişiye vaaz etmekle yetinmekte bu durum da biz vaizlerin heyecanının yok olmasına sebebiyet vermektedir.
 
Öyle ki öğleden önce vaaz vermeye gittiğimiz merkezi vaazın olduğu camilerde bile ezana on dakika kalmasına rağmen camide hiç kimse olmadığından vaaza başlayamamaktayız. Bu durum maalesef lokal değil geneli ifade etmektedir. Küçük ilçelerde durum böyleyken büyük ilçelerde ise camilerde cemaat bulunmasına rağmen vaiz bulunmamaktadır. Bu durum vaiz istihdamının yeniden ele alınmasını zaruri kılmaktadır. Bu sebeple vaizler olarak bizler başkanlığımızdan bu en önemli problemimize çözüm beklemekteyiz.
 
Başkanımızın gücüne güç katmak istiyoruz.
 
Sayın Başkanımızın tekraren atanması biz vaizler heyecanlandırmış, bir an evvel yönetmelik değişikliği ile 3. ve 4. sınıf ilçelerde görev süresinin en azından iki yıla düşürülmesi beklentisini oluşturmuştur. Vaizler olarak başkanlığımızdan müjdeli haber beklemekte, heyecanımızla başkanımızın gücüne güç katmak istemekteyiz.
 
Son Güncelleme: 13.12.2015 15:17
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
takipçi 2015-11-14 12:43:25

Köyler de değerlendirmede olursa güzel olur

Avatar
İbrahim 2015-11-14 13:14:02

Kalemine sağlık kardeşim. Umarım sesimiz duyulur.

Avatar
kadir 2015-11-14 13:40:46

keşke sesimizi duysalar ama zor gibi

Avatar
irfan yıldız 2015-11-14 14:04:09

Oralarda bilgi görgü ve özellikle arapça ibareleri okuma yı geliştirme fırsatı var ilerde zaten yavaş yavaş büyük yerlere gidecekler ama öyle vaizlerimiz var hiç Arapçası yok basit hadis ibarelerini okuyamıyorlar. Onlar büyük yerlerde sıkıntı çekerler.Vaizin vazifesi sadece kürsüden vaaz değildir bunu fetvası var tefsiri var hadisi var.

Avatar
Veliceoglu. 2015-11-14 14:35:32

İlçe müftüsü birinci kademe vaiz ikinci kademe de olduğu halde diyanetin konusan yüzü olan vaizin dairedeki memur hizmetli kadar maddi ve manevi değeri yok.Değerli hocamiz Mehmez Görmez in vaizlere ayri bir onem verdiğini biliyorum ama birileri buna engel oluyor.Tek çözum sn.Basbakana özlük haklarimizla ilgili yetkili ve etkili arkadaslarin görüşmesi.

Avatar
star 2015-11-14 15:00:59

bence hiç alakasız bir yazı vaizlerin beklentisi özlük haklarının iyileştirilmesidir şube müdürünün üzerine sstatü olarak çıkarılmasıdır. başkanımız bunun için vaizlere mahcubum demişti 2010 yılında acaba bu mahcubiyeti ustalık döneminde giderebilecekmi saygılar.

Avatar
Mehmet hoca 2015-11-14 15:38:17

Sayın başkanım artık duyun vaizlerin sesini. Söz verdiğiniz konuları tekrar hatırlayın.

Avatar
rıdvan 2015-11-14 19:36:51

Bu vaizler ne iş yapar tam anlamış değilim 3000 TL maaş alıyorlar haftada bir veya ikisaat vaaz eder veya etmez .bunu zaten imamlar yapıyor.bence sayıları 4/1 indirilsin paraya yazık.bunların himet ürettiklerine inanmıyorum.